Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:51




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 482 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:00 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Jako że w dziale politycznym toczy się dyskusja o przegłosowanym właśnie zakazie handlu, warto moim zdaniem stworzyć drugi wątek, dostępny dla osób nie udzielających się w tamtym dziale, mającym osobny regulamin i specyfikę. Chciałbym zatem by dyskusja tutaj była pozbawiona aspektów politycznych i przepychanek osobistych (w tym celu osoby mogą skorzystać z tamtego wątku). Osobiście nie piszę w dziale politycznym, dlatego merytoryczną dyskusję chciałbym realizować tutaj.

Chciałbym poruszyć tutaj aspekt stricte ekonomiczny. Teza jednego z użytkowników była następująca: przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową m.in. w centrach handlowych na tym stracą. Drugi użytkownik próbował obalić tą tezę argumentując tym, że koszyk jego potrzeb jest stały i wynosi określoną wartość, więc zakaz handlu w niedzielę spowoduje realizację tego koszyka w krótszym czasie (poniedziałek-sobota), co ma być dowodem na to, że obroty sprzedawców się nie zmienią.
Osobiście uważam taki kontr-argument za błędny. Moim zdaniem każda osoba wykształcona w kierunku ekonomicznym, jak również osoby bez takiego wykształcenia, ale z własną praktyką w handlu detalicznym powinny rozumieć absolutne podstawy: nie każdy popyt w dzisiejszym świecie jest popytem wygenerowanym przez potrzeby. Ba, profesjonaliści doskonale wiedzą o tym, powstają zresztą całe nauki (merchandising oparty o socjologię i psychologię), powstają wielkie biznesy oparte o schematy logistyczne i psychologiczne, a nie potrzeby konsumentów. Pojęcie kreowanego popytu jest podstawowym pojęciem zakorzenionym we współczesnych mechanizmach rynkowych. Jest to oczywisty i podstawowy dowód na to, że taka teza jest bezpodstawna.
Kolejna rzecz - nawet nie tyle wykreowany popyt na produkty, których nie potrzebujemy, co popyt okazjonalny jest istotnym składnikiem obrotu towarowego. Mam na myśli prostą sprawę: mam w niedzielę czas - idę do kina, a po drodze do restauracji lub kawiarni. Przy okazji zobaczyłem coś fajnego i kupiłem zabawkę dla dziecka (albo dziecko zobaczyło i wymusiło na mnie). Żadna z tych czynności nie jest spowodowana moimi rzeczywistymi potrzebami, planowanymi od jakiegoś czasu. To popyt okazjonalny, który jest ogromny i każdy handlarz wie, że właśnie w soboty i niedzielę ten popyt jest największy (z kolei w poniedziałki - znikomy).
Mam oczywiście mnóstwo innych argumentów, ale powyższe powinny wystarczyć i są oczywiste dla osób mających nawet minimalną wiedzę o zasadach działania mechanizmów rynkowych.

Argumenty pozaekonomiczne również są oczywiste: samo wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę musi mieć jakiś powód. Otóż wszyscy analizujący rynek wiedzą doskonale, że w dużych miastach sposobem na spędzanie czasu stały się "spacery" w galeriach. Tym ludziom zabrano taką możliwość w jakimś konkretnym celu (wszakże nic się nie dzieje bez celu). Cel jest zrozumiały - handel stał się konkurencją dla innej instytucji, rónież sięgającej po kasę. Zatem ten pieniądz, opodatkowany, wypracowujący PKB zamienić się ma na jedyny dopuszczony w skali kraju niekontrolowany i nieopodatkowany datek (oczywiście nie w całości, lecz w jakiejś części). To również jest oczywiste i przytaczam ten argument tylko po to, by pokazać że owszem - pieniądz w obocie handlowym się zmniejszy. Zatem owszem - hanldarze stracą i już, bezapelacyjnie.

Każdy ekonomista to rozumie, jestem o tym przekonany. Właściwie, to nie da się tego nie rozumieć.

Proszę o Wasze komentarze spostrzeżenia, jednak bez wątków politycznych. Przy okazji administracja proszona jest o nie przesuwanie moich postów do działu "polityczne". Wolę już skasowanie jeżeli uznacie to za stosowne.


Ostatnio edytowano 25 lis 2017, o 20:28 przez plitkin, łącznie edytowano 2 razy


Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: Cape
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
plitkin napisał(a):
Zatem ten pieniądz, opodatkowany, wypracowujący PKB zamienić się ma na jedyny dopuszczony w skali kraju niekontrolowany i nieopodatkowany datek


A czy można mieć postulat, aby równolegle z uchwalonym zakazem handlu w niedzielę USTAWOWO uchwalić także opodatkowanie wpływów kościoła - w tym nieopodatkowanych dotychczas wpływów z tzw "tacy" ?

Jeżeli handlowcy płacą podatki to niechże także kościół katolicki ma ten obowiązek.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: reed
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:11 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Włodku - to postulat do działu politycznego. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
plitkin napisał(a):
Włodku - to postulat do działu politycznego


Nie Wiktorze ....

Nie opodatkowane przychody Kościoła Katolickiego zubożają budżet państwa :-(

Czyli mój postulat jest stricte ekonomiczny :rotfl:

Gdzieś Wiktorze popełniam błąd w rozumowaniu ? :lol:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:27 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Błędy są trzy:
1. Merytoryczny: Twój postulat wymaga decyzji politycznej i pracy polityków. Jest też skierowany do polityków i tylko politycy są w tym zakresie władni.
2. Merytoryczny: Twój postulat jest OT, gdyż porusza kwestię nie związaną z zakazem handlu w niedziele. Ewentualny związek jest luźny i nie jest bezwarunkowy, raczej przyciągnięty za uszy.
3. Administracyjny: przyjdzie administrator i rozwali ten wątek, wbrew moim intencjom. Liczyłem na to, że dotrę ze swoją argumentacją do osób chcących porozmawiać o ekonomii. Twój wpis może spowodować przesunięcie dyskusji, a w dziale politycznym dyskutować nie zamierzam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
bury_kocur napisał(a):
Nie opodatkowane przychody Kościoła Katolickiego zubożają budżet państwa

Jest gorzej. Istnieją fikcyjne darowizny, a to umniejsza wprost przychody budżetu. Jednakże opodatkowanie Kościołów uważam za błędne. Powinno się opodatkować PIT dochody księży, a w Kościołach ( wszystkich, nie tylko w katolickim) wprowadzić obowiązek prowadzenia księgowości w rozumieniu ustawy o księgowości.
Tak jest w całym cywilizowanym w świecie. Polska jest wyjątkiem

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
plitkin napisał(a):
Twój postulat jest OT, gdyż porusza kwestię nie związaną z zakazem handlu w niedziele


Dobra - tu masz rację - biję się w pierś i krzyczę MEA CULPA :-(

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:49 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
bury_kocur napisał(a):
Gdzieś Wiktorze popełniam błąd w rozumowaniu ? :lol:
U podstaw. ;)
"Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930, z późn. zm.) osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych.
Naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję, w której określa wysokość należnego podatku.
Osoby duchowne mogą zrzec się opodatkowania w formie ryczałtu za dany rok podatkowy do 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia pełnienia funkcji o charakterze duszpasterskim w przypadku rozpoczęcia pełnienia tych funkcji w ciągu roku podatkowego i opłacać za ten rok podatek dochodowy na ogólnych zasadach, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Z ryczałtu można również zrezygnować w terminie 14 dni po otrzymaniu decyzji ustalającej wysokość ryczałtu.
W takiej sytuacji PIT rozlicza się według zasad ogólnych"


Ostatnio edytowano 25 lis 2017, o 20:51 przez Ryś, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
plitkin napisał(a):
Pojęcie kreowanego popytu jest podstawowym pojęciem zakorzenionym we współczesnych mechanizmach rynkowych.
Nikt nie jest w stanie wykreować u mnie popytu innego niż ten który sam sobie określam. Koryguję swój popyt na bieżąco w zależności od tego jak się toczą sprawy dnia codziennego.
plitkin napisał(a):
Otóż wszyscy analizujący rynek wiedzą doskonale, że w dużych miastach sposobem na spędzanie czasu stały się "spacery" w galeriach.
Może ci ludzie co spędzają czas w galeriach nie potrafią sobie w inny sposób zorganizować czasu. Chociaż wiem, że tak jest. Ja nie spędzam wolnego czasu w galeriach. Jak jest ładna pogoda to idę na długi spacer lub wsiadam na rower i jadę w różne miejsca wokół mojego miejsca zamieszkania. Zamiast iść do restauracji na obiad to podczas takiej wycieczki potrafię sobie zrobić obiad w plenerze korzystając z kuchenki na kartusze. Podczas takich ostatnich dwu wycieczek rowerowych zwróciłem uwagę na to, że w rowerze tylne koło mi skrzypi jak wóz drabiniasty. Będąc na mieście wstąpiłem do jednego ze sklepów rowerowych który prowadzi jednocześnie serwis rowerów żeby uzgodnić możliwość oddania roweru do serwisu. Chodziło mi o wpasowanie się z przyjechaniem i odjechaniem na rowerze podczas ładnej pogody. Po rozmowie z pracownikiem który mi doradził, że zamiast przyjeżdżać na rowerze mogę przywieźć samo koło. I w ten sposób wykreował mi się popyt na nowe koło do roweru za 85 zł. Ponieważ naprawa wybitego łożyska w starym kole byłaby niewiele tańsza.



Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: Bombel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:55 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Włodku - to postulat do działu politycznego. :roll:

plitkin napisał(a):
Argumenty pozaekonomiczne również są oczywiste: samo wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę musi mieć jakiś powód. Otóż wszyscy analizujący rynek wiedzą doskonale, że w dużych miastach sposobem na spędzanie czasu stały się "spacery" w galeriach. Tym ludziom zabrano taką możliwość w jakimś konkretnym celu (wszakże nic się nie dzieje bez celu). Cel jest zrozumiały - handel stał się konkurencją dla innej instytucji. Zatem ten pieniądz, opodatkowany, wypracowujący PKB zamienić się ma na jedyny dopuszczony w skali kraju niekontrolowany i nieopodatkowany datek (oczywiście nie w całości, lecz w jakiejś części). To również jest oczywiste i przytaczam ten argument tylko po to, by pokazać że owszem - pieniądz w obocie handlowym się zmniejszy

Sprawdzić czy aby nie hipokryta. :-P
plitkin napisał(a):
nie każdy popyt w dzisiejszym świecie jest popytem wygenerowanym przez potrzeby.


Popyt generowany przez potrzeby stanowi ponad 90% całego popytu. Żaden marketing nie nakłoni mnie do kupna trzeciego telewizora ( 2 już mam :lol: ), kolejnego zestawu żagli ( 2 już mam :lol: )12 pary butów( 11 już mam :lol: ) czy przysłowiowego kolejnego kilograma szynki ( w lodówce leży 1,5 kg, bedzie pieczone).
Nie kupię niczego więcej niż wynika z moich potrzeb. Gdzie tu widzisz jakieś błędne rozumowanie???
Tak samo z potrzebami kulturalnymi. Nie pójdę na filmową chałę . Kupię książkę o interesującej mnie tematyce i żaden marketing nie wepchnie mi Harleqina czy innych powieścideł tego typu. Odmówię wnuczkowi zakupu dwudziestego któregoś resoraka bo ""ja chcę""Zamiast tego kupię mu jakieś owoce czy soki.
Marketing ""pchany"" mnie nie rusza. Przedświąteczne/przedsezonowe wystawy mijam obojętnie. Nie daję się nabrać na "popatrz, popatrz, jaka śliczna bluzeczka". W szafie takich ""ślicznych" wisi tyle że hej, niektóre tylko raz założone. Kupuję to co jest mi i moim bliskim potrzebne.
Ale może ja jakiś dziwny jestem. :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Ostatnio edytowano 25 lis 2017, o 21:00 przez Bombel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:57 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Marian J. napisał(a):
Nikt nie jest w stanie wykreować u mnie popytu innego niż ten który sam sobie określam. Koryguję swój popyt na bieżąco w zależności od tego jak się toczą sprawy dnia codziennego.

Jak widzę nie tylko ja mam takie zdanie.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:58 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
A generalnie można do sprawy podejść ideologicznie dialektycznie (czyli po ludzkiemu: dwojako):
- jako liberałowie zachodnioeuropejskoUEnijni dostosowujemy się do "wartości i zwyczajów", niemieckich rzeszy ;)
- jako komuniści radzieccy w trosce o klase robotniczą walczymy o sześciodniowy tydzień pracy :mrgreen:
Tyle gdy idzie o argumenty pozaekonomiczne.

A zaś stricte ekonomicznie: ośmiodniowy tydzień pracy byłby jeszcze lepszy :-P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
Ryś napisał(a):
U podstaw.

Ale nadal potrafisz odróżnić podatek od przychodów osób duchownych od (nieistniejącego) podatku od przychodów instytucji kościoła?
Czyli - przez analogię - na przykład podatek PIT który płacisz np. Ty, od podatku CIT, który płaci Twój pracodawca?

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lip 2013, o 14:47
Posty: 1328
Podziękował : 918
Otrzymał podziękowań: 237
Uprawnienia żeglarskie: jkżb
Plitkin, bez hipokryzji proszę. Ustawa o handlu w niedzielę mała podłoże polityczne i wszelkie dyskusje o niej muszą nieuchronnie do polityki sprowadzać.



Za ten post autor reed otrzymał podziękowania - 2: soko, Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Ryś napisał(a):
opłacają podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych.

Groszowy, powinni jak wszyscy płacić PIT

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
plitkin napisał(a):
Chciałbym poruszyć tutaj aspekt stricte ekonomiczny.

A co tu poruszać Wiktor. Z braku alternatywy, wygrała wybory obecna opcja rządząca i realizuje swój, "SWÓJ" program polityczny. A rachunek zapłacą wszyscy, a najczęściej Ci, którzy nie mogą/chcą uciekać od uczciwego (choćby były absurdalne przepisy) płacenia podatków, bo tylko z takich wpływów państwo wydaje.
Moim zdaniem przedsiębiorcy powinni uczciwie w stosnku do warunków płacić pracownikom, pracownicy powinni pracować jak dla siebie, a państwo nie powinno się wpieradalć do gospodarki, poza zmniejszaniem jej obciążeń do wystarczającego poziomu, z którego da radę utrzymać państwo. Tyle, aż tyle i tylko tyle...

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.



Za ten post autor Ognisty Szkwał otrzymał podziękowanie od: reed
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2789
Lokalizacja: Norge
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 332
Uprawnienia żeglarskie: hm...
Hm... Nieszczególnie polityczne dyskusje mnie interesują, ale z ciekawości chciałem zobaczyć o czym to Wiktor pisze, i dowiedziałem się, że nie mam uprawnień do przeglądania działu. Istnieje tu wewnętrzny krąg wtajemniczonych, czy to raczej coś w rodzaju zoo..?

A co do handlu w niedzielę, to kiedy lat temu sporo przyimigrowałem do tego ponurego o tej porze roku kraju, bardzo mnie dziwiło, że piwa po osiemnastej nie, po wino trzeba robić daleką wyprawę, a w niedzielę w ogóle nic kupić nie mogę. Niewiele się od tamtej pory zmieniło, a ja z głodu nie marnieję. Ba, doceniam zalety pustego miasta. Dziś irytuje mnie szaleństwo zakupowe kiedy odwiedzam ojczyznę. Rozumiem, że zamknięcie "galerii" to "kulturowy" szok, ale może da niektórym szansę na odwiedzenie galerii...
Pewnie gdyby pootwierać tu sklepy w niedzielę, ludzie kupowali by tam więcej i pewnie ktoś by więcej zarobił, ale wydaje mi się, ze w ogólnym rozrachunku niewiele by się zmieniło. Zakupy robi się po prostu wcześniej i więcej kupuje się przez Internet.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:07 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Marian J. napisał(a):
Nikt nie jest w stanie wykreować u mnie popytu innego niż ten który sam sobie określam. Koryguję swój popyt na bieżąco w zależności od tego jak się toczą sprawy dnia codziennego.


To świadczy jedynie o tym, że określasz sobie popyt, który w dużym stopniu został w Tobie wykreowany. Dzsiaj kupujesz to, co jeszcze 10 lat temu nie istniało. Zostało to wykreowane.

Marian J. napisał(a):
Ja nie spędzam wolnego czasu w galeriach.


Gratuluję. Ja też. Ale to nie oznacza, że ta branża nie istnieje. Żeby się przekonać - wpadnij do galerii w niedzielę i w poniedziałek w południe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:10 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Popyt generowany przez potrzeby stanowi ponad 90% całego popytu.


Naiwny :) Powiedz to producentom CocaColi, alkoholu i papierosów. Producentom nowych aut i elektroniki. Całej branży kosmetycznej, żeglarskiej, piłkarskiej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:14 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Ale może ja jakiś dziwny jestem.


Oczywiście. Przede wszystkim ta "dziwność" polega na przekładaniu swoich jednostkowych zachowań do całego rynku i negowanie na tej podstawie istniejących i niepodważalnych zjawisk :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:16 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
reed napisał(a):
Plitkin, bez hipokryzji proszę. Ustawa o handlu w niedzielę mała podłoże polityczne i wszelkie dyskusje o niej muszą nieuchronnie do polityki sprowadzać.


I dlatego oba wątki na tym forum mają rację bytu: jeden dot. aspektów stricte ekonomicznych takiej a nie innej decyzji, a drugi - decyzji jako takiej i całokształtu zjawisk stanowiących przyczyny i skutki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:18 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
...no i oczywiście odzieżowej dla kobiet. A kobiet mamy przeszło 50% populacji.

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com



Za ten post autor Koma5 otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:18 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
zosta napisał(a):
Istnieje tu wewnętrzny krąg wtajemniczonych, czy to raczej coś w rodzaju zoo..?


Dział polityczny jest dobrowolny. Zgłaszasz akces do grupy i jesteś. Dział ma swój regulamin i dlatego wymaga osobnego potwierdzenia chęci dostępu do niego. To tylko i wyłącznie Twoja decyzja.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:19 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
damit napisał(a):
Ale nadal potrafisz odróżnić podatek od przychodów osób duchownych od (nieistniejącego) podatku od przychodów instytucji kościoła?
Czyli - przez analogię - na przykład podatek PIT który płacisz np. Ty, od podatku CIT, który płaci Twój pracodawca?
Jajako (były) biznesmen potrafię; nawet zauważyć podatki płacone przez instytucje kościelne.
Ale mowa była o zbieranych na tacę. Parafia to proboszcz i on otrzymuje datki, czyli przychód.
Związki wyznaniowe jako takie są zwolnione z VAT, a działalność niegospodarcza, lub statutowa (w przypadku instytucji typu osób prawnych) jest zwolniona z CIT.
Działalność gospodarcza nie - podlega podatkom od dochodu.
Cape napisał(a):
Groszowy, powinni jak wszyscy płacić PIT
Nie wiem jak wszyscy, ja np. nie płacę PIT :lol: - a płacę podatków że na kilku ubeków starczy. Ale tu niepolitycznie. :oops:
Niemniej to w temacie finansów. Jak to się każdy zna na finansach, normalnie Akademia Ekonomii Socjalizma :-P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:22 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Bombel napisał(a):
Popyt generowany przez potrzeby stanowi ponad 90% całego popytu.


Naiwny :) Powiedz to producentom CocaColi, alkoholu i papierosów. Producentom nowych aut i elektroniki. Całej branży kosmetycznej, żeglarskiej, piłkarskiej.

A gdzie Ty widzisz moją naiwność???
Kupuję samochód bo mam potrzebę jego posiadania. Kupuję flaszkę Coli czy Żytka bo mam potrzebę :rotfl: To samo dotyczy elektroniki, kosmetyków.
Czy Ty napędzany marketingiem kupisz np nowe liny "bo mają miękki chwyt"" jeśli stare są w doskonałym stanie i też mają miękki chwyt

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:22 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Koma5 napisał(a):
...no i oczywiście odzieżowej dla kobiet. A kobiet mamy przeszło 50% populacji.


Istotna część branży odzieżowej (całej, bez podziału na męską i damską) - oczywiście jest wykreowana.

Polecam filmik (aktualny): https://www.facebook.com/Fashionista.g/ ... 779536146/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
Jednym z efektów uregulowania jest zakaz zatrudniania pracowników najemnych w (na razie) niektóre niedziele i święta. Czyli - jeśli twoja placówka, drogi przedsiębiorco, ma być otwarta w niedzielę, to sam stań za ladą. Jakie to rodzi skutki dla właścicieli niedużych sklepów czy punktów usługowych? Ano takie, że muszą wybrać pomiędzy poświęceniem resztki wolnego czasu a realnym zmniejszeniem przychodów (i idącym w ślad za tym zmniejszeniem odprowadzanych do budżetu podatków).
Kto nie prowadził samodzielnie działalności gospodarczej, ten nie zrozumie o czym mówię.
I teraz seria pytań - ilu przedsiębiorców stwierdzi, że ma to w dupie i zrezygnuje z prowadzenia działalności? Co się z nimi stanie? Co sie stanie z ludźmi, których zatrudniają? Co zrobią ich klienci, pozbawieni w dni wolne dostępu do towarów i usług, które oferowali ci przedsiębiorcy?

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Koma5 napisał(a):
no i oczywiście odzieżowej dla kobiet

One w największym stopniu kreują popyt okazjonalny i wykreowany.
Moda (to taki rodzaj brzydoty :rotfl: ), żyje bardzo krótko.
Ale ja z tego żyję. I bardzo wielu ludzi też.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:28 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Kupuję flaszkę Coli czy Żytka bo mam potrzebę


Tylko że ta potrzeba została w Tobie wykreowana :) Gdyby Cola nie istniała - istniałbyś dalej i nie miałbyś potrzeby jej kupowania.
Oczywistym jest, że ja też jestem elementem tego szału konsumpcyjnego. Każdy z nas. Podziwiam geniusz wielu osób, które są odpowiedzialne za to. Przykładowo geniusz twórcy Iphone-a lub też twórców kultu porannej kawy. Szacun dla tych osób - są niesamowite. Speców od Coli również oceniam bardzo wysoko. Od McDonald'sa również. I Ikei. Geniusze. Wykreowali w nas potrzeby. Są niesamowici.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Koma5 napisał(a):
...no i oczywiście odzieżowej dla kobiet. A kobiet mamy przeszło 50% populacji.

Nie dyskryminuj męskiej części populacji ;)
Jeśli jutro ( a to niedziela wszak ) nie kupię ( na barachołce albo w supermarkecie ) jakiegoś
ubrania roboczego, to będę z gołą dupą po warsztacie biegał :rotfl:
plitkin napisał(a):
Istotna część branży odzieżowej (całej, bez podziału na męską i damską) - oczywiście jest wykreowana

Wiktorze :)
Moją potrzebę posiadania "wytwornych" roboczych portek wykreował palnik propanowo-tlenowy jakąś godzinę temu na zad :rotfl:
Tylko prosze nie mów mi, że coś nie teges i mogę w powszednim ( nie niedzielnym ) dniu przyodziać się w supermarkecie ;) Bo w odwecie przedstawię Ci swój rozkład dnia...
Oczywiście łatwo tworzyć akademickie modele Wiktorze...
Ale jak przejdziemy do różniczkowania ( zaczniemy w czasie realnym się poruszać ) to dziura
na dupie w roboczych portkach więcej znaczy, jak pięć sejmowych komisji i ich stanowiska w sprawie :lol:



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowania - 2: Marian Strzelecki, reed
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 482 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 239 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL