Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:33




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 maja 2022, o 12:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
"Poddaną" Robert :)
Napisane było coś o wybiciu mężów, wzięciu sobie ich żon, rozmnażaniu i czynieniu Ziemi
sobie poddaną"... Czyli też głupio było napisane...
Ale warto jednak rozróżniać to czy tamto.
Też nie chciałbym na Solinie motorówek. Nawet nie potrafię sobie ich tam wyobrazić, a znam ten akwen od lat... Ale nie skorzystałbym z argumentu o strefie ciszy i niszczeniu natury. A to dlatego, że natura została w tym miejscu dokładniutko zniszczona i zalana wodą. Warto o tym pamiętać, bo inaczej każdy przekop mierzei czy innej historii...
Od razu urośnie do miana obszaru chronionego.
Tak, jak ci kolesie, którzy zrobili barykadę z leśnych śmieci.
Oni też zniszczyli naturę ? Wszak te śmieci leżały sobie w lesie "naturalnie" bo już od jakiegoś czasu. Może wystarczyłoby nad nimi tylko "strefę ciszy" ustanowić ?
Albo obszar "Natura dwa tysiące" ?
No nie taką drogą idziemy Robert ? Taką. Nie inaczej...
Nie chronimy natury ale pewien etap działalności człowieka, który czynił sobie Ziemię poddaną ( czy zas*aną albo jakoś tak )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2022, o 20:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
A, żeby relacja z barykady "szła na bieżąco"...
Przypomnę:
Na poprzedniej stronie wątku opisałem sytuację, gdzie jacyś wojownicy o czystość planety pozbierali śmieci w lesie i ustawili z nich barykadę na leśnej drodze udostępnionej do ruchu...
Skutkiem czego dostały mi się ( do warsztatu ) dwa samochody co remontu karoseryjnego...
W obu wypadkach kierowcy nie zdążyli zatrzymać się przed "barykadą"...
Twórców barykady ( podobno ) złapano i ukarano...

Oto dzisiaj jechałem tą drogą ( często tamtędy jeżdżę w odwiedziny do siostry ) i zobaczyłem, że barykady już nie ma. Na drodze nie ma po niej nawet śladu.
Brawo!!!
Jest tylko jedna "małe ale". Po tym całym zamieszaniu, walce o czystość planety itd...
Wszystkie śmieci z barykady wylądowały z powrotem w przydrożnych rowach.
Poważnie...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2022, o 12:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Stało się to w tym roku. Wskutek skargi jednego z obywateli, któremu uchwała ograniczała możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził jej nieważność. To otworzyło furtkę do legalnego pływania po jeziorze jednostkami spalinowymi. Żeglarze, ekolodzy, a także miłośnicy jeziora podnieśli alarm. Argumentowano m.in., że Jezioro Solińskie jest za małe, by bezkolizyjnie mogły na nim pływać żaglówki, rowerki wodne, kajaki oraz szybkie motorówki i skutery. Jednak przede wszystkim wskazywano na fakt, że jest ono rezerwuarem wody pitnej.

https://nowiny24.pl/jezioro-solinskie-z ... KW7hhZFco0

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 06:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wojciech napisał(a):
Jednak przede wszystkim wskazywano na fakt, że jest ono rezerwuarem wody pitnej.

I to jest obłuda czystej wody Wojciechu ;)
Pierwszy argument tak naprawdę jest decydujący i on powinien grać rolę tutaj. Jego powinniśmy rozważać i zdać sobie sprawę z konsekwencji.
Solina to akwen dla żeglarzy dosyć ciekawy. W latach 90 miałem tam Carinę ( balastowo mieczową zdaje się ) i powiem Wam, ze naprawdę można tam było popływać przy ciekawych wiatrach i wypocząć.
Ale pojawienie się na tym akwenie jednej motorówki czy skutera, uczyniłoby to pływanie
o wiele mniej ciekawym. A pojawienie się dwu takich łodzi - niemożliwym po prostu...
Ze względu na wąskie odnogi i zatoki...
Tak, jak to przedstawiają w cytowanym artykule...
Ja widziałbym tutaj inne rozwiązanie problemu. Chociaż ta odmienność mieściłaby się tylko
w zakresie argumentacji, ale to bardzo istotna różnica.
Moim zdaniem Solinę należałoby oddać we władanie tym, którzy w większym stopniu
wykorzystają warunki jakie ona oferuje.
Czyli żeglarzom, kajakarzom i innym "bezsilnikowcom". Skuterem wodnym czy motorówką
można śmigać i bez wiatru i bez wody nawet ( jak się uprzeć ;)).
Jachtem żaglowym, czy kajakiem, już byłoby odrobinkę trudniej.
Czyli problem proponowałbym rozwiązać korzystając z czysto technicznego kryterium.
I żadnego innego
Dlaczego moim zdaniem to takie ważne ?
Ano wyobraźmy sobie teraz, że zbulwersowani obrońcy środowiska, stref ciszy i innych stref... Bawiący aktualnie nad Soliną, chwytają gremialnie za smartfony, żeby podpierdolić bliźniego, bo ten robi coś nieładnie...
Skutkiem czego motorówki policji wodnej i straży rybackiej interweniują kilka razy dziennie...
I mamy co ?
Ano mamy dwie motorówki na akwenie, czyli... Czyli nie pożeglujesz bracie :mrgreen:
Widać teraz jak czysto techniczne kryteria są istotne dla rozwiązania problemu ?
Myślę, że widać...
Mamy strefę ciszy, mamy sprawnie działającą policję wodną i straż rybacką i co ?
I mamy problem.

PS:
W kwestii ujęcia wody. Jeśli macie czas, to wyszukajcie sobie w sieci artykuły mówiące o
kłopotach z ujęciem wody w Polańczyku... Ale ostrzegam. Możecie zacząć omijać tą kloakę ( Polańczyk ) szerokim łukiem. Mimo strefy ciszy ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 15:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4065
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Dobrze byłoby, gdyby jednak ludziska zadbali o to, żeby nie było wolno tam używać motorówek i skuterów.

W przeciwnym razie, w ciągu kilku sezonów, zrobi się tam takie same burackie bajoro, jak ZZ. Na przykład, dzisiaj flauta, chwilami wiała jedynka. Koło południa wyroiło się tyle dymiarzy, że woda się prawie gotowała. Fala w kratkę, chwilami stroma i wysoka, bo wielkie motorówki robiły sobie wyścig slalomem wśród żaglówek i rowerów wodnych, do tego chmara skuterów - to samo. Ryk silników i smród spalin. Na pewno tego właśnie potrzebujecie na Solinie.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 17:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Dobrze byłoby, gdyby jednak ludziska zadbali o to, żeby nie było wolno tam używać motorówek i skuterów.

Dokładnie tak Robercie. Skuterów i motorówek... A nie łodzi z silnikami spalinowymi.
I metodą "na strefę ciszy" tego po prostu zrobić się nie da.
Mamy akwen na którym dwa pływające skutery wodne ( pływające tak, żeby ich użytkownicy mieli świadomość, że na skuterach wodnych pływają a nie dryfują ;) )
praktycznie wykluczają możliwość żeglugi przynajmniej na jednej odnodze zalewu
( na połowie akwenu ). Jakiejkolwiek żeglugi Robercie.
Z drugiej strony mamy spacerowe statki białej floty, też wyposażone w silniki spalinowe.
Ale one nikomu w niczym nie przeszkadzają. Podobnie Bross i kilku innych okolicznych mieszkańców "pyrkających" swoimi łódeczkami z punktu A do punktu B.

Do tej pory sprawę rozwiązywano tak, że wprowadzono zakaz poruszania się na spalinowych, na mocy "strefy ciszy". A dla nie przeszkadzających czyniono wyjątki.
I to właśnie zostało zakwestionowane w sądzie. Zasady na jakich te wyjątki tworzono.
Nie wiem czy zostało zakwestionowane słusznie - wiemy, ze skutecznie.
Czyli ta droga jest już zamknięta i nie ma się co oszukiwać.
Jeśli ktoś teraz gardłuje za strefą ciszy, to tak naprawdę popiera tych, którym strefa ciszy przeszkadzała...
Po prostu wiedząc jaki będzie wynik kolejnej podobnej regulacji, sprowadza dyskusję na z góry przegraną drogę.

Moim zaś zdaniem, trzeba podejść zupełnie inaczej. Nie szukać obłudnych argumentów o
gniazdujących gżegżółkach i innej ekologii... Bo ten temat obalony zostaje apriori, z racji tego, że dokonano tam kompletnej dewastacji terenu ( z punktu widzenia ekologii )...
Czyli po prostu zbudowano zaporę.
Należy natomiast wprowadzić rozróżnianie łodzi ze względu na charakterystykę napędu.
Nie rodzaj ( spalinowy czy nie_spalinowy ) ale właśnie charakterystykę
( skuter wodny, motorówka, etc )
I tego trzymać się potem przy stanowieniu prawa dla poddanych...
Tą, i tylko tą, drogą jest szansa doprowadzić do tego, że Solina nie utraci swojej żeglarskiej atrakcyjności.
Takie mniej więcej moje zdanie w tym temacie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 18:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4065
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Czyli problem polega, na sformułowaniu przepisów, których obejść się nie da wyjątkami. Życzę powodzenia.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Nie :) Robert. Tu mamy problem jak przy pisaniu programów komputerowych.
Albo tworzymy wyjątki ( rozpatrywane indywidualnie ) albo masę ścisłych definicji pojazdów wodnych i korzystamy z nich.
Innej drogi, żeby wprowadzić odpowiednio selektywne przepisy, moim zdaniem nie ma.
Skoro technikę tworzenia indywidualnie rozpatrywanych wyjątków skutecznie udupiono, to niestety... Masa roboty i pytanie czy komuś będzie się chciało.
( Zwłaszcza, ze pod ręką populistyczne rozwiązania, innych problemów wprawdzie, ale można "udać" że coś się zrobiło w tym temacie ;) )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 20:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4065
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Jak napisałem: życzę powodzenia!*

____
*) I sceptyczny jestem, co do pozytywnego zakończenia.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 cze 2022, o 23:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Też jestem sceptyczny Robercie. Ale z nieco innego powodu.
Proszę ( na koniec ) zwróć jeszcze uwagę na taką rzecz:
https://polanczyk.pl/product/motorowki-bez-patentu/
Mamy tutaj motorówki z napędem elektrycznym.
Dzisiaj napędzają je silniki o mocy 10 Hp... Ale obaj wiemy, że to nie stanowi żadnej granicy.
Żeby ze spalinowego skutera wodnego, czy motorówki, uzyskać elektryczny o analogicznych parametrach wystarczy kawałek rozbitego samochodu elektrycznego...
O który to coraz łatwiej z każdym dniem...
J powiedz mi teraz w jaki sposób strefa ciszy ochroni interesy żeglarzy ?
W żaden sposób. Prawda ?

Dlatego tylko uczciwą drogą. Gdyby to ode mnie zależało, to do ruchu na zalewie dopuściłbym jedynie łodzie z napędem wiatrowym lub wiosłowym.
I oczywiście natychmiast zniósłbym strefę ciszy.
Żeby nie kusiło do matactw i uników :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 215 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL