Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 mar 2024, o 11:24




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2024, o 10:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17285
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2162
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Czy jest na forumie ktoś zajmujący się zawodowo fotowoltaiką?
Mam nie całe 5 kWp i chciałbym się trochę rozbudować.
Najwygodniej byłoby pogadać z kimś mającym pojęcie.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2024, o 10:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1340
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 545
Otrzymał podziękowań: 427
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Nie mam pojęcia więc się wypowiem:D
co potrzebujesz wiedzieć?

Nie wiem jak starą masz instalację i czy moduły będą dostępne (takie same).
Może być sens zrzucić stare moduły i do tego samego falownika podpiąć nowy komplet nowych. Zakładam, że masz zapas mocy na falowniku bo jak nie to cudów nie ma... zrzucasz wszystko i robisz od nowa a startą instalację na działeczkę.

Możesz też bez problemu założyć drugą instalację (tzn. nie ruszasz starej 5kwp) i wpinasz się z kolejną do tego samego przyłącza. Plus taki, ze nie łamiesz głowy co zrobić z panelami i nie jesteś ograniczony falownikiem.

Nie wiem jednakże, czy będzie to traktowane jako rozbudowa instalacji czy nowa (ma to znaczenie, jak jesteś na starych zasadach). Wg mnie robudowa nawet jeśli pacniesz nową niezależną instalację.

Musisz dać więcej szczegółów by ci coś doradzić. Dobry czas wybrałeś:) Panele dość tanie:)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2024, o 16:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17285
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2162
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
sirapacz napisał(a):
Nie mam pojęcia więc się wypowiem
To jest wlaśnie problem :-)

sirapacz napisał(a):
Nie wiem jednakże, czy będzie to traktowane jako rozbudowa instalacji czy nowa (ma to znaczenie, jak jesteś na starych zasadach). Wg mnie robudowa nawet jeśli pacniesz nową niezależną instalację.
No właśnie też nie wiem i dlatego napisałem, że szukam PROFESJONALISTY a nie AMATORA :-)

Problemem jest jeszcze to, że chciałbym wiedzieć, czy jeżeli mam instalację 3 fazową (i mogę decydować, które odbiorniki są na której fazie) to czy mógłbym dołożyć na jedną fazę troszkę jednofazowego PV (pralka, sralka, bojler i kuchenka) ?

Serio chciałbym pogadać z PROFI!

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2024, o 16:39 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 206
Podziękował : 13
Otrzymał podziękowań: 53
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Maar napisał(a):
Czy jest na forumie ktoś zajmujący się zawodowo fotowoltaiką?
Mam nie całe 5 kWp i chciałbym się trochę rozbudować.
Najwygodniej byłoby pogadać z kimś mającym pojęcie.


Masz umowę z dostawcą energii?
Jeżeli tak to jest problem z umową.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2024, o 16:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1340
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 545
Otrzymał podziękowań: 427
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Maar napisał(a):
szukam PROFESJONALISTY


:) Ten temat możesz ogarnąć tylko i wyłacznie u swojego operatora sieci (nie sprzedawcy prądu tylko dystrybucja). Wtedy będziesz wiedzieć jak oni się na to zapatrują (bo jak to zwykle bywa przepisy jedne a interpretacji może być o 1 więcej niż interpretujących). Można telefonicznie, nie musisz dygać tam osobiście.

Jeśli chodzi o dołożenie sprzętu na jedną fazę to musisz utrzymać mniej więcej równowagę pomiędzy obciążeniem faz ale w praktyce możesz. Licz się z tym, że jeśli masz zabezpieczenie przedlicznikowe 25A i napakujesz na jedną fazę dużo prądożernych rzeczy, to oprócz głupoty tego rozwiązania :) załatwisz sobie wywalenie bezpiecznika. Te 25 A wystarczy, ze wystąpi na jednej fazie. Dopóki mieścisz się w przydziale mocy (tudzież zabezpieczeniu przedlicznikowym) jest OK. Są instalacje z mikrofalownikami, które wtyka się do gniazdka (malutkiej mocy rzędu 800-1600W) - np. instalacje balkonowe.

Profesjonalista ci powie od strony technicznej co możesz a co nie. Co ci wolno zrobić to dystrybucja:)))


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL