Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 11:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2014, o 07:55 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Mam Katamarana (od miesiąca) a na nim dwie linki stalowe do przypięcia się i balastowania. Nie mam uprzęży/pasów/trapezów, to jest elementu, który zapinam na siebie z hakiem. Szukam czegoś używanego na olx/allegro, ale dedykowanych dla żeglarzy jak na lekarstwo. Jest dużo do Windserfingu, Kateserfingu.... Wiem, że do tych dwu dyscyplin pozycja jest stojąca i się wisi pod kątem 45stopni (wiadomo, że czasam mniej czasem dużo więcej), ale pozycja jest stojąca i w takiej uprzęży można z grubsza usiąść. Balastując na żaglówce, pozycja jest chyba troszkę inna, stąd słyszałem opinie, że pasy od Wind/Kate-serfingu można użyć, ale lepsze takie dedykowane dla żagli.

1. Na czym balastujecie przypięcie do linek stalowych.
2. Co sądzicie o zastosowaniu Wind/Kate-serfingowych pasów/uprzęży do zastosowań żeglarskich.
3. Jaka jest wg. was prawidłowa nomenklatura, czy trapez to:
- linka stalowa, która zwisa z masztu z oczkiem metalowym, regulacją itd....
- uprząż, która zakłada na siebie człowiek chcąc się przypiąć do stalowej linki.
Spotkałem się z używaniem nazwy do obu przedmiotów. A może powinniśmy komplet nazywać trapezem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 08:34 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8822
Podziękował : 3986
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Nomenklatura bym sie nie przejmowal :) Jak sam napisales, to co sie na siebie zaklada to pas lub spodenki trapezowe. Najlepsze sa oczywiscie dedykowane do zeglowania na malych lodkach ale od biedy mozna stosowac wysoki, siedzacy trapez do windsurfingu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 20:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lut 2012, o 12:53
Posty: 69
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 93
Otrzymał podziękowań: 12
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
A w jakim rozmiarze szukasz pasa?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 21:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2014, o 10:35
Posty: 1166
Podziękował : 284
Otrzymał podziękowań: 617
Uprawnienia żeglarskie: polskie i zagraniczne
dla ułatwienia:
Trapez na kite'a (windsurfing, trzyma głownie za tyłek)
Obrazek
Trapez zeglarski (trzyma nieco bardziej plecy)
Obrazek

Moja rada - w trapezie też trzeba się nauczyć. Zanim kupisz wynajmij łodkę z trapezami i poćwicz. Wtedy sam bedziesz wiedział co i dlaczego lubisz.

^-^-^-^-^-^-^-^-^-^

BTW. skoro o trapezach mowa zaintrygował mnie trapez zintegrowany z kamizelką. Tym bardziej, że - jak obserwuję - regaty są coraz częściej rozgrywane pod flagą Y.
Obrazek

_________________
Z wyrazami
JM


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 01:43 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
zonti napisał(a):
A w jakim rozmiarze szukasz pasa?


Mam 182 cm i jakieś 90 kg. Ale drugi tez dla 14 latka i cos jak się trafiła okazja to jeszcze jeden dla 7 latka. To ma być okazyjna zabawa raczej 2 tyg w wakacje i może jeszcze pparę weekendów. Nie planujemy regularnych startów w regatach.

Jak pisałem łódkę z trapezami mam, nie mam pasów. Mamy po dwa trapez z każdej strony, choć dla zabawy można i trzecia linkę dołożyć.

W miniony poniedziałek mieliśmy pożyczony pas trapezowy z serfingu. Zapięty był syn. Balastowac potrzeby nie bylo, no ale był sprzęt to i spróbować trzeba było, bylo ponoć super. Siedziałem za sterem to sam nie miałem doznań.

Pytanie było o statystykę, bo jeśliby co drugi żeglarz używał na jachacie pasy trapezowe od kate/windsurfingu to znaczy ze i my damy rade.


Ostatnio edytowano 24 paź 2014, o 07:53 przez Wojciech, łącznie edytowano 1 raz
Kasacja dubla.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 09:32 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8822
Podziękował : 3986
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Dac rade, dacie ale warto pamietac o roznicach w hakach. Typowy zeglarski jest do wpiecia w 'agrafke" windsurfingowe w linki. Jakims w miare rozsadnym kompromisem jest windsurfingowy siedzacy z wysokim podparciem pod plecy. mam taki stary North race. bylt rez jeszcze wyzsze ART.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 09:34 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8822
Podziękował : 3986
Otrzymał podziękowań: 1916
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Musisz pamietac ze w windsurfingu rekami trzymasz bom a na katach czy lodkach poza szotem i rumplem nie ma sie czego trzymac dlatego dedykowane trapezy maja inna konstrukcje ( szelki)



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowanie od: marcingebus
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 09:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2014, o 10:35
Posty: 1166
Podziękował : 284
Otrzymał podziękowań: 617
Uprawnienia żeglarskie: polskie i zagraniczne
marcingebus napisał(a):
zonti napisał(a):
Pytanie było o statystykę, bo jeśliby co drugi żeglarz używał na jachacie pasy trapezowe od kate/windsurfingu to znaczy ze i my damy rade.


Relatywnie malo żeglarzy używa trapezów bo trzeba umieć. Jak nie wieje i nie trzeba używać trapezu to jest łatwo, trudniej będzie, jak zawieje i trzeba będzie wiedzieć kiedy i jak się wypiąć przy zwrocie.
Ba, nawet wisieć trzeba umieć, żeby nie zmyło.

A czy można w kajtowym trapezie? Można, tylko po co? Wykładanie się w krótkim będzie albo nieefektywne, albo bardzo męczące.

I zalecałbym szukanie uprzęzy trapezowych (z taśmami udowymi) nie pasów (bez taśm), Bo bez udowych łatwo mieć pas trapezowy na szyi zamiast na brzuchu.

_________________
Z wyrazami
JM



Za ten post autor sailhorse otrzymał podziękowanie od: marcingebus
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 20:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lut 2012, o 12:53
Posty: 69
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 93
Otrzymał podziękowań: 12
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Mam pas trapezowy na sprzedaż Magic Marine Junior size L mało używany. Jak na moje oko, stan idealny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sty 2015, o 12:01 

Dołączył(a): 15 wrz 2008, o 07:54
Posty: 36
Lokalizacja: radomsko
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Witam.Musisz mieć pas z szelkami,żaden inny.Pływam Hobie cat 16 i żaglówkami.Musi być pełne podparcie na plecach i szelki inaczej nie dasz rady. Na katamaranie wisi się super,tylko nie wolno zapominać o szkwałach,bo już leżysz i czekasz aż ktoś ci pomoże postawić Cata :D



Za ten post autor mario otrzymał podziękowanie od: marcingebus
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sty 2015, o 13:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
sailhorse napisał(a):
Moja rada - w trapezie też trzeba się nauczyć. Zanim kupisz wynajmij łodkę z trapezami i poćwicz. Wtedy sam bedziesz wiedział co i dlaczego lubisz.



Wężykiem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2015, o 23:25 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Trafił się na razie jeden na allegro z szelkami. Dzięki za uwagę, byłem bliski zakupie drugiego bez szelek.Będę zatem dalej polowal na szelkowca.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sty 2015, o 09:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Jak kiedyś pływałem na 470-ce to mieliśmy w klubie uprzęże/siodełka i nie baw się cokolwiek co nie ma siodełka bo jak kolega sailhorse zauważył balastujący będzie dobrze wisiał jak będzie musiał stanąć na burcie i się wychylić "do poziomu", a jak wiatr osłabnie i balastujący będzie musiał się zgiąć w stronę łódki ale jeszcze będzie mógł stać na burcie to wszelkie "pasy" będą się zsuwać pod pachy. Powodzenia w poszukiwaniach.
PS
Poszperaj jeszcze w sklepach zajmujących się sprzedażą oprzyrządowania dla wspinaczy.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL