Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 kwi 2019, o 12:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
robhosailor napisał(a):
Przy okazji mam pytanie do fotografujących i bardziej doświadczonych, jakie negatywy preferujecie dla starych, niepowlekanych obiektywów? Kiedyś powszechne były o małej czułości i cienkiej emulsji, co dawało pewien specyficzny efekt. Ale one były trudne, bo miały niską tolerancję na prześwietlenie i niedoświetlenie oraz forsowne wywołanie...


Wprawdzie nie fotografuję na współczesnych materiałach a robię dopiero przymiarki. Również jakiegoś wielkiego doświadczenia nie mam w starych materiałach bo były to czasy że raczej robiło się na tym co w łapy wpadło.
A że w łapy kiedyś wpadło sporo cienkowarstwowego filmu made CCCP - Svieta zdaje się o kosmicznej czułości 12 DIN- fabryki nr. nie pamiętam- to pozwolę sobie otworzyć paszczę w tym temacie.

Na dzień dzisiejszy to pytanie czysto akademickie raczej. Wyboru wielkiego w filmach nie ma a jeżeli są to i tak znacząco ulepszone w stosunku do wspomnianej ruskiej Sviety.
Musimy pamiętać też w tej kwesti o drugiej sprawie- powłoki obiektywu.
Od nich zacznę:

Mitem jest że specyficzny obraz. Rob, myślę że masz na myśli >rozświetlenia i aureolki< wokoło drobnych detali czy linii które mamy na zdjęcu np. włosy modelki.
No więc ten obraz to nie przez brak powłok na obiektywie ale przez brak warstwy przeciwodblaskowej na filmie. Wspomniana Svieta była materiałem który tejże warstwy nie miał i takie >rozświetlone< foty wychodziły na każdym obiektywie łącznie z super powłokowym Pentaxowym Takumarem.
Dzisiaj będzie to cholernie trudne do powtórki bo nie ma po prostu takiego filmu. Dostępne dla nas np. Ilford mają tak mocną powłokę że zeżrą bez śladu każdą aureolkę.
To zostało złożone na ołtarzu poświęconym rozdzielczości i kontrastu filmu.
Foma też nie lepsza.
Niegdysiejszy NP z tej samej parafii, troszeczkę słabsze powłoki miał nasz Fotopan i w sprzyjających warunkach dało się >aureolkę< zdjąć.
Czy jest jakiś bezpowłokowy współczesny film po prostu nie wiem, ale fali renesansu srebra być może jakiś chińska czy indyjska manufaktura taki film nam zafunduje a pewnikiem kupiłbym kilka rolek.

Same zaś powłoki obiektywów w zasadzie sa mocno przereklamowane. W zasadzie każdy obiektyw zrobiłby takie same zdjęcia czy to z powłoką czy bez. Jedynie potrzeba użycia osłony przeciwsłonecznej mocno by się upominała. To wszystko.
Kolejnym powłokowym mitem jest określanie ich jakości po kolorze, gdy tymczasem nie ma on żadnego znaczenia. Zielone powłoki wcale nie są gorsze od złotych a błękitne obiektywy też nie są cudowne.
Można by tylko domniemywać mgliście że najbardziej kolorowe są najlepsze. Bo im więcej tych kolorów widzimy tym teoretycznie obiektyw zabezpieczony przed odblaskami różnych długości fal światła. Najlepszym obiektywem to byłby taki w którym szkła byśmy nie zobaczyli.
Raz miałem obiektyw takiej klasy w łapach i wrażenie niezapomniane.

Ew. wygrzebiemy z netu recepturę na produkcję i dojrzewanie emulsji i sami je sobie wyprodukujemy.
Kiedyś miałem całość procesu w PDF-e ale mnie się zapodział. Wbrew pozorom wcale to nie było trudniejsze niż ugotowanie dajmy na to kapuśniaku.
Jedynie proces dojrzewania emulsji musiał być kontrolowany w miarę żeby jakaś tam ew. powtarzalność była.
Tylko skąd wziąść czysty celuloid do oblania ?



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowania - 2: robhosailor, vaginal
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 kwi 2019, o 13:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
He he. Dobre! :D

Nijakiej Sviety nie używałem.
Były w moich czasach Fotopany S, U, F i jakieś inne, ale ja się wtedy jakoś nie przyłożyłem, żeby je spamiętać, ani co i jak. No i ORWO. W domu widziałem pudełka po Agfie, które ojciec skądś miał, widocznie kiedyś też używał. W pewnym czasie pojawił się wysokoczuły (27°DIN, czyli 400°ASA, podobno na licencji Ilforda) ale ziarno dawał, jak kurze jaja, poza tym fajny, bo w różnych warunkach działał - nie pamiętam nazwy.

Najlepsze były te po 15, czy 17°DIN - działały super, na moim BOX-ie, bo u niego jest stały czas migawki, coś około 1/25 s, a oprócz niego tylko T. Teraz filmy 21°DIN (100°ASA) to chyba są uważane za nisko czułe, a 24°DIN (200°ASA) to podstawa - przynajmniej takie, najłatwiej i najtaniej, kupuję w labie "Relax". Cz-b, to np. Rollei Superpan 200, albo Rollei RPX 400.

Ale widzę, że ludziska wybierają różne, np. Ilford Delta, albo Tri-X, albo Fomapan, albo jeszcze inne. Dlaczego? Czy różnicę poznam jedynie metodą prób i błędów, czy można je prosto opowiedzieć? Np. mniejsze-większe ziarno, mniej-bardziej kontrastowy, większa-mniejsza gradacja półcieni itd itp.?

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 kwi 2019, o 13:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
:mrgreen: A mnie oświeciło na fali wspomnień filmów gdzie zdobędę nowe lustro do Ricoha- w miejsce tego obdrapanego.
Trza mi kupić Polaroida :mrgreen: z poziomo połozonym magazynem filmowym. W środku jest zajebiste lustro!
Bazar znaczy albo ebay jak za kilka kwitów to dam :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 kwi 2019, o 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
kokop napisał(a):
A mnie oświeciło na fali wspomnień
A ja dzisiaj działałem z Bessą i spojrzałem na Weltę, a ona straszny szrot, miech pognieciony, puszka pogięta i zamknąć się nie da, brakuje jednego z poślizgów, a blaszka, która normalnie dociska film, by płasko leżał, pogięta niemiłosiernie! Ale jedno ma niezepsute - całą czołówkę z migawką listkową Pronto Gauthiera (AGC) i obiektyw czysty! To zwykły, trójelementowy anastygmat Weltar f6.3 F10.5cm, ale ...

I oświeciło mnie, że można by go zastosować do innego aparatu np. dorobić tubus i adapter z gwintem M39 do Leiki, albo M42, do Zenita i będzie: długoogniskowy z migawką centralną!

Obrazek

Obrazek

Tyle, że ja nie mam takich umiejętności, ani warsztatu z narzędziami, więc nawet próbował nie będę! :)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 kwi 2019, o 00:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Fajnie :mrgreen: Do polaroidów też wstawiają takie i tym sposobem lepsze natychmiastowe fotki robią. A można jeszcze inaczej : kupić jakiegoś bakelitowego typu Druh - tyle żeby miał płaskie położenie filmu w oknie formatowym - doczepić jak trzeba i jest sprzęt pełną gębą z dobrym szkłem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 kwi 2019, o 08:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
kokop napisał(a):
kupić jakiegoś bakelitowego typu Druh - tyle żeby miał płaskie położenie filmu w oknie formatowym - doczepić jak trzeba i jest sprzęt pełną gębą z dobrym szkłem.
Nawet nie musiałbym kupować, bo mam Ami! Tyle, że on nie ma wykręcanego tubusu, a chyba o to by chodziło? Ale ma zepsutą migawkę i z tego, co wiem, to obiektyw raczej byle jaki. Ciekawe, czy dałoby się doczepić czołówkę od Welty Progress? Ale powiem szczerze, że byłoby mi trochę szkoda popsuć oba zabytki, będące aktualnie w stanie "trwałej ruiny" :mrgreen: , żeby uzyskać jeden, dziwny raczej, hybrydowy. ;-) No i samodzielnie tego nie zrobię, bo wymaga umiejętności i precyzji kokopa, lub MarkaSCO. :)

A tak w ogóle, jeszcze niedawno, taka przeróbka, nie wpadłaby mi nawet do głowy - z irracjonalnego szacunku dla zabytków, czy raczej, zwykłego sentymentalizmu. Dzisiaj, kiedy znowu postanowiłem ich używać, to jawią się w mojej głowie takie pomysły. :D

***
Przyglądam się Flickrowym zdjęciom z podobnych staroci - ładne foty ludziska robią! Chyba im pokażę, jak można spieprzyć. ;)

____
EDITION: Ami się nie nada - zamiast płaskiego ułożenia filmu ma wklęsłe, względem obiektywu!
EDITION2: Ale mam, prawie działające, bo wymaga chyba tylko regulacji sprężyn roletek migawki, body Praktiflexa - obiektyw anastygmat Victar 1:2,9 F 5cm na gwincie M40 jest niesprawny. Wtedy popsułbym tylko jeden aparat (Weltę Progress) a usprawnił drugi! :D

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 kwi 2019, o 11:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Nie popsuł byś żadnego. Przecie wymontowanie obiektywu z Welty nie oznacza konieczności użycia topora. Chyba tylko jedna pierścieniowa nakrętka trzyma szkło przy reszcie i w każdej chwili można by powrócić do oryginałów. Gdyby ci się coś odwidziało :mrgreen:
Poza tym nieustanna zmiana to podstawa działania natury a my jej częścią. A ona się nie patyczkuje przecie i gdy tylko coś leży luzem i nie spełnia jakiegokolwiek zadania to natychmiast ląduje w recyclingu.
Mus to mus- bo zasób materiału w przyrodzie stały.

A u mnie zdaje się ponownie Ricoh wyląduje na stole i trzeba będzie jednak zajrzeć do wnętrza migawki bo zdaje mi się że jednak coś ona nie do końca działa tak jak powinna.
Sprawa dotyczy zakresów czasu od 125-500. Czyli tego najbardziej potrzebnego.
Gdy idzie się nastawem czasów od 1/500 w dół to wszystko jakby OK ale w drugą stronę już nie koniecznie. Chyba ta listwa która programuje czas trochę haczy i nie zawsze migawka zadziała szybciej. Szczególnie widoczne na 1/500 s że zostaje w czasie poprzednim 125 czy 250.
Ale to już pestka bo to tylko wyjęcie obiektywu i aparatu pruć mocno nie trzeba.
Okładzinę też przykleiłem nie na jakis butapren tylko taśmę dwustronną to płaczu nie będzie.



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 kwi 2019, o 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
ED: :D

Właśnie znalazłem sprawcę zamieszania :

Obrazek

Zastanawia mnie tylko jedno:
Dlaczego do cholery nie chciało mi się na chwilę otworzyć dekla od migawki gdy wszystko na wierzu miałem?
OK- niech będzie. Przy okazji kurze wyłapię i ćwierć kropli smaru tu i tam zapuszczę
:mrgreen:

Taka mała uwaga miszcza :cool: co do smarowania takich agregatów:

Smaru ma być ciut więcej niż prawie nic :mrgreen: I tylko tam gdzie koniecznie potrzebny.
Żeby dokonać takiego smarowania to w jakim dekielku walimy kilka kropelek smaru i dodajemy 3-4 razy więcej kropelek benzyny. Potem patyczek do dłubania w zębach maczamy lekko i dotykamy gdzie trzeba- widzimy odrobinkę rozcieńczonego smaru w miejscu docelowym to wystarczy!
Benzynka natychmiast odparuje a odrobinka smaru jest tam gdzie trzeba i nie popłynie ani nie rozchlapie się gdzie nie trzeba.
Często myłem po specach migawki kiedyś co to nakapali z olejarki jak na rozrząd w motocyklu i mysleli że będzie działać.
Nadmiarowy smar w migawce twój wróg! zalepi sektory- sklei przysłonę i takie tam.


Ostatnio edytowano 25 kwi 2019, o 12:54 przez kokop, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 kwi 2019, o 12:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Wychodzi na to, że nie jesteś chodzącą doskonałością, tylko człowiekiem. Już mi lepiej! ;) :mrgreen:

***
Pokazałem swoje fotki z Bessy na Fickr'ze, na razie te, co już znacie, ale wkrótce takie, które pominąłem wcześniej, no i wywołam RPX400, więc może będzie coś jeszcze?

PS: Jedna więcej, na razie: https://www.flickr.com/photos/robhosail ... 8087943085

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 kwi 2019, o 21:51 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Mała zagadka.
Dwa aparaty: Rollei xf 35 i Smena Symbol. Zdjęcia na flikrze o oznaczeniach 1v, 2v, 3v, 4v, 5v, 6v. Taki sam film, wołane razem.
Zadanko: przypisz zdjęcia do aparatów.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 07:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nie potrafię. Oglądam w smartfonie, bo jestem poza domem i wszystkie wyglądają, jak z jednego obiektywu, ale nie wydaje mi się, żebym wyczaił cokolwiek, na dużym monitorze. Poza tym - są super.

Dzisiaj oddam do obróbki RPX400. Spodziewam się zonku, bo znowu otwierałem aparat, bo film nie chciał iść. Tym razem nocą i pod kołdrą...

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 08:05 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
No i to właśnie problem.
3 foty z jednego i 3 z drugiego.
ROLLEI musi udowodnić przewagę w plastyce obrazu. Chociaż niewielką.
W przeciwnym razie półka.
Ale co? Ale jak?
A to z jednego powodu.
Uwaga: niebezpieczny zboczeniec.
Otóż, dźwięk 1/30 i 1/15 w Smienie Symbol (dla przyjaciół SS) przyprawia mnie o ciary rozkoszy.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 08:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
W jakimś sensie, wszyscy jesteśmy tu zboczeńcami. :DD

Sam kiedyś napisałeś, że jak ktoś w dzisiejszych czasach robi zdjęcia, na filmie, zamiast na cyfrze, to musi mieć coś nie teges z deklem. :D

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 09:04 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Dostałem lajka na flikrze od fetyszysty stóp.
Co za kolekcja.
Zainspirował mnie. Podetnę pazury.
Odbiorcy - czego oni szukają?
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 09:51 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
vaginal napisał(a):
No i to właśnie problem.
3 foty z jednego i 3 z drugiego.
ROLLEI musi udowodnić przewagę w plastyce obrazu. Chociaż niewielką.
W przeciwnym razie półka.
Ale co? Ale jak?
A mówili: szukać z ciekawszem szkłem? :-P
Bo rozumiem że mówi o rolleicord, czyli korzystającej z renomy taniej zabawce dla mas robotniczych ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 09:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Może lepiej z pazurami? Im dłuższe i bardziej powrastane, tym może ciekawsze? :DD

RPX400 w labie, a ja na mieście. Niebo, jak blacha, nawet filtr w niczym nie pomoże. Chyba skupię się na dziurach w murze. ;-)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 10:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
vaginal napisał(a):
Odbiorcy - czego oni szukają?
v


Starzy niczego- bo wszystko widzieli. Ot tak tylko na wszelki wypadek żeby powiedzieć:
Tyle lat żyje ale takiego numera nie widziałem :-o

A te młodsze sprawdzają czy ktoś ma zajoba większego niż ten którego oni mają ale boją sie powiedzieć
:rotfl:

No a aparaty :D
Pomysł tego gościa podoba mnie się :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 14:13 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Rysiu, objaw robotniczej masie ciekawsze szkło.
Ośmiel się, arystokratyczna elito.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 14:36 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
A to już opowieści przez śtyry strony nie dość?
Wytęż zwrok zatem: ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 16:01 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Tak Rysiu, tym szkłem werżniesz się w hrabiankę.
Puszczam przodem.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 17:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Naszła mnie myśl niecna. Żeby dorobić tylną ściankę do Rico np. na ładunek fuji instax square lub mini. W końcu fotografia może być też na wesoło :mrgreen:
No ale zonk mały bo square ma format zdjęciowy 62x62 mm a 6x6 ma tak naprawdę 55x55 mm i nie da się powiększyć okna do tego rozmiaru. Mini ma 42x62 i w sumie lepiej by przypasował.
Ew. jakiego miechowca 6x9 to dla mini byłby idealny bez prucia w oknie formatowym.
Gdyby zaś trafił się jaki płytowiec fajny 6x9 to byłby idealny a i obiektyw przeszczepić inny w razie draki też nie byłoby trudno.

Ta laska ma zajawkę i najbardziej przekonuje mnie do instax-a :mrgreen:



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: Ryś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 13:59 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Ni masz rady, szukać trza płytowca 6,5x10, zdaje mię się. Popularny był format ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 14:01 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
vaginal napisał(a):
Puszczam przodem.
v
A ja już nawet nie wiem czy on jeszcze gdzie leży... :oops:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 16:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Xenotar, Planar i Tessar ... Przyzwoite obiektywy. O co chodzi?

***
Nie obrobiłem jeszcze skanów Bessy i RPX400, ale to chyba nie piekarnia? Widzę już straty spowodowane otwieraniem. Ale nie to chciałem zobaczyć.

***
A co to, te Instaxy, to ja nie wiem. Robienie z aparatu starego, to, czym on nie jest, czyli nowym aparatem, jeszcze słabo mnie kręci, ale kto wie? ;-)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 18:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
robhosailor napisał(a):
Xenotar, Planar i Tessar ... Przyzwoite obiektywy. O co chodzi?


No właśnie o to chodzi że przyzwoite :mrgreen: Nawet >byle jaki< normalny triplet jest przwoity aż za bardzo w porównaniu do plasticzanych soczewek jakie są w aparatach instax które ostre tylko na f 22. niczym dziura po gwoździu.
A tu panie jawi się wizja poetyckich głębi ostrości wprost na fotkach natychmiastowych.
No a taki stary aparat wcale też nie będzie nowy bo takiemu płytowcowi wsio ryba jakby co mu doczepimy. A gdyby miał czucie to wątpię czy by protestował dostając nową szansę żeby kurza nie łapać i odchodzić w zapomnienie tylko w plener ruszyć na łowy. Po jakich powiedzmy pięćdziesięciu czy może nawet stu latach.
:mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 18:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
A tu zastosowanie starego obiektywu z migawką centralną do nowoczesnego instaxa:
https://pin.it/f2zfqqxpwk45xx

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 19:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Haaa .
Jest nawet to co sam wymyśliłem :mrgreen: bez patrzenia tutaj

https://www.pinterest.com/pin/493003490455990490/

widzę że gościu dorobił korbę do wywijania zdjęcia . Super

I tutaj też- czad

https://www.pinterest.co.uk/pin/117867715233913980/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 kwi 2019, o 22:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Nieznane ścieżki miasta :mrgreen:

Obrazek

Ja tak dzisiaj trochę zbijałem bąki, za to fajną lampę ciśnieniową na łódkę kupiłem na bazarze. Zrobiłem też kilka zdjęć omd z doczepionym starym Zuiko 14-54 który ciągle uważam za dobre szkło i chyba jest to najlepszy obiektyw jaki kiedykolwiek miałem.
Z tym że dziwna sprawa :roll: bo wiadomo że stary to przewaga jasności w stosunku do naleśnika nowego i to dosyć znaczna ale naleśnik okazuje się zaskakująco ostrym szkłem - kto wie czy nawet nie jest ostrzejszy w tych zakresach które pokrywają się w obu obiektywach.
Jutro z tego wszystkiego walnę kilka fot testowych tego samego widoku z tymi samymi przysłonami i dla porównania fotnę coś królem rozdzielczości z dawnego systemu 4/3 Zuiko f2/50.
Z drugiej strony kto powiedział że nowy naleśnik ma być kiepski :mrgreen: w ostrości, ma w końcu chyba aż trzy asferyczne soczewki i jakąś ED też posiada.
Albo jakiś udany egzemplarz czy cóś- ale to raczej u ruskich by się mogło trafić ale nie u japończyków.

ed: Stary obiektyw przez Om-d jest rozpoznawany i raczej odpada to że ew. aparat nie ma >bazy danych< do korekcji programowej. Cholera zresztą ich tam wie w tym olmympusie jak to zrobili.
Bom też usłyszał od kolesia w jessopie że np. jego olympus robi lepsze zdjęcia z obiektywami panasonica niż sam panaś :roll: A na odwrót już nie jest tak fajnie chociaż obiektywy jak najbardziej działają poprawnie w dowolnych kombinacjach.



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2019, o 08:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
kokop napisał(a):
olympus robi lepsze zdjęcia z obiektywami panasonica niż sam panaś :roll: A na odwrót już nie jest tak fajnie chociaż obiektywy jak najbardziej działają poprawnie w dowolnych kombinacjach.
Te aparaty są ogólnie zbyt mądre. A używanie aparatu bardziej inteligentnego, od użytkownika, może być niebezpieczne, dlatego ja wymiękam. ;-) :mrgreen:

***
Na razie, przekształciłem TIFF-y z Bessy na filmie Rollei RPX400 w JPG-i i załadowałem na Google Photos:
https://photos.app.goo.gl/aYootaFxLJuzrqe8A
Tym razem w ogóle nie kombinowałem z tematami - chodziło mi o to, czy obiektyw ostro rysuje przysłonięty do f=22. Prawie wszystkie fotki musiałem wykadrować do kwadratu z powodu zaświetleń spowodowanych moim kretyńskim otwieraniem puszki aparatu z załadowanym filmem. Dobrze, że w ogóle cokolwiek się udało! Poza tym, jedna fotka totalnie nieostra plus jedna z tzw. podwójną ekspozycją - tych nie zamieściłem w ogóle.

Wnioski, czyli odebrane lekcje, dość oczywiste, ale nauki nigdy dość*:
1. Od razu prawidłowo zakładać film do aparatu i nie otwierać go pod kołdrą - nawet w nocy!
2. Obiektyw nie jest zły - jest całkiem ostry - po prostu trzeba prawidłowo ustawić ostrość, na fotografowany obiekt, a to jest trudne bez zainstalowanej dokładnej skali metrycznej oraz skali głębi ostrości dla poszczególnych wartości przysłony.
3. Aparatu można używać, ale trzeba się go nauczyć i nabrać doświadczenia - jest trudniejszy od automatów i wszystkiego, co od niego nowsze i bardziej zaawansowane - wyjdzie to sporo drożej, niż zabawa ze starociami małoobrazkowymi, ale nie wiadomo, czy efekty będą warte różnicy w kosztach.

Zaraz wrzucę na Flickr-a.

EDITION: Jest jeszcze jedna lekcja, również oczywista, dla kogoś kto fotografuje - przy mniejszych wartościach przysłony trudniej trafić z ostrością w fotografowany obiekt, ale i łatwiej uzyskać lepsze efekty plastyki zdjęcia - brak skali metrycznej i skali głębi ostrości to bardzo utrudnia, ale chcąc używać tego aparatu, trzeba nad tym popracować, nauczyć się i nabrać doświadczenia.
____
*) Mówię to, jako belfer.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2019, o 10:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Jeszcze na temat naszych gadek o ewentualnym użyciu obiektywu od zepsutego aparatu miechowego - tym razem Voigtar od Voigtlandera Bessy:
https://flic.kr/p/24NFWKn

Aha! Moje najnowsze fotki z V.Bessy są już też na Flickr-ze:
https://flic.kr/s/aHsmCKgzDx

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 64  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 240 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL