Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 20 kwi 2024, o 04:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2014, o 01:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2014, o 01:41
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: jsm 512
Witajcie, mam propozycję dla kogoś, kto podjąłby się zbudowania modelu jachtu ze sklejki modelarskiej:

...ale może od początku. Jestem żeglarzem i modelarzem oraz szkutnikiem, sam buduję jachty i łódki ze sklejki w 1:1. Obecnie realizuję projekt dość ambitnej wyprawy przez Atlantyk na Karaiby na jachcie 6,5 m długości typu Salmo 21-Atlantic, który został zaprojektowany na moje zamówienie, oto on: http://dinghyadventures.pl/blog/pierwsze-wizualizacje-salmo-21-atlantic/ (niebawem wrzucę opis tego jachtu ze strony projektanta, tylko jeszcze go nie zamieścił: http://www.salmoboats.com)

A o mojej wyprawie możecie przeczytać na stronie: http://www.dinghyadventures.pl

Właśnie dziś przyszły do mnie elementy wycięte ze sklejki i zaczynam się angażować na 100% w budowę tego jachtu w swoim garażu, a poza tym muszę jeszcze pracować, więc niestety nie mam czasu na budowę modelu. Do czego jest mi potrzebny model? Chciałbym zrobić z tych modeli takie "cegiełki" - rodzaj wsparcia na rzecz mojej wyprawy, które można by kupić na mojej stronie w formie zestawu: sklejki modelarskie wycięte na laserze CNC, drut miedziany, okucia (sam je robię u kolegi, który ma pracownię jubilerską, potem chromuję), żagle - wycięte też na ploterze do materiałów, tkaninę szklaną, listwy z drewna litego na drzewca i listwy odbojowe i wykończeniowe, instrukcja montażu i techniki budowy, a to wszystko zamknięte w pudełku z ładnym nadrukiem - i tutaj właśnie potrzebuję już gotowego modelu, któremu mógłbym zrobić zdjęcia.

Oferuję:

- ZA DARMO: model w formie 'surowej' - osobno elementy ze sklejki, listwy, wszystko co będzie potrzebne do jego budowy łącznie z chemią epoksydową, tkaninami szklanymi i farbami... wszystko poza pudełkiem jednym słowem
- zapoznanie z tą dość nietypową techniką budowy (szycie i klejenie)
- pomoc - konsultacje na bieżąco, do obejrzenia poprzednie moje dwa modele wykonane tą techniką
- model zostaje własnością budowniczego

Oczekuję:

- zbudowania tego modelu :lol:
- ...w czasie około 1,5 miesiąca... max 2... lub krócej, jeśli ktoś da radę oczywiście - do przedyskutowania, ale jeśli ma się to rozwlec na pół roku, to nic mi to nie da Smutek
- w pierwszej kolejności szukam osoby z WARSZAWY, jeśli nikt się nie zgłosi, to będę szukać dalej
- być może sporadycznie będę potrzebował pożyczyć model do jakiegoś wywiadu lub na targi - zwrócę nie uszkodzony (lub sam naprawię, ale dla mnie model to świętość)

Parametry modelu:

- Salmo 21-A, odkrytopokładowy, jednomasztowy kuter gaflowy (grot, fok, sztaksel)
- dł 65 cm, skala 1:10
- konstrukcja "samonośna" - trochę jak samochód bez ramy, tak i tu jacht powstaje bez stępki, bez odwracania kadłuba i bez stołu montażowego
- materiał: sklejka modelarska 0,6 - 0,8 - 1mm, drewno lite (iroko, sosna)
- oblaminowany z zewnątrz tkaniną szklaną, wyszpachlowany i pomalowany natryskowo (może być spray w puszce + polerowanie szmatką, efekt przetestowany)
- być może uda się go przystosować do RC - zostawiam to budowniczemu i mogę podpowiedzieć sprawdzone rozwiązanie jeśli chodzi o ster, żagle do przemyślenia, jednak wolałbym żeby ewentualna adaptacja do RC odbyła się po sesji foto.

Oto zdjęcia pierwszego modelu, który budowałem tą techniką, Salmo 15-S lugger, dł 46cm, zaadaptowany do RC:
https://plus.google.com/photos/107947257756152019175/albums/5578810700637313425?banner=pwa

http://www.salmoboats.com/foto/aktualnosci2014/4/2-m.jpg
a to wstępna wizualizacja Salmo 21-A, dochodzą jeszcze bakisty na pokładzie rufowym

http://dinghyadventures.pl/wp-content/uploads/2014/03/elementy-1024x524.jpg
a tak będą wyglądać wszystkie sklejkowe elementy do tego modelu - sporo ich ;)



Za ten post autor Dinghy Adventures otrzymał podziękowania - 3: cinas, Marian Strzelecki, tadekK
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 mar 2014, o 08:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Nie to, żebym był modelarzem i/lub miał chęć na robótki ręczne, ale naprawdę bardzo fajnie pomyślana akcja marketingowa.

Gratuluję pomysłu i życzę udanej wyprawy.

BTW znając forum sądzę, że emocje związane z Twoim rejsem (i ilość trzymanych za powodzenie kciuków) będzie podobna do wyprawy Setek.
Pisz koniecznie o przygotowaniach, starcie i przesyłaj relacje z wody :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2014, o 23:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13716
Podziękował : 10187
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
I tak musiało się stać: :cool:
po Twoich "małych" rejsach i obu "dużych" rejsach Setek, i po Aleksandrze z kajakiem.
Tak jakby maleje nam ten Atlantyk :D

Nie żebym miał coś naprzeciwko, ale czemu ta śliczna łódka ma być otwarto pokładowa?
Wiem, że reklama, że wyzwanie, że prostota, ale czemu ... skoro już jest z kokpitem odpływowym i balastem nie zrobić jakiejś trwałej kabinko owiewki?

Co zostawicie dla następnych? :lol:
(...po Maxusie wokół) zostanie
Kajakiem wielki okrąg? :mrgreen:

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2014, o 02:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2014, o 01:41
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: jsm 512
No cóż, Marian - jak sam piszesz, tak musiało się stać.

Poza tym, że osiągnięcie, że pioniersko trochę z tym brakiem kabiny, to po prostu tak naprawdę jest mi ona zbędna do szczęścia. Lubię płaski wygląd odkrytopokładowych jachtów i będę składał szprycbudę tak często, jak mi warunki pozwolą. Gdybym płynął w ryczące czterdziestki, oczywiście że uznałbym ją za niezbędną. Ale w tropikach?

Balast i kokpit odpływowy nie mają nic do kabiny - one zapewniają bezpieczeństwo tej konstrukcji, bo nie jestem samobójcą (i tak część przecież mi to zarzuci) ale w konsekwencji tego nie widzę powiązania dlaczego musi pojawić się kabina.

Skoro zauważyłeś, że jest śliczna, to może właśnie dlatego, że nie wystaje z niej ta stała owiewka ;) ?

Co zostanie? Nie wiem, jeśli ktoś szuka jakiejś niszy, to pewnie coś jeszcze znajdzie. Ale śpieszyć się trzeba ;) Mimo, że jestem właścicielem 10 kajaków, nie przepłynąłbym żadnym z nich dalej niż z Gdańska do Helu przy flaucie. Za to może mi się uda być pierwszym na odkrytopokładowym mieczowym przez Atlantyk; Szymon K., Janusz M. - najmniejsze z polskich jachtów przez Atlantyk, Olek D....- w ogóle zostawię bez komentarza. Każdy się czuje dobrze w czymś innym.



Za ten post autor Dinghy Adventures otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2014, o 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13716
Podziękował : 10187
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Działaj dalej i rozsławiaj fajne szalupki Salmo co najmniej tak jak to zrobił Szymon z Setkami.
Życzę szczęścia i trzymam kciuki za walkę z bałwanami na lądzie i za doprowadzenie do startu.
Bo potem (w zasadzie) wszystko będzie zależało już tylko od Ciebie i od tego jak się przygotowałeś. :cool:
MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2014, o 13:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 09:33
Posty: 1316
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 212
Uprawnienia żeglarskie: zeglarz
Dinghy Adventures napisał(a):
Za to może mi się uda być pierwszym na odkrytopokładowym mieczowym przez Atlantyk

Jacek Pałkiewicz pływał szalupą.

_________________
Pozdrawiam
Marian Jasiński


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2014, o 20:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2014, o 01:41
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: jsm 512
Wiem, znajdziesz to zresztą na mojej stronie w zdaniu o inspiracjach, razem z Arkiem Pawełkiem, który przepłynął na pontonie. Szalupa jednak - wyrób stoczniowy, ciężkie i solidne. Też nie miała kabiny, choć była przykryta brezentowym lakierowanym "pokładem".

Dla mnie zarówno Pałkiewicz, Pawełek (w mniejszym stopniu), jak i ja jeśli się do tego grona uda załapać - jesteśmy ostrożni - spójrzcie na tego szwajcara - tu już nie można mieć żadnych wątpliwości co do braku kabiny:

http://forumextremum.pl/woda/yvan-bourg ... yfiku.html

Wracając do modelu - czy ktoś, błagam, ma na niego ochotę? :)



Za ten post autor Dinghy Adventures otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2014, o 20:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 20:29
Posty: 165
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 18
Uprawnienia żeglarskie: 24m :)
Próbowałeś dać ogłoszenie na jakimś forum modelarskim? Może http://www.kartonwork.pl/ ?
Jaka będzie cena zestawu ?

_________________
pozdrawiam
Kamil Brozio


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 01:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2014, o 01:41
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: jsm 512
Tam akurat nie, dałem na pfmrc i marek.aplus.pl/forum, spróbuję jutro na kartonwork.

Cena - na pewno kilkaset zł, dokładnie nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć - cena podobnie jak żaglowce: sklejka modelarska jest droga, potem to idzie na ploter, elementy chromowane trzeba samemu wykonać z mosiądzu (cięcie, lutowanie na srebro, obróbka - np. wiercenie otworów, wygładzanie, następnie szlifierka bębnowa i można oddać do chromowania), materiał na żagle, liny etc... niestety, to nie są tanie rzeczy nie będąc hurtownikiem, albo wręcz producentem. A ponadto cegiełka musi "zapracować" ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 kwi 2014, o 10:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2012, o 16:35
Posty: 881
Lokalizacja: Morro Jable / Fuerteventura
Podziękował : 85
Otrzymał podziękowań: 121
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
A czy dostałeś PW w którym podawałem Ci namiary?

_________________
silnych wiatrów, małych fal...
Grzegorz "el Szaman" Roman
http://www.bluewateracademy.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL