Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:36




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 maja 2021, o 17:47 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27129961,marynarze-z-orp-orzel-pisza-list-nie-chcemy-umierac-za-nieudolnosc.html
gazeta.pl napisał(a):
Chcemy służyć naszej Ojczyźnie, ale bez bezsensownego narażania naszego życia. Do tego potrzebne są nam nowe okręty podwodne, które zapewnią bezpieczeństwo Polsce i załogom" - pisze załoga okrętu podwodnego ORP Orzeł. Marynarze podkreślają, że stan techniczny okrętu jest opłakany, podobnie jak stan Marynarki Wojennej. (...) "Nie chcemy podzielić losu marynarzy z okrętów podwodnych Kursk, ARA San Juan czy KRI Nanggala-402. Owszem, w naszą służbę jest wpisane to, że gdy przyjdzie taka konieczność, to jesteśmy w stanie oddać nasze życia za Polskę. Niech to jednak ma miejsce w czasie działań wojennych, a nie będzie wynikiem nieudolności i kaprysów naszych zwierzchników." (...) Załoga okrętu zaznaczyła w liście, że stan ORP Orzeł odzwierciedla stan polskiej Marynarki Wojennej. Jak dodali, znajduje się ona "w stanie częściowego rozkładu". "Dlaczego zatem ORP Orzeł nadal pływa z nami na pokładzie, pomimo jego tragicznego stanu technicznego? Ponieważ jest to ostatnia "sprawna" jednostka i jej wycofanie ze służby oznaczałby, de facto, likwidację dywizjonu okrętów podwodnych. Byłaby to gigantyczna porażka wizerunkowa nie tylko Marynarki Wojennej, ale też całych Polskich Sił Zbrojnych, a przede wszystkim obecnej koalicji rządzącej" - zaznaczyli marynarze.(...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2021, o 19:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Wszystko racja, tylko po cholerę nam okręty podwodne.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2021, o 20:00 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 226
Podziękował : 50
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Colonel napisał(a):
Wszystko racja, tylko po cholerę nam okręty podwodne.


Przecież napisali:
Ponieważ jest to ostatnia "sprawna" jednostka i jej wycofanie ze służby oznaczałby, de facto, likwidację dywizjonu okrętów podwodnych. "Byłaby to gigantyczna porażka wizerunkowa nie tylko Marynarki Wojennej, ale też całych Polskich Sił Zbrojnych, a przede wszystkim obecnej koalicji rządzącej" - zaznaczyli marynarze.(...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2021, o 20:14 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
Jak by nie patrzeć, okręty podwodne mają większe szanse przetrwać na Bałtyku niż jednostki nawodne, które uratować mógłby tylko plan Peking-2 ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 04:50 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Zupełnie nie znam się na temacie okrętów podwodnych, ale temat z daleka śmierdzi mi ustawioną manipulacją. Nie chce mi się wierzyć w samodzielnie zainicjowane otwarte i dość wzniosłe pismo "marynarzy marynarki", wzmiankę o rządzie i nagłą publikację pisma przez konkretne media.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 06:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
To, że Orzeł jest w fatalnym stanie to nie nowina, media pisały o tym już wcześniej. To, że jest ostatnim pływającym, polskim okrętem podwodnym też.

Może po prostu komuś żyłka pękła ? A to, że poszli z tym do konkretnych mediów, to chyba oczywiste jest, mieli pójść z tym do Gazety Polskiej ? :lol:

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 07:41 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
_jp_ napisał(a):
Jak by nie patrzeć, okręty podwodne mają większe szanse przetrwać na Bałtyku niż jednostki nawodne, które uratować mógłby tylko plan Peking-2 ;)

Nie sądzę, żeby ktokolwiek planował jakiekolwiek walki na Bałtyku, marynarka wojenna potrzebna jest wyłącznie do służby w czasie pokoju, jako jednostki patrolowe i może w przypadku jakichś misji poza granicami Polski. A czy potrzebne są do tego okręty podwodne? Śmiem wątpić, ale prestiż ... ;)



Za ten post autor drek_z otrzymał podziękowania - 2: Andrzej Kolod, Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 08:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Wobec realności wojny? która o tak toczyłaby się na lądzie, realnym problemem są zagrożenia hybrydowe, terrorystyczne itp. Do tego OP czy fregaty mają się nijak.



Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl



Za ten post autor Colonel otrzymał podziękowanie od: drek_z
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 13:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Ale w czasie pokoju OP są przydatne choćby do tajnych misji i wspierania sił specjalnych.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 20:13 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
Np. można z takiego OP (w czasie Kryzysu ale jeszcze przed wybuchem Wojny) podłożyć tu i ówdzie miny (jakiś tor podejściowy do jakiegoś portu albo taka jakaś długa rura biegnąca po dnie Bałtyku...) i one sobie mogą czekać na zdalne odpalenie...
... a przeciwnik powinien wkalkulować takie ryzyko w swoje plany... i się zastanowić, czy warto... bo szukanie tych min to i czas i pieniądze...

*******************************************************
Mamy już urzędowe dementi
https://www.wojsko-polskie.pl/dgrsz/articles/aktualnosci-w/2021-05-27c-stanowisko-rzecznika-prasowego-dowodcy-generalnego-rodzajow-si-zbrojnych-do-artykuu/
rzecznik prasowy DG RSZ napisał(a):
W związku z artykułem, który ukazał się w Wyborcza.pl Trójmiasto, 27 maja br. opisującym anonimowy list, którego autorami rzekomo są marynarze ORP Orzeł informuję, że forma napisania listu wskazuje, że stworzył go ktoś niepowiązany z Marynarką Wojenną. Sformułowania typu „manewry” i „brak tlenu” wskazują jednoznacznie na to iż autorem jest ktoś nie mający doświadczenia morskiego. Każdy z podwodników jest świadomy i wyszkolony z zakresu ewentualnego ratowania się z okrętu i wie dobrze, że pierwszym czynnikiem zagrażającym życiu jest zatrucie dwutlenkiem węgla, a nie „brak tlenu”.
ORP Orzeł 3 lata temu nie miał możliwości zanurzania i wykonywania zadań, w chwili obecnej okręt zanurza się i załoga systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. W ostatnich latach wykonano naprawę kompleksu hydroakustycznego MGK 400, peryskopów oraz naprawiono główne wentylatory okrętowe, naprawie poddano system hydrauliki ogólnookrętowej oraz zespoły pompowe urządzeń pomocniczych. W trakcie naprawy jest system wyrzutni torped okrętowych. Ponadto przez Komendę Portu Wojennego Gdynia procedowany jest obecnie przetarg na naprawę bieżącą, połączony z wydokowaniem okrętu, planowany na realizację w drugiej połowie roku.
Wszystkie te czynności zmierzają do odtworzenia pełnej zdolności okrętu. Członkowie załogi, oraz przełożeni są świadomi ryzyka jakie niesie chodzenie w morze na okręcie podwodnym. Dlatego w trakcie wyjść w których sprawdzane były naprawiane elementy, okręt zawsze zanurzał się w zabezpieczeniu okrętów ratowniczych będących w pełnej gotowości do podjęcia działań w jak najkrótszym czasie na wypadek jakiegokolwiek zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu.
Wszystkie okręty marynarki wojennej kierowane do wykonywania zadań na morzu bezwzględnie muszą posiadać sprawne mechanizmy główne oraz systemy zapewniające bezpieczeństwo załogi.
Nadmieniam, iż w ramach „Planu Modernizacji Technicznej w latach 2021-2035” najwyższymi priorytetami dla MW są następujące zadania:
· Okręt Obrony Wybrzeża pk. „MIECZNIK” – pozyskanie 3 okrętów do 2033 roku;
· Okręt Podwodny Nowego Typu kr. „ORKA” – pozyskanie dwóch okrętów do 2034 roku.
Ponadto budowane są dwa kolejne nowoczesne niszczyciele min pk. „KORMORAN II”. Przekazanie okrętów Marynarce Wojennej zaplanowane jest do końca 2022 roku. Zarówno pierwsza jak i kolejne jednostki budowane są na podstawie wymagań taktyczno-technicznych, zapewniających realizację zadań zgodnie z ich przeznaczeniem.
Korweta patrolowa ORP „ŚLĄZAK” realizuje badania eksploatacyjno-wojskowe w celu doprecyzowania zasad szkolenia oraz operacyjnego wykorzystania okrętu.

Informuję jednocześnie, że autor artykułu nie wystąpił do mnie z prośbą o komentarz w kontekście zarzutów jakie ukazały się w przedmiotowym liście marynarzy, a do Dowództwa Generalnego RSZ nie wpłynęły żadne sygnały potwierdzające prawdziwość zarzutów opublikowanych w liście.

ppłk Marek Pawlak
rzecznik prasowy
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 20:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Dementi sobie darowałem.

Natomiast watpię, czy "Warszawianki" są przystosowane do stawiania min albo przewożenia i wysadzania grup dywersyjnych. Podobnie zabytki, które podobno MON chce kupić.

Może się powyżej mylę. Mam jednak wrażenie, że tkwicie w standardach sprzed pół wieku. Podobnie jak nasi decydenci.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2021, o 22:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Colonel napisał(a):
które podobno MON chce kupić.

Nikt nie wie, co i czy w ogóle kupi MON. Ale nowe OP, klasyczne, np. szwedzkie, mogą bardzo dużo.
A tak w ogóle, to warto przemyśleć jedną rzecz: MW u nas jest bardziej przydatna w czasach pokoju, z wielu powodów, niż w wojnie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowania - 2: Colonel, drek_z
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 05:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4065
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Mnie się dementi podobało:

ORP Orzeł, nie mógł się zanurzać! Ale już może!!! A blisko są okręty ratunkowe! O co chodzi?

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 05:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
waliant napisał(a):
Ale nowe OP, klasyczne, np. szwedzkie, mogą bardzo dużo.

Bo okręty, nie tylko podwodne, w ogóle mogą bardzo dużo. Są doskonałą i tanią ( względem innych - alternatywnych ) mobilną platformą do przenoszenia bardzo zróżnicowanych systemów uzbrojenia o potężnej sile ognia.
Pamiętasz, jak niedawno okręty Flotylli Kaspijskiej zaatakowały Syrię ?
( I dla dokonania tego ataku nawet wyszły w morze - to Kaspijskie - choć nie musiały ;) )
Rozpętała się wtedy w publikatorach burza na temat zasięgu rakiet systemu Kalibr...
Zaskakującym okazał się zasięg tych pocisków...
Tymczasem Kalibr to zdaje się cztery ( albo i pięć ) podstawowych typów rakiet ( w ramach jednego systemu ) i po prostu inaczej niż na okręcie, nie dałoby się zebrać ich do kupy w jednym miejscu i na jednej mobilnej wyrzutni. Tak, żeby wszystkie mieć pod ręką ;)
Jeżeli spojrzysz na okręt jak na mobilną platformę - wyrzutnię, to jego możliwości są nie do pogardzenia.
( Ale, żeby te możliwości wykorzystać, trzeba mieć te systemy uzbrojenia )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 06:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4065
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Marku,

A tak patrząc z innej strony, to wszyscy wiedzą, że od kilkunastu (kilkudziesięciu? od zawsze???) lat, nie mamy ani tego, ani owego, więc może w ogóle, nie potrzebujemy??? Czy będziemy, na odległość, atakować Syrię???

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 07:42 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
waliant napisał(a):
Colonel napisał(a):
które podobno MON chce kupić.

Nikt nie wie, co i czy w ogóle kupi MON. Ale nowe OP, klasyczne, np. szwedzkie, mogą bardzo dużo.
A tak w ogóle, to warto przemyśleć jedną rzecz: MW u nas jest bardziej przydatna w czasach pokoju, z wielu powodów, niż w wojnie.


Wymien moze kilka powodow dla ktorych MW jest aktualnie potrzebna ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 08:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
M@rek napisał(a):
Wymien moze kilka powodow dla ktorych MW jest aktualnie potrzebna ?

Nie jest potrzebna, ale jest przydatna. Umiejętnie wykorzystana...
Było tym już wiele razy, ale proszę bardzo. Jako przedłużenie dyplomacji, pokazywanie się w różnych miejscach i misjach. Do funkcji patrolowych. Do wsparcia zadań specjalnych. Do szpiegowania.

Wiesz, pisałem o tym kiedyś, ale była akcja w porcie w Gdańsku przed wojną. Gdy rada miasta(?) chciała uchwalić bardzo niekorzystną dla Polaków uchwałę. Do portu wpłynął wtedy ORP Wicher i tylko postraszył. To jedną akcją zarobił więcej pewnie, niż wtedy kosztowała cała flota Polska.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 08:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
waliant napisał(a):
Wiesz, pisałem o tym kiedyś, ale była akcja w porcie w Gdańsku przed wojną. Gdy rada miasta(?) chciała uchwalić bardzo niekorzystną dla Polaków uchwałę. Do portu wpłynął wtedy ORP Wicher i tylko postraszył.

Ale ta regulacja dotyczyła bezpośrednio możliwości wchodzenia polskich okrętów wojennych do Gdańska...
To nie tak, że Wicher "załatwił" jakąś inną sprawę. Inaczej mówiąc: gdybyśmy nie mieli floty wojennej - problem by nie zaistniał... :roll:

Wikipedia: kryzys gdański

PS. (z powodu znaku zapytania w nawiasie)
waliant napisał(a):
rada miasta(?)
Senat.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 09:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4065
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nie da się jednak ukryć, że pancernik Schleswig-Holstein, swoją wizytą latem 1939, zrobił więcej zamieszania...

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 09:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Mar Woj jest potrzebna dla:

- ochrony granicy przed terrorystami, niekontrolowanymi uchodzcami i przemytem - to patrolowce i mamy MOSG od tego.
- likwidacji min i skażeń - niszczyciele min.
- ratownictwa w tym OP.
- logistyki dla przyjęcia floty NATO.
- udział w misjach sojuszniczych (nie trzeba tu OP, fregat ani innych okrętów ofensywnych).

Obronę przeviwokretową zapewni artyleria rakietowa nadbrzeżna (zasięg po Bornholm).
Zwalczanie OP lotnictwo morskie (którego brak).



Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Inaczej mówiąc: gdybyśmy nie mieli floty wojennej - problem by nie zaistniał...

Ale jednak, przy okazji w ogóle senat został utemperowany na jakiś czas.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 18:43 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
Colonel napisał(a):
Natomiast watpię, czy "Warszawianki" są przystosowane do stawiania min albo przewożenia i wysadzania grup dywersyjnych. Podobnie zabytki, które podobno MON chce kupić.Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Po 1 - obecny Orzeł to nie jest jeszcze Warszawianka (projekt 636) tylko Pałtius (projekt 877, dokładniej 877E "eksportnyj" czyli taki zubożony dla PRL). Projekt 636 był (wbrew numeracji) późniejszym udoskonaleniem projektu 877.
Po 2 - tak, Orzeł może stawiać miny morskie (ale nie takie "kolczaste") wystrzeliwując je z aparatów torpedowych (wchodzą dwie miny zamiast jednej torpedy). Tzn. "mógł", bo teraz aparaty torpedowe są niesprawne.
Po 3 - chyba nikt rozsądny nie wierzy w sens reanimacji technicznej Orła, powinno się kupić nowy okręt. Projektowane szwedzkie A26 mają mieć właśnie zdolność przenoszenia grup dywersyjnych nurków-minerów i robotów podwodnych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 19:17 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
Colonel napisał(a):
Mar Woj jest potrzebna dla:


Cytuj:
- ochrony granicy przed terrorystami, niekontrolowanymi uchodzcami i przemytem - to patrolowce i mamy MOSG od tego.

i sam napisałeś, że te zadania może wykonywać Straż Graniczna
Cytuj:
- likwidacji min i skażeń - niszczyciele min.

te zadania też mogłyby wykonywać firmy cywilne (jak wykonują wiele akcji rozminowywania na lądzie)
Cytuj:
- ratownictwa w tym OP.

ratownictwem (także podwodnym) może zajmować się cywilny SAR
Cytuj:
- logistyki dla przyjęcia floty NATO.

typowe "jednostki pomocnicze"? nawet taniej byłoby wynajmować na okres ćwiczeń firmy cywilne
Cytuj:
- udział w misjach sojuszniczych (nie trzeba tu OP, fregat ani innych okrętów ofensywnych).

O, to nie wiesz, że nasze kobbeny chodziły na misje na M.Śródziemnym?
Cytuj:
Obronę przeviwokretową zapewni artyleria rakietowa nadbrzeżna (zasięg po Bornholm).

Taaa, zapewni jeśli dostanie środki rozpoznania dalekiego zasięgu (radary pozahoryzontalne, drony) - których obecnie brak
Cytuj:
Zwalczanie OP lotnictwo morskie (którego brak).

A z tym brakiem to już masz całkowitą rację ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 19:28 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
waliant napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Inaczej mówiąc: gdybyśmy nie mieli floty wojennej - problem by nie zaistniał...

Ale jednak, przy okazji w ogóle senat został utemperowany na jakiś czas.

Chyba jednak nie tyle Wichra się przestraszyli co okrętów brytyjskich (i sojuszu morskiego polsko-brytyjskiego). Pamiętali jeszcze brytyjską blokadę morską Niemiec w czasie I w.ś.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 20:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
A po cholerę chodziły na Śródziemne?
A poza tym udowodnileś zbędność MarWoj.
I jak chcesz się bawić w polemiki do us.. śmierci, to beze mnie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 20:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Waliant- blokadę Niemcy mogli mieć w pamięci ale nie mieli powodu się jej obawiać, wobec nastawienia Anglii i szczególnie Francji.
Wichra - tym bardziej.
Mogli dostrzec determinację Polski i jej gotowość do użycia siły. Niemcy w tym czasie uważali, że nie mogą ryzykować wojny.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 20:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Colonel napisał(a):
Mogli dostrzec determinację Polski i jej gotowość do użycia siły. Niemcy w tym czasie uważali, że nie mogą ryzykować wojny.

Nie wiem naprawdę co myśleli Niemcy i tym bardziej władze Gdańska. Natomiast zakaz wpływania MP do Gdańska był pewnie próbą zablokowania z czasem ruchu w ogóle, ale na Westerplatte w szczególności.
Tak czy owak, Wicher zrobił swoje i jak mówiłem, tą jedną akcją zarobił więcej niż kosztował.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2021, o 20:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
A tak patrząc z innej strony, to wszyscy wiedzą, że od kilkunastu (kilkudziesięciu? od zawsze???) lat, nie mamy ani tego, ani owego, więc może w ogóle, nie potrzebujemy???

Oczywiście. Tutaj się w pełni z Colonelem zgadzam. Skoro nie mamy uzbrojenia które mogłyby przenosić okręty, to po co nam okręty ? Dla prestiżu ?
Taniej wyjdzie kupić prestiż niż okręty dla niego :lol: Zresztą, czy prestiż musi być przenoszony na jednostkach pływających :lol: W kieszeni prezesa nie ma wystarczająco dużo miejsca ?
Ale...
robhosailor napisał(a):
Czy będziemy, na odległość, atakować Syrię???

A choćby i Moskwę. No co ja Ci poradzę, że tak się teraz robi. Moda taka.
Jak nie kalibry, to inne tomahawki. A pod jedną nazwą ukrywa się cała rodzina rakiet. Ukrywa, żeby znowu nie namieszać w jakichś rozbrojeniowych porozumieniach.
A wszystko to na okrętach, bo najtaniej, najskuteczniej, najłatwiej.
To nie jest tak, że okręty złe i niepotrzebne. Że nieskuteczne etc...
Bardzo skuteczne, tylko nie w ten sam sposób co sto lat temu.

Czy Polsce potrzebne okręty - uważam, ze tak. Że miałyby rację bytu w zapewnieniu bezpieczeństwa militarnego. Ot choćby stara siedemdziesięcioletnia technologia, ciągle nieźle się sprawdzająca w świecie. Czyli okręty podwodne z napędem jądrowym wyposażone w rakiety lecące do celu po torze balistycznym. Stary sprawdzony sposób...
Czy Polsce potrzebny marwoj ? Uważam, że nie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 paź 2021, o 19:55 

Dołączył(a): 31 mar 2013, o 19:19
Posty: 2425
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 442
Uprawnienia żeglarskie: różne
Orzeł chyba już sam ma dość:
https://wiadomosci.wp.pl/trojmiasto/polska-marynarka-wojenna-bez-lodzi-podwodnych-6695577013676640a
wp.pl napisał(a):
Jedyny okręt podwodny Marynarki Wojennej ORP Orzeł po raz kolejny trafi do stoczni. Kiedy ją opuści, nie wiadomo.
PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę z Komendą Portu Wojennego w Gdyni na bieżące naprawy okrętu podwodnego ORP Orzeł. Prace mają się rozpocząć 3 listopada.
Data zakończenia prac nieznana

Zakres prac dotyczy przede wszystkim konserwacji i naprawy elementów okrętu. Mają one dotyczyć między innymi kadłuba, zbiorników wysokiego ciśnienia, balastowych, paliwowych, systemu wydechu spalin czy hydrauliki. Całość została wyceniona na 22,5 miliona złotych. W komunikacie nie podano, kiedy jednostka opuści stocznię.

Wobec tej sytuacji, od początku listopada Marynarka Wojenna pozostanie bez żadnego sprawnego okrętu podwodnego, bowiem ORP Orzeł jest jedyną taką jednostką w czynnej służbie.

Na początku tego roku wycofano ze służby dwie jeszcze starsze jednostki. Najpierw na emeryturę przeszedł ORP Sęp, a potem dołączył do niego ORP Bielik. Oba okręty zwodowane zostały jeszcze w latach 60. XX wieku.

ORP Orzeł to tak naprawdę pływający skansen. Zwodowana w 1985 roku jednostka jest jednym z najstarszych pozostających w służbie okrętów tego typu na świecie.
dutdwk9

W marcu tego roku okazało się, że okręt jest bezbronny. Ogłoszono wtedy przetarg na naprawę wyrzutni torped. Został on jednak unieważniony z powodu braku zainteresowania na przeprowadzenie prac. Jednostka ma zatem znikomy potencjał ofensywny.

Natomiast w maju do mediów wyciekł list, w którym autor lub autorzy przedstawiali katastrofalną kondycję okrętu. Wedle informacji w nim zawartych stan techniczny jednostki miał stanowić poważne zagrożenia dla życia załogi.

resuscytacja Orła czy stoczni?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2021, o 06:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Wychodzi na to, że załoga pisząc list otwarty dotyczący stanu okrętu i zagrożenia jakie to stanowi dla nich miała rację...

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 258 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL