Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 maja 2020, o 20:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No :kiss: I teraz, na koniec dnia, sobie włączę na dużym ekranie i będę się rozkoszował :D
( To był doskonały pomysł, żeby Ciebie nakłonić do montowania większej ilości takich slideshow :twisted: )
Powiedz mi jeszcze wreszcie, czy czytałeś "Zawód fotoreporterzy" Kosidowskiego, czy nie czytałeś ? Jeśli nie, to weź się zbierz w sobie i przeczytaj. Im wczesniej to zrobisz, tym mniej będziesz potem żałował ;)
Tam jest wiele z historii złotego okresu "Life", "People" "Paris Match" i te sprawy ;)
Waaaarto :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 maja 2020, o 07:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
MarekSCO napisał(a):
Powiedz mi jeszcze wreszcie, czy czytałeś "Zawód fotoreporterzy" Kosidowskiego, czy nie czytałeś ?
Jak by Ci tu ... Przeoczyłem kiedyś, bo została wydana w czasie (1984 - ja i moja ówczesna robiliśmy dyplomy magisterskie, urodziła się nasza córka) kiedy miałem wszystko inne na głowie, generalnie zap***ol, a Ty mi o niej przypomniałeś dopiero niedawno. Zacząłem szukać po antykwariatach, allecośtam i innych i zawsze znajdowałem informację, że właśnie wyszła i aktualnie nie ma na stanie.
Tak więc: nie czytałem! :cry: :cry: :cry:

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 maja 2020, o 09:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Zobacz w bibliotekach :D Mam takie niejasne wrażenie, ze "podeszła" by Ci teraz jak nic :D
Wiesz... Opowiada o tym jak fotografia odkrywała świat. O tym, że będzie kiedyś kreowała świat ( ludzkie zachowania ) metodą "na rympał" nikt wtedy jeszcze chyba nie myślał ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 maja 2020, o 19:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Trzeba więc poczekać, aż biblioteki otworzą. Ale może jeszcze uda się kupić - pewne książki warto mieć.
EDIT: są na allegro, jutro kupię.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2020, o 11:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Książka zamówiona - najtaniej, jak było, ale mam nadzieję, że są wszystkie kartki! ;)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2020, o 19:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wspominałeś Robert, przy zakupie Flektogona, że planujesz z szerokokątnym macro poeksperymentować.
Znalazłem kilka takich filmików. Może Cię zainteresują.
Koleś takie "Horowitze" trzaska i demonstruje zawiłości tej techniki. A wszystko opatrzone oczywiście "zostań w domu".
Ale kwestia nie tyle w "Horowitzach" co w dosyć ładnym filmowaniu tych tricków.
W ogóle polecam kanał tego gościa Kolegom :D
( Horowitzów nie lubię, bo mi się kojarzą z naiwnością lat szczenięcych, z Salem Solo i new romantic ;) )




A tutaj bezpośredni link do kanału Jordi Koalitica:
https://www.youtube.com/channel/UC-Md_S ... iAhStZCKbw


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2020, o 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Obserwuję ten kanał, ale generalnie, nie jestem fanem sztuczek. Lubię zdjęcia "z mięsem", np na Flickr obserwuję faceta, który robi portrety bezdomnych. Lubię też zgniłe, zniszczone i zawalone... Nie trawię wyślicznionych obrazków, chociaż podziwiam technikę wykonania.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2020, o 22:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Tutaj Cię doskonale rozumiem. W tych filmikach najbardziej podoba mi się sposób filmowania tych tricków ( pisałem o tym ). Bardzo ładnie skupiają uwagę. Po prostu w niektórych scenach aż chce się czekać żeby zobaczyć efekt ( zdjęcie ) :D
Ale też fajnie wykorzystuje ten koleś krótką ogniskową. Ładnie ukrywa zniekształcenia perspektywy... Np przy tych kwiatkach przytroczonych gumką do obiektywu.
Tak mi się z flektogonem skojarzyło przy okazji właśnie.
Warsztat ma gość obcykany doskonale :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2020, o 22:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
A tak mi się skojarzyło idąc tropem tego flektogona i macro... Pamiętasz produkowane dawniej filtry do zdjęć trickowych ? Masz może coś takiego w kolekcji ?
Zawsze chciałem mieć takie dwuogniskowe... Coś jak soczewki w dwuogniskowych okularach. I nawet próbowałem sporządzić własnoręcznie, ale ze skutkiem mizernym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 maja 2020, o 08:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nie, nie mam takich filtrów, zresztą w ogóle mam bardzo mało akcesoriów. Kilka filtrów używanych wcześniej z Leicą i Zorkim.

Nie napisałem jeszcze, że lubię zdjęcia z defektami, niedoskonałości obiektywów, ziarno, przeterminowane filmy itp. Ale zmatowienia soczewki mojego Flektogona mnie vqr***

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 maja 2020, o 20:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Nie napisałem jeszcze, że lubię zdjęcia z defektami, niedoskonałości obiektywów, ziarno, przeterminowane filmy itp.

To ja Ci wyznam w skrytości ducha, że ostatnio polubiłem swoje zdjęcia ;) :mrgreen:
Ale żebyś nie pomyślał, że w samouwielbienie popadam, już wyjaśniam...
Widzisz tego pięknego pajączka ?:
Obrazek
A ja go ni cholery nie widziałem, jak robiłem to zdjęcie :rotfl:
Po prostu pochylając się nad wizjerem w zapoconych okularach ( roboczych ) koncentrowałem się tylko na tym co i tak z ledwością mi wychodzi. Tzn, żeby jakimś cudem boskim ostrości ustawić przy tej głębi ostrości.
I tym oto sposobem mój udział w procesie "tfurczym" pozostał na jedynym akceptowalnym poziomie ( czyli żadnym :mrgreen: )
I tak oto stałem się "klasą sam dla siebie" :rotfl:

Szczerze mogę Ci też polecić zdjęcia Pani Joanny Dragon z FB bloga
"Dragon - creative travel and photography"
https://www.facebook.com/dragonjoanna/? ... =nf_target
Tutaj już naprawdę bardzo poważna sztuka ( ma talent według mnie ta Pani - oj ma )
Ale i sytuacja dosyć podobna. Oto Robert ja takie obrazki widuję z powietrza lecąc czasem na glajcie... Przy czym widuję czysto teoretycznie :lol: Bo jedyne o czym myślę lecąc, to jakimś cudem boskim, mimo wszystko, wylądować w jednym kawałku :mrgreen:
Ech... Ale tutaj w przypadku Pani Dragon, naprawdę warto rzucić okiem na te fotki.
( Od Janny ten adres dostałem, a Janna wie co dobre :D )



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 maja 2020, o 08:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Zasubskrybowałem sobie profil tej pani na fejsbuku. No ładne fotki - do podziwiania.

Czym jest sztuka w fotografii, kiedyś już o tym rozmawialiśmy i nie wydaje mi się, byśmy doszli, do jakichś wspólnych wniosków. Zresztą, nie uważam tego za ważne. Albo zdjęcie mnie porusza, że we łbie powstaje myśl "Oh, kurde, to jest zaje***e!" albo nie. A pisałem też, że często np hiperdoskonałości pojechane suwakami w fotoszopie powodują u mnie efekt wymiotny. Właśnie niedawno, na mój profil flickrowy wpadła pani, która zamieściła u siebie sporo fotek amatorskich z lat 60. z enerdówka i innych demoludów - ależ to ma klimat, chociaż na kalendarz ścienny się nic z tego nie nadaje! :-P

Odebrałem skany fotek zrobionych Kine Exaktą II, Flektogonem 2.8/35 i Sonnarem 4/135 - niezła para, ale aparacik szwankuje i co któryś kadr jest czasami spie*** znaczy częściowo zaświetlony z powodu zacinania się migawki, albo co... Obrabiam, zastanawiając się, co z tego wrzucę na Flickr. Kupiłem też kilka negatywów kolorowych - pora kolorowa, więc... Ale nie mogę się zdecydować, do której maszyny założyć.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 maja 2020, o 14:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
robhosailor napisał(a):
Książka zamówiona - najtaniej, jak było, ale mam nadzieję, że są wszystkie kartki! ;)
Właśnie przyszła - nierozważnie, coronavirus, ją rozpakowałem i przeglądam: jest w bardzo dobrym stanie, praktycznie nieużywana, znalazłem nierozcięte kartki! Biorąc pod uwagę, że kosztowała 2,69 zł + przesyłka allegro, czyli 8,59 zł, co wyszło dwukrotnie mniej, niż inne oferty, również od tego samego sprzedawcy!

Na razie przeglądam, bo sporo w niej zdjęć. Niestety, jakość druku z roku 1984, czyli z czasu tuż po stanie wojennym... Ale nie jest źle, jest, biorąc pod uwagę powyższe, bardzo dobrze! Dużą część tych zdjęć znam z innych źródeł, np. mój ojciec prenumerował pismo Fotografia w latach 50/60/70. Zdjęcia są f*** good!

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 maja 2020, o 21:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Mam nadzieję, ze będzie dla Cibie ciekawa :) Powiem Ci, że gdyby nie ta książka, to zapomniałbym i fotografowaniu już dawno.

A tak przy okazji mam dla Ciebie zagadkę. Związaną ze starymi czasami i oczywiście starymi aparatami. Właśnie popróbowałem na twardej nierdzewce naciąć gwint metryczny 6x1,5.
Wbrew pozorom bardzo egzotyczny gwint ( przy tej średnicy )
A zagadka brzmi - co z tego będzie ?
W załaczniku masz foto - ten pręt na pierwszym planie.
Kiedyś bardzo deficytowy towar to był dla mnie :D
Nie sugeruje się kształtem ( ten pręt to tylko próbka ). Gdzie w starych aparatach stosowano gwinty 6x1,5 ? :mrgreen:


Załączniki:
ptp.jpg
ptp.jpg [ 158.79 KiB | Przeglądane 5362 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 06:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Będzie ciekawa, już jest.

A co do zagadki, to w aparatach niewiele miejsca, na takie gwinty, ale niektóre miały ich po dwa:

Obrazek

Obrazek

A czy to nie był oryginalnie calowy 3/8, czy co?

PS: znaczy jakiegoś złoma chcesz użyć, do swoich niecnych planów. ;) :kiss:

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 09:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
A czy to nie był oryginalnie calowy 3/8, czy co?

Pomnik Ci postawię :kiss: :rotfl:
Okazuje się, że narzynka ( metryczna ) której wczoraj pół dnia bezskutecznie szukałem, leżała sobie spokojnie w skrzynce z narzynkami calowymi :rotfl:
Nie pamiętam jakie były te większe... Mogły być właśnie 3/8 16 UNC...
Natomiast te mniejsze... Porównanie 3/8 16 UNC i gwintu w moim Pentaksie, masz na fotce w załączniku ;)
Nie znam norm calowych gwintów na pamięć, ale on musiałby mieć 16 zwojów na cal, średnicę 6 i kąt 60 stopni... A to by się sprowadzało w praktyce do szukania innej nazwy dla M6x1.5
Reasumując - odgadłeś bez pudła oczywiście
robhosailor napisał(a):
PS: znaczy jakiegoś złoma chcesz użyć, do swoich niecnych planów. ;)

Nie. Śruby statywowe pogubiłem po prostu :oops: :mrgreen: .


Załączniki:
gwnt.jpg
gwnt.jpg [ 145.55 KiB | Przeglądane 5320 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 10:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Ah, ta strasznie głupia Wikipedia ... :mrgreen:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tripod_(photography) a tam rozdział "Screw thread".
Cytuj:
Per ISO 1222:2010,[1] the current tripod screw thread standard for attaching the camera calls for a 1/4-20 UNC[2] or 3/8-16 UNC thread.[3] Most consumer cameras are fitted with 1/4-20 UNC threads. Larger, professional cameras and lenses may be fitted with 3/8-16 UNC threads, plus a removable 1/4-20 UNC adapter, allowing them to be mounted on a tripod using either standard.

Historically, The Royal Photographic Society recommended the thread standard for attaching older cameras to tripods was 3/16-24 BSW (3/16 inch nominal diameter, 24 threads per inch), or 1/4-20 BSW[4] for smaller cameras and 3/8-16 BSW[5] for larger cameras and pan/tilt heads. In this application, the BSW and UNC thread profiles are similar enough that one can mount a modern camera on a legacy tripod and vice versa. The UNC threads are a 60-degree angle and flattened, whereas the BSW are a 55-degree angle and rounded crest. However, at least one English manufacturer uses No.1 B.A. (British Association) for its tripod mount thread.

W porównaniu z tym, polska wersja Wikipedii, to rzeczywiście ... :-P
Cytuj:
Kamera lub aparat fotograficzny mocowane są do statywu za pomocą śruby 1/4"–20 (1/4 cala, 20 rowków na cal).

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 11:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Ah, ta strasznie głupia Wikipedia ...

A ja Ci powiadam, że nacinają tam M6X1,5. Właśnie dlatego, że one też w tej application są similar :-P
Ale oczywiście nie widzę przeszkód, żeby jeszcze raz sprawdzić :twisted:
( Znajdę czas wieczorem to zrobię eksperyment. A jak nie zdążę dzisiaj, to jutro na pewno )


Załączniki:
nzz.jpg
nzz.jpg [ 126.49 KiB | Przeglądane 5299 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 12:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No naciąłem kawałek gwintu 1/4''-20UNC i całkiem nierewelacyjnie to wygląda. Wkręca sie ale przeraźliwie luźno... Mimo, że to w założeniu ma być gwinty rozłączny i luźny, to efekt jest po prostu nie do zaakceptowania...
Jest jednak i inne wytłumaczenie tego "fenomenu"
Oto moja narzynka, przy bliższych oględzinach, wygląda tak, jakby drobne chińskie rączki wykonały ją całkiem na odpier... Całkiem prawdopodobne, że tak było w istocie.
Dlatego na początek należy zakupić nową porządną narzynkę, a na dzień dzisiejszy uznać, że
skoro znormalizowali do 1/4''-20UNC, to taki gwint właśnie tam ma być.
A zanim przyjdzie narzynka, zrobić śruby z gwintem M6x1,5 - bo po prostu idealnie pasują :D
Narzynka się przyda, bo śruby statywowe gubiłem, gubię i nic nie zapowiada, żeby w tej kwestii coś się w najbliższym czasie zmieniło... Tzn mam nadzieję, że nic nie zapowiada mojego rychłego zejścia ;)
Reasumując - należy uznać, że racja po Twojej stronie :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 12:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
MarekSCO napisał(a):
Reasumując - należy uznać, że racja po Twojej stronie :D
Nie jestem pewien. To Ty jesteś mechanikiem z praktyką. Mój guru od mechaniki, elektryki i fotografii, nie żyje od 18 lat, więc nie mogę go zapytać. Wiem, że sam dla siebie produkował takie śruby statywowe i redukcje z dużego na mały gwint itp. Nawet jedną taką mam z amelinum - wewnętrzny duży, zewnętrzny mały ... Kurde, jeszcze niedawno myślałem, że mam dwa! :cry:

EDIT: Mam jeszcze jego produkcję, ale nie wiem do czego, znaczy dwie takie, radełkowane nakrętki, znaczy "kółka z nagwintowanym otworem", ale gwinty nie pasują do gwintów statywów. Mam też jedną, większą, ale fabryczną (chyba: stal kadmowana) z nagwintowanym otworem, tym większym, czyli 3/8-16, bo pasuje na głowicę statywu z fotki powyżej.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Ostatnio edytowano 13 maja 2020, o 13:10 przez robhosailor, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 13:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Kurde, jeszcze niedawno myślałem, że mam dwa!

One gubią się Robert z taką skutecznością, jakby do tego właśnie miały służyć ;)
I to jedyne co mogę z czystym sumieniem powiedzieć z mojej praktyki mechanika w odniesieniu do gwintów statywowych :mrgreen:



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 13:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
A jednak mam - oto one:

1) duży na mały,
2) duży na duży,
3) i 4) ch*wie do czego - gwinty nie od statywu,
5) otwór duży (fabryczna) nie stal kadmowana, tylko amelinium anodowane,
6) mały, ale bez otworu od spodu - mocowanie aparatu do futerału, chyba od Praktiki.Obrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 12:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nie pokazywałem jeszcze jednego swojego eksponatu - rzutnik diaskop czechosłowackiej firmy "Optotechna", do slajdów w ramkach i w wersji zwijanej, znaczy filmu. Obrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowania - 3: boSmann, MarekSCO, Mir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 12:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Bardzo ciekawa konstrukcja. Szkoda tylko, że nie pokazałeś go na zdjęciu w proporcji do
np pudełka zapałek. Dla kogoś, kto tego nie widział wcześniej, brak skali porównawczej przed oczyma uniemożliwia określenie wymiarów w jako takim przybliżeniu.
Bardzo ciekawe te "zawijasy" ( magazynki na kliszę ). Wydają mi się większe od tych jakie spotykałem w krajowych rzutnikach tego typu ( większe - czyli większa średnica )
Mógłbyś tak z grubsza określić te średnice ?

I jeszcze jedno pytanie.
W tej "ażurowanej" podstawie mieści się transformator ? Jakie źródło światła jest tam używane i... gdzie obiektyw. ( Tzn czy jest on na zdjęciu ? A jeśli tak to w jakiej ilości ? )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 14:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Prawidłowa nazwa: "Optikotechna".
Wymiary podstawy, to około 10,5 x 21,5 cm, a wysokość skrzynki około 19 cm. Ta mała skrzyneczka perforowana mieści transformator dwuzakresowy - 120 V i 220 V. W skrzynce mieści się rzutnik z przystawką do slajdów w ramkach. Przystawka do filmów 35mm musiała mieć oddzielne opakowanie.
Obiektyw w mosiężnym, niklowanym, czy chromowanym tubusie, pewnie monokl, peryskop, meniscus, albo co, nie chcę go rozwalać, wsuwany w tekturowy adapter. Obiektyw widać na fotce, wystaje z oprawki. Czarne kółka na obudowie źródła światła to odprowadzenie ciepła z żarówki.
Nie jestem pewien, ale przystawka do filmu miała chyba inny obiektyw, bo średnica tubusa jest większa i tamten obiektyw nie pasuje. Niewykluczone, że była używana jako powiększalnik.

Edit: sorry, tubusy mają te same średnice - w tym do filmu brakuje tekturowej, czy preszpanowej tulei.

Średnica zawijasa zwyczajna - ca 6 cm.

Na fotce źródło światła po zdjęciu zewnętrznej obudowy:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 15:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Poszukałem w guglu. Prawdopodobnie pochodzi z 1945 roku, przed zmianą nazwy na "Meopta":

http://www.meoptahistory.com/?id=480

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 15:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
Takie cudo (albo podobne) występowało w Polsce na początku lat 60 tych.
Pamiętam, że Kolega dostał w prezencie i potem oglądaliśmy na nim filmy.
Ja miałem inny (nazwy nie pamiętam). Też ciekawa z wyglądu. Kula z tubusem.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 16:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Mam jeszcze bakelitowy rzutnik "Bajka" i episkop kupiony w CeZaS-ie* w końcówce lat 80. No i powiekszalnik "Opemus 5" firmy "Meopta". Radziecki - już kiedyś pokazywałem.

*) Kto pamięta, co to było?

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 16:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
robhosailor napisał(a):
*) Kto pamięta, co to było?

U nas istnieje nadal. Teraz jako sp. z o.o.
W necie wytropiłem zdjęcie takiego co miałem ( a może i jest w piwnicy u Siostry- trzeba wybadać)


Załączniki:
rzutnik.jpg
rzutnik.jpg [ 138.43 KiB | Przeglądane 5148 razy ]

_________________
Zbyszek

Za ten post autor boSmann otrzymał podziękowania - 2: MarekSCO, robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 17:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Piękny sprzęt! Zazdroszczę!

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 64  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 225 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL