Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 19:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 cze 2014, o 16:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 maja 2006, o 16:42
Posty: 237
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Morski, MIŻ
Witam,

Czy ktoś orientuje się w temacie przewożenia śródków ratunkowych w tym przypadku kamizelki ratunkowej (zbiornik CO2) w luku bagażowym samolotów WizzAir? Czy ktoś miał kiedykolwiek jakieś problemy z obsługą?

Dziękuję za pomoc

_________________
Over and Out


Ostatnio edytowano 19 lip 2018, o 14:37 przez Narjess, łącznie edytowano 1 raz
Naprawiłam tytuł


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2014, o 16:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Do tej pory tylko dwa razy któryś z członków moich załóg był wywoływany przez megafony lotniskowe , aby podejść do punktów kontroli bagażu. / lot na Kanary z Niemiec oraz Papeete lot na Raiatea./ Po rewizji bagażu , puszczali szczęśliwie dalej.
Co ciekawe prawie wszyscy mieliśmy w bagażu automaty. Ja już spokojnie okrążyłem samolotem, parę razy, Ziemię z kamizelką w bagażu. Generalnie no problem.

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2014, o 19:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 maja 2006, o 16:42
Posty: 237
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Morski, MIŻ
Dzięki za głos. A czy w razie problemów na lotnisku wystarczy wyjąć kamizelkę i pokazać że jest to środek ratunkowy czy trzeba mieć ze sobą jakiś "certyfikat" ?

_________________
Over and Out


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2014, o 20:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5447
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2898
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Możesz jeszcze zerknąć tu:

viewtopic.php?f=3&t=12403&p=160721&hilit=kamizelka+samolot#p160721

i tu:
viewtopic.php?f=86&t=15584&p=232871&hilit=samolo*+pneumat*#p232871

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2014, o 20:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3236
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 332
Otrzymał podziękowań: 968
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
Jeden jedyny raz byłem wywoływany w związku z kamizelką. To było w 2008 roku na lotnisku w Berlinie gdy leciałem na Sardynię. Może dlatego, bo kamizelka lezała na samym dnie torby. Od tamtego czasu kamizelką zawsze jest na wierzchu i byc może dlatego więcej nikt mnie nie wywoływał ;)
Natomiast w styczniu byłem wywołany przez security na Grenadzie w związku z trzema butelkami 0,7 rumu i torebką w której były wszystkie zasilacze i ręczna ukaefka. Zapewne na ekranie monitora ujrzeli urządzenie z anteną, kłębowisko przewodów i trzy butle :lol:
Jak zobaczyli, że to rum, to dalej już nie było problemu :-)

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.



Za ten post autor Szaman3 otrzymał podziękowanie od: Aucuba
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2014, o 10:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 maja 2006, o 16:42
Posty: 237
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Morski, MIŻ
Dzięki za wszystkie głosy bardzo mi pomogły, lecę z Warszawy do Sztokholmu, więc chyba nie będzie problemu z dogadaniem się na lotnisku w razie czego.

_________________
Over and Out


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 cze 2014, o 12:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2012, o 14:58
Posty: 612
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 115
Otrzymał podziękowań: 59
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
To chyba nie jest kwestia czy Wizzair czy nie Wizzair. Już bardziej ma znaczenie lotnisko. Ostatnio w Krakowie w bagażu podręcznym kamizelka przeszła po wytłumaczeniu panu co to i po co, kolega który miał w rejestrowanym był wzywany przez megafon (żeby wyjaśniać co to i po co, oczywiście). W Norwegii w drodze powrotnej w podręcznym przeszła bez wyjaśnień (pan zajrzał do bagażu, i sam sprawdził co to).

_________________
Pozdrawiam,
Weronika

Dawniej statki były z drewna, a ludzie z żelaza...
facebook.com/jacht.jagiellonia

Robię zdjęcia https://balansbieli.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 10:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2011, o 19:02
Posty: 78
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 41
Otrzymał podziękowań: 41
Uprawnienia żeglarskie: st.m.
Wraca kwestia przewożenia kamizelek pneumatycznych samolotem.

Właśnie znajomym wylatującym Wizzairem do Portugalii wyciągnięto z bagażu głównego trzy kamizelki i w pierwszym podejściu zaproponowano utylizację na ich koszt. Po negocjacjach udało się je przekazać znajomemu, który podjechał na lotnisko i odebrał kamizelki od celników.

Zajrzałem na stronę IATA czy nic się nie zmieniło i w najnowszej (1 stycznia 2018) liście materiałów niebezpiecznych (http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dgr/Documents/DGR-59-EN-2.3a.pdf) są wymienione kartridże z CO2 do kamizelek "Gas cartridges (...) containing carbon dioxide (...) fitted into a self-inflanting safety devices such as life jacket or vest"

Są one dopuszczone i do bagażu podręcznego i do głównego ale dodatkowo mamy:
"The approval of the operator is required": YES

I teraz moje pytania:
Czy ktoś z Was w jakiś sposób zdobywał taką zgodę przewoźnika na przewóz kamizelek z nabojami?
Jaka jest procedura, ile to zajmuje?

Jarek Mielczarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 10:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Zawsze była wymagana zgoda formalnie. Ja od jakiegoś czasu latam z BA, między innymi dlatego* że w razie czego procedura jest bardzo prosta - telefon (normalny numer, nie jakiś £5 za minutę...) i chwila wyjaśnienia co i jak i notka na rezerwacji zapewniająca brak przygód na lotnisku.
Ostatnio robiłam to nieco ponad tydzień temu, aby dostać zgodę na przewóz dużego powerbanka (powyżej pewnej pojemności wymagają zgody...). 5 minut.

*poza tym dlatego, że łatwiej i wcale nie drożej. BA lata z lotnisk (i do) do których jestem w stanie dotrzeć komunikacją miejską, bagaż mam wliczony w cenę i w efekcie cena jest praktycznie taka sama a komfort zdecydowanie lepszy ;)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 20:32 

Dołączył(a): 13 paź 2015, o 11:16
Posty: 21
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 9
Uprawnienia żeglarskie: j.s.m
Firmy lotnicze często mają informację na temat przewozu kamizelek /lub naboi CO 2 / na swojej stronie internetowej.
WizzAir - dział bagaż - bezpieczeństwo / można naboje Co 2 /
Ryanair - często zadawane pytania - bagaż / kamizelka z dwoma nabojami + 2 zapasowe.
Wystarczy zrobić ksero / + wersję angielską / i problem zgody linii lotniczej mamy załatwiony.



Za ten post autor neo otrzymał podziękowania - 3: jarmiel, Maar, WrobelSwirek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 20:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Neo dał najlepszą IMHO odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 21:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2011, o 19:02
Posty: 78
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 41
Otrzymał podziękowań: 41
Uprawnienia żeglarskie: st.m.
Dla potomności linki do stron, o których pisał Neo:

Wizzair: https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/baga%C5%BC#/

Ryanair: https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania#2-9

Lot: (Bagaż / Przedmioty zabronione i materiały niebezpieczne) https://www.lot.com/pl/pl/niebezpieczne-materialy

Lufthansa: tu mam tylko link do pdfa https://www.lufthansa.com/mediapool/pdf/56/media_230126056.pdf ale i tu jest wzmianka o zgodzie przewoźnika

Jarek



Za ten post autor jarmiel otrzymał podziękowania - 4: Dlugi, Maar, Szaman3, WrobelSwirek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2018, o 13:33 

Dołączył(a): 18 lis 2015, o 02:09
Posty: 11
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
W zeszłym roku leciałem wizzairem do Hiszpanii. Przy nadawaniu bagażu poinformowałem o tym, że mam kamizelkę i zapasowy pojemnik z gazem. Generalnie nie było problemu, ale znalezienie osoby znającej przepisy trochę zajęło.
Gdybym miał wydrukowane stosowne przepisy IATA pewnie poszło by sprawniej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2018, o 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2012, o 00:14
Posty: 708
Podziękował : 105
Otrzymał podziękowań: 193
Uprawnienia żeglarskie: Morski Trzymacz Rumpla
Na pewno pracownik lotniska działający w myśl zasad baczność/spocznij weźmie pod uwagę coś co daje mu nieznany pasażer wydrukowane na kartce A4 bez okrągłych i prostokątnych pieczątek w różnych odcieniach :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 sie 2018, o 06:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Ejdzej napisał(a):
Na pewno pracownik lotniska działający w myśl zasad baczność/spocznij weźmie pod uwagę coś co daje mu nieznany pasażer wydrukowane na kartce A4 bez okrągłych i prostokątnych pieczątek w różnych odcieniach
Jeśli wydrukowany będzie nie sam tekst przepisu, ale także nazwa (tytuł) regulaminu/przepisu wraz z numerem punktu/paragrafu - to pracownik działający w myśl zasady "nie ośmieszaj się nieznajomością przepisów" - na pewno weźmie pod uwagę (jak niewierny to sprawdzi we własnym egzemplarzu onych przepisów).

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2018, o 11:50 

Dołączył(a): 22 mar 2010, o 19:52
Posty: 36
Podziękował : 29
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: starszy pomywacz pokładu
Latalem z kamizelką i zapasowym nabojem wielokrotnie w nadawanym, lotem, sasem, ryainairem. Nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów. Raz tylko w Edynburgu przy nadawaniu bagażu zapytali się co jest w środku i tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2018, o 14:14 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
Ja też bezproblemowo w wielu liniach, ale teraz na wszelku wypadek wydrukuję sobie ten przepis.

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lis 2018, o 20:00 

Dołączył(a): 8 gru 2016, o 09:19
Posty: 47
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 12
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
No niestet tak różowo nie jest - linie lotnicze to jedno a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku to drugie. Właśnie walczę od odzyskanie mojego Spinlock'a z lotniska Tegel w Berlinie...
Ale od początku:
12.10.2018 wylatuję z Berlin-Tegel liniami Laudamotion (należy do Ryanair) do Palma de Mallorca, w planie przeprowadzenie jachtu z Majorki na Teneryfę. W bagażu rejestrowanym mój ulubiony Spinlock, który już nieraz latał po różnych krajach różnymi liniami (tanimi i drogimi) bez problemu...
Po przybyciu na jacht i otwarciu torby zamiast kamizelki znalazłem papier mówiący po niemiecku/angielsku oto tak: w trakcie kontroli bagażu rejestrowanego na lotnisku Berlin-Tegel moja kamizelka została manualnie sprawdzona i okrzyknięta czynnikiem nie spełniającym kryteriów bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, w związku z tym została na stałe usunięta z mojego bagażu i zdeponowana w depozycie. Dokonał tego wiekopomnego czynu jakowyś spec (Beamte der Luftsicherheit, Bundespolizei, czyli lotniskowy pies), który się nawet nieczytelnie podpisał. Dodatkowo było jeszcze wyjaśnione, że czyn został dokonany bez mojego udziału aby nie zakłócać procedur odlotowych i nie opóźniać wylotu samolotu.
Trafiła mnie przysłowiowa qrwa - mam trzytygodniowy rejs przed sobą a kamizelka poszła się...
A mój lot był o godzinę opóźniony, bo brakowało obsługi załadowującej bagaże do samolotu, dwie stewardesy oraz pierwszy oficer pomagali przy walizach...
Zadzwoniłem od razu na lotnisko Tegel (znam niemiecki, więc mi łatwiej) i podano mi numer gdzie dowiem się jakie będą dalsze losy mojej kamizelki. Kilkadziesiąt prób dodzwonienia się spełzło na niczym: zajęte lub nikt nie odbiera, innego numeru mi nie podadzą, bo na tę okazję nie ma. Zorganizowałem sobie zastępczą kamizelkę i poprzysięgłem najcięższą zemstę, ale najpierw odzyskanie mojego mienia. Dzwoniłem z rejsu wielokrotnie pod podany numer - z Puerto de Mogan nawet 100 razy - tak sobie zaplanowałem - nic!
Po powrocie do domu zadzwoniłem na lotnisko i zapytałem o inne kanały kontaktowe jak i możliwość złożenia zażalenia/skargi etc. Dostałem jakiś adres email i wyrżnąłem pisemko - szybko otrzymałem odpowiedź, kamizelki trzeba poszukać, minęło trochę czasu. Znalazła się w depozycie, mogę ją odebrać. Super! Nic innego nie planowałem tylko jak rusz podróż do Berlina, która prawdopodobnie będzie droższa niż sama kamizelka - więc wypytałem, czy mogą przysłać. Nie mogą, ale każda osoba z upoważnieniem może odebrać za mnie. A, i pocieszyli mnie, że co prawda minął termin depozytowania, ale na szczęście moja kamizelka nie została przekazana do zniszczenia. Wow! Znalazłem kogoś mieszkającego w Berlinie, kto odbierze ją w przyszłym tygodniu... A, i muszę za depozyt zapłacić 35 EUR!
Jak widać służby bezpieczeństwa w transporcie lotniczym mogą wszystko, mają władzę i nie zawahają się jej użyć! Niemcy to w ogóle masakra, myślenie mają wyłączone a o zdrowym rozsądku nie wspomnę.
W marcu lecę z Tegla na rejs po Cabo Verde - jak odzyskam kamizelkę to planuję ją zabrać, tym razem wykręcę nabój a kamizelkę wezmę do bagażu podręcznego albo założę na siebie - Lufthansa na ten przykład dopuszcza taką możliwość!
A teraz trochę bardziej na serio: chyba lepiej kamizelki brać do podręcznego (jeśli linie lotnicze zezwalają), bo wtedy można się przy kontroli wykłócać itp. albo nawet wykręcić nabój i go wyrzucić, ale pozostać w posiadaniu kamizelki...

Takie to przypadki chodzą po kamizelkach...
Ciao
Olek



Za ten post autor AlexR otrzymał podziękowania - 3: Hubert, markrzy, Wojtasbis
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL