Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 25 kwi 2024, o 02:39




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2020, o 18:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
marioczewa napisał(a):
Do momentu kiedy debile zwani ludźmi nie obudzą się i nie dojdą do wniosku, że jest ich za dużo to tak będzie. I żadne działania nic tu nie pomoga a jedynie mogą wyhamować pewien proces. Do momentu kiedy kasa w życiu jest najważniejsza tak będzie czyli do ostatniej nogi. Smutno pisać ale tego pociągu już nikt nie zatrzyma. Jedynie ci, którzy ocaleją będą musieli dostosować się do nowych warunków. Ot i cała tajemnica.

Nie jest tak źle. :-D
Mało prawdopodobne, aby jakikolwiek żyjący gatunek, więc także ludzie, przekroczył barierę liczebności pozwalającej normalnie funkcjonować w danej przestrzeni życiowej - w naszym przypadku, na Ziemi. Przyjmując za bazę dające się obliczyć zasoby tej przestrzeni, dość łatwo oszacować, że zaludnienie naszej planety mniej więcej musiałoby się podwoić, aby barierę pojemności osiągnąć, więc do przeludnienia daleka droga.
Zbliżanie się do wspomnianej bariery powoduje kolejne włączanie się coraz nowych mechanizmów, ograniczających wzrost populacji. Dzieje się tak dlatego, że w miarę przybywania osobników wzrasta konkurencja w dostępie do wszelkich dóbr, czyli koszty egzystencji jednostek zaczynają coraz bardziej rosnąć. To zmusza do dokonywania wyborów, rezygnacji z pewnych dóbr na korzyść innych. Posiadanie dzieci też jest dobrem i w pewnym momencie to dobro zaczyna przegrywać w wyścigu z innymi - nie tylko z intuicyjnie podstawowymi, niezbędnymi do życia i pełniącymi funkcje prostych ograniczników jak np. dostęp do pożywienia, ale nawet z takimi jak wygoda życia, bo przecież dla dziecka trzeba poświęcać (a więc samemu z nich rezygnować) zarówno dobra materialne, jak i dobro o którym się zapomina, czyli czas, dzięki któremu możemy z wszelkich dóbr korzystać.
Jak z tego widać, istnieją naturalne regulatory i nie trzeba nawet wojen czy epidemii, które też przecież występują, aby populacje czy to zwierzęce, czy ludzkie, a te ostatnie czy to na wyższym, czy na niższym poziomie cywilizacyjnym, miały jakieś realne szanse aby choć zbliżyć się do swego maksimum. Alarmy o rzekomym przeludnieniu i konieczności zmniejszania liczby ludzi nie mają więc racjonalnych podstaw, ale Twoje wątpliwości co do kondycji umysłowej naszego gatunku wydają się zasadne, tyle że w odniesieniu do niektórych osobników i z powodów odwrotnych, niż te na jakie wskazujesz. ;-)

_________________
Pozdrawiam
Alterus



Za ten post autor Alterus otrzymał podziękowanie od: marioczewa
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 16:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Franek70 napisał(a):
Byłeś i widziałeś na własne oczy?, czy tylko rozważania na ten temat czytałeś. Podaj jakiś przykład, pomijając wiatraki, bo te faktycznie z daleka widać.

Byłem i widziałem ale w tych sprawach wole opierać się na faktach;

Cytuj:
Renewable energy could be power generated from water, wind or the sun, or any other source that is replenished through a natural process. The share of renewable energy used in Sweden keeps growing. Already in 2012 the country reached the government’s 2020 target of 50 per cent. For the power sector, the target is 100 per cent renewable electricity production by 2040.

https://sweden.se/nature/energy-use-in-sweden/

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 21:34 

Dołączył(a): 29 gru 2019, o 16:51
Posty: 38
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
SIRK napisał(a):
Franek70 napisał(a):
Byłeś i widziałeś na własne oczy?, czy tylko rozważania na ten temat czytałeś. Podaj jakiś przykład, pomijając wiatraki, bo te faktycznie z daleka widać.

Byłem i widziałem ale w tych sprawach wole opierać się na faktach;

Cytuj:
Renewable energy could be power generated from water, wind or the sun, or any other source that is replenished through a natural process. The share of renewable energy used in Sweden keeps growing. Already in 2012 the country reached the government’s 2020 target of 50 per cent. For the power sector, the target is 100 per cent renewable electricity production by 2040.

https://sweden.se/nature/energy-use-in-sweden/



Energią odnawialną może być energia wytwarzana z wody, wiatru lub słońca lub z dowolnego innego źródła, które jest uzupełniane w procesie naturalnym. Udział energii odnawialnej wykorzystywanej w Szwecji stale rośnie. Już w 2012 r. Kraj osiągnął rządowy cel 50 procent. W przypadku sektora energetycznego celem jest 100% produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2040 r.

Zwracam honor, tego nie wiedziałem.
Faktem jest że solary i to nie tylko na dachach i te wiatraki widać na co dzień. Energia wytwarzana z wody mnie zastanawia, tego nie widziałem. Tyle prądu z tego uzyskują a ceny energii elektrycznej nie są groszowe. Zastanawia mnie fakt że skoro tak dobrze to co tam w domach te kominki robią.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:05 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
Franek70 napisał(a):
Zastanawia mnie fakt że skoro tak dobrze to co tam w domach te kominki robią.
Niektóre nacje, chocia przez naturę obficie obdarzone, jednakoż zachowują też tzw. "zdrowy rozsądek". Może u nich to naturalne? :mrgreen:
A inne niekoniecznie... ciekawość o czem to świadczy? :rotfl:


Ostatnio edytowano 19 lut 2020, o 22:07 przez Ryś, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5924
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Franek70 napisał(a):
Energią odnawialną może być energia wytwarzana z wody, wiatru lub słońca lub z dowolnego innego źródła, które jest uzupełniane w procesie naturalnym.

Kopaliny nie są uzupełniane w procesie naturalnym ?
Coś zatrzymało proces ? Greta nic o tym chyba nie wspominała. Zaniepokoiłeś mnie ;)



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:09 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
Azali Waszmość zacofan i nie na czasie w tem temacie straszliwej masakry Gretowsk... Tragedyi Greckiej?
A co - jakże to, nie słyszałeś że straszliwen dwutlenek zakwasił oceany nam, i już, i szlus, i po ptokach; albowiem tym tamtejszym skorupiaczkom te skorupki siem im rozpuściły w tem kwasie, ze szczętem? :-P


Ostatnio edytowano 19 lut 2020, o 22:13 przez Ryś, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor Ryś otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5924
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
O mać jego! Nie wiedziałem :oops:
Czyli węgiel trzeba oszczędzać... A wiatrem i promieniowanie słońca szastać można ? ;)
( Wszystko przez tę wodę sodową... Zaczęli od zakwaszania wody i nie zatrzymali się w porę )

I teraz biedne skorupiaki... A właściwie ich truchła... No nie... Makabryczny widok !
Rozpuszczają się w kwasie ! ( Tracąc na wadze i masie )


Ostatnio edytowano 19 lut 2020, o 22:16 przez MarekSCO, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: Ryś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:14 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
A Broń Ciem Panie Boże: weź ty lepi zacieniaj siem, bo ciem UV zabije - na śmierć! :cool:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5924
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Próbuję, ale chmury przeszkadzają w skutecznym zacienianiu ;)
Kurna Olek. Gdyby nie ta cała fotosynteza, to bylibyśmy najbardziej ekologiczną planetą w układzie słonecznym. A tak... Jowisz nas przegonił w stawce...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 22:24 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
MarekSCO napisał(a):
A tak... Jowisz nas przegonił w stawce...
A iście, i niejeden 'mysliciel' to z boskiem siem Jowiszem - boć ta woda sodowa, zaiste, niejednemu ... :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 23:37 

Dołączył(a): 29 gru 2019, o 16:51
Posty: 38
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
MarekSCO napisał(a):
Franek70 napisał(a):
Energią odnawialną może być energia wytwarzana z wody, wiatru lub słońca lub z dowolnego innego źródła, które jest uzupełniane w procesie naturalnym.

Kopaliny nie są uzupełniane w procesie naturalnym ?
Coś zatrzymało proces ? Greta nic o tym chyba nie wspominała. Zaniepokoiłeś mnie ;)


Starałem się tylko przetłumaczyć co kolega Sirk napisał. Greta powinna jeszcze do szkoły chodzić a nie bredzić przed kamerami. Tatuś ją lansuje w mediach bo zdaje sobie sprawę że jak go zabraknie a Greta będzie musiała iść do normalnej pracy to po jej pierwszym wyskoku kopa na pożegnanie dostanie i tyle. Rodzice wiedzą że jest chora i powinni dopilnować aby się leczyła ale jak tatuś wyskakuje z tekstem że do szkoły chodzić nie musi, to ręce opadają. Wracając do meritum; nie wiem jak teraz ale lat temu parę to na prawie wszystkich dachach i nie tylko panele solarne były na porządku dziennym a we wszystkich domach, w których byłem, był kominek i stosy pociętego i porąbanego drewna na zimę. Jak Szwecja tak promuje ekologię to dlaczego, mając prąd w nadmiarze, w zimie nie ogrzewają domów grzejnikami elektrycznymi tylko kominki odpalają?. Coś tej Grety za bardzo to nie słuchają. Może w wielkich miastach jest inaczej ale na wsi kominek to podstawa, tak przynajmniej to widzę.



Za ten post autor Franek70 otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 06:11 

Dołączył(a): 20 lut 2020, o 06:03
Posty: 3
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: strenik jachtowy
Sajmon napisał(a):
marioczewa napisał(a):
Oj nie tak prędko czekam aż jedna partia padnie z hukiem i będę mógł patrzeć jak skamlą :rotfl:

Ja tam się nie mam zamiaru pastwić nad PO, już ich Pan Bóg Kidawą pokarał - wystarczy :)

A tak z ciekawości, jeśli da się potaktować poważnie uwagę o ludziach debilach. Jak wyobrażasz sobie redukcję liczby ludności na świecie?


W historii redukcja zazwyczaj następowała przez wojny, plagi i epidemie. Pewnie kiedyś coś podobnego nastąpi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 06:15 

Dołączył(a): 20 lut 2020, o 06:03
Posty: 3
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: strenik jachtowy
Koncepcja tam jest rzeczywiście dość interesująca. Czy coś rozwiąże? Trudno powiedzieć. Na pewno na jakiś czas tak. Ingerencją w ekosystem raczej bym się nie przejmował, bo istnieje wiele bardziej agresywnych projektów na świcie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 06:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16804
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4108
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
MarekSCO napisał(a):
Kopaliny nie są uzupełniane w procesie naturalnym ?
Coś zatrzymało proces ? Greta nic o tym chyba nie wspominała. Zaniepokoiłeś mnie ;)
Taki np węgiel kamienny powstał w Karbonie w Paleozoiku, ca 300 mln lat temu. Trochę czasu było trzeba. Mamy tyle???

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 07:15 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Ja mam.
Jestem spokojny o ludzkość. To sapiensy. Przy wsparciu naukowców niejedna tamę zbudujemy. Ale zacząć trzeba od Gretozapory.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16804
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4108
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Tyle, żeby z puszcz Amazonii, Konga, czy Borneo powstał za te 300 mln lat węgiel, to nie można ich najpierw wyciąć ...

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 12:01 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Najpierw należy znacznie podnieść temperaturę, aby powróciły znane i lubiane skrzypy i widłaki. W wersji ogromniastej.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 13:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Franek70 napisał(a):
Wracając do meritum; nie wiem jak teraz ale lat temu parę to na prawie wszystkich dachach i nie tylko panele solarne były na porządku dziennym a we wszystkich domach, w których byłem, był kominek i stosy pociętego i porąbanego drewna na zimę. Jak Szwecja tak promuje ekologię to dlaczego, mając prąd w nadmiarze, w zimie nie ogrzewają domów grzejnikami elektrycznymi tylko kominki odpalają?.
Palenie drewnem w kominku jest jak najbardziej korzystaniem z energii odnawialnej. Wszystko zależy od wzajemnej proporcji przyrostu masy drzewnej w lasach przeznaczonej do wyrębu do ilości faktycznie zużywanego drewna na opał i inne cele. Co do tytułowej tamy to dzisiaj rano na BBC była wzmianka na temat tej tamy.
Jak na razie zmiany klimatyczne w moim otoczeniu odczułem chociażby w ten sposób, że od około10 lat nie pojeździłem sobie na moich śladówkach w okolicach mojego miejsca zamieszkania. Mimo, ze w okolicach Wrocławia śnieg się długo nie utrzymywał to dawniej udawało mi się 5-6 razy w rytmie tygodniowym wyskoczyć na narty bez konieczności wyjazdu w góry. A dzisiaj ja już od kilku dni uruchomiłem rower.
Przy okazji wkleję link do artykułu związanego z wysychaniem Polski:
https://noizz.pl/ekologia/polska-wysycha-stracilismy-80-proc-mokradel-nie-potrafimy-zatrzymywac-wody/lyg92b3


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 17:04 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
robhosailor napisał(a):
Tyle, żeby z puszcz Amazonii, Konga, czy Borneo powstał za te 300 mln lat węgiel, to nie można ich najpierw wyciąć ...
Ale jest jeszcze gorzej: tym puszczom by trzeba dać z dziesięciokrotnie więcej zabójczego dwutlenka, niż dziś. No, chociaż z pięć razy tyle. Tak dokłądnie to nie wiadomo, wiadomo tylko że strasznie dużo potrzeba.
No bo z czego ten węgiel był się zrobił, myślisz? :rotfl:

Marian J. napisał(a):
Palenie drewnem w kominku jest jak najbardziej korzystaniem z energii odnawialnej. Wszystko zależy od wzajemnej proporcji przyrostu masy drzewnej w lasach przeznaczonej do wyrębu do ilości faktycznie zużywanego drewna na opał i inne cele.
A ta "odnawialność" drewna (czy inszych 'bio-paliw") to taka gadka-szmatka, jak już w temacie CO2, czy zanieczyszczeń powietrza. Paliwo to paliwo - węgiel. Palisz i CO2 leci, tudzież gorsze śmieci. Efekt ten sam co z węglem i ropą: tu wylata a tam gdzieś musi wlecieć. ;)
Szwedzi palą drewnem bo podręcznie mają - a zaś węgla ni ropy nie mają. Ot i sprawa cała. :-P

A z wodą u nas jest gorzej niż myslisz. Za komuny tak uparcie wszystko osuszali, że osuszyli. Jakoś ludzie nijak nie łapią że aby deszcz padał trzeba mieć wilgotno; znaczy nie dlatego jest pustynia że deszcz tam nie pada, tylko dlatego deszcz tam nie pada że jest pustynia.
A tu wezmą piachy wielkopolski zaorzą na goło, i jęczą potem że deszczu im brakuje a rzepak schnie... dziwne, nie? :roll:



Za ten post autor Ryś otrzymał podziękowanie od: kooniu
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 17:37 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
urbos napisał(a):
Był taki serial - "Utopia" na temat redukcji takowej.

Warto obejrzeć w kontekście koronawirusa ;) Szkoda tylko, że żeglarskich nawiązań nie ma :/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 17:49 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
robhosailor napisał(a):
Tyle, żeby z puszcz Amazonii, Konga, czy Borneo powstał za te 300 mln lat węgiel, to nie można ich najpierw wyciąć ...

Jest jeden problem - obecnie w klimacie tropikalnym węgiel się nie odkłada, obieg materii jest zbyt szybki, ile dwutlenku węgla dżungla zwiąże, tyle oddaje :-? Oczywiście, jeśli jej nikt nie wycina, bo wtedy bilans się pogarsza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 18:29 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
robhosailor napisał(a):
MarekSCO napisał(a):
Kopaliny nie są uzupełniane w procesie naturalnym ?
Coś zatrzymało proces ? Greta nic o tym chyba nie wspominała. Zaniepokoiłeś mnie ;)
Taki np węgiel kamienny powstał w Karbonie w Paleozoiku, ca 300 mln lat temu. Trochę czasu było trzeba. Mamy tyle???

Węgiel brunatny i torf też by skamieniały, ... za jakiś czas ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 21:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16804
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4108
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
drek_z napisał(a):
Węgiel brunatny i torf też by skamieniały, ... za jakiś czas ;)
Czekamy???

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2020, o 23:13 

Dołączył(a): 29 gru 2019, o 16:51
Posty: 38
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Marian J. napisał(a):
Palenie drewnem w kominku jest jak najbardziej korzystaniem z energii odnawialnej.


Powiedz to tym co mają kominki ale nasi nawiedzeni włodarze zakazali w nich palić. Są takie miasta i miasteczka. Z tym brakiem wody masz jak najbardziej słuszność, mam rodzinę w mieście i w wieżowcach latem brakowało wody. Za mycie samochodów i podlewanie ogródków mandaty były. Jak będzie w tym roku to się dopiero okaże.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2020, o 00:03 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Franek70 napisał(a):
Powiedz to tym co mają kominki ale nasi nawiedzeni włodarze zakazali w nich palić.

Jeszcze czasem pooddychać by się chciało.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2020, o 01:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Franek70 napisał(a):
Marian J. napisał(a):
Palenie drewnem w kominku jest jak najbardziej korzystaniem z energii odnawialnej.


Powiedz to tym co mają kominki ale nasi nawiedzeni włodarze zakazali w nich palić.

Tu występują obok siebie dwa odrębne zagadnienia (problemy)
Z jednej strony korzystanie z odnawialnego źródła energii. A z drugiej strony z emisji zanieczyszczeń do atmosfery przy spalaniu takiego paliwa jakim jest drewno.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2020, o 07:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16804
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4108
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
vaginal napisał(a):
Franek70 napisał(a):
Powiedz to tym co mają kominki ale nasi nawiedzeni włodarze zakazali w nich palić.
Jeszcze czasem pooddychać by się chciało
U nas jeszcze nie zakazali. Jadąc/idąc, zwłaszcza nocą, przez okoliczne wioski, głównie czuć zapach spalin z kiepskiej jakości węgla, mokrego drewna, na szczęście coraz rzadziej ze śmieci. Czarny dym snuje się na wysokości nosa, co jest szczególnie dotkliwe, przy wyżowej, bezchmurnej pogodzie i podczas mgły. A to dość luźna zabudowa, wzdłuż drogi, a teren płaski, nie żadna kotlina. Przyjdzie wiatr i smrody wywieje.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2020, o 08:25 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Czekam na wiatr co rozgoni...
"kibiców" szczecińskiej Pogoni.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2020, o 08:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5924
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Czekamy???

Na co Robert ? ;)
Jak chcesz zrobić grila też czekasz aż natura dostarczy Ci węgla ?
Na co mamy czekać ? Aż proces się zakończy czy rozpocznie ? Bo jakieś dziwne granice stawiasz, jakby ciągłość procesu z jakichś przyczyn została przerwana.

robhosailor napisał(a):
Jadąc/idąc, zwłaszcza nocą, przez okoliczne wioski, głównie czuć zapach spalin z kiepskiej jakości węgla, mokrego drewna, na szczęście coraz rzadziej ze śmieci.

Pogratulować węchu ;) ( Tych możliwości rozróżniania paliw )
Tylko Robercie weź jeszcze pod uwagę taką drobnostkę...
Jeszcze trzydzieści lat temu nie poczułbyś tych zapachów spacerując po mojej wiosce.
Pieców umożliwiających spalanie miału węglowego nie było.
Spalanie mokrego drewna też się po prostu nie opłacało... Z podobnych powodów...
Czyli co "zrobiliśmy" Robert ?
Ano najpierw ktoś komuś "umożliwił" spalanie paliw w nieekologicznym procesie, a potem... Zakazuje w ogóle spalania określonych paliw.
( Sugerując w domyśle, że to nie proces spalania a rodzaj paliwa odgrywa kluczową rolę )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2020, o 09:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16804
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4108
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
MarekSCO napisał(a):
Na co Robert ?
Tylko zadałem pytanie, które mogę rozszerzyć: Czy poczekamy, aż ten brunatny, czy torf skamienieją? Nie bardzo nam się uda, a raczej szybko zużyjemy - wszystko, co uda nam się odkryć. Przynajmniej taka jest dotychczasowa praktyka.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 540 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL