Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 15:36




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2024, o 20:10 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Przepraszam ale nie mam na tyle czasu i ochoty aby przeczytać wszystko co Szanowne Koleżeństwo napisało więc podsumuję tę "Markową" część dyskusji.

Łączenie równoległe akumulatorów nie powoduje konieczności wymiany kabli na grubsze z powodu "wzrostu" napięcia baterii akumulatorów.

Dołączenie równoległego akumulatora spowoduje mniejszy spadek napięcia na takiej baterii akumulatorów niż na jednym akumulatorze przy takim samym obciążeniu. O ile taki spadek b będzie mniejszy a dla lepszego zrozumienia o ile napięcie baterii akumulatorów będzie wyższe niż jednego akumulatora przy ich takim samym, albo tym samym obciążeniem będzie większa nie wiem. O tę różnicę napięcia i wynikający z tego większy prąd oraz wywołany nim większy spadek napięcia na mniejszej rezystancji wewnętrznej połączonych akumulatorów a więc obniżenia napięcia takiej baterii pytajcie MarkaSCO.

Są obciążenia jak grzałki, silniki, oświetlenie żarowe gdzie pobierany przez nie prąd wprost proporcjonalnie od napięcia jakim są zasilane. Reszta elektroniki, ta wyposażona w wewnętrzne układy regulacji napięcia jak na przykład, plotery czy radiostacje pobiera praktycznie taki samy prąd jak przy zasilaniu znamionowym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2024, o 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5924
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wawrzek napisał(a):
Są obciążenia jak grzałki, silniki, oświetlenie żarowe gdzie pobierany przez nie prąd wprost proporcjonalnie od napięcia jakim są zasilane.

Tak. Będzie wprost proporcjonalny. I co z tego ?
Potrafisz wymienić również trzy rodzaje obciążeń w których będzie proporcjonalny odwrotnie.

Poszukuję człowieka który nie potrafi rozwiązać takiego zadania:
"Do zacisków żarówki przyłożono napięcie 200V i wydzieliła się na niej moc 100W
Następnie zmniejszono napięcie do 60 V. Jaka moc wydzieliła się wówczas na żarówce ?
Zakładamy, że rezystancja wewnętrzna źródła zasilania wynosi zero"
Powtarzam. Poszukuję kontaktu z człowiekiem który nie potrafi tego rozwiązać.
Jest absolutnie pewien, że nie potrafi i nawet nie zacznie liczyć.
Żebym mógł złożyć mu najszczersze wyrazy szacunku za wiedzę i doświadczenie i podziękować, że wrócił mi wiarę :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2024, o 21:46 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
MarekSCO napisał(a):
ciach :D


Marku zacząłeś szukać dziury w całym i sam w nią wpadłeś. Brawo!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2024, o 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5924
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wojciechu :)
Tak pro forma, co wcześniej obiecałem.
W telegraficznym skrócie.
Pierwszy przykład zastosowania zerowej rezystancji masz w zadaniu w poprzednim poście.
To zastosowanie teoretyczne. Model idealnego źródła napięcia.
Teraz przykład praktyczny.
Stabilizatory napięcia. Stabilizowane źródła napięcia.
Jak wiesz źródło stabilizowane to takie, które utrzymuje stałe napięcie niezależnie od prądu obciążenia ( w pewnym zakresie prądu obciążenia ).
Spróbujmy metodą tych kolesi z filmiku zmierzyć rezystancję wewnętrzną stabilizowanego źródła w obszarze zakresu stabilizacji. Najpierw mierzymy napięcie na zaciskach źródła przy jakimś prądzie I1 (wywołanym podpięciem jakiejś rezystancji R1 ) Potem przy prądzie I2 wywołanym podpięciem innej rezystancji. Zauważ, że prądy nie będą równe, więc moduł ( wartość bezwzględna ) z ich różnicy też...
Ile wynosi przyrost napięcia ? Moduł różnicy U1 - U2. Wynosi zero, bo oba napięcia są takie same. Prądy różne. Wstawiamy do wzoru prawa Ohma: U1-U2 = Rw ( I1-I2 ) Czyli niezerowa wartość przyrostu prądu pomnożona przez Rw dała w wyniku zero. Wnioski ;)
Można prościej. Skoro źródło jest stabilizowane to w wyniku niezerowego przyrostu prądu nie nastąpi spadek napięcia na jego rezystancji wewnętrznej. Więc, jeśli prawo Ohma ma być prawdziwe, to... Ile musi wynosić Rw, żeby pod wpływem przepływającego prądu nie wystąpił na nim spadek napięcia ?
Ops :oops: Miałem nie zadawać pytań ;)
Wymiękam już z dyskusjami technicznymi na forum. Będę obchodził szerokim łukiem
Tylko tak pro forma. Obiecałem wytłumaczyć - chociaż w skrócie - wytłumaczyłem.
Mam taką szczerą nadzieję :mrgreen:



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: Aquar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 290 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL