Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 20:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lut 2024, o 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Poszukuję taniego ( do pięciuset złotych ) odbiornika radiowego zawierającego
analizator widma z tzw "wodospadem".
Czyli wyświetlającego na wyświetlaczu obrazek podobny do tego, co na fotce poniżej:
Obrazek
Szczególnie ważna jest ta dolna część ekranu, gdzie widzimy tzw "wodospad".
( Ta zwyczajowa nazwa stąd, że gdy patrzymy na tą część ekranu podczas pracy odbiornika, mamy wrażenie, że patrzymy na wodospad na rzece, stojąc naprzeciw niego )
Przy czym zarówno pasmo w jakim pracuje, jak i wszystkie inne parametry odbiornika są dla mnie nieistotne. Ważne jedynie, żeby odbiornik pozwalał odebrać ( albo tylko zidentyfikować na ekranie ) również stricte analogowe sygnały radiowe.
Ciekaw byłbym też jak wygląda sprawa z czytelnością informacji pokazywanych na ekranie
( czy bez lupy da się tak z połowę tych informacji odczytać ).
Pozdrawiam i będę wdzięczny za wszelkie informacje :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 09:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
MarekSCO napisał(a):
żeby odbiornik pozwalał odebrać ( albo tylko zidentyfikować na ekranie ) również stricte analogowe sygnały radiowe.


A nie prościej Ci kupić po prostu analizator widma pasma radiowego 88-108 MHz ?

Bo takie przyrządy są dostępne - a przynajmniej wszyscy w robocie takie mamy.

Tyle, że my mamy analizatory całego pasma do 700 MHz, ale nie problem zawęzić sobie na wyświetlaczu pasmo.

Natomiast prostych analizatorów widma na rynku pod dostatkiem:
https://allegro.pl/listing?string=analizator%20widma

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 09:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Włodku :)
Tak. Masz oczywiście rację. Używam analizatorów widma i właśnie rozważam również
zakup jakiegoś chinola, żeby mieć coś przenośnego. Tylko że ostatnio kupiłem chiński
wektorowy analizator sieci i powaliła mnie na kolana nieczytelność jego ekranu.
( viewtopic.php?f=73&t=34379 )
Tutaj wielka prośba do Ciebie.
Czy mógłbyś podać typ analizatora jakiego używasz w pracy i z grubsza chociaż zrecenzować wygodę użytkowania pod kątem czytelności wskazań w terenie ?

Myślę o takim analizatorze, z tą różnicą, że tutaj zakładam, że godziłbym się na inny przedział cenowy oczywiście. Czyli serce by mi nie pękło gdybym miał wydać około czterech tysi.
Natomiast równolegle myślę też o prostym odbiorniku SDR, żeby jednocześnie mieć jakieś
"wprawki_do_zabawki" i zobaczyć jak Chińczycy rozwiązali zastosowanie tej techniki w tanich odbiornikach. Ot, żeby potem zrobić sobie takie panadaptery do swoich odbiorników. Ot tak, żeby z bliska zobaczyć to guano ;)
Bo po tych doświadczeniach z tym chińskim VNA, nie jestem przekonany, że przy moim wzroku i chińskich dążeniach do miniaturyzacji, w ogóle będę w stanie cokolwiek zobaczyć ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 11:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
MarekSCO napisał(a):
Czy mógłbyś podać typ analizatora jakiego używasz w pracy i z grubsza chociaż zrecenzować wygodę użytkowania pod kątem czytelności wskazań w terenie ?


Marek - mam tych urządzeń w firmie kilka natomiast do prac w tzw terenie - dla oceny sytuacji propagacyjnej na szybko - używam nadal takiego dość prostego miernika, którego - właśnie z racji swojej prostoty - bardzo sobie chwalę - masz tu go poniżej:

https://delta.poznan.pl/miernik-sygnalu ... p4375.html

Tyle, że jak widzę to chyba jest on wycofany już z oferty, bo po przejściu na DVB-T2 pewnych parametrów sygnału już nie mierzy.

Ale nadal świetnie działa jako prosty miernik natężenia pola i jako analizator widm pasma 48 - 860 Mhz działa ok.

Mierzone pasmo można oczywiście sobie zawęzić.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 11:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Włodku :)
Bardzo serdecznie dziękuję. Naprawdę bardzo mi pomogłeś.
U mnie warunki typowo radioamatorskie. Żadnych profesjonalnych kryteriów, to i sprzęt
kompletuję w zasadzie ze szrotu i nie mam większego pojęcia co teraz dostępne jest na rynku :)
W skrócie warunki takie ( przepraszam za bałagan na zdjęciach )
Obrazek
Dwa podstawowe analizatory ( w sumie mam cztery ale tamte podobne ) to Tektronix 491.
Fajna maszyna, pozwala na pomiary w zakresie 10 MHz do 40 GHz, ale to typowy
wczesny Tektronix. I posługiwanie się nim jest skrajnie niewygodne. Naprawdę skrajnie.
Nie chcę opisywać, bo opis same procedury trwałby do jutra. On mierzy do 40 GHz ale przemiata na drugiej przemianie z maksymalnym spanem 100 MHz. I tak naprawdę obsługuje się go na korbę. Jak się przyjrzysz to na fotce zobaczysz dosłownie korbę na jego panelu ;)
Dlatego dorobiłem sobie drugi, na YIGu, który mierzy od 10 MHz do 2 GHz ale i sam przemiata w całym tym zakresie. Tyle, że tylko dwa zakresy selektywności ( 300 kHz i 15 kHz ) ale mi to wystarcza z zapasem.
Brakuje natomiast trzech ważnych rzeczy:
- Wspomagania cyfrowego. Ot choćby takiego jak storage normalizer, żeby np filtry mierzyć tracking generatorem mając możliwość skalibrowania sprzętu.
- Możliwości zabrania tego w teren bez ciężarówki ;)
- Dołożenia tego "czasu" do wykresu. Tego "wodospadu".
A chciałbym, żeby taki analizator udostępniał zakres do 2 giga, nawet kosztem dynamiki.
Czyli nie musiałby być super precyzyjny, jak ( podejrzewam ) obecnie dostępne.
Rzecz tylko w tym, że ja się do tych 2 GHz "pod jedną gałką" po prostu przyzwyczaiłem.
Jakbyś kiedyś spotkał coś mniej więcej takiego, to będę wdzięczny za info :)
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 12:15 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Mogę zadać pytanie:
A po co ci to?
Bez odpowiedzi trudno doradzić a mieć na pokładzie składnicy złomu chyba nie chcesz?

Jak dla zabawy to może wystarczy to
https://www.sdrplay.com/products/
z odpowiednim oprogramowaniem?



Za ten post autor Wawrzek otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 12:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wawrzek :)
Ja tu bardziej ryzykuję składnicę złomu w kieszeni, niż na pokładzie.
( W sensie, że chodzi mi o urządzenie kieszonkowe i autonomiczne )
Czyli o urządzenie, które będzie autonomiczne na tyle, że nie będę musiał go podłączać do żadnego komputera. A jeśli już będę podłączał, to do konwertera ( celem poszerzenia pasma )
Tak do zabawy po tej jakby drodze, którą Włodek zauważył ( podręczna analiza widmowa na szybko dająca możliwość analizy propagacji ).
Kiedyś np do odbiorników dokładano panadaptery. Ciekwy jestem jak by to wyglądało dzisiaj.
Ile i jakie możliwości dają te współczesne wynalazki układowe typu Si5351 przykładowo ( kupiłem ostatnio wiadro tej chińskiej elektroniki ).
Ot takie pierwsze starcie jakby.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 12:46 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
MarekSCO napisał(a):
Wawrzek :)


Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie: po co ci to?

Włodek pisząc o propagacji ma na myśli nadajniki RTV a nie odbiór Sydney radio na HF. Czego TY chcesz słuchać? Stacji broadcastingowych? Jeśli tak to czy nie wystarczy automatyczne wyszukiwanie stacji?

Jak urządzenie ma się mieścić w kieszeni to musi być małe albo musisz doszyć do spodni/kamizelki większe kieszenie. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 13:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wawrzek napisał(a):
Czego TY chcesz słuchać?

Może tak... Bo naprawdę nie wiem w jakich jednostkach Ci na to pytanie odpowiedzieć.
Spróbuję wykorzystując to "słuchanie"...
Chcę zobaczyć na ekranie, czego mogę posłuchać w danej chwili na pasmie o określonej szerokości. Jakie jest zagęszczenie sygnałów i w której części pasma. Jaka średnia moc sygnałów dociera do mojego odbiornika przy takiej a nie innej antenie.
A co mogłem usłyszeć przed kilkoma sekundami, tylko "przegapiłem" ( stąd ten "wodospad" ) Jest dla mnie istotne, żeby urządzenie miało wbudowany choćby prymitywny analizator widma oparty na choćby prymitywnej detekcji logarytmicznej.
Chciałbym, żeby urządzenie było małe i poręczne i mieściło się w kieszeni bez doszywania ;)
Ale samo urządzenie, bez anten, kabli, etc...
Nie ma dla mnie znaczenia w jakim pasmie częstotliwości urządzenie będzie pracowało.
Bo o tym mogę zadecydować budując konwerter i traktując go jako część anteny.
Nie jest dla mnie istotne z jaką selektywnością pracuje odbiornik, bo o tym zadecyduje cena... Po prostu rozdzielczość analizatora widma będzie proporcjonalna do ceny i to mocno.
Podobnie szerokość pasma w jakim będzie można przestrajać odbiornik...

Słowem potrzebuję "taniego radia z "wodospadem" ".
Dla ustalenia uwagi przyjmijmy, że do słuchania stacji brodcastingowych w zakresie części zakresu VHF albo części zakresu UHF, albo w całym zakresie HF ( 1-30 MHz ). Obojętnie po prostu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 14:08 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Wieczorem zrobię zrzut ekranu z jakiegoś broadcastingowego pasma abyś mógł zobaczyć czego na ręcznym urządzeniu nie zobaczysz. ;)
Aby móc coś zobaczyć potrzebujesz dość dużej rozdzielczości (dynamika sygnałów) aby móc się zorientować czy coś słychać.

Konwertery do niezbyt fartowne rozwiązanie bo nie dość, że kosztowne i trudne do wykonania to dodatkowy klocek w kieszeni.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Zobaczymy czy się zmieści


Załączniki:
Dla Marka SCO.jpg
Dla Marka SCO.jpg [ 303.85 KiB | Przeglądane 1213 razy ]

Za ten post autor Wawrzek otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 15:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wawrzek :)
Wszystko zgoda i wszystko OK. Ale przeczytaj uważnie proszę :D
Ja zakładam, że będę oglądał i słuchał na tym samym radiu.
Czy usłyszę to, czego nie zobaczę ? Czy selektywność nie będzie doskonale skorelowana
z parametrami analizatora ?
W porównaniu z tym co pokazałeś, będę głuchy i ślepy ale głuchy i ślepy w tym samym stopniu. Selektywność radia nie pozwoli mi usłyszeć tego, czego nie zobaczę i odwrotnie.
Zakładam, że celem producenta było wytworzenie taniego odbiornika radiowego z "wodotryskiem" i wciśnięcie go klientowi tak, żeby ten zobaczył i docenił działanie wodotrysku, ale nie zobaczył jak jedno i drugie się rozjeżdża... Wówczas odczułby wady wodotrysku - tak ?
Zakładam, że producent dostosował do tego dosłownie wszystkie parametry radia.
Dlatego nawet przez chwilę nie zastanawiam się w jakim pasmie miałoby to działać i jakie dawać w tym pasmie możliwości.
On chce mi sprzedać tanie radio z wodotryskiem. Ja chcę kupić tanie radio z wodotryskiem.
Tymczasem my próbujemy rozwiązać całkiem inny problem.
A rozwiązanie tego innego wcale nie zawiera rozwiązania tego podstawowego problemu...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 16:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
PS:
Tak obrazowo. Chodzi mi o to, czy jeśli np w terenie przeciągnę jakiś marker na ekranie analizatora tego radia, to już pies z nim tańcował z jaką dokładnością i gdzie ja go postawię.
Nie ma znaczenia jakie wartości liczbowe mi wyświetli i czego będą dotyczyły.
Znaczenie ma to, czy ja będę w stanie te wartości odczytać bez lupy i ten znacznik ustawić bez jakiegoś spec manipulatora - paluchem. Gdyby np kołysało bardzo itd...
Tu zasadnicza rzecz jest. Reszta po prostu wyjdzie albo nie. Jak nie, to pięć stówek pójdzie się paść i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 17:48 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
MarekSCO napisał(a):
Czy usłyszę to, czego nie zobaczę ? Czy selektywność nie będzie doskonale skorelowana z parametrami analizatora ?

Odwróć priorytety i zadaj pytanie:
- czy zobaczę to co mogę usłyszeć?
Odpowiedź brzmi: raczej nie zobaczysz bo to zależy od tego jak szeroki zakres widzisz i to w funkcji szerokości pasma i dynamiki sygnału. Na moim obrazku jest widoczne tylko 500kHz.
Selektywność to trochę inne pojęcie ale wiem co chcesz powiedzieć i nijak nie znam odpowiedzi trzeba popatrzeć w ustawienia radia, popatrzeć na filmiki na youtube o ile są albo zapytać producenta.

MarekSCO napisał(a):
Zakładam, że producent dostosował do tego dosłownie wszystkie parametry radia.
Dlatego nawet przez chwilę nie zastanawiam się w jakim pasmie miałoby to działać i jakie dawać w tym pasmie możliwości.
Zapewniam cie, że dostosował tylko czy akurat do Twoich oczekiwań to głowy nie dam. :twisted: ;)

Przyjrzałem się zamieszczonemu przez Ciebie obrazkowi i wychodzi, że jest to widmo jednej (!) stacji pracującej na częstotliwości 89,500MHz z modulacją FM. Fajny przykład do nauki radiotechniki i nic więcej.



Za ten post autor Wawrzek otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 18:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
O to to! Nareszcie się rozumiemy :D
Wawrzek napisał(a):
Na moim obrazku jest widoczne tylko 500kHz.

Tak. Tylko z punktu widzenia producenta tych gów.en a i mojego ( potencjalnego klienta )pokazałeś na zdjęciu aż_tylko_500 kHz.
Wawrzek napisał(a):
Przyjrzałem się zamieszczonemu przez Ciebie obrazkowi i wychodzi, że jest to widmo jednej (!) stacji pracującej na częstotliwości 89,500MHz z modulacją FM.

Tak. Bo ten producent pokazuje na fotce, że ten jego "rewelacyjny sprzęt" w ogóle modulację FM jakoś obrazuje. On się tu chwali, że jego badziewie nie jest ślepe jak kret.
A nie, że ma orli czy sokoli wzrok ;)
Gdyby podejść bardziej serio, to zdecydowanie trzeba przyjąć drogę proponowaną przez Włodka. Tu nie ma nawet co się zastanawiać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 19:45 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Marku nadal nie wiem czego czy co chcesz słuchać ale zauważ, że Włodek zaproponował urządzenie do badania i analizy sygnałów telewizyjnych. Nie do badania widma spektrum radiowego ale konkretnego typu sygnałów. Nawet dodanie konwertera przesuwającego interesujące pasmo do pasma telewizji nie zmieni rastru czy też szerokości jednego kanału czyli 8MHz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Ech... I znowu się rozjeżdżamy. A było blisko ;)
Odpowiem Ci tak. Czegokolwiek bym nie zmienił w urządzeniu w jakimkolwiek , nie zmieni to szerokości kanału przyjętego w standardzie nadawania telewizji. Prawda ?
Mieszasz możliwości techniczne z ustaleniami umowami i konwencjami. Tak ?

Teraz rzuć okiem na pierwszy post Włodka.
bury_kocur napisał(a):
Natomiast prostych analizatorów widma na rynku pod dostatkiem:
https://allegro.pl/listing?string=analizator%20widma

Co mamy pod linkiem ? Co widzimy i jak my to widzimy ?
Widzimy proste, tanie analizatory widma. Tak je widzimy, bo producenci tak nazwali.
A skąd się one biorą, za takie pieniądze małe ?
Ano biorą się stąd, skąd i rozpatrywane radio. Z Chin. Producent radia zobaczył sukces.
Zobaczył szerszy rynek i to samo radio ( tą samą technologię, ani trochę inną ) nazwał
analizatorem widma i wciska za grosze.
Ja chcę poznać technologię widząc jej ograniczenia ale widząc i to, że ona rozwojowa.
Chcę poznać zaczynając od tej właściwej strony. Kupię radio z analizatorem za pięć stówek. Ale analizatora, w sensie urządzenia pomiarowego, za pięć stówek nie kupię.
Jeszcze nie na tym etapie rozwoju techniki. Na analizator dzisiaj będę chciał wydać dziesięć razy tyle. I takie właśnie urządzenie Włodek omówił w drugim poście.
Dlatego powiedziałem, że bardzo mi pomógł :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 20:29 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Już z tego wszystkiego zgłupiałem i nie wiem o jakie podpowiedzi ci chodzi.

Masz tu na szybko znaleziona stronę z opisem tego prezentowanego radia.
https://pl.aliexpress.com/item/1005006241787750.html?spm=a2g0o.productlist.main.11.1f1aiHSriHSrir&algo_pvid=05fafcab-8390-48ab-a101-eed09ecf29f9&algo_exp_id=05fafcab-8390-48ab-a101-eed09ecf29f9-5&pdp_npi=4%40dis%21PLN%21410.17%21418.13%21%21%21721.75%21735.76%21%402103856417085433200198151e5886%2112000036433605205%21sea%21PL%212622973203%21&curPageLogUid=GsHNzyynEvfr&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A

Dane "wodospadu"
"11. Ustawienie pasma widma: przełącz na wyświetlanie widma RF (192kHz, 128kHz, 64kHz) i widma audio (64kHz)"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 20:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Wawrzek napisał(a):
Włodek zaproponował urządzenie do badania i analizy sygnałów telewizyjnych.


Nie tylko - ten analizator znakomicie "przemiata" także pasmo 88-108 MHz i znakomicie pokazuje wszelkie fale nośne pasma radiowego w tym zakresie.

tak ze ten miernik nie jest tylko na dla badania badania i analizy pasm telewizyjnych.

Coś jeszcze na szybko potrzeba ?

PS - widmo pasma LTE tez znakomicie pokazuje

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 20:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Włodku :)
Ja to doskonale rozumiem i własnie tak postrzegam, żebyś nie miał wątpliwości.
Tak, jak pisałem wcześniej. Mało poruszam się po rynku nowych urządzeń i bardzo mi Twoje informacje pomogły :D
Na szybko na razie nic. Tak czy siak będę się musiał przymierzyć do jakiegoś analizatora z cyfrówką. Wtedy ewentualnie pozwolę sobie Cię niepokoić na PW o informacje :D
( Jeśli oczywiście nie będziesz miał nic przeciwko )
Na razie jakiś obraz sytuacji mi nakreśliłeś. Dzięki raz jeszcze :D

Wawrzek :)
Moje pytanie sprowadza się w zasadzie do tego, czy wszystkie chińskie radyjka z "wiodospadami" są jednakowo upierdliwe w obsłudze. Czy moze ktoś używa i widzi jakieś różnice między poszczególnymi modelami.
Po prostu nie chciałbym się tak naciąć jak na to mikro VNA nieczytelne za cholerę :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 20:53 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
bury_kocur napisał(a):
Nie tylko - ten analizator znakomicie "przemiata" także pasmo 88-108 MHz i znakomicie pokazuje wszelkie fale nośne pasma radiowego w tym zakresie.


Na obrazkach tego nie było ale pytanie po co wodotryski jak w przypadku UKF wystarcza automatyczne wyszukiwanie stacji? Marek będzie korygował poziomy sygnałów w instalacji?

Ale nie o tym chciałem. Może kogoś zaciekawi albo będzie mu pomocne?
https://www.short-wave.info/index.php


Marku praktycznie większość żółtego taniego sprzętu to klony jednego opracowania więc różnic raczej nie będzie.



Za ten post autor Wawrzek otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2024, o 21:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wawrzek napisał(a):
Marku praktycznie większość żółtego taniego sprzętu to klony jednego opracowania więc różnic raczej nie będzie.

Tak podejrzewam. Pisałem wcześniej. Ale interesuje mnie opinia użytkowników, bo może Chińczycy zorientowali się, że z tą "miniaturyzacją" przegięli pałkę i wprowadzili jakieś
zróżnicowanie wśród modeli. I zaczęły się pojawiać na rynku inne modele na tym samym patencie. Przy czym pojawiać w sensie dosłownym. Urosły na tyle, że zaczyna byc je widać gołym okiem ;)

Wawrzek napisał(a):
Na obrazkach tego nie było ale pytanie po co wodotryski jak w przypadku UKF wystarcza automatyczne wyszukiwanie stacji?

Ja świadomie uciekam od ujęcia tematu typu "do czego można zastosować" bo zawsze ktoś z decydentów może podnieść problem "związku z żeglarstwem" z którym już chyba nic się nie wiąże w powszechnym przekonaniu ;) Lepiej mi o radiu jako takim rozmawiać, bezpieczniej. W zastosowaniach tajemnicy żadnej nie ma ale w innym dziale i w innym wątku je zademonstruję ( w dziale "inne pływadła", przy okazji opisu "łódki covidowej" )
Tutaj umawiamy się, że jeszcze można wnieść w kieszeni radyjko na swój własny jachcik, bez wywoływania zgorszenia, czyli związek jest ;) I tylko o radyjku jako takim. OK ? ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 14:04 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
MarekSCO napisał(a):
Ja świadomie uciekam od ujęcia tematu typu "do czego można zastosować" bo zawsze ktoś z decydentów może podnieść problem "związku z żeglarstwem" z którym już chyba nic się nie wiąże w powszechnym przekonaniu ;) Lepiej mi o radiu jako takim rozmawiać, bezpieczniej. W zastosowaniach tajemnicy żadnej nie ma ale w innym dziale i w innym wątku je zademonstruję ( w dziale "inne pływadła", przy okazji opisu "łódki covidowej" )

Marku nie masz obaw przed otwarciem lodówki? ;)

MarekSCO napisał(a):
Tutaj umawiamy się, że jeszcze można wnieść w kieszeni radyjko na swój własny jachcik, bez wywoływania zgorszenia, czyli związek jest ;) I tylko o radyjku jako takim. OK ? ;)
Eee... a już rozważałem możliwość budowania okopowego systemu rozpoznania i analizy technicznej wrażych emisji radiowych. :(

Na poważnie:
Prawo telekomunikacyjne
Art. 144. Przesłanki negatywne konieczności posiadania pozwolenia radiowego
1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 14:43 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2240
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 680
Uprawnienia żeglarskie: mam
MarekSCO napisał(a):
Ja świadomie uciekam od ujęcia tematu typu "do czego można zastosować" bo zawsze ktoś z decydentów może podnieść problem "związku z żeglarstwem"


Gdybyś pisał w wątkach do tego przeznaczonych, może nikt by nic nie podnosił. Sprawdź, polecam.
Piszesz w dziale "Jachty i osprzęt » Osprzęt jachtowy". Podjąłem wysiłek i przeczytałem. Mimo starań nie dostrzegam związku pomiędzy analizatorem widma a osprzętem jachtowym. Dziwisz się, że Ekipa chce utrzymać porządek w działach tematycznych?

Przenoszę do hydeparku.

_________________
noone



Za ten post autor noone otrzymał podziękowania - 2: MarekSCO, Wojciech
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 14:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Wawrzek napisał(a):
Marku nie masz obaw przed otwarciem lodówki? ;)

O co pytałeś Wawrzek ? :rotfl:

noone :) Szczerze, to "zrobiłeś mi dzień" - serio, bez złośliwości.
Dlatego klikam podziękowanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 15:00 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2240
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 680
Uprawnienia żeglarskie: mam
@MarkuSco
Adam Mickiewicz napisał(a):
Nie dziękuj, wyznam ci szczerze...


@Wawrzek
Ja mam obawy przed otwarciem konserwy, bo się boję, że mi wyskoczy post MarkaSco

_________________
noone


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 16:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
noone napisał(a):
@MarkuSco
Adam Mickiewicz napisał(a):
Nie dziękuj, wyznam ci szczerze...

Tak. Tylko jak ja choć przez chwilę mocniej przytulę te dziatki,
za to, że mnie tak kochają... Inne do Ciebie litanię zaniosą
i upupisz "hydeparkowe rozgłośnie". ( Mariana itd )...
Tendencja jest oczywista...
A w konserwach nic dobrego nie ma...
Ale OK. Koniec z eksperymentami.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8775
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1746
Otrzymał podziękowań: 2025
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Może coś z tego:

https://pl.banggood.com/New-Handheld-4- ... P4QAvD_BwE

https://allegro.pl/oferta/odbiornik-rad ... 2MQAvD_BwE

https://allegro.pl/oferta/2-4-cala-ekra ... aEQAvD_BwE

https://allegro.pl/oferta/analizator-wi ... IYQAvD_BwE

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie



Za ten post autor Mir otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2024, o 22:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7523
Podziękował : 5925
Otrzymał podziękowań: 2282
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Mir :)
Dzięki, tylko... Do czego te linki powiedz Ty mi ?
Przecież ja pytałem o radio. O radyjko, które można by wnieść na jacht bez wywoływania
zgorszenia prawdziwych wilków morskich. Nie o analizator a o radyjko z analizatorem.
Wprawdzie noone coś wspominał, że wątek o analizatorach, ale on ma jakieś problemy z konserwami, więc mógł niedoczytać ;)
Poważnie. O radyjku porozmawiajmy. Bo jak Chińczycy ten progres utrzymają i rynek zwęszą, to już za pół roku tylko o takich radiach na jacht będziemy rozmawiali.
To w pewnym sensie zapowiedź jutra. Takie odbiorniki, radiotelefony, transceivery etc.
( W niskim przedziale cenowym )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2024, o 01:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8775
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1746
Otrzymał podziękowań: 2025
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Chcesz je produkować? Wow! :cool:
Pogadaj z Unitrą, która wytwarza stare/nowe gramofony, odtwarzacze CD i wzmacniacze. ;)
Bo z Chinami w konkury, to raczej chyba się nie da rady samemu...
Fajne to to jest, coś jak zielone oko w radiach lampowych. Coś jak iluminofon w miniaturze.
Zapowiedź jutra, to za mało, bo to już jakby jest. Trzeba myśleć o pojutrze.
A, wtedy to już raczej trójwymiar jaki kryształowy będzie. I pytanie, czy radyjka będą jeszcze potrzebne poza smartfonami, które niebawem też mają być zastąpione kompletnie nowa generacją. Czy w ogóle będą jeszcze rozgłośnie radiowe?
Taki analizator można śmiało zmieścić na ekranie smartfona czy tableta.
Jeśli marketing tak wskaże.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2024, o 06:26 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 229
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 55
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Obecna przyszłość radia czyli DAB
https://pl.aliexpress.com/item/1005005904617653.html?spm=a2g0o.productlist.main.11.600455faSbuoo3&algo_pvid=f2e7297d-dc35-461a-b7b9-b95c178b0288&algo_exp_id=f2e7297d-dc35-461a-b7b9-b95c178b0288-5&pdp_npi=4%40dis%21PLN%21138.87%21139.14%21%21%21244.23%21244.71%21%4021038e8317086658318028270e2f7c%2112000034787178881%21sea%21PL%212622973203%21&curPageLogUid=HhXOMgEyx4xa&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A



Za ten post autor Wawrzek otrzymał podziękowanie od: Mir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 334 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL