Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 wrz 2010, o 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
tinne napisał(a):
A pytanie mam-jakie rękawiczki posiadacie/polecacie?Bo po ranach na moich rękach jednak widać, że by mi się jakieś przydały..:)


Temat rzeka jak sztormiaki. Niestety przekonałem się że nie ma uniwersalnych.
1. Do sterowania w pogodę bez deszczową stosuję rękawiczki z windstoppera wzmocnione od wewnętrznej strony dłoni naszywkami ze skóry. Takie rękawiczki sprzedają w sklepach sportowych np do nordic walking'u. Ważne żeby był to windstopper, a nie zwykły polar. Można w nich wykonywać prace na pokładzie. W taką pogodę zostaję przy tym rozwiązaniu.
2. Do sterowania podczas deszczu używałem wielu różnych kombinacji. Rękawiczki narciarskie - takie nie z najwyższej półki w końcu przemakają i generalnie za ciepło w nich było. Trudno wykonuje się w nich prace pokładowe. Próbowałem też rozwiązania nisko budżetowego - cieniutkie rękawiczki z dzianiny i gumowo-materiałowe rękawiczki ogrodnicze. Zero przemakania, ale ręce się pocą i ciężko taki zestaw szybko założyć i zdjąć. Bardzo trudno wykonywać w tym prace pokładowe. Aktualnie jestem przed rejsem gdzie wypróbuję rękawiczki z materiału membranowego Softshell Climazone, nie za grube, nieprzemakalne, podobno mają też oddychać. Do sterownia powinny być w sam raz, ale nie mają kroju technicznego więc nie wiem jak z wykonywaniem prac pokładowych.
3. Do prac pokładowych przeważnie nic nie zakładam, ale nieraz przydały by się rękawiczki typu rowerowego, z tym że z przewagą skóry a nie texu. Jestem na etapie szukania. Może kupię coś ze zdejmowanymi trzema palcami (kciuk, wskazujący, środkowy), może jakieś rękawiczki wspinaczkowe.

Nie nadają się absolutnie:
1. Rękawiczki skórzane - cywilne, motocyklowe, jakiekolwiek. Skóra nie schnie, staje się twarda i nieprzyjemna.
2. Tanie lub ze średniej półki rękawiczki narciarskie. Na Bałtyk w październiku za ciepłe, jak przemokną nie wysychają szybko. Nie testowałem drogich rękawiczek narciarskich.
3. Rękawiczki z dzianiny lub polaru, nadają się na łódce tylko do spania. Na pokładzie chłoną wodę jak gąbka.

Rękawiczek ogólnego zastosowania szukałbym wśród rękawiczek trekingowych, niebyt grubych, z membraną i wzmocnieniami ze skóry. Rękawiczki typowo żeglarskie są o 60% droższe bo są żeglarskie i nie trafiłem na takie które bym chciał kupić.

---
Dodane po chwili spędzonej na czytaniu wątków o rękawiczkach
Jak widzę jest już parę wątków o rękawiczkach :), ale dla odświeżenia tematu, zwłaszcza jesienną porą pozostawiłbym nowy wątek.
---
Dodane po kolejnej chwili, i przeczytaniu paru postów twardzieli co to rękawiczek w życiu ...
Dobre rękawiczki do prac pokładowych bywają niezbędne np. żeby zabezpieczyć się przed pokaleczeniem rąk o wszy ze stalówek

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 13:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2009, o 08:39
Posty: 210
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 60
Otrzymał podziękowań: 21
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Rzeczywiście, znaleźć uniwersalne rękawiczki to duża sztuka.
Też nie udało mi się tego dokonać.
1. Do prac na cumach itp nabyłem (i już kilka razy testowałem) rękawiczki w Brico Depot (dopasowane - kombinacja materiału i skóry).
2. Do sterowania - kiedy zimno, rękawiczki z odkrytym kciukiem i wskazującym - kombinacja materiału i neoprenu, a kiedy bardzo zimno - wkładam jeszcze pod poprzednie, ocieplane neoprenowe - kupione w Norwegii.
3. Na Mazury - zwykłe żeglarskie z odkrytymi palcami.

_________________
" Świat pokryty jest w większości wodą i to najlepiej świadczy,
że przeznaczeniem człowieka jest żeglowanie"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 19:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2007, o 12:20
Posty: 396
Lokalizacja: Chełm, Warszawa
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 21
Uprawnienia żeglarskie: brak
Uniwersalnych się raczej nie uświadczy. Skazani jesteśmy na dwie pary, jedna spełniająca funkcję ochronną, druga natomiast funkcję termoizolacyjną.

I tu moje pytanie, czy moglibyście polecić jakiś konkretny model rękawic "ciepłych"
,w rozsądnej cenie oczywiście?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 08:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2009, o 08:39
Posty: 210
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 60
Otrzymał podziękowań: 21
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Używam ocieplanych, neopranowych rękawiczek Helly Hansen. Proponuję kupić za granicą cena od 8 do 15 euro. Najszybciej w Norwegii lub UK.

_________________
" Świat pokryty jest w większości wodą i to najlepiej świadczy,
że przeznaczeniem człowieka jest żeglowanie"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL