Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 7 cze 2024, o 23:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 cze 2011, o 07:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Wojtek dzisiaj na chacie zażartował, że żeglarstwo jest nudne, jak płynie się powyżej kwartału jednym halsem?

A tak naprawdę, to ile dni/mil żeglowaliście jednym halsem?
Ja pamiętam szok, jak ze śródlądzia przesiadłem się na morze. A 'Zawisza' zamiast robić zwroty co 5-15 minut, jak przywykłem nie robił ich przez cały dzień. Pamiętam, że pisałem SMSy do znajomych typu: "dziś zrobiliśmy zwrot". Czyli pewnie było to ok. 100-150Nm jednym halsem. Zdarzały się też halsy po kilkadziesiąt mil.

Ale powyżej 1000Nm?

Jessica Watson ("Prawdziwa odwaga") str. 51:
Cytuj:

W samolocie do Vanuatu poznałam innego członka załogi, Martina, i chociaż miałam ochotę skakać z radości, rozpaczliwie próbowałam zachowywać się jak dorosła.
Koniec końców rejs okazał się bardzo prosty, przepłynęliśmy 1107 mil morskich, nie robiąc ani jednego zwrotu przez sztag ani przez rufę - chyba ustanowiliśmy w ten sposób rekord! Nie był to rejs pełen wrażeń, na który miałam nadzieję, ale zyskałam dzięki niemu doświadczenie w rejsach pełnomorskich, a przede wszystkim przekonałam się, że uwielbiam proste, codzienne życie podczas długich rejsów.

Mama i tata chyba mieli nadzieję, że po tej pierwszej wyprawie będę miała dosyć i dam sobie spokój z pomysłem samotnego rejsu - ale tak się nie stało. Byłam gotowa na więcej.

Po powrocie do domu zrobiłam kurs sternika wód przybrzeżnych w lokalnej szkółce żeglarskiej. Podczas części teoretycznej przez tydzień uczyłam się o nawigacji, planowaniu rejsów i interpretacji wykresów pogody, a podczas praktycznej popłynęłam wzdłuż wybrzeża Nowej Południowej Walii z Coffs Harbour do Mooloolaba na 37-stopowym jachcie należącym do szkoły. Warunki podczas rejsu były bardzo zróżnicowane i wiele się wtedy nauczyłam.

A wracając do rekordu jednego halsu? To jaki był Wasz najdłuższy? Napiszcie o szczegółach - gdzie to było, skąd dokąd był to rejs itd.?

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 08:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Kuracent napisał(a):
A wracając do rekordu jednego halsu? To jaki był Wasz najdłuższy? Napiszcie o szczegółach - gdzie to było, skąd dokąd był to rejs itd.?

Kanary - Capo Verde 8,5 doby 820 Mm i Capo Verde - Recife 16,5 doby 1750 Mm.
Ale kiedys opłynąłem Egejskie przez 14 dni (z przerwami) 750 Mm jednym halsem. :lol:

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 08:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Andrzeju, a po cholerę komu ta wiedza? Chyba tylko w sensie ciekawostkowym.
Chcesz? - Masz:
"Zew Morza", Las Palmas - Antigua, 17 dni, prawy hals.
Ta sama trasa dwa lata temu na włoskim keczu: 11 dni - lewy hals (lewy, bo pasat zwariował!) Potem była zmiana i szpak drapał bocia... eee.... prawy hals 15 dni.
Co z tego wynika? Dokładnie nic! :lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 09:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13417
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1530
Otrzymał podziękowań: 2220
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Zbieraj napisał(a):
prawy hals 15 dni.
Co z tego wynika? Dokładnie nic! :lol: :lol: :lol:

Jak to nic ?
Można zabudować jacht w taki sposób , by się z kieliszków nie wylewało. :lol:

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Wojciech1968 napisał(a):
Zbieraj napisał(a):
prawy hals 15 dni.
Co z tego wynika? Dokładnie nic! :lol: :lol: :lol:

Jak to nic ?
Można zabudować jacht w taki sposób , by się z kieliszków nie wylewało. :lol:


To jest dobre! :-)
Ale ponadto na ogół na małym jachcie z toalety korzysta się wygodniej na jednym z halsów, zwłaszcza przy większych przechyłach. Czasami zdarzało mi się czekać, aż sternik zmieni hals. No to przy 15 dniach - to by mi się nie udało...

A ogólnie to na chacie chodziło o to (chyba o to?) aby przelicytować się, kto był na nudniejszym rejsie? Życie na morzu jest nudne i jak widać czasem przez ponad 2 tygodnie nie ma nawet zwrotu!! Nawet uzupełnianie dziennika musi być wtedy nudne, bo ciągle wpisuje się prawie to samo...

Jestem też ciekaw, gdzie w praktyce spotyka się tak stabilne warunki, że można płynąć jednym halsem ponad 1000Nm? I jeszcze na całej drodze jest pusta przestrzeń bez wysp, skał itd.

No i jeszcze chodzi o to, czy tamten rejs Jessici 1107Nm to był rekord? Już widać, że nie był to rekord. Fakt faktem, że dziwny typ rekordu sobie Jessica wymyśliła - ale są głupsze rekordy.

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Kuracent napisał(a):
Jestem też ciekaw, gdzie w praktyce spotyka się tak stabilne warunki, że można płynąć jednym halsem ponad 1000Nm? I jeszcze na całej drodze jest pusta przestrzeń bez wysp, skał itd

Naprawdę nie wiesz ? To ja Ci podpowiem, Volkswagen :lol:

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12989
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2927
Otrzymał podziękowań: 2596
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Żart żartem, ale... Gdy płynąłem Tarotem z Salvador de Bahia do Miami, to tylko podeście do Wysp Świętych było lewym halsem, czyli jakieś trzy godziny na trzy miesiące rejsu.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 cze 2011, o 13:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 21:57
Posty: 1308
Lokalizacja: Wrocław-no prawie
Podziękował : 204
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: starczają na to, czym pływam
Mój mimo, że z Januszem to Janusz o nim nawet nie wspomniał, bo beze mnie miał dalsze :lol:
przez 6 dni prawy ponad 1000 Nm, całość przelotu to 1250 Nm, ale nie chce mi się sprawdzać, ile z tego było już na Śródziemnym, pewnie około 70 do 90 Nm.

_________________
Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL