Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 20:51




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 lis 2023, o 15:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 10301
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1232
Otrzymał podziękowań: 2361
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
Aquar napisał(a):
Próbujemy?

Probujcie i opowiadajcie - mnie z calej oferty stac tylko na "bon podarunkowy".
Catz

_________________
W hamaku na huśtawce


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 15:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13720
Podziękował : 10192
Otrzymał podziękowań: 2416
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Toż to nawet 14 emerytura nie starczy na abonament...

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 16:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Aquar napisał(a):
Jak zwykle na MarkaSCO można liczyć:
https://sklep.ursamaior.pl/

Skoro tak, to może jeszcze kilka słów o moim stosunku do piwa, żeby uniknąć nieporozumień.
Reklamowałem browar którego produkty smakowała Zielony Tygrys w sklepiku " U Zdzicha",
ale to wcale nie znaczy, że reklamuję produkcję wszystkich małych browarów i
w ogóle "piwa kraftowe i rzemieślnicze".
Wręcz przeciwnie. Tutaj zalecałbym daleko posuniętą ostrożność. Jeśli produkujemy piwo
w małych ilościach i od razu szeroki asortyment, to naprawdę łatwo to spieprzyć...
A tzw "rachunek ekonomiczny" nie zawsze jest po stronie konsumenta ;)
W kontaktach z mikro browarami wyznaję i zalecam zasadę "Bądź gotowy na wszystko.
Od oczarowania smakiem, do natychmiastowej sraczki" ( należy to traktować dosłownie ).
Zalecał bym też na początek unikanie tzw "piw miodowych" z małych nieznanych browarów...
Druga sprawa, ze piwo od wina różni się między innymi okresem przydatności do spożycia.
Moim zdaniem taki okres ( z gwarancją zachowania smaku ) dla piw niepasteryzowanych
wynosi nie więcej niż dwa tygodnie. Ja taką zasadę stosowałem, kiedy jeszcze pijałem piwa.
Dla pasteryzowanych ( bez dodatku witaminy C ) nieco dłużej ( też moim zdaniem, ale )...
Dlatego w knajpach zawsze zamawiałem piwo lane ( z kega, a dawniej z Beczki )
Zaś w sklepach kupowałem tylko to, które kupowane było najczęściej ( zarówno jeśli chodzi o rodzaj piwa jak i opakowanie puszka/butelka )
I chyba dlatego rozstałem się z piwem bez żalu.

PS: Moje nawyki ukształtowała moja pierwsza praca, czyli projekt i wykonanie
systemu nadzoru warzelni i fermentacji browaru VanPur ;)
Skleroza zabrała cała wiedzę, którą wówczas musiałem posiadać - zostawiła tylko ogólne wnioski :D
Może być, że niesłuszne i całkowicie nie trendy, niemniej jednak...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 16:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
A! Jeszcze dowcip na poprawienie nastroju.

Rozmawia dwu alkoholików w monopolowym:
- Stary! Spójrz. Wino po 200 złotych!
- Eeee... To dla abstynentów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 20:51 

Dołączył(a): 23 gru 2018, o 23:34
Posty: 561
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 188
Uprawnienia żeglarskie: brak
Piwo jest w stanie być leżakowane przez lata. Wszystkie barrel age leżą w beczce minimum rok zazwyczaj. Te 2 tyg to trochę nadgorliwość ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 21:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Ty mówisz o leżakowaniu piwa w procesie produkcji. Które to leżakowanie ( po fermentacji ) jest nieodzownym etapem procesu produkcji każdego piwa.
Ja mówię o tym jak długo ( moim zdaniem ) niepasteryzowane piwo zachowuje smak od chwili udostępnienia go klientowi ( skierowania do sprzedaży )
Żebyśmy mieli jasność.
W żadnym razie nie namawiam do picia piwa np w drugim dniu leżakowania w procesie produkcji... Jeśli wiesz co chcę przez to powiedzieć ;)
Chociaż te dwa tygodnie pokrywają się z terminem w jakim dzisiaj leżakuje w produkcji większość piw produkowanych w browarach z zastosowaniem tzw fermentacji wysokociśnieniowej...
To nie te same dwa tygodnie. Dwa tygodnie liczone od pojawienia się piwa na półce w sklepie.
Piwa niepasteryzowanego, konfekcjonowanego w małych objętościach ( puszki/butelki)
Ale to tylko moje zdanie. Tej zasady trzymałem się kiedy jeszcze pijałem piwo.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 21:59 

Dołączył(a): 23 gru 2018, o 23:34
Posty: 561
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 188
Uprawnienia żeglarskie: brak
Zależy od piwa.

Niektóre portery i stouty wychodzą "niedorobione" i z czasem stania na półce (a tak naprawdę w ciemnym zimnym miejscu jak lodówka albo piwnica) stają się dużo lepszymi trunkami. Inne ipy czy choćby pszeniczne najlepsza są świeże i z czasem tracą swoje zalety.

Nie mniej masz najpopularniejszy kanał piwowarski na świecie, którego twórca jest Polak i możesz znaleźć tam degustacje piw sprzed 30-40 lat i to ówczesne koncerniaki, które dalej do picia się nadawały a nie są stylami którym leżakowanie służy.

Także mówię, te dwa tygodnie o ile wcale nieprawdziwe nie są, tak są po prostu nadgorliwością ;) ale jak zwykle "to zależy"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 22:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
mancunian napisał(a):
Także mówię, te dwa tygodnie o ile wcale nieprawdziwe nie są, tak są po prostu nadgorliwością ;) ale jak zwykle "to zależy"

Nie zależy a uniezależnia.
Spójrzmy z pozycji konsumenta. Konsumenta nie "rażonego" polityką reklamową stosowaną przez producenta. Człowieka dla którego na etykiecie piwa czytelna jest tylko nazwa ( nie kojarząca się z reklamą ) i data produkcji ( przydatności do spożycia + okres przydatności ) A klient kieruje się wyłącznie smakiem.
Wówczas. Jeśli przyjmie, że porównywał będzie jedynie smak tych piw, od wdrożenia do sprzedaży których, upłynął okres mniejszy niż dwa tygodnie...
To bez względu na to jakie piwo wypije, będzie mógł przyjąć, że rozkoszuje się takim smakiem jaki założył producent oferując napój do konsumpcji.
Bez względu nawet na to w jakich warunkach piwo było przechowywane ( no prawie bez względu, pomijając ekstremalne przypadki - łatwe do zidentyfikowania inną drogą ).
Dalej...
Jeśli porówna piwa o tej samej nazwie i takim samym terminie od daty udostępnienia w handlu. A smak piwa okaże się inny ( klient wychwyci różnicę ) to będzie mógł z całą
pewnością powiedzieć, że producent zmienił smak piwa. Bez względu na to jakie piwo
klient testuje...
Czyli nie tylko nadgorliwość ale "uśrednianie" pomiaru tak, żeby obiektywnie ocenić
czy zaszły jakieś zmiany w produkcji piwa ( kiedy odczuje różnicę w smaku jednego z tych "dwutygodniowych" piw ). Czy też jego organizm odpowiedzialny jest za zmiany w odczuwanym smaku. ( Kiedy podobne zmiany smaku odczuje dla kilku "dwutygodniowych" piw o różnych nazwach) Czyli z grubsza odpowiedź na to o co zdaje się chodziło Marianowi :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 23:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 10301
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1232
Otrzymał podziękowań: 2361
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
MarekSCO napisał(a):
dowcip na poprawienie nastroju. Rozmawia dwu alkoholików

Jeden mowi:
- Calkiem niezla ta czysta.
- Tak! Kartofliska byly dobrze nasloniecznione.

_________________
W hamaku na huśtawce



Za ten post autor Catz otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lis 2023, o 00:47 

Dołączył(a): 23 gru 2018, o 23:34
Posty: 561
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 188
Uprawnienia żeglarskie: brak
MarekSCO napisał(a):
To bez względu na to jakie piwo wypije, będzie mógł przyjąć, że rozkoszuje się takim smakiem jaki założył producent oferując napój do konsumpcji.

Tutaj jest błąd, który powoduje takie a nie inne twoje myślenie. O ile w ogromnych koncernach można takie założenie przyjąć, bo raz ze produkują takie a inne style a dwa, że tam wszystko jest sterylne i wyliczone perfekcyjnie. Tak w browarach kontraktowych, rzemieślniczych czy restauracyjnych wielokrotnie zdarza się, że jakieś mocniejsze style wychodzą zbyt alkoholowe i z czasem się układają. Z czasem też nabierają innych nut, które powodują ze dane piwo staje się lepsze niż świeże.

Nie mówiąc już o jakiś wadach wynikających z błędów przy warzeniu, które z czasem potrafią się ukryć.

MarekSCO napisał(a):
Jeśli porówna piwa o tej samej nazwie i takim samym terminie od daty udostępnienia w handlu. A smak piwa okaże się inny ( klient wychwyci różnicę ) to będzie mógł z całą
pewnością powiedzieć, że producent zmienił smak piwa. Bez względu na to jakie piwo
klient testuje...


Znów nie jest to prawda. Ponieważ dwie różne warki mogą różnić się smakiem z wielu powodów i wcale nie muszą oznaczać zmiany smaku przez producenta. O ile w dużym koncernie jest to mało prawdopodobne, tak w pozostałych warka, warce nie równa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lis 2023, o 09:52 

Dołączył(a): 8 cze 2021, o 10:42
Posty: 157
Podziękował : 14
Otrzymał podziękowań: 32
Uprawnienia żeglarskie: yacht skipper
Reasumując Marian trzeba zebrać ekipę. Sprawdzić pogodę: dzień powinien być ciepły i suchy. Przynajmniej z pół dnia połazić po górach i wieczorem do Zdzicha na piwo. Nawet nie musi być Ursa. Wystarczy to, co smakowało Ci jak breja.



Za ten post autor Aquar otrzymał podziękowanie od: mancunian
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 341 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL