Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 24 kwi 2024, o 20:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 sty 2022, o 21:47 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
To rozłóżmy na czynniki pierwsze:
1. Niższe podatki dla mikrofonem. Nie, nie ma niższych podatków. Są wyższe (składka). Podatki bezpośrednie j pośrednie (wyższe ceny na skutek wyższych podatków).
2. Ulga na prototypy. Była od lat. Przypisywanie tego do nowego ładu jest oszustwem.
A poza tym jestem skrajnym przeciwnikiem ulg. Bo to można włączyć w moment albo zmienić zasady naliczania. Lepiej nie brać podatku, niż brać, ale czasem pozwalać na warunkowe obniżenie.
3. Fundacje rodzinne. Nie są stworzone do biznesu, więc to manipulacja. A sukcesja w dzialalności (to czym się reklamuje te fundacje) jest dopracowana od paru lat. Nadal nie są znane Aaafy funkcjonowania tych fundacji, więc to myślenie oczu.
4. Zwiększenie limitu dla ryczałtu - owszem. Ale zrobiono to w konkretnym celu: zamknąć ryj liniowcom. A teraz pomyśl o firmach zatrudniających kogoś albo o firmach mających jakieś koszty. Przepisy przyklepane w listopadzie - jak się przeorganizować na ryczałt przekraczając wszystkie koszty (gdzie?) W jeden miesiąc? Przenieś.leasing, amortyzację, zatrudnienie j td. A ograniczenia dotyczące ukrytej dywidendy zabijają wszelkie formy optymalizacji, o czym też się dowiedzieliśmy w listopadzie.
5. Ulga konsolidacyjna - najbardziej kontrowersyjne i najbardziej wyciszone narzędzie nowego ładu. Stworzone do optymalizacji powstania dużych holdingów, ułatwiające przejęciaałych przez dużych. Masakra.
6. Ryczałt dla zagranicznych (tak samo jak ulga dla powracających): lep na muchy w sezonie zimowym. Przypomina narzędzia Łukaszenki do zachęcenia ludzi do emigracji na Białoruś. Jeden się nabrał.


Z katalogu dla średnich firm większość już była (ip-box, B+R i td). Jedyna sensowna rzecz , ostateczna forma watykańskiego Citu..prpblsm w tym, że mącili przy tym tak długo i pierwotnie było to tak bardzo bez sensu, że nikt nawet nie myślał. Miesiąc temu z 7 czy 9 ograniczeń zostaliwi 3, ale co przez miesiąc przeorganizujesz? Poza tym są kurczki. Ja, mimo, że z pozoru miaĺbym zainteresowaną spółkę, której rola wpisuje się idealnie w estoński cit, nie jestem w stanie skorzystać, bo struktura własnościowa nie wpasowuje się w przepisy. Ten temat jako jeden z niewielu mógł być dobry, a został porządnie schrzaniony.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 21:49 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
soko napisał(a):
plitkin napisał(a):
Przez nowy ład wszyscy dostaną po dupie.

Po dupie to dostaniemy przez ceny energii.
Co warto pamiętać.


Doskonała wymówka. Trafiła się w odpowiednim czasie. Zapominamy już o inflacji we wrześniu, bo 4 miesiące później gaz jest droższy? ;) Swoją drogą, cena energii to też ich wina.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 21:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11649
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1629
Otrzymał podziękowań: 3888
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
soko napisał(a):
No to głównym powodem wzrostu cen w całej UE, ma być wzrost cen na paliwa, energię , gaz itp. - jako wynik polityki "kwot węglowych" itp. szaleństw współczesnej UE.

Dodaj do tego drukowanie pieniędzy, jako główny czynnik inflacyjny.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 21:50 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
soko napisał(a):
Jak na razie, to właśnie piszemy o sytuacji, gdzie znakomita większość ma niższe podatki.


NIE MA. To podstawowa manipulacja rządzących. NIE MA.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:06 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Wiktor
Zapoznaj się bliżej z tzw. planem Balcerowicza i jego skutkami dla społeczeństwa. Zobaczysz jak zbyt szybkie ruchy stopami powodują natychmiastowe ludzkie tragedie.
Przyjrzyj się również ""kryzysowi 2011''. Zobacz w jakim czasie i w jaki sposób zduszono inflację.
Sądzę, że delikatnie zmienisz zdanie co do tempa ruchu stopami procentowymi.
Są jak najbardziej potrzebne, ale rozłożone w czasie i dostosowane do aktualnych potrzeb.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:12 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
soko napisał(a):
Jak na razie, to właśnie piszemy o sytuacji, gdzie znakomita większość ma niższe podatki.


NIE MA. To podstawowa manipulacja rządzących. NIE MA.

Jeśli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą.
G Orwell

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:15 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Wiktor
Zapoznaj się bliżej z tzw. planem Balcerowicza i jego skutkami dla społeczeństwa. Zobaczysz jak zbyt szybkie ruchy stopami powodują natychmiastowe ludzkie tragedie.
Przyjrzyj się również ""kryzysowi 2011''. Zobacz w jakim czasie i w jaki sposób zduszono inflację.
Sądzę, że delikatnie zmienisz zdanie co do tempa ruchu stopami procentowymi.
Są jak najbardziej potrzebne, ale rozłożone w czasie i dostosowane do aktualnych potrzeb.


O tym samym mówię. Ruch powinien być dużo wcześniej. Co najmniej pół roku wcześniej. Jak nie rok.


Ostatnio edytowano 9 sty 2022, o 22:17 przez plitkin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:16 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Polska Jest krajem który cyklicznie nawiedza inflacja.
Tak było w 1990, 2000 ,2011, 2021
Różne rządy, problem ten sam. A zawsze wychodziło się z kryzysu na garbie podatnika..

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:18 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Polska Jest krajem który cyklicznie nawiedza inflacja.
Tak było w 1990, 2000 ,2011, 2021
Różne rządy, problem ten sam. A zawsze wychodziło się z kryzysu na garbie podatnika..


Byliśmy skazani na inflację przez otoczenie. To fakt. Natomiast nie musieliśmy jej dokarmiać, wręcz upychać sterydami. Mnie by w zupełności zadowolił realny poziom 4-4,5%. A nie kilkunastu, jak jest obecnie. A spodziewam się ponad 20% w kolejnym roku. Mówię o realnej, nie rządowo-propagandowej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:22 

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 16:10
Posty: 801
Lokalizacja: Poznań, Powidz, ....
Podziękował : 473
Otrzymał podziękowań: 457
Uprawnienia żeglarskie: sternik z upr. morskimi
plitkin napisał(a):
NIE MA. To podstawowa manipulacja rządzących. NIE MA.

No nie. Podatki większość ma niższe.
A, że na koniec, obyśmy wyszli na zero, to już inna sprawa. :lol:
plitkin napisał(a):
4. Zwiększenie limitu dla ryczałtu - owszem. Ale zrobiono to w konkretnym celu: zamknąć ryj liniowcom.

No po prostu, od pewnego progu, warto przejść na ryczałt.
Szczególnie, jeśli nie masz w zasadzie istotnych kosztów, a te co są, można przeboleć.
I wykasowałeś już dawno różne zabawy w leasingi sprzętu, samochodów itp. itp.
Tak mi to m.in. dzisiaj wytłumaczono i wyświetlono i wydrukowano, cobym sobie pooglądał, może coś zrozumiem, odpowiednim programikiem. Który przecież na pewno znasz. Bo to podstawa rozglądania się w tym temacie.

Kończę, bo jutro o 05:20 pobudka, koniec 4-dniowej obcyndalanki.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Tango 780S, przedtem MAK 747 GT przez 20 lat, a jeszcze wcześniej BEZ-4.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:26 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
soko napisał(a):
No nie. Podatki większość ma niższe.
A, że na koniec, obyśmy wyszli na zero, to już inna sprawa.


Nie są. Albo inaczej: są, ale tylko te bezpośrednie i to wcale nie w każdym przypadku (że względu jednak na składkę, którą wcześniej się od podatku odliczało, a.teraz nie). Ale suma podatków (w tym podatki pośrednie) jest wyższa. No i mówisz o pracownikach. A ja ubolewam nad losem przedsiębiorcow - motoru gospodarki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:31 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
On tym samym mówię. Ruch powinien być dużo wcześniej. Co najmniej pół roku wcześniej. Jak nie rok.

Nie chciałem wyciągać starych danych, ale zmuszasz :mrgreen: I zaraz się ktoś odezwie że : A oni to.....

https://www.money.pl/gospodarka/raporty ... 51542.html
Gdy w 2011 wystapiła inflacja to nie podnoszono jej skokowo, lecz delikatnie, nawet co miesiąc
_ W tym roku RPP cztery razy podnosiła stopy procentowe, za każdym razem o 25 punktów bazowych: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu. W efekcie główna stopa procentowa wynosi 4,50 proc. w skali rocznej. _


https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 52335.html

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:42 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Byliśmy skazani na inflację przez otoczenie. To fakt. Natomiast nie musieliśmy jej dokarmiać, wręcz upychać sterydami. Mnie by w zupełności zadowolił realny poziom 4-4,5%. A nie kilkunastu, jak jest obecnie. A spodziewam się ponad 20% w kolejnym roku. Mówię o realnej, nie rządowo-propagandowej.
Z pełnym szacunkiem, ale bibrzulisz ;)
Teraz "otoczenie" nam pomaga. Covid też. :mrgreen:
Daj szansę zadziałać delikatnym ruchom stóp. Nie leczy się grypy młotkiem tylko antybiotykiem

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:55 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Wolałbym nie doprowadzić do choroby. :roll:



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 22:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13380
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1524
Otrzymał podziękowań: 2214
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Taka korespondencja...


Załączniki:
KAS.jpg
KAS.jpg [ 140.35 KiB | Przeglądane 1148 razy ]

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 23:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Bombel napisał(a):
Gdy w 2011 wystapiła inflacja to nie podnoszono jej skokowo, lecz delikatnie, nawet co miesiąc
Bombel napisał(a):
Daj szansę zadziałać delikatnym ruchom stóp. Nie leczy się grypy młotkiem tylko antybiotykiem
Czy ty liznąłeś coś, jakieś podstawy ekonomii? :D
Nie chciało mi się sprawdzać wszystkich danych ale:
2011 rok:
1. w 2011 była inflacja 5% w 1 miesiącu, średnioroczna 4.3
2. stopa podstawowa NBP na początku 2011 roku była 3.5% (przy inflacji średniej w 2010 roku około 2.2%)
3. ruchy stóp procentowych były minimalne, bo podstawowa stopa była w okolicach inflacji.
4. nie sprawdzałem bezrobocia, ale przypominam sobie z własnej działalności że i tak podwyżki stóp wpłynęły na recesję, która była w 2013 lub 2014 roku.
2021 rok
1. inflacja osiągnęła 5% w styczniu 2021 (!!!)
2. stopy procentowe wynosiły 0.1% (!!!)
3. w gospodarce zaczynało się przegrzanie - brak pracowników i popyt z dodrukowanych pieniędzy 2020 roku
4. Przy tych uwarunkowaniach normalnym było, że inflacja poszła do góry, a obecnie nałożyła się presja płacowa co oznacza spiralę inflacyjną.
5. Podnoszenie w 2021 roku stóp było musztardą po obiedzie, a dodatkowe dorzucanie pieniędzy w postaci następnych tarcz oznacza gaszenie pożaru benzyną.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."



Za ten post autor Bastard otrzymał podziękowania - 2: Kurczak, Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 23:09 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):

No i mówisz o pracownikach. A ja ubolewam nad losem przedsiębiorcow - motoru gospodarki.


Widzę że Plan Balcerowicza jest ci nieznany. Wyjaśniam na swoim przykładzie. W październiku . wziąłem 100 kredytu jako uzupełnienie swoich środków na rozwój niedużego biznesu.
W grudniu dowiedziałem się że oprocentowanie mojego kredytu wzrośnie z 10% rocznie na 84% MIESIĘCZNIE. Zwinąłem firmę, spłaciłem natychmiast kredyt. Mnie się udało. Miałem wolne środki przeznaczone na zakup surowców.
Padłem ja jako przedsiębiorca, padli moi pracownicy.
Kilka osób z mojego otoczenia nie miało takich szans.
Ponad milion osób w ciągu roku straciło pracę. Setki firm i firemek upadły. Inflację oczywiście zduszono, a jakże.
Chciałbyś takiej powtórki?

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 23:33 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Widzę że Plan Balcerowicza jest ci nieznany


Poza tym, że wykładał u mnie na zajęciach, czytałem jego książkę i zrealizowaliśmy na studiach jego reformę, to nie ;)

Bombel napisał(a):
Chciałbyś takiej powtórki?


Problem w tym, że taką powtórkę szykuje nam rząd. Moja sugestia było jedno narzędzie, które miało przeciwdziałać temu: czyli stopniowe, wcześniejsze, a zatem dużo bardziej rozłożone w czasie podnoszenie stóp procentowych. Dzięki czemu inflacja by się dużo mniej rozdmuchała. A gdyby jeszcze rząd nie drukował kasy i wprowadził skuteczne narzędzia oszczędnościowe, a zamiast niszczyć gospodarkę lockdownami i wrzucać "ratunek" w postaci kasy z helikoptera, to ryzyko byłoby jeszcze m mniejsze. A teraz to dopiero się rozkręca. I nowy ład wprowadzony w taki sposób jest JEDNYM z gwoździ do trumny.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2022, o 23:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
plitkin napisał(a):
Moja sugestia było jedno narzędzie, które miało przeciwdziałać temu: czyli stopniowe, wcześniejsze, a zatem dużo bardziej rozłożone w czasie podnoszenie stóp procentowych. Dzięki czemu inflacja by się dużo mniej rozdmuchała.
Po fakcie widać dużo lepiej. :D
W 2020 roku, kiedy inflacja średnioroczna wzrosła do 3.4% (z 2,3% w 2019) obniżono (!!!) stopy procentowe z 1,5 do 0.1%. Dodając tarcze antycovidowe to już 2 narzędzia zwiększania inflacji. No to w 2021 mieliśmy już średnioroczną 5.1%. Ale podejrzewam, że to miało swój cel np. małe oprocentowanie tego, co rząd pożyczył z NBP na tarcze. Tylko że teraz przyjdzie za to zapłacić 2 razy.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 00:04 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Bastard napisał(a):
Czy ty liznąłeś coś, jakieś podstawy ekonomii?
Ekonomia nie jest do lizania :-P
Zapodałem oficjalne dane z roku 2011, wytargałem z czeluści wypowiedź Balcerowicza.
Jeżeli z tymi danymi się nie zgadzasz, to dyskutuj z nim.
Bastard napisał(a):
5. Podnoszenie w 2021 roku stóp było musztardą po obiedzie, a dodatkowe dorzucanie pieniędzy w postaci następnych tarcz oznacza gaszenie pożaru benzyną.

Znaczy, uważasz że obecna RPP to sami... małoumni?. OK. Twoje prawo.

Przykład zza Tatr. Gospodarni Czesi jeszcze w czerwcu 2021 mieli 0,25 %. Wykonali skok w górę. Nie jednorazowo, na 5 rat, w miarę rozwoju sytuacji. I o to mi właśnie chodzi. Nie łomot jednorazowy, ale stopniowo.
tak wyglądają ze stopami w porównaniu do nas?
https://galeria.bankier.pl/p/c/1/d9c6e4 ... 6-714.webp
a tak inflacja?
https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/c ... 8&lang=all

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 01:01 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Moja sugestia było jedno narzędzie, które miało przeciwdziałać temu: czyli stopniowe, wcześniejsze, a zatem dużo bardziej rozłożone w czasie podnoszenie stóp procentowych. Dzięki czemu inflacja by się dużo mniej rozdmuchała.

Nie bronię "naszych", ale nie znajduję w Europie żadnego kraju, który by w 2021 nie odnotował istotnego wzrostu inflacji. I to mimo wyższych stóp procentowych.
Niemcy - 5,3%
Belgia - 5,71%
Czechy - 6%
Niderlandy - 5,2%
Łotwa - 7,5
itd, itp.
Pocieszenie dla nas żadne., ale wskazuje, że zapaść dosięgneła wszystkie kraje EU.Taka sytuacja w gospodarce światowej. Pod uwagę należy również wziąć to, że 18 krajów otrzymało już środki z KPO, co jakby też miało wpływ na duszenie inflacji.

plitkin napisał(a):
A gdyby jeszcze rząd nie drukował kasy i wprowadził skuteczne narzędzia oszczędnościowe, a zamiast niszczyć gospodarkę lockdownami i wrzucać "ratunek" w postaci kasy z helikoptera, to ryzyko byłoby jeszcze m mniejsze.

Tu masz rację. Gdyby rząd nie posłuchał lockdownowych zaleceń, czy to WHO, czy też płaczu opozycji, nie musiałby wypłacać żadnym przedsiębiorcom ani aktorom żadnych tarcz ochronnych. Kasa zostałaby w skarbcu. Ale popełnili błąd, ulegając żądaniom politykierów o zamknięcie gospodarki i "zrekompensowania" strat. Można było przecież puścić na żywioł, nie przejmując się tym, kto zdechnie na kowida a kto z głodu. 100 koparek wykopałoby XXXX grobków i po kłopocie. Ale ulegli, zamknęli, dodrukowali, wypłacili, i zamiast cmentarnego spokoju, mają żywych i zbuntowanych. Powinni za to bezwzględnie ponieść karę. Myślę, że następny rząd nie popełni takiego faux pas. Doświadczenie uczy. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 04:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2013, o 16:44
Posty: 1743
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 264
Otrzymał podziękowań: 976
Uprawnienia żeglarskie: KJ
O zamieszkaniu w Longyearbyen marzę od czasu jakiegoś.
Dlaczego? Bo Arktykę się kocha całym sercem albo nie. Ja z tych co kochają.
A pod ty, linkiem dość dobrze opisane warunki życia i pracowania. Dodam tylko, że jak ktoś przez 6 miesięcy się nie ogarnie i nie ma pracy, to Gubernator na koszt klienta eksmituje go kraju rodzimego. Nie ma socjalu by na nim siedzieć. Rodziny, urlopy itp to inna sprawa.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tam-mieszkam-Arktyka-Svalbard-Longyearbyen-7240280.html

_________________
Jestem w tym wieku, że milczę gdy ktoś opowiada głupoty.
Szkoda mi czasu na walkę z idiotami.
Hania - Halina - Inka



Za ten post autor Hania otrzymał podziękowanie od: Zielony Tygrys
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 04:23 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Znaczy, uważasz że obecna RPP to sami... małoumni?. OK. Twoje


Nie. Sami politycy. Doskonale wiedzieli co czynili. Zrealizowali postawiony cel. Za który płacimy (Ty, ja, nasze dzieci).



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 04:32 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Nie bronię "naszych", ale nie znajduję w Europie żadnego kraju, który by w 2021 nie odnotował istotnego wzrostu inflacji. I to mimo wyższych stóp procentowych.


Dlatego pisałem właśnie o czynnikach zewnętrznych (pieniądze z helikoptera i lockdowny to nie wymysł naszych, to rozkaz międzynsrodowy). I o tym, że w tych realiach zaakceptowałbym inflację na poziomie 4-4,5%. A mamy kilkanaście, zmierzające do ponad 20%.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 05:59 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Bombel napisał(a):
Znaczy, uważasz że obecna RPP to sami... małoumni?. OK. Twoje


Nie. Sami politycy. Doskonale wiedzieli co czynili. Zrealizowali postawiony cel. Za który płacimy (Ty, ja, nasze dzieci).

Polityk może być dobrym ekonomistą, ekonomista może być dobrym politykiem. W skład RPP wchodzą ludzie z wykształceniem, niektórzy z doskonałą praktyką. Doceniani i nagradzani przez poprzednie układy rządzące. Coś się nagle zmieniło?????Zgłupieli, czy sprzeniewierzyli się obywatelom???? Ktoś zmusił ich do nietrafnych posunięć????

Jako naród jestesmy konglomeratem narzekaczy, krytyków i malkontentów. Mało co nam pasuje. Rząd nie daje - źle, wpędza w biedę. Rząd daje - źle, bo w inflację wpędza :lol:
Przy czym bardzo mały odsetek zgadza się z rządem, niezależnie od jego proweniencji.
W jakiś durny sposób przeniosło się z czasów zaborów i ostatniej wojny. Każdy rząd z założenia był wrogiem narodu. Mimo upływu dziesiątków lat pogląd na każdy kolejny rząd się nie zmienia. Działamy z reguły pod wpływem chciejstwa i chwilowych okazji. Prostym przykładem są kredyty we frankach. Gdy oprocentowanie we frankach było niższe niż w złotych, nastąpił run na franki. Każdy kredytobiorca znał warunki. Ale brali, bo taniej, Nikt - z biorących -nie myslał, że sytuacja może się zmienić. Nikt nie pytał rządu o zgodę, bo i nie musiał. Gdy kredyty frankowe zaczęły rosnąć, zaczął się płacz. I wszyscy w te pędy do rządu, z pretensjami.
Żądania, przewalutować, zatrzymać wzrost franka, zniwelować banki, itd.
Rząd nie miał zadnego wpływu na podpisywanie umów kredytowych, sprawa pomiędzy bankiem i kredytobiorcą. Odwrotnie też. Rząd nie miał i nie ma żadnych możliwości nakazania bankom zmiany podpisanych umów, więc rząd jest zły. Bo nie dba o naród. O naród który zawsze jest "mądrzejszy" od ekonomistów i robi - bez zastanowienia się - to co chwilowo wydaje się być korzystniejsze. Gdy sytuacja się odwraca, nie ma już "mądrych" obywateli. Są obywatele "skrzywdzeni" przez rząd.
Rosyjskie " nie rabotajesz - nie kuszajesz" , czy balcerowiczowskie " dobra płaca za dobrą pracę" nigdy nie znalazły poklasku. Na "państwowym" było " czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy". Potem, wychowane w tym marazmie kolejne pokolenia miały nieco inne hasłowo, ale tak samo roszczeniowe podejścia. " Szlachta nie pracuje", "należy się bo walczyłem z....", "zasłużony dla...", "róbta co chceta". I znów nikt się nie zastanawiał, że wzrost płac pociąga za sobą inflację, że podatek od dochodu jest nieunikniony. Ale nie, orżnąć na zeznaniu, zatrudnić się oficjalnie za grosze, praktycznie robota "na czarno" z kasą pod stołem, bez moich groszy podatkowych rząd sobie da radę, to było naczelne hasełko i działanie mądrych inaczej. A każdy rząd dzielić może tylko to, co wcześniej wydrze z kieszeni podatnika. Do tego podatków nie lubimy. Gdy mówią "masz" - każdy biegnie, gdy mówią "daj" - sami głusi i beznodzy :-x
Co do obecnej inflacji. Tradycyjnie już, wina rządu. ;) Nikt z krzyczących o podwyżki - nauczyciele, przedsiębiorcy, policja, górnicy, agro-unia, itd - czy o rekompensaty, tarcze osłonowe, nie chciał wiedzieć o tym , że to prosta droga do inflacji. "Dobrzy doradcy" też jakoś chwilowo zapomnieli o podstawach ekonomii, pustym pieniądzu. A może właśnie o to chodziło?, o doprowadzenie do sytuacji w jakiej siedzimy?. Nie wypowiadam się, nie znam się :mrgreen:
Rząd Buzka zdławił inflację szokowo, kosztem setek, jeśli nie tysięcy firm. Miliona bezrobotnych. Odbijało się to czkawką przez lata. Rząd Tuska podszedł delikatniej, na raty. Też czkawka trwała parę lat. Ale nie było tylu tragedii ludzkich. Że inna sytuacja gospodarcza?, że można było właśnie tak a nie inaczej??? Wiemy o tym po fakcie
Teraz, przed faktem można gardłować na różne sposoby. Czas pokaże. Przeżyję "stratę" stówki miesięcznie, czy nawet dwóch. Tak samo jak 10, 20, czy 30 lat wcześniej. Każde leczenie boli.
A dobrobyt narodu buduje sie niestety na garbie i kosztem tego samego narodu

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 06:57 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
. W skład RPP wchodzą ludzie z wykształceniem, niektórzy z doskonałą praktyką. Doceniani i nagradzani przez poprzednie układy rządzące. Coś się nagle zmieniło?????Zgłupieli


Tak, to są mądrzy ludzie.
Nie, nie zglupieli nagle.

Bombel napisał(a):
Ktoś zmusił ich do nietrafnych posunięć????


Myślę, że tak. Nie pierwszy i nie ostatni raz ludzie wykonują rozkaz, z którym się nie zgadzają.

I to nie jest tylko opinia jakiegoś marudy z forum, któremu można łatwością zarzucić brak wiedzy czy ośmieszanie się. Wszakże zarzuty nie kosztują, a po obaleniu można udawać, że nic się nie stało. To opinia ich kolegów - wykładowców z tych samych uczelni, ekonomistów. To opinia ich samych, w ich wywiadach bądź książkach, które sami napisali bądź udzielili wcześniej. Tylko z jakiegoś powodu musieli teraz zrobić inaczej i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 07:09 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Bombel napisał(a):
Że inna sytuacja gospodarcza?, że można było właśnie tak a nie inaczej??? Wiemy o tym po fakcie


No nie. O skutkach dodruku, rozdawnictwa, rozjechania indlacji ze stopami, pięćsetplusów i td. wiadomo było od początku, a nie post factum. I rząd o tym dobrze wiedział, tam też nie są idioci. Oni to zrobili świadomie.

Dobra, pracować trzeba, zaczynamy tydzień.

Pindoleniem na forum chleba nie zarobimy. Ani nic nie zmienimy, zatem kończę. Bo i wiedzą o tym, że naród zawsze narzeka każdego skurwysyństwa nie wytłumaczymy. Warto o tym pamiętać.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowania - 2: Bombel, Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 07:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14008
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2011
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Colonel napisał(a):
Piotrek, a nie "politics free"

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Moim zdaniem tak, ale nie ufając mojej mikroskopijnej znajomości angielskiego zapytałem Wujka Google. :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 07:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14008
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2011
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Przecież to jest proste, żeby rozdawać trzeba najpierw mieć. Od początku działalności tej Władzy szło o kupowanie poparcia, poprzez rozdawnictwo świadczeń różnorakich.

Już w przypadku 500+ było wiadome, że obecnie Polski na to po prostu nie stać. Bo żeby dać jednym trzeba zabrać innym. Można jeszcze drukować kasę, zapożyczyć się wprost lub pośrednio przez obligacje państwowe. Można też jedną ręką dawać, a drugą zabierać. Można też udawać, że wszystko jest OK manipulując budżetem.
O spóźnionej reakcji RPP i wprowadzaniu w błąd społeczeństwa przez Prezesa NBP już wspominano. Gdyby słuchano ekonomistów a nie polityków można było spowolnić wzrost inflacji.

To wszystko razem wzięte ją napędza i powoduje, że choć wszyscy niby jedziemy na tym samym koniu nasza inflacja jest większa, największa i nie wiadomo kiedy i na jakim poziomie się zatrzyma.

I nawet upadek obecnej Władzy nic nie zmieni, bo problem zostanie i bardzo niepopularne ruchy do wykonania...

Co do Balcerowicza, to były inne czasy, inna stopa inflacji, inne warunki makroekonomiczne. Przede wszystkim ogromne zadłużenie państwa zafundowane przez komunę. Nie było wyjścia, trzeba było ciachać co się da i gdzie się da.

Teraz fortuna zatoczyła koło i ci, którzy kiedyś z nią walczyli robią dokładnie to samo, no może jednak na inną skalę bo i czasu mniej. I to jest to co mnie najbardziej wrukwia.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2022, o 10:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Bombel napisał(a):
Przykład zza Tatr. Gospodarni Czesi jeszcze w czerwcu 2021 mieli 0,25 %. Wykonali skok w górę. Nie jednorazowo, na 5 rat, w miarę rozwoju sytuacji.
https://www.money.pl/pieniadze/bank-cze ... 9824a.html
Niby to samo a wyciągasz inne wnioski. Otóż Czesi obecnie mają taką sytuację jaką my mieliśmy rok temu. I teraz popatrz na ich ruchy i stopy procentowe a zobacz na nasze.
Za tego znienawidzonego Tuska te 5% to była najwyższa inflacja za jego rządów a teraz? Nikt nie wie do jakiej wartości dobijemy. A najgorzej to odczują ci, co mają najmniej. I to też jest powtórka z rozrywki (vide Gierek i później)
Bombel, ja nie jestem twoim hejterem, ale nie staraj się obronić tego czego nie da się obronić. Ja sam jestem zdumiony, jak mając tytuły profesorskie i wiedzę akademicką można się tak błaźnić jak np. część obecnych sędziów TK.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 251 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL