Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lut 2014, o 09:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
Marian J. napisał(a):
Mój dotychczasowy telefon bez specjalnych wodotrysków ma tą zaletę, że długo trzyma stan naładowania akumulatora.
Marian J. napisał(a):
W tym HTC to nie podoba mi się to, że bateria się rozładowuję bardzo szybko.
Marianie, czasy słynnej Nokii 6310i, którą ładowałem raz na 2-3 tygodnie dawno minęły. Już pierwsze ekrany kolorowe żarły baterie na potęgę, a dzisiejsze smartfony w kilkucalowymi wyświetlaczami - to potwory.
Praktycznie - wszystkie smartfony przy średnio intensywnym użytkowaniu trzeba ładować codziennie. Opisywanie w danych technicznych, że telefon X ma czas czuwania np. 20 dni jest dętą lipą. Tak może być, jeśli naładujesz baterię (nową!), ekran zgaśnie, położysz telefon na półce i nikt do Ciebie nie zadzwoni.
Jeśli chcesz używać telefonu do nawigacji - koniecznie kup zasilacz samochodowy.
Za darmo masz Sygic. Działa w trybie off-line.
Zupełnie przyzwoity system.
http://androidpolska.pl/view/sygic_gps_ ... _full/5092

Aha, i nie przejmuj sie internetowymi opowieściami typu: Co? Mapy Nokii? Do kitu! Jeśli nawigacja to tylko TomTom. Co? TomTom? Chyba na głowę upadłeś instalując to badziewie! Tylko Automapa! Itd., itp.

Wszystkie systemy maja zady i walety. Każdy wcześniej czy później wpuści Cię w jakieś maliny i zrobisz trzy kółka zanim trafisz.

Ja lubię Automapę ze względu na głos Hołowczyca i w miarę częste aktualizacje. W Here Drive Nokii gada jakaś Jadźka, która zresztą bez przerwy wrzeszczy, że jadę z niedozwoloną prędkością (jakbym ja o tym nie wiedział, he, he).

Głęboką wiarę w precyzję nawigacji samochodowej ma tyko Kuracent. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2014, o 09:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Zbieraj napisał(a):
Ja lubię Automapę ze względu na głos Hołowczyca
Żeby tylko nie gadał na każdym skrzyżowaniu (nawet z polną drogą) "Jedź prosto".

Garmin przynajmniej nie przeszkadza. Po wyjechaniu za miasto często jest komunikat "Jedź 80/130 km prosto" i spokój. Na trasie Łazienkowskiej od Marsa odzywa się dopiero koło pomnika Lotnika.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2014, o 09:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Zbieraj napisał(a):
Jeśli chcesz używać telefonu do nawigacji - koniecznie kup zasilacz samochodowy.
Jeden telefon będzie robił za telefon a drugi telefon być może za nawigację i to nie koniecznie w samochodzie ale w mojej łódce. W tym HTC to podoba mi się, że na mapach Google pokazuje mi aktualną pozycję i bez bawienia się wyznaczanie trasy w trakcie przemieszczania się będę wiedział gdzie jestem. Na ten sezon kończę instalację elektryczną i o zasilaczu samochodowym jak najbardziej myślałem. Oczywiście nie jest mi to potrzebne na macierzystym akwenie. Ale w tym roku może popłynę na Zalew Szczeciński i będę chciał zahaczyć o Międzyodrze i zakamarki Jeziora Dąbie to może się przyda.
Zbieraj napisał(a):
Głęboką wiarę w precyzję nawigacji samochodowej ma tyko Kuracent.
Ja do tej pory nawigację samochodową prowadziłem w głowie ale może wypada spróbować czegoś nowego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2014, o 10:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Zbieraj napisał(a):
Marianie, czasy słynnej Nokii 6310i, którą ładowałem raz na 2-3 tygodnie dawno minęły.
He, he ja to jestem prymityw mam swoją pierwszą Nokię 1600 i działa do dzisiaj
Załącznik:
Nokia 1600.png
Nokia 1600.png [ 36.07 KiB | Przeglądane 2611 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2018, o 18:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Minęło już trochę czasu od założenia przeze mnie tego wątku. Ma na to wpływ pewne zdarzenie które miało miejsce jakieś dwa tygodnie temu. Wkrótce po zakończeniu tej dyskusji korzystałem z nawigacji w telefonie jadąc do rodziny w Kaliszu. Normalnie na tej trasie nie korzystałbym z nawigacji gdybym jechał przez centrum Wrocławia po dotychczasowej trasie. Ale oddano do użytku dwa fragmenty Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z nowym mostem przez Odrę i chciałem przejechać się korzystając z krótszej trasy. O ile korzystając z obwodnicy nie miałbym problemów z wytyczeniem trasy to na dalszym odcinku prowadzenie mnie przez nawigacje w telefonie było wybawieniem. Ale z pewnym zastrzeżeniem. Jadąc prze miejscowość Dobrzykowice nawigacja skierowała mnie w ulicę Boczną która jak się okazało była fragmentem drogi która przestała mieć status drogi głównej. Chwilę to trwało zanim stojąc pod znakiem nakazującym mi ustąpienia pierwszeństwa pojazdom jadącym drogą główną i to zarówno tym jadącym z naprzeciwka jak i jadącym w tym samym kierunku co ja. Wracając ze dwa tygodnie temu od rodziny z Kalisza czekałem w tych samych Dobrzykowicach przed znakiem STOP żeby przepuścić jadące samochody zanim mogłem włączyć się do ruchu. Jakież było moje zdziwienie kiedy trzy samochody które przepuściłem przy znaku STOP wjechały jeden za drugim we wspomnianą ulicę Boczną i musiały mi ustąpić pierwszeństwa. Widać tą sytuację na zrzucie ekranowym.
Załącznik:
Dobrzykowice.png
Dobrzykowice.png [ 86.84 KiB | Przeglądane 2491 razy ]

Nie wiem czy wszyscy trzej kierowcy którzy wtedy jechali jeden za drugim korzystali z nawigacji czy tylko pierwszy z nich. A zapędzili się w tą ulicę Boczną tylko dlatego, że jechali jeden za drugim "na przysłowiowym zderzaku".
Z pojęciem nawigacji wiąże się także pojęcie nawigatora. Piszę o tym gdyż korzystając z nawigacji na mapach Google w telefonie trzeba się pilnować żeby nie zostać wyprowadzonym "w pole". Zauważyłem, że podobne sytuacje na drodze są sygnalizowane całkiem innymi komunikatami. Podczas tamtego pierwszego wyjazdu do Kalisza kiedy korzystałem z nawigacji przed wjazdem na Autostradową Obwodnicę Wrocławia która w dalszym ciągu jest obwodnicą Oleśnicy dostałem komunikat skręć w lewo. Mimo, że wjazd na obwodnicę prowadził prosto jak strzała o droga przez Oleśnicę skręcała łagodnym łukiem w prawo. Podobną sytuację miałem w ubiegłym roku kiedy z jachtem jechałem na jezioro Bytyń Wielki. Za Pniewami droga główna skręca łagodnie w prawo a od niej odchodzi boczna droga w którą miałem wjechać. Tym razem komunikat brzmiał "jedź prosto". Gdybym wcześniej nie przeanalizował trasy w atlasie samochodowym to pojechałbym drogą główną.
Zaskoczeniem dla mnie było wyznaczenie trasy kiedy także w ubiegłym roku jechałem z pustą przyczepą do HOM w Szczecinie. Nigdy bym nie wpadł na taką trasę jaką poprowadziła mnie nawigacja. Parę lat temu jechałem do HOM według znaków drogowych prze węzeł Kijewo. Na załączonym zrzucie jest to kombinacja trasy "niebieskiej" i "szarej". Tym razem kiedy nawigacja mnie poprowadziła dalej to przyznam przez moment nie wiedziałem gdzie jestem.
Załącznik:
Dąbie.png
Dąbie.png [ 213.84 KiB | Przeglądane 2491 razy ]

Przeglądając nawigacje niezależne od transmisji danych zwróciłem uwagę na jedną z nawigacji która korzysta z serwisu Openstreetmap. Czasami lubię zjechać z głównych dróg na których gdybym chciał jechać wolniej byłbym zawalidrogą. Zacząłem bawić się w wyznaczanie tras pomiędzy losowo wybranymi miejscowościami i w jednym miejscu odkryłem dość poważny błąd. Wyznaczyłem trasę między miejscowościami Mikstat i Ołobok. Na początek daję prawidłowo i z alternatywnymi trasami wyznaczoną przez mapy Google:
Załącznik:
Mikstat - Ołobok.png
Mikstat - Ołobok.png [ 170.42 KiB | Przeglądane 2491 razy ]

A następnie trasę wyznaczoną przez serwis Openstreetmap
Załącznik:
Mikstat - Ołobok 2.png
Mikstat - Ołobok 2.png [ 316.32 KiB | Przeglądane 2491 razy ]

A teraz parę słów wyjaśnienia. Ołobok jest nazwą rzeki a także miejscowości w która jest pobliżu ujścia tej rzeki do rzeki Prosny. W tym drugim przypadku trasa została wyznaczona między miejscowością Mikstat a miejscem gdzie na mapie znajduje się nazwa rzeki w pobliżu jej źródeł w pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego. Jeżeli takich błędów w serwisie Openstreetmap jest więcej to myślę, że dla tych którzy je odkryją może być ryzykowne stosowanie tej nawigacji.



Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2018, o 11:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13705
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2414
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Tam jest do poczytania:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=56220

Tak na OT:
jest jeszcze jedna (całkiem niezła, a też darmowa) nawigacja o nazwie Wase, która ma bardzo duży atut: ma coś na wzór Yanosika.
Ponieważ jest promowana przez Ubera więc w miastach gdzie działa Uber ten Yanosik działa doskonale.
Potrafi pokazać (policjntów jawnych i ukrytych), a czasem nawet deskę która spadła z przejeżdżającej ciężarówki.
Ponieważ jest to nawigacja chamerykańska, (a więc konkurencja Goglowskiej) to ma podobne wady tylko bardziej:
Nie umie zawrócić (bo to dla jankesów zbyt skomplikowany manewr ;) ) więc jak szukasz knajpki o 50 m do tyłu, to potrafi wywieść przez cały kwartał domów (osiedla) dookoła.
O komendzie "zawróć jeśli to możliwe" zapomnijmy.
W momencie gdy ruszamy (wszystkie chyba bezpłatne nawigacje) nie wiedzą w którą jedziemy i kierują wg. gwiazd N S E W , - a zobacz choćby księżyc: w nocy zimą w mieście.
Stare płatne (bo tylko takie płatne znam) potrafiły pilnować pasa ruchu, z dokładnością do metra.
Te darmowe potrafią mylić się na szerokości Wisły: np. wjeżdżam od wschodu na Most Łazienkowski, a ona mi krzyczy o skręcaniu w prawo pod Riwierą (czyli 3 km dalej).
Prawie żadne nowe zamknięte osiedle nie ma prawidłowo podanego adresu. Jeden numer domu np. na 12 klatek, czyli kilometry od wejścia, a wejście główne (?) (przez strażników) nie tam gdzie adres. O oznakowaniu stref płatnego parkowania na mapie nawet nie pomarzysz, a strażnicy ostatnio (?) chwilowy postój ujednolicili z parkowaniem.

Acha: ważne:
małe rondka są dla nich czym innym niż duże wielopasmowe: uważajcie "Jedz prosto" to czasem nie znaczy drugi wyjazd na przeciwko, a "zjedz pierwszym zjazdem" oznacza czasem to co powinno znaczyć jedz prosto. (zależy od ilości pasm?)

Z praktyki mimo, że bardziej lubię Wase to i tak jeżdżę na Goglu, (a jeżdżę dużo) bo małe uliczki pod miastem, w obu są błędne, ale nie tak samo.
Do tego ostatniego się już przyzwyczaiłem, a i nazwy ulic umie odmieniać a nie jedzie: "Koszykowa przez Emilia Plater do Jan Paweł." ... to takie podobne jak z Windowsem: zły ale łatwiej ...z przyzwyczajenia.

MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 222 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL