Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:47




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 20:48 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
_jp_ napisał(a):
niestety po wejściu do UE najwięcej zezłomowano najnowszych kutrów.

UE w ramach "'racjonalizacji"" połowów zaczęła wprowadzać limity połowowe dla polskich rybaków bałtyckich. Była to praktycznie agonia połowów baltyckich. A że opory rybaków były wielkie to wpadli na ""genialny"" pomysł likwidacji floty połowowej na zasadzie im młodsza jednostka tym większa wypłata ""odszkodowania"". Efekt mamy jaki mamy. Chcesz zjeść świeżą rybkę smażoną nad morzem??? A to proszę, mrożony mintaj od Holendrów czy norweska makrela. Dla super smakoszy wietnamska panga.
Kto jeszcze pamieta smak świeżo złowionego turbota z patelni czy małej wędzarni.
Ech, życie

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
_jp_ napisał(a):
Bombel napisał(a):
_jp_ napisał(a):
Nowoczesna jednostka...

Ex WŁA 288, 1979 rok budowy


Nowoczesna w porównaniu z innymi... niestety po wejściu do UE najwięcej zezłomowano najnowszych kutrów...
http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/255-smierc-kutrow.html

a tutaj tenże WŁA288 w modelu http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/496-wla-288-latajacy-kuter.html
Jacek, a jaka była alternatywa? Nie wziąć tej kasy, zrujnować zasoby łowisk do reszty a potem żądać ratunku od państwa?
I żadnych ryb by nie było.
A obecnie jakoś jednak te bałtyckie ryby jadamy...

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl



Za ten post autor Colonel otrzymał podziękowania - 2: M@rek, Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 21:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Bombel napisał(a):
Kto jeszcze pamieta smak świeżo złowionego turbota z patelni czy małej wędzarni.


Znakomicie pamiętam :mrgreen:

Stojąc na Helu idę rano (6.00 :-() do rybaków i wymieniam odpowiednie bilety Narodowego Banku Polskiego na interesującą mnie rybka.

Po czym grilluję ową rybkę i delektuję się smakiem w/w rybek...

Rewelacja :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 21:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Bombel napisał(a):
Kto jeszcze pamieta smak świeżo złowionego turbota z patelni czy małej wędzarni.

Wędzenie turbota to głupota.
A takiego na patelnię wystarczy kupić - jak kto nie wie gdzie spotkać rybaków, to ze straganu, na rynku w Gdańsku, 5 dni w tygodniu - no chyba, że sztorm..

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Jaromir napisał(a):
Wędzenie turbota to głupota.

yy
A czemu Jarku ?

To zacna rybka przecież i tyle

Pzdr

Kocur

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 22:44 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Colonel napisał(a):
jaka była alternatywa? Nie wziąć tej kasy, zrujnować zasoby łowisk do reszty a potem żądać ratunku od państwa?
I żadnych ryb by nie było.
A obecnie jakoś jednak te bałtyckie ryby jadamy...

Jakoś nie pamiętam by Polska przekraczała limity połowowe. Mało tego. Od szeregu lat limity wykorzystywane są na poziomie 75% dla dorsza, śledzia i szprota. Polska od kilku lat domaga się ogólnego zmniejszenia limitów o ca 25-30%. Jaki efekt. Ano żaden. Lobbing państw skandynawskich dokonujących tzw.""połowów paszowych ""( głównie szprot z przeznaczeniem na pasze) powoduje coroczny wzrost tych limitów a tym samym pogarsza bilans połowu ryb dorszowatych i łososiowatych. Dorsz i śledź jako ryby drapieżne żywiące się szprotem zaczynają mieć mało pokarmu a tym samym spada ich populacja jak i biomasa.
Sami Szwedzi wyławiają rocznie około 300 tysięcy ton szprota z przeznaczeniem na paszę. Duńczycy około 200 tysięcy ton
Równocześnie ograniczanie liczby jednostek połowowych też przebiegało jakoś dziwnie. Stan unijnej floty rybackiej na Bałtyku został zmniejszony o ca 19% ale polska flota ( tak samo litewska, łotewska)została pomniejszona o ca 60%. W Polsce te 800 jednostek połowowych to głównie małe kutry i łodzie przybrzeżne = 56% zaś Szwedzi eksploatują nawet jednostki 80 metrowe.. Równość jak za komuny. :lol:

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Jaromir napisał(a):
Wędzenie turbota to głupota

Jak dla kogo. Dla mnie, jeszcze ciepły, mmmm, pycha

_________________
Pozdrawiam
Wiesław



Za ten post autor Bombel otrzymał podziękowanie od: Były użytkownik
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 23:05 
*** Ban ***

Dołączył(a): 14 lis 2017, o 17:47
Posty: 93
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Bombel napisał(a):
Sami Szwedzi wyławiają rocznie około 300 tysięcy ton szprota z przeznaczeniem na paszę. Duńczycy około 200 tysięcy ton
Równocześnie ograniczanie liczby jednostek połowowych też przebiegało jakoś dziwnie. Stan unijnej floty rybackiej na Bałtyku został zmniejszony o ca 19% ale polska flota ( tak samo litewska, łotewska)została pomniejszona o ca 60%. W Polsce te 800 jednostek połowowych to głównie małe kutry i łodzie przybrzeżne = 56% zaś Szwedzi eksploatują nawet jednostki 80 metrowe.. Równość jak za komuny. :lol:

A co, myśleliście, że przyjmą golasów z Polski i będą traktować jak równych sobie?
Przecież za murzynów nas wzięli (wolno jeszcze na tym "forum" używać słowa murzyn?)
Jako tanich pracowników i rynek zbytu gorszego towaru za wyższe ceny.
A zaczęli od specyficznego transferu kilkudziesięciu miliardów dolarów ze zrujnowanej przez komunę Polski do krajów Zachodu. Dzięki temu wszystkie jeszcze funkcjonujące firmy popadły w problemy finansowe i można było taniej wykupić co miało wartość.
To była jedna z "kotwic" tzw planu Balcerowicza, który wcale nie był jego planem tylko światowej finansjery.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 01:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
"Śledź jako ryba drapieżna żywiąca się szprotem"...
Hmmm, ichtiologia polityczna? :rotfl:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: Bombel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 01:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Bombel napisał(a):
Sami Szwedzi wyławiają rocznie około 300 tysięcy ton szprota z przeznaczeniem na paszę. Duńczycy około 200 tysięcy ton

Jassne.


Załączniki:
połowy szprota na Bałtyku do 2016.jpg
połowy szprota na Bałtyku do 2016.jpg [ 196.85 KiB | Przeglądane 5951 razy ]

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...

Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 2: Bombel, Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 08:21 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Jaromir napisał(a):
Jassne

No i wychodzi pisanie nocą po całym dniu szlifowania łódki. Miało być : na cele paszowe poławiane przez rybaków wszystkich nadbałtyckich krajów każdego roku są szproty (powyżej 300 tys. ton) i śledzie (powyżej 200 tys. ton), szprot i śledź to ryby poławiane najintensywniej przez Danię oraz Szwecję.
Jaromir napisał(a):
"Śledź jako ryba drapieżna żywiąca się szprotem"...
Hmmm, ichtiologia polityczna?

Jak wyżej . Drobne zapylenie oczu ma wyjątkowy wpływ na szare komórki.
Dzięki za proletariacką czujność. Na Ciebie zawsze można liczyć. Oczywiście klikam

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 13:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Bombel napisał(a):
na cele paszowe poławiane przez rybaków wszystkich nadbałtyckich krajów każdego roku są szproty (powyżej 300 tys. ton) i śledzie (powyżej 200 tys. ton), szprot i śledź to ryby poławiane najintensywniej przez Danię oraz Szwecję.

Brniesz tak nielogicznie, że wstydził by się tego nawet średnio rozgarnięty przedszkolak...
Nie można na cele paszowe odławiać powyżej 300tys ton szprota, skoro odławia się szprota zdecydowanie mniej niż 300tys ton - i to razem, na wszystkie cele (w tym na mój wczorajszy obiad ;) )
Np. w zeszłym roku odłowiono szprota w Bałtyku 291.7tys ton (w tym zjedzonych przeze mnie kilkanaście obiadów, że o kilkudziesięciu spożytych puszkach "Winter Sprats" nie wspomnę ;) ). W tym roku kwota połowowa szprota dla całego Bałtyku jest 7% mniejsza...
Poza tym najwięcej szprota łowi się od lat w Polsce a nie w Szwecji. A o połowach szprota w Danii nie warto nawet wspominać - tam szprota łowi się mniej niż w Polsce, w Szwecji, w Rosjii, na Łotwie i w Estonii...

BTW - tak samo jest ze śledziem. Skoro maksymalne połowy śledzia na wszystkie cele, na całym Bałtyku nie mogą w 2018 przekroczyć 219,5tys ton - to pisanie, że "na cele paszowe" poławia się w Bałtyku śledzia "powyżej 200tys ton" - jest pustą konfabulacją..

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 14:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Jaromir, bez związku z tą dyskusją, znasz to: polemika z kłamcą nobilituje go.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 14:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
bury_kocur napisał(a):
Jaromir napisał(a):
Wędzenie turbota to głupota.

yy
A czemu Jarku ?

Przez porównanie ze smażonym czy duszonym.
Smak wędzonego turbota niczym szczególnym nie różni się od smaku zwyczajnej wędzonej flądry, ale inne sposoby przyrządzania tej rybki dają wybitne efekty smakowe.

BTW - jako że dni idą cieplejsze, kusi mnie, by wystawić na taras maszynkę spirytusową z łódki i walnąć solidną grochówkę na wędzonej flądrze.
Jadłeś kiedyś? Pychota, tyle że lepiej w zamkniętej kuchni jej nie pichcić, bo trzeba potem chałupę przez tydzień wietrzyć ;)
Szlachetniejsza odmiana tego dania powstaje z użyciem wędzonego szkieletu łososia (znaczy to co pozostaje po wyfiletowaniu, z mięskiem i łbem). Tylko kto dzisiaj wędzi szkielety z łososia?

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 14:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Jaromir napisał(a):
Tylko kto dzisiaj wędzi szkielety z łososia?


Jasia ze Stewy brat ma wędzarnię, zresztą po drodze na Górki:-)))

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 17:02 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Jaromir napisał(a):
Nie można na cele paszowe odławiać powyżej 300tys ton szprota, skoro odławia się szprota zdecydowanie mniej niż 300tys ton - i to razem, na wszystkie cele

Jako człek całkowicie zgodny i pokornego wręcz serca nie będę się z Tobą spierał, nawet jeśli oczywista oczywistość czyli fakt autentyczny :mrgreen: mówią całkowicie coś przeciwnego:
Średnia wyładunków duńskich w latach 2012-2016 wynosiła ...... 155 tysięcy ton szprota...
http://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/ ... az-szprota
Jeszcze gorzej było w latach ubiegłych:
Tabela 10: Przeznaczenie produkcji gatunków pelagicznych według państwa
PAŃSTWO WYKORZYSTANIE 2005 2006 2007 2008 2009
Dania Do spożycia przez ludzi 221,623 210,421 187,862 157,229 129,952
Do celów przemysłowych: 467,230 321,339 316,599 294,037 383,399
ale jako że to już przeszłość to nie przywiązuję specjalnej wagi
http://www.europarl.europa.eu/RegData/e ... CH_NT(2011)460040_PL.pdf

W 2010 Wyładunek ryb do celów przemysłowych w Danii według portu
wyładunku (z wyjątkiem Morza Północnego i portów Skagerrak) ze
statków z banderą państw bałtyckich.

Skagen, Nexo, Kattegat : Dania 13o tys ton, Szwecja 80 tys. ton
Źródło: Duńskie dane statystyczne dot. rybołówstwa (Fiskeridirektoratet)

Inne dane za 2017
Dobijaki, okowiele i szproty poławiane przez DFPO i DPPO przeznaczone są niemal w całości do przetworzenia na mączkę rybną i olej rybny. Wraz z rosnącą rolą akwakultury w zapewnieniu żywności bogatej w białko na świecie wzrasta potrzeba znalezienia zrównoważonych źródeł paszy dla hodowanych ryb. Widoczne jest to we wzroście popytu na zrównoważone surowce dla odpowiedzialnych farm rybnych certyfikowanych zgodnie ze standardami Aquaculture Stewardship Council (ASC). Ta certyfikacja zwiększa wolumen połowów paszowych z certyfikatem MSC o około 22%, czyli do około 1,6 miliona[AG1] ton.[/b]

Wybacz Drogi Kolego że zawracam Ci dupę :-P skoro i tak nie mam racji :roll:

PS w relacji 2017 do 2018 limit połowu szprota wzrósł o 1% a nie spadł o 7%

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 18:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Bombel napisał(a):
Średnia wyładunków duńskich w latach 2012-2016 wynosiła ...... 155 tysięcy ton szprota...

Ale zauważasz, że duńskie połowy to nie tylko Bałtyk?
I zauważasz, że na Bałtyku duńskie połowy średnio w latach 2012-2016 wynosiły......21,04 tysięcy ton szprota?
I że masz to w tabelce, którą mogłeś sobie obejrzeć 14 godzin temu?


:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Bombel napisał(a):
w relacji 2017 do 2018 limit połowu szprota wzrósł o 1% a nie spadł o 7%

Jasssne... masz mnie, wygrałeś.
Te 7% mniej zalecała Międzynarodowa Rada do Badań Morza (ICES), ale Komisja biurokratów znowu "wiedziała lepiej" od naukowców - i zwiększyła kwotę szprota dla Bałtyku, o 1%.
Ta kwota zwiększona o 1% to maksymalnie 262,310tys ton.
Tylko Ty wiesz (zauważ - ja nie chcę wiedzieć...), jak mogąc złowić w Bałtyku 262,310tys ton można jednocześnie łowić w Bałtyku "powyżej 300tys ton" - i to tylko "na cele paszowe".

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 18:43 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Jaromir napisał(a):
Szlachetniejsza odmiana tego dania powstaje z użyciem wędzonego szkieletu łososia (znaczy to co pozostaje po wyfiletowaniu, z mięskiem i łbem).

Ty sadysto...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 19:28 
Jaromir napisał(a):
Przez porównanie ze smażonym czy duszonym.
Smak wędzonego turbota niczym szczególnym nie różni się od smaku zwyczajnej wędzonej flądry, ale inne sposoby przyrządzania tej rybki dają wybitne efekty smakowe.

Kulinarne veto.
Dla mnie to jakby napisać smak wędzonego węgorza niczym szczególnym nie różni się od smaku zwyczajnego wędzonego pstrąga ale inne sposoby...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 21:05 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Jaromir napisał(a):
Ale zauważasz, że duńskie połowy to nie tylko Bałtyk?

Oczywiście. I dlatego znacząca część połowów bałtyckich szprota i śledzia jest wykazywana jako połowy Morza Północnego
Wyładunek większości ryb przemysłowych odbywa się na zachodnim wybrzeżu Danii (na Morzu Północnym, w portach Skagerrak i w Skagen).
W 2010 r. wyładunek w portach bałtyckich (dominuje Nexø na Bornholmie) stanowi ok. 4% całkowitego wyładunku do celów przemysłowych w Danii – wyładunki te pochodzą głównie z połowów Polski i Łotwy.
http://www.gospodarkamorska.pl/artykuly ... yckim.html
Nie bez kozery Cieśniny Duńskie są wyłączone połowowo z regionu Bałtyku

O wpływie szwedzkich i duńskich połowów przemysłowych na Bałtyku:

Śmiertelność połowowa powodowana przez Danię i Szwecję w stadzie szprota jest
zdominowana przez eksploatację do celów paszowych (mączka rybna i olej z ryb), podczas gdy w znacznie mniejszym stopniu dotyczy to śledzia. Wynika stąd, że rynek na mączkę rybną i olej z ryb będzie miał istotny wpływ na śmiertelność połowową tego szprota.
Najwyraźniej, ze względu na różnicę cenową między rybami wyładowanymi z
przeznaczeniem na pasze oraz z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi, brak rynku zbytu na takie ilości szprota, które można pozyskać w trwałych granicach w Danii, Finlandii i Szwecji.

http://www.europarl.europa.eu/RegData/e ... CH_NT(2011)460040_PL.pdf

Poza tym zastanawia mnie jedno. Dlaczego dane na temat wielkości połowów bałtyckich są dośc jasno opisane z wyłączeniem...Danii, Szwecji i Niemiec.
Dostępne są dane w zasadzie archiwalne (2004-2007) z których dość jasno wynika że gdy jedni tracili (Polska, -27% dorsz, - 37% szprot, -21% śledź) to drudzy zyskiwali ( Niemcy, +9% dorsz, + 18% szprot, + 20% śledź). Szwecja odpowiednio + 14% szprot, + 22% śledź.
file:///C:/Users/dom/Downloads/Marciniak_11z1_2011.pdf

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 01:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Bombel napisał(a):
Dlaczego dane na temat wielkości połowów bałtyckich są dośc jasno opisane z wyłączeniem...Danii, Szwecji i Niemiec.
Może wystarczy spojrzeć na mapę?

Wtedy widać, że te kraje oprócz Bałtyku mają też kontakt z innymi morzami.

Bombel napisał(a):
, w portach Skagerrak i w Skagen
W Skagen już kilka razy byłem, ale port Skagerrak muszę koniecznie odwiedzić. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 01:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Stara Zientara napisał(a):
W Skagen już kilka razy byłem, ale port Skagerrak muszę koniecznie odwiedzić.

Poszukaj gdzieś na file:///C:/Users/dom/Downloads/
:rotfl:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 04:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Stara Zientara napisał(a):
(...)

Bombel napisał(a):
, w portach Skagerrak i w Skagen
W Skagen już kilka razy byłem, ale port Skagerrak muszę koniecznie odwiedzić. :rotfl: :rotfl: :rotfl:


A ja powiedzieć siostrze, że jeden ominęła w swoich wycieczkach wokół domu... :)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 08:12 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Stara Zientara napisał(a):
Bombel napisał(a):
, w portach Skagerrak i w Skagen
W Skagen już kilka razy byłem, ale port Skagerrak muszę koniecznie odwiedzić.

Czepi się tramwaja. Bombel nie ""napisał"' lecz zacytował. Gdyby niejaki Wojciech Z. raczył ruszyć swoje ostatnie komórki to moze by zrozumiał że zapis ""w portach Skagerrak"" nie odnosi się do wyimaginowanego ""portu Skagerrak"" lecz go portów (ciesniny) Skagerrak. A tych jest kilka. Szukaj więc dalej portu Skagerrak. Może kiedyś znajdziesz :-P A za mało zręczne sformułowanie pretensje do autora zalinkowanego artykułu. Może liczył że czytać będą ludzie inteligentni :rotfl:
Bombel napisał(a):
Poza tym zastanawia mnie jedno. Dlaczego dane na temat wielkości połowów bałtyckich są dośc jasno opisane z wyłączeniem...Danii, Szwecji i Niemiec.

Stara Zientara napisał(a):
Może wystarczy spojrzeć na mapę?

Wtedy widać, że te kraje oprócz Bałtyku mają też kontakt z innymi morzami.

Echch Wojciechu. Nie ma to jak rozumienie czytanego tekstu :-P

_________________
Pozdrawiam
Wiesław



Za ten post autor Bombel otrzymał podziękowanie od: Alterus
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 10:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Bombel napisał(a):
Jaromir napisał(a):
"Śledź jako ryba drapieżna żywiąca się szprotem"...
Hmmm, ichtiologia polityczna?

Jak wyżej . Drobne zapylenie oczu ma wyjątkowy wpływ na szare komórki.
Dzięki za proletariacką czujność. Na Ciebie zawsze można liczyć. Oczywiście klikam

Być może zbyt pochopnie, ale niech tam. :-D
Wbrew pozorom śledź może wpływać i to znacznie na populację szprota, nie przez typowe drapieżnictwo, ale z uwagi na żywienie się planktonem. W ktorego skład wchodzi pelagiczna ikra szprota, a i larwy do czasu osiągnięcia stadium narybkowego też są pożerane. Co u ryb wszelkich gatunków, a ławicowych szczególnie, normalne.
Że państwa "mądrzejsze" stosują różne sztuczki aby złowić więcej niż przyznane limity, czy omijać między innymi przez siebie - ale w praktyce dla innych ustanawiane regulacje, to widać dla niektórych coś niewyobrażalnego.
A w zasobie leksykalnym mamy takie piękne powiedzenie o napisie na płocie...

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Wert23 napisał(a):
Jaromir napisał(a):
Przez porównanie ze smażonym czy duszonym.
Smak wędzonego turbota niczym szczególnym nie różni się od smaku zwyczajnej wędzonej flądry,
ale inne sposoby przyrządzania tej rybki dają wybitne efekty smakowe.

Kulinarne veto.
Dla mnie to jakby napisać smak wędzonego węgorza niczym szczególnym nie
różni się od smaku zwyczajnego wędzonego pstrąga ale inne sposoby...

Mogę tylko napisać to, co powtarzam mojej córce, kiedy (bardzo rzadko...)
nie smakuje jej to, co ugotuję:
"Mamy różną liczbę różnych kubków smakowych"
;)

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 14:24 
Oczywiście, że nie każdy gatunek ryby musi smakować/pasować w wędzonej postaci, ale aby nie znajdować różnicy między turbotem a flądrą tak przyrządzoną?!? To oznacza tylko jedno. Zaśniedziałe kubki smakowe. Zaniedbałeś organizm. Koniecznie zastosuj czyszczenie, samoistnie osad nie zejdzie. Obecnie na rynku jest wiele środków, różnego koloru, bukietu, czasami wymagającego zmrożenia. ;)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 15:27 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Moniia napisał(a):
A ja powiedzieć siostrze, że jeden ominęła w swoich wycieczkach wokół domu...

To podpowiedz jeszcze żeby poszukała Skagerraku w Amsterdamie. Takoż Bornholmu :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 kwi 2018, o 18:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Bombel napisał(a):
Moniia napisał(a):
A ja powiedzieć siostrze, że jeden ominęła w swoich wycieczkach wokół domu...

To podpowiedz jeszcze żeby poszukała Skagerraku w Amsterdamie. Takoż Bornholmu :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Oj tam, oj tam.
Ważne, ze czytają, a Ty byś chciał zaraz żeby rozumieli.
Maksymalista! ;-)

_________________
Pozdrawiam
Alterus



Za ten post autor Alterus otrzymał podziękowanie od: Bombel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 241 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL