Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 11 cze 2026, o 14:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dezeta - plany
PostNapisane: 16 maja 2026, o 17:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2026, o 19:42
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Witam kolegów żeglarzy i modelarzy. Mam do Was pytanie. Jestem modelarzem i buduję model naszego Daru Pomorza w skali 1:72. Model przedstawia wygląd statku z lat 30-tych kiedy to posiadał jeszcze wyposażenie charakterystyczne dla wspaniałych windjammerów z początku wieku (których jestem wielkim fanem). Między innymi piękne drewniane łodzie z klinkierowym poszycie. Planów statku z tamtego czasu nie ma. Oparłem się tu na informacjach zawartych w doskonałej monografii Marka Twardowskiego „Fregata Dar Pomorza” oraz na planach modelarskich S. Hebdy z początku lat 50-tych publikowanych w „Morzu”. Wynika z nich że DAR miał wtedy na rufówce 4 kutry 8,5m, na głównym 2 welboty 9,5 metrowe, zaś na kambuzie bączka i motorówkę kapitańską. Po analizie zdjęć sądzę, że te kutry 8,5 metrowe mogły być bardzo podobne do naszych popularnych „DZ”, a może nawet to były Dezety. Pytanie czy ktoś z Was wie gdzie można znaleźć plany drewnianej Dezety, (rzut, przekroje, linie teoretyczne) Model jest bardzo dokładny i zależy mi na precyzyjnym odwzorowaniu ponieważ 2 kutry zawieszone na żurawikach będą miały odkryte wnętrze. Pozdrawiam Jacek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 maja 2026, o 16:22 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8119
Podziękował : 1890
Otrzymał podziękowań: 2443
Uprawnienia żeglarskie: -
Chodzi Ci o wioslowo-zaglowe szalupy jakich używała cesarska marynarka ;)
Acz w latach trzydziestych mogły być inne.
Niemniej pogugluj za " Marinekutter 2. Klasse" albo "Jugendwanderkutter; zapewne łatwiej będzie.
Np.
https://www.klammeraffen.de/huntewerft/marinekutter.htm

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 maja 2026, o 17:08 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8119
Podziękował : 1890
Otrzymał podziękowań: 2443
Uprawnienia żeglarskie: -
P.S. :cool:
Załącznik:
large_000000.jpg
large_000000.jpg [ 30.8 KiB | Przeglądane 694 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 maja 2026, o 20:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 13:20
Posty: 1305
Podziękował : 81
Otrzymał podziękowań: 785
Uprawnienia żeglarskie: zapoznany wynalazca
Ryś napisał(a):
Acz w latach trzydziestych mogły być inne.


Zdecydowanie były inne, różnica widoczna na pierwszy rzut oka: znane z naszych wód Dezety mają ożaglowanie gaflowe, na Twoim rysunku jest ewidentnie lugrowe. Wprawdzie o podobnych proporcjach żagli ale jednak nie s one troczone do masztu, a rejki wystają przed maszt.

pozdrowienia

krzys


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2026, o 06:06 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8119
Podziękował : 1890
Otrzymał podziękowań: 2443
Uprawnienia żeglarskie: -
Oczywiście, szalupy okrętowe miały lugrowe boć łatwiej składować drzewca wewnątrz, a i postawić.
DZta ( dzisiejsza) ma też inny kształt kadłuba - żeby z formy wyszedł ;)
Przez co gorzej się nią pływa, choć może to i szybciej...

Toteż dorzuciłem foto oryginalnej szalupy niemieckiej z lat trzydziestych.
Gwoli wierności modelu dodam jeszcze że oryginalne szalupy miały kielichowe przekroje kadłuba, głębszy kil i płetwa sterowa dołem równo z kilem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2026, o 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 18173
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4684
Otrzymał podziękowań: 4441
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
W Niemcowie, czyli w Dojczlandzie, wciąż popularne są te łódki z ożaglowaniem lugrowym właśnie.

https://share.google/YtUqT3WYw1RWeG4wd

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2026, o 21:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2026, o 19:42
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dziękuję wszystkim za materiały. Zajrzałem w linki, obejrzałem fotki, poczytałem i co nieco ściągnąłem. No to do roboty. Na początek w CAD-zie zrobiłem przekroje - na start wziąłem przekroje 25-stopowego kutra Royal Navy z 1895r. Nie jest to kielichowy kształt ale w tej skali chyba nie będzie tego tak widać. Najważniejsza będzie aranżacja wnętrza. Zrobiłem też siatkę połówki kadłuba żeby wyciągnąć rozwinięcia klepek poszycia. Na razie tyle, dziękuję i pozdrawiam Jacek


Załączniki:
Kuter_przekroje.JPG
Kuter_przekroje.JPG [ 87.04 KiB | Przeglądane 504 razy ]
Siatka_kutra.JPG
Siatka_kutra.JPG [ 49.87 KiB | Przeglądane 504 razy ]
Kuter_planki.JPG
Kuter_planki.JPG [ 1.76 MiB | Przeglądane 504 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL