Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 paź 2013, o 20:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Przy okazji wieczornych rozmów kasztelańsko-niepasteryzowanych, w czasie ględzenia okołożeglarskiego przyszedł mi do głowy pomysł, coby wystąpić do Polskiego Radia o zwiększenie częstości nadawania prognoz pogody.

Zbieraj twierdzi, że od czasu, gdy zbieg różnych okoliczności i rozwój technologii satelitarnych wyparł radia LW/MW z jachtów a instalowane przez armatorów łódek czarterowych odbiorniki samochodowe nawet nie mają zakresów AM (ale za to mają zmieniacze płyt CD :-) ), to słuchalność prognozy nadawanej przez PR1 bardzo spadła i nie ma co zawracać sobie głowy.

Też uważacie tak jak Janusz? Nie słuchacie prognozy nadawanej na "Jedynce" o 0105 i 2008?


Przy okazji dowiedziałem się, jak to było z prognozą nadawaną na falach długich :-)

Od zarania radiowych dziejów w PRL, prognoza dla rybaków nadawana była na falach średnich. Nadajników było na wybrzeżu kilka, zasięg miały podły - idąc wzdłuż wybrzeża trzeba było się przestrajać (szukać Warszawy II czy jakkolwiek nazywał się ten program), wystarczyło odpłynąć kawałek dalej i traciło się możliwość posłuchania.

W roku 1974 odbywał się sejmik pezetżetu. Czasy w PRLu, a co za tym idzie także w PZŻecie, były tak samo głupie jak i dziwne - wszelkiego rodzaju zjazdy, srazdy i sejmiki opierały się na tej samej zasadzie. Wszelkie tezy i różne propozycje uchwał zgłaszane były nie z "potrzeby serca", tylko na polecenie różnej maści sekretarzy.

Pewnego pogodnego późnego popołudnia, wychodzącego z roboty Zbieraja dopadł sekretarz i to w dodatku nie byle jaki, bo Generalny.
"O dobrze, ze pana widzę kolego Zbierajewski, wiecie, rozumiecie, sejmik jutro a żadnych propozycji uchwał nie ma! Tak być nie może, to skandal i woda na młyn wywrotowców. Organizacja partyjna nie poprze wniosków o dofinansowanie wczasów pracowniczych działaczy, no, no musicie usiąść, wiecie, rozumiecie, przyłożyć się i wspólnymi siłami coś wymyślić."

Zbieraj wrócił do domu, herbaty z cukrem (który za rok miał się stać produktem reglamentowanym) w szklance otutanej w gustowny druciany szklankotrzymacz się napił, wkręcił papier w maszynę do pisania (dla młodzieży: maszyna do pisania, to taki komputer z drukarką działający bez prądu), zamyślił się, szpetnie zaklął po chorwacku zdając sobie sprawę z totalnego braku pomysłu na propozycję uchwały i zasnął z gębą na klawiaturze.

Obudził go hymn państwowy emitowany o godz. 0000 na wszystkich (trzech) programach radiowych. Zaraz po hymnie były wiadomości - Zbieraj, nie mając pojęcia co można byłoby zgłosić na ten cholerny sejmik, ślepił w pustą kartkę i bezdurnie słuchał jak to wspaniale, pod przewodnią rolą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rozwija się nasza ojczyzna. W pewnym momencie spiker zaczął bajdurzyć o gospodarskiej wizycie sekretarza i to w dodatku Pierwszego, tow. Edwarda Gierka w miejscu, które było dumą narodu polskiego i socjalistycznej gospodarki, w ośrodku nadawczym Polskiego Radia, tam gdzie najwyższy maszt Europy stoi, w Gąbinie.

Oooo!!! Coool (z tym, że po rosyjsku) zakrzyknął Zbieraj i machając dziarsko łapkami stworzył propozycję uchwały mówiącej o tym, żeby nadawanie "Prognozy pogody dla rybaków" przenieść z pasma MW na LW. Dzięki temu prognoza dla naszej socjalistycznej strefy brzegowej będzie słyszalna nie tylko na całym Bałtyku, ale także w najdalszych zakątkach Europy (w tym także tej niesłusznej, kapitalistycznej).

Kilka minut po drugiej, propozycja uchwały była gotowa. Jeszcze tylko trzeba było zrobić shut down pod łóżko walizkę z maszyną i zadowolony z dobrze wykonanej i nikomu niepotrzebnej roboty poszedł spać.

Na Chocimskiej propozycja bardzo się spodobała, wszyscy krzyczeli: "ach, ech, jakiż wspaniały pomysł", sejmik ją przegłosował (przez aklamację), powstała uchwała o wystąpieniu przez PZŻ do tow. dyrektora Polskiego Radia z prośbą o przesunięcie prognozy rybackiej ze średnich na długie i... tak jak to wówczas było ze wszystkimi dobrymi pomysłami (dziwnie i głupio - przypominam), propozycja PZŻu została zaopiniowana negatywnie przez jakiegoś sekretarza komisji zakładowej PZPR przy redakcji Programu Pierwszego i przepadła.

Przepadnięta propozycja leżała sobie gdzieś na spodzie stosu kartek z różnymi pomysłami i zapewne pojechałaby do Zakładów Papierniczych im. F. Dzierżyńskiego w Świeciu, na makulaturę, gdyby nie członek Komisji Egzaminacyjnej PZŻ, nieżyjący już dziś kpt. Sielużycki.

Spotkali się kiedyś z Januszem, gaworzyli o starych Polakach i wyszło, że ciężka praca Zbieraja, przekuta w Uchwałę Sejmiku PZŻ poszła się paść.

Kapitan ten pracował w radiu i co najważniejsze miał dojście do urzędującego od niedawna i rozkręcającego się coraz bardziej Przewodniczącego Radiokomitetu, tow. Macieja Szczepańskiego.
Obiecał, że popchnie sprawę.

Zreferował Szczepańskiemu o co kaman (о том, что идет), tow. Przewodniczący wcisknął czerwony guzik w telefonie sekretarsko-dyrektorskim, rzucił krótkie" Pani Małgosiu niech tow. sekretarz od prognozy pogody do mnie przyjdzie, biegiem" i... tak, dzięki braku weny twórczej wczesnym wieczorem u Zbieraja, dzięki gospodarczej wizycie tow. Gierka w Gąbinie, dzięki przypadkowemu spotkaniu z Sielużyckim mamy dwa razy na dobę nadawaną na falach długich Polskiego Radia "rybacką prognozę pogody" :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 paź 2013, o 20:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Ja słucham czasem, jak mam na czym. BBC :)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 paź 2013, o 20:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
Moniia napisał(a):
Ja słucham czasem, jak mam na czym. BBC :)
Ja też raz słuchałem: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Z niejakim trudem weszliśmy na pokład, bo wiatr był odpychający i Zawias stał przechylony (A wiatr na wantach piosenkę grał :D ) i nieco oddalony od nabrzeża na napiętych cumach i szpringach.

Wywołałem UKF-ką Harbourmastera pytając, skąd się wziął ten wicher, bo wcześniejsze prognozy zapowiadały coś wręcz przeciwpołożnego. A szef portu na to, że nie ma pojęcia, bo według prognoz nic nie wieje!

Bałem się, że jeśli oko tego lokalnego cyklonu przejdzie akurat nad Isle of Man i wiatr się odwróci - może mnie rozwalić o nabrzeże i żadne odbijacze tu nie pomogą. Postanowiłem z decyzją zaczekać do prognozy BBC nadawanej codziennie o 0030 na falach długich. Może czegoś się dowiem o tendencjach tego wiania.

No i doczekałem się. BBC naukowo stwierdziło, że na Morzu Irlandzkim i Kanale nie wieje nic! Potem się okazało, że w tym czasie huragan zatopił już kilkanaście jachtów biorących udział w Fastnet Race.


Całość jest tu:
viewtopic.php?p=146256#p146256

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 paź 2013, o 22:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
:rotfl:

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 12:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Sfoszony (a przez to niezarejestrowany na forumie), skrytoczytny Maciek Sobolewski taki - jak zwykle ciekawy post napisał. Wklejam prawie cały:

"To nie ma znaczenia. Znaczy, ma olbrzymie i podstawowe znaczenie. Ale w sytuacji warunków normalnych. Na końcu, kiedy nic nie wiadomo, a wiatr zdjął żagle podstawowe, zostały tylko sztormowe, których i tak nie ma kto założyć, w zbiornikach kilkadziesiąt kilogramów diesla, akurat na koniec, pozostaje tylko i wyłącznie prognoza nadawana wszelkimi sposobami, wyprodukowana przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, w ramach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wszelkimi sposobami... Sam nie raz krytykowałem, także publicznie, sposoby nadawania prognoz morskich. Zarzuty pozostały. Sam nie raz krytykowałem, także publicznie, jakość prognoz gdyńskiego ośrodka. Nie wiem, czy coś się zmieniło. Zauważyłem jedynie, że niektórzy synoptycy podejmują odpowiedzialność, podając dokładne (a nie przesadzone) prognozy, a niektórzy nie (mącąc ludziom w głowach). Ale chyba większość pracowników tej instytucji wie obecnie, jaką ma odpowiedzialność. O bym się nie mylił w tej ocenie.

Podstawowe sposoby dystrybucji tych prognoz są dwa: Witowo Radio oraz właśnie Warszawa I. O ile Witowo, w ramach swoich obowiązków, wg mojej opinii rzetelnie wypełnia swoje zadania, o tyle prezenterzy (kurcze, spiker, jest jeszcze takie słowo?) nie zawsze wiedzą, co i po co czytają.

Wg mnie, porównując prognozy odczytywane za pośrednictwem BBC4 (198kHz) lub w szczególności Deutschlandradio Kultur (177kHz), prognoza odczytywana przez Program Pierwszy Polskiego Radia na częstotliwości 225kHz jest odczytywany na _ODWAL_SIĘ_OD_NAS_BO_I_TAK_MAMY_CIĘ_W_DUPIE._IDŹ_SIĘ_UTOP_ŻEGLARZU_
_RYBAKU_CZY_INNY_MATOLE_KTÓRY_TEGO_PRÓBUJESZ_SŁUCHAĆ.

Tak więc:
- Prognozy zaplanowane na 0:58 oraz 20:05 (no właśnie, a może 01:05 lub
01:05 i 30" oraz 20:08) maja być odczytywane z żelazną konsekwencją zawsze o precyzyjnie określonej porze. Inne zdarzenia radiowe nie mają znaczenia. Prognoza musi być odczytana co do sekundy w zaplanowanym czasie.
- Prognoza musi być odczytana wolno i bardzo wyraźnie. To nie jest informacja o kolejnej wtopie wyborczej jakieś partii. To jest informacja ratująca życie. To wielka odpowiedzialność. Spiker musi być świadomy co i dla kogo czyta. Nawet, jeśli pomoże jednemu żeglarzowi w roku. To właśnie TEMU żeglarzowi i załodze jego uratuje _życie_.

Po mojemu, te dwa punkty muszą być uszanowane. A później, w ramach rozwoju Świata, może jeszcze jedna prognoza z rana... Nic więcej.

pozdr
Maciek


PS
Czy nasze Wielce Szanowne Instytucje Odpowiedzialne z Mocy Ustaw i Rozporządzeń za Bezpieczeństwo naszych żeglarskich i rybackich tyłków stworzyły na początek coś na kształt:
http://www.bsh.de/de/Produkte/Infomater ... rnfunk.pdf
?
M.

"

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowania - 2: Moniia, rudekolek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 13:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
Pod tekstem Maćka podpisuję się rękami, nogami i wszystkim czego jego jest.
A to:
prognoza odczytywana przez Program Pierwszy Polskiego Radia na częstotliwości 225kHz jest odczytywany na _ODWAL_SIĘ_OD_NAS_BO_I_TAK_MAMY_CIĘ_W_DUPIE._IDŹ_SIĘ_UTOP_ŻEGLARZU_
_RYBAKU_CZY_INNY_MATOLE_KTÓRY_TEGO_PRÓBUJESZ_SŁUCHAĆ


są święte słowa. Z taką dezynwolturą (delikatnie to określając) nie spotyka się żaden znany mi program Polskiego Radia.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lis 2013, o 16:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Rada Armatorska SAJ skorzystała z tej dyskusji:

http://www.saj.org.pl/aktualnosci/109-piszemy-do-polskiego-radia.html

Dziękujemy, Maar!

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lis 2013, o 16:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Colonel napisał(a):
Dziękujemy, Maar!
To ja (a w zasadzie my - żeglarze) dziękujemy.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL