Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 kwi 2024, o 18:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 13:23 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Maar napisał(a):
Jacek Woźniak napisał(a):
czy gdyby wybory nie zostały sfałszowane a władza była by "od ludu" a nie "od Moskwy" to takie i inne konieczne inwestycje by nie powstały?
Oj powstałoby ich znacznie więcej. Na ten przykład 823746 światyń opatrzności bożej :-)
Szczerze Ci współczuję. A nie boisz się otworzyć lodówki? Gdynia, Starachowice, Stalowa Wola, Mościska to dla Ciebie obce słowa?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 13:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
robhosailor napisał(a):
Nie muszę się zastanawiać. Nie dyskutuję z faktem, czym była komuna jako taka, tylko ze stwierdzeniem:
skipbulba napisał(a):
po za wielkimi budowami polskiego socjalizmu, które w większości okazały się psu na bude potrzebne.
Nie wszystkie były niepotrzebne, niektóre były potrzebne

A gdzie widzisz jakąś zasadniczą sprzeczność między stwierdzeniem Maćka:
"w większości okazały się psu na budę" a stwierdzeniem Twoim:
"nie wszystkie były niepotrzebne ??????

Ja tam mam zasadnicze wątpliwości, czy potrzebne i korzystne było budowanie:
Nowej Huty, Huty Katowice i szerokich torów od niej na wschód, kopalni i elektrowni w Bełchatowie, w Turowie, "atomówki" z lat 80-tych w Żarnowcu, portu rudowego w Gdańsku, warszawskiego PKiN-u, Dworca Centralnego, etc, etc...
Natomiast nigdy nie wpadłbym na pomysł tak egzotyczny, by "wielką budową polskiego socjalizmu" nazwać wybudowanie szpitala... Ale skoro tak cenisz szpitale:



robhosailor napisał(a):
i są nadal i działają.

A to, że część w/w inwestycji nie zdematerializowała się a nawet nadal działa - to ma być jakiś argument przeciw temu, że ich zbudowanie okazało się "psu na budę"?

PS. By było choć ciut na temat - jaki sens ma dziś wielka budowla PRL - samotna zapora we Włocławku? A jaki sens - poza zabezpieczeniem wody dla Nowej Huty ma istnienie stopnia wodnego Przewóz - innej budowy PRL-u? Czy nie są przypadkiem "psu na budę"? Przecież przed ich wybudowaniem Wisła była bardziej żeglowna niż obecnie...

PPS. Mapkę znalazłem - wersja optymistyczna, znaczy, że coś jednak istnieje:
http://www.kzgw.gov.pl/flash/mapa.html

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 13:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11654
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1630
Otrzymał podziękowań: 3891
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Maar napisał(a):
Cale szczescie, ze ma malo wspólnego. Gdyby mialo duzo to rozwarstwienie o ktorym pisze Bastard byloby jeszcze wieksze.


No i tu się zasadniczo różnimy w ocenie. Co ciekawe - mamy już bardzo długo "sockapitalizm nasz" jak śpiewa Daukszewicz i widać, że to nie działa.
Wcześniej było jeszcze więcej socjalizmu i też wiemy, że on nie działa.
Może jednak wyciągnij z tego jakieś wnioski... Może jednak to co ma w nazwie soc nie działa z definicji? I im więcej tego soc, tym gorzej?
A Ty czego chcesz? Skoro kapitalizm nie, to co w środku też nie, to co pozostaje? Komuna idealna?! Ech.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 13:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
pierdupierdu napisał(a):
Ja tam mam zasadnicze wątpliwości, czy potrzebne i korzystne było budowanie:
Nowej Huty, Huty Katowice i szerokich torów od niej na wschód, kopalni i elektrowni w Bełchatowie, w Turowie, "atomówki" z lat 80-tych w Żarnowcu, portu rudowego w Gdańsku, warszawskiego PKiN-u, Dworca Centralnego, etc, etc...
A w czym różni się to na przykład od wybudowanych w czasach COP-u fabryk przemysłu zbrojeniowego? Jak przyszło co do czego, to dostaliśmy w dupę od Niemców. Więc jedynym efektem było zmniejszenie biedy w miejscach, gdzie te zakłady powstały. No to wymienione przez Ciebie budowle socjalizmu też tą role spełniły. I dzięki temu część mieszkających w Nowej Hucie ludzi ma dziś blisko do Krakowa i, jeśli tylko chce, to może kształcić swoje dzieci. Bo w przypadku ludzi z małych miast zarabiających nie średnią ale medianę, już nie bardzo to jest możliwe. Na wszystko można mieć argumenty i kontrargumenty. Nic nie jest ani białe ani czarne. Komuna była faktem i miała złe i dobre strony. Obecny system ma zupełnie inne dobre strony, ale również ma ogromnie dużo złych.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."



Za ten post autor Bastard otrzymał podziękowania - 2: M@rek, Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 14:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Bastard napisał(a):
A co takiego udało się zbudować (sensownie i w sposób ekonomiczny) przez te 24 lata?

Demokrację, wolność słowa, swobodę podróżowania, normalną, opartą o podstawowe prawa ekonomii gospodarkę, stały wzrost PKB... I inne takie ;)

PS. Nie wiem, czy wymagało to "zbudowania" czegokolwiek, ale zauważam, że Polska ma obecnie gospodarkę, która potrafi całkiem znośnie funkcjonować bez konieczności utrzymywania systemu reglamentacji na: cukier, mięso, mąkę, mleko, masło, sery, ryż, kaszę, czekoladę, papierosy, wódkę, piwo, wino, alkohol, benzynę, mydło, proszki do prania, watę, pieluchy, etc, etc... Nie wspominając o Syrenkach i Fiatach 126p.

Obrazek
Obrazek

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Bastard napisał(a):
Komuna była faktem i miała złe i dobre strony.

Z tym, że "dobre strony" komuny byłyby dobrymi stronami każdego systemu. No i wedle wszelkiego prawdopodobieństwa - w każdym innym systemie "dobre strony" o których piszesz byłyby dobrymi stronami zdecydowanie bardziej...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: waliant
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 14:56 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Bastard napisał(a):
A w czym różni się to na przykład od wybudowanych w czasach COP-u fabryk przemysłu zbrojeniowego? Jak przyszło co do czego, to dostaliśmy w dupę od Niemców. Więc jedynym efektem było zmniejszenie biedy w miejscach, gdzie te zakłady powstały.
Sławek weź się Ty opanuj... Huta Ostrowiec obecnie w rękach Hiszpanów bo "nasi" dyrektorzy jakoś sobie nie radzili, pracuje do dziś. Stalowa Wola nadal produkuje, że o Azotach w Mościskach nie wspomnę. A tak bliskie Tobie zakłady w Mielcu to kto postawił?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Zak%C5%82ady_Lotnicze
Dla porównania budów:
Stalowa Wola:
"Tempo budowy osiedla było pioronujące. Prace rozpoczęto w 1937 roku i już po roku zaczęto wytapiać stal szlachetną, a w 1939 r. pierwszą armatę. Stalowa Wola była miastem nowoczesnym i chlubą odrodzonego państwa polskiego. Jeszce przed II wojną światową stała się perełką i sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego."
http://hutniczygrod.info/index.php?id=historia

Zabrze:
"Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu miało być chlubą polskiej medycyny, miejscem godnym dokonań profesora Zbigniewa Religi, a stało się jedną z największych klap inwestycyjnych przełomu wieków. Jego budowa ruszyła w 1978 roku"
http://www.tvn24.pl/katowice,51/mial-byc-chluba-zostal-wstydem-burza-wielki-szpital-w-zabrzu,402356.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 15:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Jacek Woźniak napisał(a):
Huta Ostrowiec obecnie w rękach Hiszpanów bo "nasi" dyrektorzy jakoś sobie nie radzili, pracuje do dziś. Stalowa Wola nadal produkuje, że o Azotach w Mościskach nie wspomnę. A tak bliskie Tobie zakłady w Mielcu to kto postawił?
Jacku, w ramach przeciwwagi mogę dać Ci mnóstwo przykładów zakładów wybudowanych w czasie komuny, które również dają sobie radę. Najlepszym jednak przykładem będzie zakład z mojego rodzinnego miasta, gdzie moja mama zaczęła pracę i pracowała całe życie, Zakłady Azotowe w Puławach. Pracuje tam parę tysięcy ludzi, zarobki są dobre i jakoś dają sobie radę, pomimo, że są spółką Skarbu Państwa i mimo podchodów robionych przez różne ekipy. A wiesz jaki jest powód? Bo desperacja ludzi, którzy tam pracowali, przy tych podchodach powodowała, że żaden dyrektor, który był za różnych rządów powoływany, nie odważył się postąpić wbrew załodze. Niestety, w wielu zakładach nie było takiego nacisku, lub załoga była skłócona i dlatego mamy to co mamy, czyli prawie nic nie mamy. A żeby na koniec nawiązać do tematu wątku, to dlatego że nic już prawie nie mamy, to nie mamy również i już nie będziemy mieć żeglugi śródlądowej.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 15:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Bastard napisał(a):
....

A gdzie ja napisałem o międzywojniu?
I jakie masz dowody, że na przykład poziom nauki byłby nie wyższy, gdyby po 1945 roku było w Polsce normalnie? Jakie wylatywanie ze studiów? Sam studiowałem 4,5-letnie studia 7,5 roku....
O wykupywaniu pisz sobie pisz. Masz dobre wzorce. Nosili pasiaste krawaty. Albo znajdź mądrzejsze rozwiązanie.
Modny jest wrzask o zachowania polityków w spółkach skarbu państwa - gdyby były prywatne byłby powód?
Piszesz "bezcen"? Byłeś skłonny dać za coś więcej? Nie? To nie pier...!
EDIT po kolejnej stronie:
Napisałeś jedną mądrą rzecz: "Obecny system ma wiele dobrych stron ale i wiele złych". To fakt! Tyle, że po pierwsze te dobre zdecydowanie przeważają nad złymi, po drugie ten system jest zdolny do poprawiania się, w przeciwieństwie do poprzedniego.

Ktoś napisał, że po autostradach nadejdzie czas i na drogi wodne. mam nadzieję. Drobne symptomy już widać. Czy ta jaskółka uczyni wiosnę? Nie wiem.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 15:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
pierdupierdu napisał(a):
opartą o podstawowe prawa ekonomii gospodarkę, stały wzrost PKB... I inne takie ;)
A jakby tak od obecnego poziomu naszej gospodarki odjąć wysprzedany w międzyczasie majątek i obecne zadłużenie (na wszystkich poziomach administracji), to też będziemy mieli się dobrze? Ekonomia jest ekonomią. Ile wzrostu PKB w dawniejszych latach pochodziło ze sprzedaży majątku czyli tzw. prywatyzacji? I jeśli by odjąć tę prywatyzację, to nadal mielibyśmy wzrost PKB?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Colonel napisał(a):
Byłeś skłonny dać za coś więcej? Nie? To nie pier...!
Po raz kolejny na forum wykazujesz się wobec mnie kulturą. Więc jeśli chodzi o dyskusję z Tobą to nie mam więcej nic do powiedzenia.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

pierdupierdu napisał(a):
Z tym, że "dobre strony" komuny byłyby dobrymi stronami każdego systemu.
Widzisz, z perspektywy czasu ja niestety zauważam, że nasz obecny system odziedziczył wiele złych cech z komuny, natomiast całkowicie odrzucił te dobre.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 15:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Bastard napisał(a):
Ekonomia jest ekonomią.
....Po raz kolejny na forum wykazujesz się wobec mnie kulturą. Więc jeśli chodzi o dyskusję z Tobą to nie mam więcej nic do powiedzenia.

O ekonomii to prawda. I dlatego Twoja żonglerka słowami bez pojęcia o ekonomii jest bez sensu. Twoja osoba jest mi obojętna. Ważne byś nie rozpowszechniał lepperowskich "prawd" i nie ogłupiał ludzi. Możesz skorzystać z okazji i nic nie mówić.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 15:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Colonel napisał(a):
I dlatego Twoja żonglerka słowami bez pojęcia o ekonomii jest bez sensu.
W przeciwieństwie do żeglarstwa, o ekonomii w stu procentach mam na pewno więcej wiedzy od Ciebie.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 16:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12957
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2917
Otrzymał podziękowań: 2587
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
"Komuna" najwięcej złego zrobiła w ludzkich głowach.

Porównajcie sąsiadujące stocznie w Gdańsku: Gdańską (dawniej Lenina) i Grupę Remontowa (dawniej Remontowa i Północna). W tej pierwszej głównie strajkowali i żądali, w drugiej po prostu pracowali.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Jaromir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 17:08 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8830
Podziękował : 3987
Otrzymał podziękowań: 1918
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Czy to znaczy ze ta druga bula po innej stronie zelaznej kurtyny ? :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 17:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13720
Podziękował : 10192
Otrzymał podziękowań: 2416
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
pierdupierdu napisał(a):
PS. By było choć ciut na temat - jaki sens ma dziś wielka budowla PRL - samotna zapora we Włocławku? A jaki sens - poza zabezpieczeniem wody dla Nowej Huty ma istnienie stopnia wodnego Przewóz - innej budowy PRL-u? Czy nie są przypadkiem "psu na budę"? Przecież przed ich wybudowaniem Wisła była bardziej żeglowna niż obecnie...

PPS. Mapkę znalazłem - wersja optymistyczna, znaczy, że coś jednak istnieje:
http://www.kzgw.gov.pl/flash/mapa.html


Zdaje się (jeśli mnie oczy nie myliły) obok śluzy Przewóz jest jakaś mała elektrownia wodna, a chyba obok innych stopni także.

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 17:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12957
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2917
Otrzymał podziękowań: 2587
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Ta pierwsza żądała przywilejów za obalanie komuny.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 17:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13720
Podziękował : 10192
Otrzymał podziękowań: 2416
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Cytuj:
Colonel napisał(a):
...gdyby Gierka, jego poprzedników i następców oraz ideologii nie było, to wymienione centrum byloby juz kolejnym, moze piątym zbudowanym wtedy takim centrum. A teraz nie cieszylibyśmy się z gonienia w rozwoju Francji, tylko porownywalibysmy się ze Skandynawią.

Znając nasza mentalność ( i "słowiańskie wady narodowe")
jesteś pewien, że bylibyśmy w okolicach skandynawów?
Cytuj:
Stara Zientaro napoisał:
"Komuna" najwięcej złego zrobiła w ludzkich głowach.

Nie wieżę w socjalistyczną winę narodową, której pozostałość pozwala kraść i robić inne głupoty których jesteśmy świadkami.
To są nasze wrodzone cechy, podobnie jak ułańska fantazja; nie ma jednego bez drugiego
MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 17:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Bastard napisał(a):
Alterus napisał(a):
W takich warunkach na pewno mniej udało się zbudować, niż gdybyśmy mieli taką wolność jak dzisiaj.
Bardzo odważna teza. Bo (...) bez komuny bliżej nam byłoby, w zakresie stosunków społecznych i bogactwa ludzi, do modelu państw południowoamerykańskich.

Teza nie tyle odważna, co uczciwa jeśli weźmiemy pod uwagę ówczesne i obecne możliwości. Natomiast Twoja teza, jakoby bez okresu komuny było nam dzisiaj bliżej do południowoamerykańskich rozwiązań, wydaje się dość mocno naciągnięta. :-D
Jak historia świadczy, wzorce braliśmy z bliższych okolic, nic zatem nie wskazuje, abyśmy w tym wypadku musieli sięgać za ocean.
Nie kwestionuję przy tym Twoich spostrzeżeń, że wystąpiły i dobre strony sytuacji w jaką historia nas wpędziła, jednak zdecydowanie lepsze jest "dziś" od "wczoraj".
Pomimo różnych błędów transformacji nie ma co nawet porównywać narzuconego nam systemu z obecną wolnością w której tylko od nas zależy, czy będzie nam lepiej, czy gorzej, a nie od polityki Wielkiego Brata.
pierdupierdu napisał(a):
PS. By było choć ciut na temat - jaki sens ma dziś wielka budowla PRL - samotna zapora we Włocławku?

Sensu zaporze we Włocławku akurat bym nie odmawiał. To, że jest samotna, nie z winy projektu i planów wynikło, a kryzysu. Pełni w tej chwili kilka funkcji - chroni przed mniejszymi powodziami, zapewnia korzystną retencję wody i jest największą elektrownią wodną w Polsce. Tej ostatniej roli dla systemu energetycznego kraju nie docenić - szczególnie nie sposób.
Marian Strzelecki napisał(a):
Cytuj:
Stara Zientaro napoisał:
"Komuna" najwięcej złego zrobiła w ludzkich głowach.

Nie wierzę

I to jest właśnie przykład, że zrobiła... :cool: :lol:

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Ostatnio edytowano 11 kwi 2014, o 18:00 przez Alterus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 17:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Alterus napisał(a):
Nie kwestionuję przy tym Twoich spostrzeżeń, że wystąpiły i dobre strony sytuacji w jaką historia nas wpędziła, jednak zdecydowanie lepsze jest "dziś" od "wczoraj".
W żadnej ze swoich wypowiedzi nie twierdziłem, że miniony system był lepszy. Temat obraca się wokół upadku żeglugi śródlądowej, która za komuny miała się zupełnie dobrze. I mój wniosek jest taki, że jest ona jednym z wielu zakładów, które za komuny miały się dobrze a dziś nie istnieją. I dziś z perspektywy 24 lat można z dużą dozą pewności stwierdzić, że można było wybrać inną drogę. A co do obecnego systemu politycznego, to w bardzo wielu aspektach nie różni się od komuny. Nadal mamy do czynienia z nomenklaturą, nepotyzmem, kolesiostwem, niekompetencją i różnymi innymi nieprawidłowościami. No fakt, dziś mamy nomenklaturę demokratyczną to znaczy jedną grupę TKM co 4 lub 5 lat zmienia inna grupa TKM. A system medialno-wyborczy ze słynną kolejnością na listach wyborczych ustalaną przez partię jest wprawdzie zmodyfikowanym, ale jakby żywcem przejętym z komuny.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."



Za ten post autor Bastard otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 18:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11654
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1630
Otrzymał podziękowań: 3891
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Bastard napisał(a):
A co do obecnego systemu politycznego, to w bardzo wielu aspektach nie różni się od komuny. Nadal mamy do czynienia z nomenklaturą, nepotyzmem, kolesiostwem, niekompetencją i różnymi innymi nieprawidłowościami.


I dlatego nie należy tego systemu, który mamy, nazywać kapitalizmem.
Jest to po prostu nieprawda. I przy okazji obrzydzanie ludziom kapitalizmu.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 18:21 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8830
Podziękował : 3987
Otrzymał podziękowań: 1918
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Odra jako droga zeglowna nie istnieje a tak wyglada i wygladac bedzie stan drog w Polsce.

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... l#TRrelSST

Polecam zobaczyc jak w tym wyglada Pomorze zachodnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 18:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Bastard napisał(a):
I dziś z perspektywy 24 lat można z dużą dozą pewności stwierdzić, że można było wybrać inną drogę.

Po latach zawsze widać błędy popełnione i jest to normalne. Tylko odwrotnie to nie działa i nie widać nic. :-( Niestety...
Żegluga śródlądowa padła, co oglądać teraz możemy, więc niewątpliwie za "komuny" było pod tym względem lepiej. Przynajmniej do teraz, bo liczymy optymistycznie na zmiany. Z innymi zakładami, jeśli nie będziemy generalizować, masz rację. Choć bodaj czy nie gorszy był los PGR-ów, które zlikwidowano odgórnie, z powodów politycznych, bez oglądania się na sens takiego zabiegu. Tysiące ludzi pozostawiono samym sobie, często bez realnej możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy.
waliant napisał(a):
Bastard napisał(a):
A co do obecnego systemu politycznego, to w bardzo wielu aspektach nie różni się od komuny. Nadal mamy do czynienia z nomenklaturą, nepotyzmem, kolesiostwem, niekompetencją i różnymi innymi nieprawidłowościami.

I dlatego nie należy tego systemu, który mamy, nazywać kapitalizmem.
Jest to po prostu nieprawda. I przy okazji obrzydzanie ludziom kapitalizmu.

Nigdzie nie ma jakiegoś "prawdziwego" kapitalizmu. A gdyby był, to nie wiem, czy dobrze by się w nim żyło. I komu.
Skazy wymienione przez Bastarda istnieją w każdym systemie, a różnice są tylko w ilości i proporcjach. W naszym mamy jednak wpływ na naprawę i zmiany. PZPR-u zmienić nie było można.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 18:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Alterus napisał(a):
W naszym mamy jednak wpływ na naprawę i zmiany.
Niestety, w sprawach najważniejszych, tylko teoretycznie. System partyjny, z ustalaniem miejsc na liście i, co chyba najważniejsze, z systemem finansowania partii z budżetu powoduje, że właściwie nie ma już możliwości wejścia kogoś spoza obecnego układu. Czyli jedyną drogą jest, jak za PZPRu, system awansów partyjnych, z ich największą wadą: "Jak wchodzisz między wrony, to kracz jak one". System referendów, czy inicjatyw obywatelskich nie istnieje. Tzn. formalnie jest, ale poza zrobieniem wolnego w Trzech Króli, pokażcie mi jakaś ważną inicjatywę, która przeszła. Im niżej w hierarchii, tym z demokracją jest lepiej, ale i wpływ na decyzje jest tylko lokalny.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 19:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11654
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1630
Otrzymał podziękowań: 3891
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
To ile już milionów podpisów ludzi w sprawach może nie jakoś mocno ważnych poszło do kosza, bo nasz sejm kochany po prostu spuścił je w kibel, mówiąc brzydko?
Wpływ to mamy tylko na sprawy nieistotne. I pogadać sobie możemy. Jeszcze.
Układ partyjny jest zabetonowany na amen. To się zmieni dopiero wtedy gdy ten parszywy system po prostu zbankrutuje. Ale miłe to nie będzie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Bastard napisał(a):
Alterus napisał(a):
W naszym mamy jednak wpływ na naprawę i zmiany.
Czyli jedyną drogą jest, jak za PZPRu, system awansów partyjnych, z ich największą wadą: "Jak wchodzisz między wrony, to kracz jak one". System referendów, czy inicjatyw obywatelskich nie istnieje.

Możliwośc wejścia z zewnątrz jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Pokazał to przykład Palikota. O Samoobronie nie wspominając. Czyli jednak można. Finansowanie z budżetu ma wady i zalety, trudno wskazać, co większe. Brak obligatoryjności referendum w ważnych sprawach (kto miałby ustalać, co ważne?) to rzeczywiście minus. Jednak porównanie do byłej jedynej partii zbyt daleko idące... :-D Już fakt istnienia kilku partii, które realnie mogą przejąć rządy, daje wręcz pewność przeprowadzania zmian. Raczej nie radykalnych, ale o to chodzi - zawsze bezpieczniej małymi kroczkami. Że to trwa? Nieuniknione.
Cytuj:
To się zmieni dopiero wtedy gdy ten parszywy system po prostu zbankrutuje.
Nie za naszej kadencji... :-D

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Alterus napisał(a):
Już fakt istnienia kilku partii, które realnie mogą przejąć rządy, daje wręcz pewność przeprowadzania zmian. Raczej nie radykalnych, ale o to chodzi - zawsze bezpieczniej małymi kroczkami. Że to trwa? Nieuniknione.
Jak na razie, to po dojściu do władzy bardzo szybkie zmiany następują na stołkach państwowych, które należy obsadzić swoimi. I przeszkodą nie jest tu nawet Konstytucja. Jak widać z ostatniego okresu XXI wieku poradziły z tym sobie wszystkie rządy: od SLD poprzez PIS do PO.
Ale ja chciałbym się skupić na innej rzeczy. Mówi się że mamy stały wzrost PKB. No i co z tego jeśli w 2013 roku wzrost wyniósł 1.6 procent przy deficycie budżetowym około 3% PKB. No to rok ten przeżyliśmy, jak za Gierka, na kredyt. I jak byśmy sięgnęli historycznie, to takich okresów w ciągu 24 lat po transformacji było więcej. Czyli znowu żyjemy w dużym stopniu na kredyt. A biorąc pod uwagę, że przez wiele lat do budżetu wchodziły wpływy z prywatyzacji, to oznacza to po prostu, że przejedliśmy również dużą część majątku narodowego. No więc, bardzo mi jest przykro, ale raczej jestem pesymistą co do dalszych naszych perspektyw. Koniec może być bardzo podobny, jak za komuny. :-(

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17307
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2173
Otrzymał podziękowań: 3593
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Marian Strzelecki napisał(a):
To są nasze wrodzone cechy,
Uuuu, ale se przerąbałeś u Skipcia! :-)
Jak ja gdzieś napisałem, że niechęć do pragmatycznego myślenia mamy w genach, to Skipcio mnie od czci, wiary, itd :-)

pierdupierdu napisał(a):
Demokrację, wolność słowa, swobodę podróżowania
To jedynie poprawia komfort życia, tym, którym wzrost PKB cokolwiek robi.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowania - 2: M@rek, Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Bastard napisał(a):
to oznacza to po prostu, że przejedliśmy również dużą część majątku narodowego.

Przejedliśmy, zmarnowaliśmy sporo. To koszty transformacji, w praktyce występujące zawsze przy dużych przeobrażeniach. A nasze były bardzo duże. Nawet jak robi się remont mieszkania, to i owo się zniszczy - cóż dopiero w takiej skali. Konieczność dziejowa...
Deficyt, no owszem, ale są państwa w zdecydowanie gorszym położeniu. W Europie ze dwa państwa nie mają deficytu. Mamy dość przyzwoite zapisy chroniące przed jego nadmiernym przekraczaniem. Trzeba pamiętać o dużym strumieniu pieniędzy unijnych, tu są spore wydatki. Nic za darmo - ale to inwestycje w przyszłość.
Bardziej niepokojące jest to, że coraz mniej wolno robić bez urzędniczej zgody, że państwo za daleko wkroczyło w prawa własności. To niedobry znak.
A konstytucję mamy słabą, niestety.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 21:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sty 2014, o 09:40
Posty: 1822
Lokalizacja: SDL
Podziękował : 168
Otrzymał podziękowań: 137
Uprawnienia żeglarskie: B.R.A.K
chyba nie długo będzie czas wydzielić cześć wątku i przenieść do Politycznie :D

_________________
Mirosław Dados


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 22:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
mdados napisał(a):
chyba nie długo będzie czas wydzielić cześć wątku i przenieść do Politycznie :D

Chyba dawno temu trzeba to było zrobić!

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 23:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8775
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1746
Otrzymał podziękowań: 2025
Uprawnienia żeglarskie: sternik
A tutaj, prawda... :roll: BUDUJĄ! Kurde Ferdek... ŚLUZĘ chyba nawet... :)
http://www.zegluga.wroclaw.pl/viewpage.php?page_id=28

A O skutecznym rad sposobie wypowiada się Rada Kapitanów:
http://www.radakapitanow.pl/articles.php?article_id=15

MARZENIA są.
PRAGNIENIE chyba też.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kemot i 338 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL