Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 11:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
MarekSCO napisał(a):
Młody Zbieraju
Śmiertelnie poważne pytanie teraz. Można zamówić u Ciebie 10 takich łyżek ( na początek 10 )?
( Jeśli tak, to proszę napisz na PW na jakich warunkach )


Można, tylko może być problem jako, że ja w kraju LEGO siedzę, a na święta po raz pierwszy nie wracam do Polszy (sukces pandemiczny polskiego rządu - nie dziękuję). Chyba, że jakoś teraz - potencjalny teść będzie od nas wracać w okolicach sylwestra / po.



Za ten post autor Młody Zbieraj otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:14 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
AIKI napisał(a):
A ile też taka "domowa" drukarka 3D kosztuje? No i ten program dla dzieci do... modelowania?
Drukarka? Akurat nie wiem. Ze sklepu i nowa, to może i z parę tysi, ale niektórzy z kawałków kupionych w necie budują sami.

Program może być za darmo, np FreeCAD: https://www.freecadweb.org/?lang=pl


Koszt prostej drukarki to kilkaset PLN, do modelowania pełno darmowych programów i gier...

MarekSCO napisał(a):
Nipo80 :)
Tylko ja pytam, czy nie robiąc tego wszystkiego ( nie prototypując ) korzystam z możliwości jakie daje technologia druku 3D. Czy korzystam na tyle, żeby mówić "rozmawiamy o 3D" ;)


Przykro mi, ale ze mnie prosty inżynier i nie łapię takich skomplikowanych filozoficznych wywodów.
Dla mnie, pilnik, przecinak, szlifierka, frezarka, tokarka, drukarka 3D to po prostu narzędzia. Każdy dobiera wg potrzeb i umiejętności.



Za ten post autor nipo80 otrzymał podziękowanie od: Młody Zbieraj
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
AIKI napisał(a):
A ile też taka "domowa" drukarka 3D kosztuje? No i ten program dla dzieci do... modelowania?


Jeśli chodzi o drukarki FDM (drukujące za pomocą przetapiania filamentu) to najtańsze są Endery 3, w okolicach (na polskie) 1 500 zł. Jednak nawet przy dobrym skalibrowaniu jakość nie powali. Ja drukuję na Prusa i3 MK3S - okolice 3 500 zł (u nas było taniej, bo na firmę).

Co do programów - teraz nawet Paint 3D w Windowsie wspiera modelowanie na potrzeby druku 3D :D. Na potrzeby druku 3D to używam albo Rhinocerosa, albo Cinemę 4D. Tzw. slicer, czyli program do ostatecznego ustawienia druku 3D na bazie stworzonego modelu, może być dowolny (wszystkie są darmowe). Ja używam PrusaSlicer.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
nipo80 napisał(a):
Koszt prostej drukarki to kilkaset PLN
Faktycznie, wszystko bardzo staniało - widzę od ca 400zł do ∞:
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=3d+printers

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:21 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Młody Zbieraj napisał(a):
AIKI napisał(a):
A ile też taka "domowa" drukarka 3D kosztuje? No i ten program dla dzieci do... modelowania?


Jeśli chodzi o drukarki FDM (drukujące za pomocą przetapiania filamentu) to najtańsze są Endery 3, w okolicach (na polskie) 1 500 zł. Jednak nawet przy dobrym skalibrowaniu jakość nie powali. Ja drukuję na Prusa i3 MK3S - okolice 3 500 zł (u nas było taniej, bo na firmę).

Co do programów - teraz nawet Paint 3D w Windowsie wspiera modelowanie na potrzeby druku 3D :D. Na potrzeby druku 3D to używam albo Rhinocerosa, albo Cinemę 4D. Tzw. slicer, czyli program do ostatecznego ustawienia druku 3D na bazie stworzonego modelu, może być dowolny (wszystkie są darmowe). Ja używam PrusaSlicer.


Bez przesady :D w PL na alledrogo endera znajdziesz za niecałe 700 PLN
https://allegro.pl/oferta/creality-3d-e ... 8631314602
lub V2 poniżej 1000
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-c ... 9803302288


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
Nie no, nie liczę ofert typu "nie wystawiam faktury" na Allegro ;). Patrzę na oficjalne źródła.

Generalnie w taniakach nie bardzo się orientuję, bo jednak przy moich wymaganiach poniżej Prusy to nie zejdę :D. Tak samo jak tanie SLA - no niby są, ale jednak przepaść dzieli między SLA za 1.500 zł, a za 4.000+ zł. Natomiast wychodzę z założenia, że nie ma sensu kupować FDMów z naprawdę wyższej półki, bo różnice już się robią niewielkie w stosunku do ceny.



Za ten post autor Młody Zbieraj otrzymał podziękowanie od: nipo80
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 14 gru 2020, o 22:41 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Młody Zbieraj napisał(a):
Nie no, nie liczę ofert typu "nie wystawiam faktury" na Allegro ;). Patrzę na oficjalne źródła.

Generalnie w taniakach nie bardzo się orientuję, bo jednak przy moich wymaganiach poniżej Prusy to nie zejdę :D. Tak samo jak tanie SLA - no niby są, ale jednak przepaść dzieli między SLA za 1.500 zł, a za 4.000+ zł. Natomiast wychodzę z założenia, że nie ma sensu kupować FDMów z naprawdę wyższej półki, bo różnice już się robią niewielkie w stosunku do ceny.


Zgadzam się w 100% - też jadę na modyfikacji Priusy - bq Hephestos 2 gdzieś z przed 5 lat, ostatnio przeszła modsoft po tym jak zostawiłem na noc i przy głowicy wypadł czujnik temp zrobił zwarcie i elektronika poszła do piachu (prawie) udało się procek wymienić (to działa na prockach z arduino) nowy soft i pełna kontrola nad procesem :rotfl: . Jakiś czas jechałem na oryginalnej elektronice Priusy I3 ale te RAMP-sy hałasowały...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 15 gru 2020, o 07:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
No i jeszcze kwestia pokoleń i pochodzenia. Stary Zbieraj ma korzenie wileńsko-nowogródzkie, a Młody Zbieraj - warszawsko-praskie. :lol:
Mnie by do głowy nie przyszło i przez klawiaturę nie przeszło, żeby "zgrubienie" od łyżka pisać łycha. Łyżka to nie myszka.
Myszka - mycha, ale łyżka - łyha.
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/lycha;1151.html

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 15 gru 2020, o 08:04 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
AFAIK ta technologianjest stosowana w masowym jubilerstwie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 15 gru 2020, o 18:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
W przemyśle stoczniowym już też, jako modelowanie kopyta dla formy negatywowej.

W modelarstwie, jako technologia przyspieszająca zabawę.

I to jest to, bo czas śmiga teraz dużo szybciej, niż kiedyś.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie



Za ten post autor Mir otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 00:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Wykonawszy młodo zbierajową łyżeczkę, maszynka wydawała dźwięki przypominające Świerszcza z domieszką krótkich szarpanych ruchów poprzecznych i temperatura skoczyła na 240/80, co wprowadziło mnie w niepokój czy aby coś się nie sfajczy, ale spoko obniżyłem ją dwukrotnie (bo maniakalnie wracała w górę) do standardu dla PLA 200/60 stopni Celcjusza. Znaczy Młody Zbieraj coś zaprogramował po swojemu. ;)
Po zdjęciu ze stolika:
Załącznik:
ł.jpg
ł.jpg [ 248.88 KiB | Przeglądane 3534 razy ]

i po obróbce:
Załącznik:
ł2.jpg
ł2.jpg [ 228.67 KiB | Przeglądane 3534 razy ]

Generalnie bardzo fajna konstrukcja, lekka, zgrabna, sztywna i mocna czyli powinna sprawnie działać. Dla Marka informacja nieco stonowana - wnętrze przedmiotu jest w dużym stopniu puste, więc nie poszlifuje sobie zbyt dużo... :lol:
Młody Zbieraju - projektuj dalej, masz dar! :mrgreen:

Parę dni wcześniej poniosło mnie, żeby wydrukować model kajaczka... Po szpachlowaniu i pierwszym osprayowaniu wygląda tak:
Załącznik:
kajoo sport.jpg
kajoo sport.jpg [ 157.34 KiB | Przeglądane 3534 razy ]

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie



Za ten post autor Mir otrzymał podziękowania - 2: MarekSCO, robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 08:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 21:58
Posty: 4688
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 512
Otrzymał podziękowań: 702
Uprawnienia żeglarskie: wyżej się nie da...
A czy algorytm do tych drukarskich wyczynów trzeba zrobić samemu (korzystając z podanych wcześniej programów), czy można jakoś zeskanować przedmiot, który chce się odtworzyć?

_________________
Zmieniona stopka - poprzednia lewaków uwierała :-)
--
pozdrawiam
AIKI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 11:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
AIKI napisał(a):
A czy algorytm do tych drukarskich wyczynów trzeba zrobić samemu (korzystając z podanych wcześniej programów), czy można jakoś zeskanować przedmiot, który chce się odtworzyć?
Różnie. Najpierw musi być odpowiedni plik z programu CAD, a potem konwersja na plik sterujący drukarką 3D. Niektóre programy CAD same generują pliki dla drukarek 3D, jak inne pliki np PDF, czy PostScript itp. Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w Menu Export albo Print. Ale stare CADy nie umieją i trzeba konwertować "ręcznie" za pomocą zewnętrznych programów.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 11:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 21:58
Posty: 4688
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 512
Otrzymał podziękowań: 702
Uprawnienia żeglarskie: wyżej się nie da...
robhosailor napisał(a):
AIKI napisał(a):
A czy algorytm do tych drukarskich wyczynów trzeba zrobić samemu (korzystając z podanych wcześniej programów), czy można jakoś zeskanować przedmiot, który chce się odtworzyć?
Różnie. Najpierw musi być odpowiedni plik z programu CAD, a potem konwersja na plik sterujący drukarką 3D. Niektóre programy CAD same generują pliki dla drukarek 3D, jak inne pliki np PDF, czy PostScript itp. Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w Menu Export albo Print. Ale stare CADy nie umieją i trzeba konwertować "ręcznie" za pomocą zewnętrznych programów.

A jak ten "odpowiedni plik" stworzyć? Bo myślałem, że są jakieś... skanery 3D i wystarczy przepuścić przedmiot do skopiowania przez taki skaner i finito.

_________________
Zmieniona stopka - poprzednia lewaków uwierała :-)
--
pozdrawiam
AIKI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 12:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7510
Podziękował : 5911
Otrzymał podziękowań: 2276
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
AIKI napisał(a):
że są jakieś... skanery 3D i wystarczy przepuścić przedmiot do skopiowania przez taki skaner i finito.

A jak nie masz co przepuścić ? ;) Owszem, można zlepić model z kartonu, gipsu i gliny, a potem zeskanować, wydrukować w 3D i finito ( oczywiście żart ).

Mir napisał(a):
Dla Marka informacja nieco stonowana - wnętrze przedmiotu jest w dużym stopniu puste, więc nie poszlifuje sobie zbyt dużo...

Mir :)
Dla mnie rzecz ma wartość sentymentalną. Wiesz jak potocznie nazywaja się takie narzędzia, które przed użyciem szybko dopasowujesz do planowanej operacji ( np szlifierką ).
Nazywają się "szwedy" ( tak - "szwedy" to nie tylko "klucz szwedzki" )
I teraz. Przynoszę dziesięć takich łyżek do warsztatu, kładę na stole roboczym...
Mój wspólnik patrzy i widzi to samo co ja zobaczyłem ( tego jestem pewien ). I pyta:
"Skąd takie fajne szwedy?" A co ja mu na to odpowiem ?
Odpowiem: "Jak to skąd Rafałku? Oczywiście że ze Szwecji" :mrgreen:
Najbardziej są mi one potrzebne właśnie do tej operacji ;)

Mir :) Nie myślałeś w branży motoryzacyjnej podziałać? W dziedzinie druku 3D przykładowo. Tudzież odlewania ( np uszczelnień ) z form drukowanych w 3D.
W tym jakieś tam pieniądze leżą. Nie takie znów maleńkie...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 13:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
MarekSCO napisał(a):
Nie myślałeś w branży motoryzacyjnej podziałać?

Mam już na sumieniu jakiś dyngs do sprzęgła Pegueota. ;)
To jest ciekawy temat, trza pokombinować.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie



Za ten post autor Mir otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 13:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
"A jak ten "odpowiedni plik" stworzyć? Bo myślałem, że są jakieś... skanery 3D i wystarczy przepuścić przedmiot do skopiowania przez taki skaner i finito."

A jak nie masz skanera 3D, to rysujesz kształt od zera w programie CAD. Swój własny projekt. "Odpowiedni plik", to taki w formacie CAD np ***.dwg, ale i inny, który nadaje się do konwersji na plik obsługujący drukarkę 3D.

W necie masz zylion pierdylionów artykułów i filmów na ten temat:

https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/druk ... 7aEALw_wcB

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 13:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7510
Podziękował : 5911
Otrzymał podziękowań: 2276
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Mir :)
No to żeby Cię do kombinowania zdopingować ;)

Przedwczoraj wymieniałem plastykowy dyngs do lewarka biegów ( Renault Mascott )
( Dyngs w produkcji kosztuje tyle co łyżka Młodego Zbieraja według Jego oceny )
Nigdzie nie mogłem kupić samego dyngsa, więc kupiłem ( na szrocie ) cały zespół wajchy
z tym dyngsem, tyle, że od modelu z inną skrzynią biegów.
Zapłaciłem za to 450 złociszy. Wymontowałem sam dyngs i zamontowałem w naprawianym samochodzie. a resztę zakupionego zespołu wajchy wywaliłem na złom.
Policzyłem sobie za robotę 200 złociszy Plus stówkę za szukanie części na szrocie...
Klient był wniebowzięty ( samochód firmowy i musiał cały czas pracować - przestoje to były dla niego spore straty )
Zapłacił za wszystko 750 złociszy z uśmiechem od ucha do ucha.
Wnioski pozostawiam Tobie :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 19 gru 2020, o 18:03 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Co do tego co chcemy wydrukować jest kilka podstawowych kroków:
1.
Mamy "dinks" i sami musimy go otworzyć w programie CAD 3d., skanujemy na skanerach 3d (co i tak wymaga potem "szlifowania" lub szukamy gotowca na np grabcad, thingiverse itp.
2.
gotowy model musimy pociąć na warstwy/plasterki tzw slicerem, może być Cura lub inny, w tym programie konfigurujemy parametry drukarki i otrzymujemy plik który jest zrozumiały dla drukarki tzw "g-code"
3.
Drukujemy....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 02:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
MarekSCO napisał(a):
No to żeby Cię do kombinowania zdopingować

Poczyniłem pierwszy krok, zajrzałem do wyszukiwarki i oto jest filament gumowy, który drukuje wyroby elestyczne: https://allegro.pl/oferta/filament-guma ... vTEALw_wcB

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 09:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
Mir napisał(a):
Wykonawszy młodo zbierajową łyżeczkę, maszynka wydawała dźwięki przypominające Świerszcza z domieszką krótkich szarpanych ruchów poprzecznych i temperatura skoczyła na 240/80, co wprowadziło mnie w niepokój czy aby coś się nie sfajczy, ale spoko obniżyłem ją dwukrotnie (bo maniakalnie wracała w górę) do standardu dla PLA 200/60 stopni Celcjusza.


Znaczy Młody Zbieraj coś zaprogramował po swojemu.
;)


Ekhm:

Młody Zbieraj napisał(a):

(...)
Plik 3D do druku został stworzony z myślą o PETG, ponieważ jest to znacznie trwalszy materiał.
(...)


oraz ze strony, gdzie masz mój model do pobrania:

Obrazek

i fragment z opisu na tejże stronie:

Obrazek

Więc nie "młody Zbieraj coś zaprogramował po swojemu", tylko ustawienia stworzyłem domyślnie pod PETG ;). Pierwsza warstwa 230°C dysza i 85°C stół, a każda inna to 240°C dysza i 90°C stół. Pod PLA musisz sobie oczywiście zmniejszyć temperatury, bo one są absurdalnie wysokie i wręcz niebezpieczne pod PLA.

Tu masz cały setup:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS. Jak chcesz to możesz się pochwalić wydrukiem w komentarzu pod linkiem do mojego pliku :). I możesz dodać informację, że drukowałeś PLA.

Cytuj:
Dla Marka informacja nieco stonowana - wnętrze przedmiotu jest w dużym stopniu puste, więc nie poszlifuje sobie zbyt dużo... :lol:


Infill jest 20% w typie gyroid i to wystarczy przy PETG. Można robić i 50-100%, tylko po pierwsze - marnujesz wtedy niepotrzebnie filament, a po drugie łyżka staje się zbyt sztywna przez co, mimo miękkości PETG, możesz doprowadzić do zmniejszenia jej sprężystości.

Cytuj:
Młody Zbieraju - projektuj dalej, masz dar! :mrgreen:


Dziękuję, ale to nie dar, tylko po prostu wymodelowanie czegoś w 3D :D. W mojej branży to się nazywa umiejętność podstawowa bez której niczego nie możesz zrobić :D. Więc wszyscy architekci (czy szerzej rozumiani projektanci) mają taki "dar" :D.

Cytuj:
Parę dni wcześniej poniosło mnie, żeby wydrukować model kajaczka... Po szpachlowaniu i pierwszym osprayowaniu wygląda tak:
Załącznik:
kajoo sport.jpg


Wygląda super!

AIKI napisał(a):
A czy algorytm do tych drukarskich wyczynów trzeba zrobić samemu (korzystając z podanych wcześniej programów), czy można jakoś zeskanować przedmiot, który chce się odtworzyć?


Można zeskanować przedmiot. I nie trzeba mieć do tego skanera 3D, wystarczy wykonanie skanu fotogrametrycznego, czyli narobienia dużej ilości zdjęć obiektu ze wszystkich stron, wrzucenie tego w odpowiedni software, który sklei z tych zdjęć trójwymiarową przestrzeń, która został obfotografowana, a następnie trzeba usunąć w tymże programie niepotrzebne nadmiary "skanu" otoczenia aby pozostał sam obiekt.



Masz nawet darmowe aplikacje na telefon, które w tym pomagają i robią wszystko za Ciebie :D.



Ostatnio edytowano 20 gru 2020, o 10:34 przez Zbieraj, łącznie edytowano 2 razy
Zmieniłem kolor, bo czerwony jest zarezerwowany dla adminów



Za ten post autor Młody Zbieraj otrzymał podziękowania - 2: MarekSCO, robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
W 3D modelowałem jeszcze w programie CAD pod DOS, bo Windows jeszcze nie było, a o druku 3D nawet się nie marzyło - dobrze jak ploter pisakowy był pod ręką...

Tutaj model stoiska na targi w Berlinie - wykonany CADem pod DOS a zrzut z programu pod Windows:
https://photos.app.goo.gl/npcNtcSXtieoaT7X6

Fajnie byłoby wydrukować np w podziałce 1:100

***
Ostatnio modelowałem głównie sracze, ale one powstawały od razu w 1:1

https://photos.app.goo.gl/3gVDh2WKQcD6HbWa9

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 11:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
Nie no, software 3D mocno się zmienił w ostatnich trzech dekadach :D.

W czasach DOSu modelowanie 3D nie pozwalało na nieco więcej szaleństw :).
https://www.piotrzbierajewski.com/visualisations?pgid=iy672jb8-a6fd63f6-eb46-4ac0-9734-a6ad894bd0d9



Za ten post autor Młody Zbieraj otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 11:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Pozwalało, ale na rendery trzeba było czekać tygodniami.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 11:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
Nie no, bez V-Ray'a i Corony, które wtey nie istniały to się nie dało :). Moc sprzętu tu nie grała roli. Wtedy Mental Ray był szczytem osiągnięcia silników renderujących :D. Dobra, zrobił się off topic.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 12:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Pod Unix i stacje z procesorami Clipper w latach 80-90. Intergraph robił MicroStation i ModelView z doskonałym renderingiem - wiem bo dla nich wtedy pracowałem. Potem przesiedlił się na Windows NT i stację z procesorami Intela. Moim zdaniem, szkoda.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 12:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Młody Zbieraj napisał(a):
Znaczy Młody Zbieraj coś zaprogramował po swojemu.

Miałem na myśli układanie filamentu w poprzek wąskiej i długiej płaszczyzny, co sprawiło, że maszynka nieco szarpała (krótkie i szybkie ruchy). Takich dźwięków nigdy wcześniej nie słyszałem, gdy ścieżki projektowała Cura czy Prusa Slicer, czyli około optymalnie. Ale spoko, ja to biorę na intuicję i ucho, nie wdaję się w procedurę zbyt drobiazgowo. Póki co. Endera 3 mam ustawionego standardowo i nawet nie zajrzałem do parametrów, no trochę się spieszyłem, żeby szybko obejrzeć Twoje dzieło.

Taka ciekawostka zza oceanu... :D

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie



Za ten post autor Mir otrzymał podziękowanie od: Młody Zbieraj
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 12:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
PS: nie można zapominać np o Silicon Graphics z lat 80-90. z renderami do filmów...

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 12:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 19:38
Posty: 111
Lokalizacja: Legolandia.
Podziękował : 32
Otrzymał podziękowań: 174
Uprawnienia żeglarskie: j. st. m.
Mir napisał(a):
Młody Zbieraj napisał(a):
Znaczy Młody Zbieraj coś zaprogramował po swojemu.


Taka ciekawostka zza oceanu... :D


Albo u somsiada:




Za ten post autor Młody Zbieraj otrzymał podziękowanie od: Mir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Druk 3D
PostNapisane: 20 gru 2020, o 18:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Branża budowlana może mocno odjechać na tej technologii. A Bartus może mieć duże zamówienia na maszyny. Okrągłe domy wchodzą w modę...

A tutaj coś dla Marka:

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie



Za ten post autor Mir otrzymał podziękowanie od: Młody Zbieraj
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 337 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL