Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 20:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lip 2011, o 09:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Czytałem wczoraj artykuł kolegi Kulińskiego o wchodzeniu do obcych portów, przy okazji poruszył on temat oznakowania jachtu płynącego na silniku, wg mnie popełnił on błąd, proponując umieszczenie na maszciku nad topowa lampą trój sektorowa światła silnikowego, takie rozwiązanie nie jest zgodne z MPZZM.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lip 2011, o 10:21 

Dołączył(a): 2 mar 2011, o 11:08
Posty: 1314
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 142
Otrzymał podziękowań: 90
Uprawnienia żeglarskie: k.j.bałtycki
Darku .
Czy możesz podać źródło tego artykułu, lub zacytować całość dotyczącą wspomnianego przez Ciebie układu świateł, bo wydaje się to nie prawdopodobne.
Pozdrawiam
Roman

_________________
Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lip 2011, o 10:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Lipcowe Żagle, artykuł, "W obcym porcie", nawet jest rysunek poglądowy, kolega Kuliński wie, że dzwonią, ale nie wie w którym kościele, zinterpretował treść Załącznik I punkt 2 podpunkt d.
-po pierwsze dotyczy to jednostek do 12 m i statków o napędzie mechanicznym,
- po wtóre, jacht jest statkiem o napędzie mechanicznym, gdy płynie na silniku, a lampa trój sektorowa, jest dozwolona tylko dla statków żaglowych, pod żaglami i nie można traktować jej jako oznaczenie statku o napędzie mechanicznym, gdy nad nią umieścimy światło białe.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lip 2011, o 18:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
doktor napisał(a):
Lipcowe Żagle, artykuł, "W obcym porcie", nawet jest rysunek poglądowy, kolega Kuliński wie, że dzwonią, ale nie wie w którym kościele, zinterpretował treść Załącznik I punkt 2 podpunkt d.

Wiesz - moze to dla Ciebie akurat nieistotne - ale zdecydowanie nie podoba mi się ton i... maniera jakiej się wypowiadasz... - "kolego" doktorze...
Ja w każdym razie nie znalazłem w artykule nic na temat żadnej "interpretacji"...

doktor napisał(a):
-po pierwsze dotyczy to jednostek do 12 m i statków o napędzie mechanicznym,
- po wtóre, jacht jest statkiem o napędzie mechanicznym, gdy płynie na silniku, a lampa trój sektorowa, jest dozwolona tylko dla statków żaglowych, pod żaglami i nie można traktować jej jako oznaczenie statku o napędzie mechanicznym, gdy nad nią umieścimy światło białe.

O doprawdy?
Widzę, ze należysz do tej szkoły wyznawców MPDM, która nie dopuszcza logiki w stosowaniu przepisu i zajmuje się wkuwaniem na pamięć i deklamowaniem jedyniesłusznej interpretacji.
Niemniej spróbuj sam sobie odpowiedzieć czy zestaw świateł dokładnie taki jak na rysunku z Żaglach" będzie inaczej widoczny niż ten opisany w Prawidłe 23,c,i - całkiem "koszerny"...?
Pamiętaj - spróbuj przed odpowiedzią zdefiniować sobie czym jest "pokazywać światło" OK? :roll:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: obywatel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lip 2011, o 20:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Nie wiem co Ci nie pasuje w określeniu kolega Kuliński, miałem niby jak napisać, kpt. Kuliński, albo sam Kuliński, co by się Tobie bardziej podobało.
A przepisy MPZZM są do stosowania, a nie do dowolnego interpretowania, są określone rodzaje świateł ich kąty widzenia, siła świecenia i sposoby ich łączenia, lampa trój sektorowa jest przewidziana tylko i wyłącznie dla statków żaglowych pod żaglami i to z ograniczeniem do 20 m, prawidło 23 c dotyczy statku o napędzie mechanicznym i to do 12m, nawet przyjmując za dopuszczalne Twoje zdroworozsądkowe podejście do prawideł MPZZM .....Kulinski powinien podać te ograniczenia, 20m dla stosowania lampy trój sektorowej i umiejscowienie światła silnikowego dla jednostki do 12 m, Milagro się w tych rygorach mieści, ale przyjmijcie do wiadomości, ze są większe jednostki.
Mimo, że z większej odległości a w szczególności gdy jacht będziemy widzieć z dziobu lub z którejkolwiek z burt będzie koszerny, to ja uważam, że takie instalowanie jest nieprawidłowe, niczym nie uzasadnione, a wydrukowanie w formie porady, w tak opiniotwórczym czasopiśmie jak Żagle jest błędem.
Chętnie zwolennicy liberalizacji wszystkiego podpierają się opinią bardziej morskich nacji, a to właśnie ten nacje widząc, jak swobodnie interpretuje się prawidła MPZZM wprowadzają włączniki świateł obracane jak w wielu samochodach, gdzie jest pozycja żagle, silnik, kotwica, aby nie było sytuacji,że jacht jest jednocześnie żaglowy na silniku i kotwicy.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lip 2011, o 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Jaromir napisał(a):
Widzę, ze należysz do tej szkoły wyznawców MPDM, która nie dopuszcza logiki w stosowaniu przepisu i zajmuje się wkuwaniem na pamięć i deklamowaniem jedyniesłusznej interpretacji.
Niemniej spróbuj sam sobie odpowiedzieć czy zestaw świateł dokładnie taki jak na rysunku z Żaglach" będzie inaczej widoczny niż ten opisany w Prawidłe 23,c,i - całkiem "koszerny"...?
Pamiętaj - spróbuj przed odpowiedzią zdefiniować sobie czym jest "pokazywać światło" OK? :roll:


Ani ja ani.....Kuliński nie jesteśmy autorytetami aby na własny sposób interpretować cokolwiek z ogólnie pojętej tematyki żeglarstwa, pisałem o tym (odnosnie mnie samego...Kulińskiego do tego nie mieszając) ale powtórzą, tak należę do tych, którzy nie wymyślają własnych teorii, nie kwestionują tego czego wcześniej się uczyli i nie uważam aby żeglarstwo zmieniło się w ostatnim dziesięcioleciu tak, aby nowe teorie obalały stare, to moje prywatne zdanie.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 10:05 

Dołączył(a): 23 wrz 2010, o 09:40
Posty: 571
Podziękował : 127
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
doktor napisał(a):
Ani ja ani.....Kuliński nie jesteśmy autorytetami


Jerzy Kuliński jest autorytetem.

Pozdrawiam,
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
W jakiej dziedzinie? Przepisywania locji BHMW i uzupełnianie ich własnymi komentarzami?

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 10:27 

Dołączył(a): 23 wrz 2010, o 09:40
Posty: 571
Podziękował : 127
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
doktor napisał(a):
W jakiej dziedzinie?


Żeglarstwa morskiego.

Pozdrawiam,
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 10:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Jeśli Twoim to nie dyskutuje, popytaj tych co naprawdę o morzu coś mogą powiedzieć.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 10:45 

Dołączył(a): 23 wrz 2010, o 09:40
Posty: 571
Podziękował : 127
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wiesz, regulamin służby morskiej statku sportowego, też wymyślili "ci, co naprawdę o morzu moga coś powiedzieć".

Pozdrwiam,
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 11:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Ci co naprawdę coś o morzu mogą powiedzieć, nie wymyślają maszcików nad lampą trój sektorową, ani węzy ogrodowych na cumach (takie rozwiązanie może się sprawdza w macierzystym porcie gdy cumujemy w ściśle określonym miejscu i te węże są dopasowane do polera, odległości jego od nabrzeża itp) powodzenia życzę w codziennej eksploatacji takich cum w różnych obcych portach, ....Kuliński takich kwiatków ma sporo w swojej twórczości.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 11:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
maciek.k napisał(a):
Wiesz, regulamin służby morskiej statku sportowego, też wymyślili "ci, co naprawdę o morzu moga coś powiedzieć".

Całkowicie nie na temat...

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 11:22 

Dołączył(a): 23 wrz 2010, o 09:40
Posty: 571
Podziękował : 127
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
doktor napisał(a):
.Kuliński takich kwiatków ma sporo w swojej twórczości.

Dlatego nie mozna bezkrytycznie niczego przyjmować i nikt nie jest autorytetem totalnym. Mnie osobiście irytuje w SSI, podkreślanie w najlepszym razie "dystansu" do żeglarstwa czarterowego.

Colonel napisał(a):
Całkowicie nie na temat...


Masz racje, nie na temat w sprawie światła silnikowego, ale jak najbardziej na temat w offtipicznym wątku który sobie z kolegą doktorem urządzilismy przy okazji :)
Są różne modele żeglarstwa, stąd zupełnie sprzeczne opinie "ludzi co o morzu akurat cos mogą powiedzieć". Jestem pewny, że twórcy wspomnianego regulamminu byli w jakimś środowisku autorytetami a regulamin stosowali w praktyce.

Pozdrawiam,
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 12:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
maciek.k napisał(a):
Jerzy Kuliński jest autorytetem.


Czy to argument w dyskusji?
Doktor twierdzi, że Kulinski sie pomylił, czy Ty twierdzisz, ze z racji bycia autorytetem jest nieomylny?

Jak dojdę do tego numeru Żagli, to sam sprawdzę, co DonJorge napisał i ocenię, nie bacząc na to, że JEST autorytetem.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 13:11 

Dołączył(a): 2 mar 2011, o 11:08
Posty: 1314
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 142
Otrzymał podziękowań: 90
Uprawnienia żeglarskie: k.j.bałtycki
Tak się złożyło ze w tym roku po spaleniu się żarówki "światła silnikowego" wykorzystałem Prawidło 23d) i) MPDM które mówi:statek o napędzie mechanicznym w drodze, o dł. mniejszej niż 12m, może zamiast świateł przewidzianych w ust. a), pokazywać białe światło widoczne dookoła widnokręgu i światła burtowe.
To że MPDM dopuszcza używanie latarni trójsektorowej wyłącznie na statkach żaglowych poniżej 20 m, jest dla mnie oczywiste.
Zgadzam się całkowicie z Darkiem, że widząc światła na morzu, chcę mieć absolutną pewność że są one zgodne z MPDM, a nie są wynikiem interpretacji je zapalającego.
Pozdrawiam
Roman

_________________
Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 13:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12950
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Roman K napisał(a):
chcę mieć absolutną pewność że są one zgodne z MPDM, a nie są wynikiem interpretacji je zapalającego.

Otóż to.

Zwracam uwagę szanownym dyskutantom, że w skład MPZZM wchodzi również załącznik określający warunki techniczne, jakie muszą spełniać światła pokazywane przez statki.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 14:14 

Dołączył(a): 23 wrz 2010, o 09:40
Posty: 571
Podziękował : 127
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Colonel napisał(a):
Czy to argument w dyskusji?
Doktor twierdzi, że Kulinski sie pomylił, czy Ty twierdzisz, ze z racji bycia autorytetem jest nieomylny?


To nie jest argument w dyskusji o swiatlach, była to odpowiedź na inne pomocnicze twierdzenie doktora.
doktor napisał(a):
Ani ja ani.....Kuliński nie jesteśmy autorytetami aby na własny sposób interpretować cokolwiek z ogólnie pojętej tematyki żeglarstwa


To ja się pytam, kto ma interpretować?

Ad rem.
Pomysl wywalenia swiatla silnikowego ponad trojsektorowke nie jest nowy, autor publikował go juz parokrotnie. Celem takiej instalacji jest podniesienie widoczności jachtu idącego na silniku (nie musimy rezygnować z trójsektorówki kiedy odpalamy silnik). Normalnie, przy fali, swiatła burtowe na niewielkim jachcie idą co chwile po wodzie a światło silnikowe rozświetla żagle oślepiając częsciowo sternika. Mając do wyboru obśmianie w portach, wytknięcie niezgodności z załącznikiem MPZZM, niedostrzeżenie przez statek lub błędna interpretację obserwacji - wiem co wybrać i nie ukrywam, że pomaga mi w tym wyborze to jakie autorytety stoją za jakimi opiniami.

Sprawa staje się jakby mało aktualna a problem abstrakcyjny dla żeglarzy czarterowych, bo na nowych jachtach czarterowych, przynajmniej ja nie spotkałem się jeszcze z trójsektorówką.

Colonel napisał(a):
sam sprawdzę, co DonJorge napisał i ocenię, nie bacząc na to, że JEST autorytetem.


Nic dodać, nic ująć, widac, JEST już nas dwóch.

Pozdrawiam,
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 15:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
A czy widziałeś światła nawigacyjne w nocy na żywo? Jak myślisz z jakiej odległości zaczniesz rozróżniać że świeca dwa światła biało nad zielonym, lub białe nad czerwonym w zależności od burty, gdy są tak blisko siebie, gwarantuje, że już będziesz wtedy widział cały jacht nawet bez świateł.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 15:40 

Dołączył(a): 23 wrz 2010, o 09:40
Posty: 571
Podziękował : 127
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Masz rację, musiałbym to zobaczyc na żywo. Zakładam, że autor pomysłu to sprawdził w praktyce.
Z drugiej strony - z jakiej odległości zobaczysz światła zamontowane na koszu orającego falę jachtu c.a. 12m LOA ?


Pozdrawiam,
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 16:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Problem tkwi w praktycznym zastosowaniu rozwiązań autora, tak jak z wężem na cumach w niektórych sytuacjach pomaga dodatkowo chroniąc liny, a tam gdzie jest innej wielkości poler, albo knaga lub kółko utrudnia, tak z tymi światłami, światła burtowe są mniej widoczne gdy są na burcie niż te z trójsektorówki, to chyba oczywiste, ale światło silnikowe jest widoczne dużo wcześniej, trzeba by było doświadczalnie sprawdzić, czy szybciej zobaczymy burtowe na koszu, czy rozróżnimy dwa na topie, w obydwu przypadkach wiemy wcześniej że coś płynie, ale jeszcze nie rozróżniając szczegółów.
W praktyce światła widać poniżej 5 Nm, a aby wyodrębnić dwie lampy, gdy są blisko siebie spośród kilku, (nie widziałem tak oświetlonego jachtu jak proponuje autor, ale widziałem wiele rybaków, promów)to już możemy mówić o kablach, a wtedy na pewno burtowe tez widać. Więc po co kombinować z prawidłami MPZZM?

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 17:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Przeczytałem.
Dosłownie Jerzy Kuliński instruuje tak:
Światło "silnikowe" powinno być conajmniej 1 m nad burtowymi. I to PRAWDA.
Nie ma problemu jeśłi burtowe nosimy na koszu dziobowym, czy gdziekolwiek na nadbudówce. I to PRAWDA.
Natomiast jesli mamy latarnię trójsektorową na topie, to powinnismy światło silnikowe nosić jeszcze 1 m powyżej. I to jest NIEZGODNE Z PRZEPISAMI.
Latarni trójsektorowej nie mozna łaczyc ze światłem silnikowym.Jeden powód jest formalny - wolno tylko to co jest nakazane lub dozwolone, a taki przypadek nie jest przewidziany [cytat]:
Prawidło 23.
Statki o napędzie mechanicznym w drodze
a/ Statek o napędzie mechanicznym w drodze powinien pokazywać:
i/ światło masztowe z przodu;
ii/ drugie światło masztowe z tyłu przedniego i wyżej od niego z tym, że statek o długości mniejszej niż 50 metrów nie jest obowiązany do pokazywania tego światła, lecz może je pokazywać;
iii/ światła burtowe;
iv/ światło rufowe,
b/ Poduszkowiec ……….
c/
i/ Statek o napędzie mechanicznym o długości mniejszej niż 12 metrów może zamiast świateł przewidzianych w ustępie a/ niniejszego prawidła pokazywać białe światło widoczne dookoła widnokręgu i światła burtowe.
ii/ Statek o napędzie mechanicznym o długości mniejszej niż 7 metrów, którego maksymalna szybkość nie przekracza 7 węzłów, może, zamiast świateł przewidzianych w ustępie a/ niniejszego prawidła pokazywać białe światło, widoczne dookoła widnokręgu oraz powinien, jeżeli jest to możliwe, pokazywać także światła burtowe.
iii/ światło masztowe lub światło białe widoczne dookoła widnokręgu na statku o napędzie mechanicznym o długości mniejszej niż 12 metrów, jeżeli nie może być umieszczone w płaszczyźnie symetrii statku, to może być przesunięte od tej płaszczyzny, pod warunkiem, że światła burtowe są umieszczone w jednej latarni, która powinna być noszona w płaszczyźnie symetrii statku lub umieszczona tak blisko niej, jak jest to możliwe w tej samej płaszczyźnie dziób-rufa. co latarnia masztowa lub białe światło widoczne dookoła widnokręgu.

Drugi powód jest merytoryczny:
W takiej konfiguracji od rufy byłoby widac dwa biale światła w pionie. Kompletna zmyłka.
A więc DonJorge wykonał OMYŁKĘ.
[ @Colonel poniżej wycofuje się z tego zdania -- Cypis ]
A jeśli już uznać argument o lepszej widoczności światała na maszcie, topozostaje wyłączyć trójsektorówkę i jechać z jednym białym świecącym dookoła horyzontu (zrobionym z kotwicznego), o ile je posiaday i oczywiście mamy do 12 m długości.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Ostatnio edytowano 19 lip 2011, o 08:33 przez Cypis, łącznie edytowano 1 raz
Komentarz dodany na prośbę Autora


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 18:10 

Dołączył(a): 2 mar 2011, o 11:08
Posty: 1314
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 142
Otrzymał podziękowań: 90
Uprawnienia żeglarskie: k.j.bałtycki
Koledzy.
Proponuję zawiesić dyskusję na temat, ponieważ przepisy MPDM są jednoznaczne, a każdy z nas ma je w domu lub na pokładzie na półce.
Jeżeli któryś z Was zna osobiście Pana/kolegę/kpt. Kulińskiego i może Go poprosić o wyjaśnienie na tym forum koncepcji umieszczenia światła silnikowego na co najmniej 1 metrowym wysięgniku ponad trójsektorówką, to może dowiemy się czegoś o czym nie wiemy?.
Pozdrawiam
Roman

_________________
Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 19:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2010, o 15:18
Posty: 1073
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 182
Uprawnienia żeglarskie: wszystkie
Dwa lata temu zdarzył mi się wstydzior. Prowadziłem wtedy Walkirię, a armator i właściciel, sędzia (w stanie spoczynku), Darek, sternik morski, ówczesny armator Chopina, był na pokładzie. Podchodziliśmy do Helu, w pewnym momencie (przy rzucaniu żagli) poprosiłem Darka - włącz silnikowe.

Jak się okazało - do kei podchodziłem ze wszystkimi możliwymi światłami. Moja wina.

_________________
Pozdrowienia - Jasiek
Janusz Nedoma


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 20:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Roman K napisał(a):
Jeżeli któryś z Was zna osobiście Pana/kolegę/kpt. Kulińskiego i może Go poprosić o wyjaśnienie na tym forum koncepcji umieszczenia światła silnikowego na co najmniej 1 metrowym wysięgniku ponad trójsektorówką, to może dowiemy się czegoś o czym nie wiemy?.

Wykonano...

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2011, o 20:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Colonel napisał(a):
Drugi powód jest merytoryczny:
W takiej konfiguracji od rufy byłoby widac dwa biale światła w pionie. Kompletna zmyłka.
A więc DonJorge wykonał OMYŁKĘ.

Tylko że zgodnie z rysunkiem z Żagli w żadnym sektorze nie widać dwu białych świateł w pionie, nieprawdaż?

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lip 2011, o 00:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2007, o 08:39
Posty: 1512
Lokalizacja: DC
Podziękował : 140
Otrzymał podziękowań: 84
Jaromir napisał(a):
Colonel napisał(a):
Drugi powód jest merytoryczny:
W takiej konfiguracji od rufy byłoby widac dwa biale światła w pionie. Kompletna zmyłka.
A więc DonJorge wykonał OMYŁKĘ.

Tylko że zgodnie z rysunkiem z Żagli w żadnym sektorze nie widać dwu białych świateł w pionie, nieprawdaż?
Mógłby ktoś ten artykuł zeskanować i podrzucić? Mam cholernie daleko do kiosku... :)

_________________
Marcin "Cypis" Kantorek - http://www.dino.merigold.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lip 2011, o 08:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Oczywiście! Palnlem się, od rufz widac tylko jedno biale swiatło.
Pokorespondowałem z Don Jorge, oto fragment Jego odpowiedzi [cyt.]:
Może to rzeczywiście moja nadinterpretacja, ale kiedy w latach 70-tych sprowadziłem sobie z Anglii trójsektorówkę "AQUA SIGNAL" to "prowadzący mnie w PRS" inspektor - Ryszard Grablis wytknął mi że światło silnikowe mam na wysokości salingu.
No to zbudowałem taką lampę silnikową którą podnosiłem 1 m ponad trójsektorówkę. PRS był kontent.
Od rufy widać tylko JEDNO światło białe.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lip 2011, o 14:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Colonel napisał(a):
Oczywiście! Palnlem się, od rufz widac tylko jedno biale swiatło.
Pokorespondowałem z Don Jorge, oto fragment Jego odpowiedzi [cyt.]:
Może to rzeczywiście moja nadinterpretacja, ale kiedy w latach 70-tych sprowadziłem sobie z Anglii trójsektorówkę "AQUA SIGNAL" to "prowadzący mnie w PRS" inspektor - Ryszard Grablis wytknął mi że światło silnikowe mam na wysokości salingu.
No to zbudowałem taką lampę silnikową którą podnosiłem 1 m ponad trójsektorówkę. PRS był kontent.
Od rufy widać tylko JEDNO światło białe.


To ja tylko dorzucę, że kontent był również inspektor wydziału bezpieczeństwa GUM, podczas dorocznych inspekcji - dokąd zajmowaliśmy sobie nimi ...głowę...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lip 2011, o 16:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Jaromir napisał(a):

To ja tylko dorzucę, że kontent był również inspektor wydziału bezpieczeństwa GUM, podczas dorocznych inspekcji - dokąd zajmowaliśmy sobie nimi ...głowę...


Co nie znaczy, że kontent byłby inny.
Ktoś już tutaj napisał, że w przypadku prawideł MPZZM nie jest tak, że co nie jest zabronione jest dozwolone, a ta dyskusja zaczyna przypominać, te o patentach, czy system jest słuszny czy lepszy byłby inny, MPZZM ma konkretne prawidła, konkretne wymogi techniczne do nich i nie ma w nim zapisów do dowolnej interpretacji.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL