Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 02:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 lip 2016, o 23:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Witam
Mam pytanie do znawców elektroniki jachtowej.
Czasami na AiS widać nazwę jachtu a czasami jednostka wyświetla jedynie swój MMSI.
Taka sytuacja z wczoraj.
Na Zatoce szukałem znajomego po jego AiS.
Znałem pozycję jego jednostki, więc mogłem zawęzić poszukiwania.
Jednostkę znalazłem ale najpierw wyświetlił mi się jego MMSI a dopiero po dłuższym czasie - godzina / dwie - nazwa jednostki.
Czemu tak się dzieje ?
Pzdr
Kocur

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2016, o 01:05 
*** Ban ***

Dołączył(a): 18 lip 2015, o 11:08
Posty: 649
Podziękował : 280
Otrzymał podziękowań: 125
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie?
Hierarchia dosyłanych danych. Nie wszystko leci od razu.

_________________
"W wielu ludziach krąży po cichu robak szaleństwa."
Waldemar Łysiak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2016, o 02:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
bury_kocur napisał(a):
najpierw wyświetlił mi się jego MMSI a dopiero po dłuższym czasie - godzina / dwie - nazwa jednostki.
Czemu tak się dzieje ?

Wczytajmy się wpierw w podstawy ;)

Poniżej o rodzajach wiadomości, nadawanych przez transpondery AIS "class B":
Four messages are defined for class B units:
Message 14
Safety Related Message: This message is transmitted on request for the user – some transceivers have a button that enables it to be sent, or it can be sent through the software interface. It sends a pre-defined safety message.
Message 18
Standard Class B CS Position Report: This message is sent every 3 minutes where speed over ground (SOG) is less than 2 knots, or every 30 seconds for greater speeds. MMSI, time, SOG, COG, longitude, latitude, true heading
Message 19
Extended Class B Equipment Position Report: This message was designed for the SOTDMA protocol, and is too long to be transmitted as CSTDMA. However a coast station can poll the transceiver for this message to be sent. MMSI, time, SOG, COG, longitude, latitude, true heading, ship type, dimensions.
Message 24
Class B CS Static Data Report: This message is sent every 6 minutes, the same time interval as for Class A transponders. Because of its length,this message is divided into two parts, sent within one minute of each other. This message was defined after the original AIS specifications, so some Class A units may need a firmware upgrade to be able to decode this message. MMSI, boat name, ship type, call sign, dimensions, and equipment vendor id.


Wnioski z powyższego cytatu:
1. Wiadomości 14 oraz 19 w kontekście pytania Kocura - nie mają dla nas znaczenia.
2. Interesuje nas wiadomość 24. I troszeczkę wiadomość 18...
- Wiadomość 24, jedyna która zawiera nazwę jednostki, jest nadawana jedynie raz na 6 minut.
- Na dodatek wiadomość 24, niosąca nazwę jednostki, jest podzielona na dwie części, które dzieli minuta.
- Wiadomość 24 jest nadawana po standardowej wiadomości 18 (nadawanej co 30 sekund przy prędkości ponad 2w i co 3 minuty poniżej 2w...)
- Wreszcie wiadomość ta nadawana jest z mocą jedynie 2W - jak wszystkie wiadomości AIS "class B" - podczas gdy "konwencyjne" transpondery AIS "class A" nadają z mocą 12,5W.

Każda z w/w okoliczności może wpływać na skuteczność odbioru wiadomości zawierającej nazwę jednostki posługującej się transponderem AIS "class B".

------------
Na to czy odbierzemy wiadomości 24, zawierającą nazwę jednostki, może też mieć wpływ sposób, w jaki zorganizowane jest nadawanie wiadomości w systemie AIS, w szczególności sposób w jaki nadaje wiadomości zdecydowana większość transponderów AIS "class B".
To już ciut trudniejsze do wytłumaczenia, ale niech tam, spróbuję ;)

Większość transponderów AIS "class B" pracuje w oparciu o technologię dostępu do "szczeliny czasowej ramki elementarnej" kanału nadawania zwaną Carrier Sense Time Division Multiple Access (CSTDMA).
Polega ona na tym, że urządzenie AIS klasy B przed nadaniem swojej wiadomości monitoruje sieć, aby ocenić, czy szczelina czasowa dla ramki elementarnej, w której urządzenie "chce" nadawać swoje informacje, jest akurat wolna od transmisji „obcych” stacji. Dopiero po pozytywnej weryfikacji "wolnej ramki" urządzenie może rozpocząć własną transmisję.
Jeżeli (co całkiem prawdopodobne) podczas detekcji stanu kanału nadawania urządzenie wykryje,że wybrana ramka elementarna jest zajęta, podejmie próbę nadania swojej wiadomości w innej ramce, po kolejnych 30 sekundach (lub 3 minutach przy prędkości poniżej 2w.). Tyle, że będzie to już "zwykła" wiadomość 18 a nie niosąca informację o nazwie jednostki wiadomość 24.
Jeżeli (co mało prawdopodobne) podczas detekcji stanu kanału nadawania urządzenie wykryje, że wszystkie ramki elementarne są zajęte, transmisja wiadomości z transpondera AIS "class B" nie odbędzie się do momentu wykrycie "wolnej" ramki.
Czytałem też, że niektóre odmiany oprogramowania transponderów AIS "class A" powodują, że każda zmiana prędkości wokół granicy 2w. "rozpoczyna odliczanie" 6 minut do nadania wiadomości 24. W rezultacie, w przypadku cyklicznych zmian prędkości wokół granicy 2w., następujących częściej niż co 6 minut - wiadomość 24 nie będzie nadawana.

W odpowiednio "pechowej" kombinacji może to oznaczać, że zawierająca nazwę jednostki wiadomość 24 nie zostanie nadana nawet kilka razy pod rząd. Możliwe jest nadanie tylko jej części - z powodu nadawania tej wiadomości w dwu etapach, oddzielonych minutową przerwą - co odbierające ją transpondery wykryją jako błąd - i nie dekodują fragmentarycznie odebranych danych..

----------------
Transpondery AIS "class A" pracują w oparciu o odmienną technologię dostępu do "ramki czasowej" kanału nadawania, niż większość transponderów AIS "class B". W "class A" zawsze ma zastosowanie technologia zwana Self- organising Time Division Multiple Access (SOTDMA).
Upraszczając opis tej technologii, polega ona na tym, że urządzenie "class A" przechowuje i stale uaktualnia w swojej pamięci...hmmm... "mapę dostępnych szczelin czasowych". I na podstawie tej "mapy" urządzenie wybiera najbliższą wolną ramkę w stosunku do swego kolejnego czasu nadawania (od 2min do 30 sekund, w zależności od prędkości).
Poza tym urządzenie pracujące w oparciu o technologię SOTDMA przed nadaniem wiadomości w "ramce", którą na podstawie swojej "mapy" uznaje za ""wolną", dokonuje jej "rezerwacji" wysyłając krótką "pre-announce transmission". To taki sygnał do wszystkich innych odbiorników "class A", który służy stałemu uaktualnianiu ich własnych "map dostępnych szczelin czasowych".
Ze względu na dużą liczbę dostępnych w systemie ramek szczelin czasowych (pojemność systemu) i stałe uaktualniania "mapy" jego dostępności - transponder "class A" nada swoją wiadomość praktycznie zawsze.
Ufff...

--------------------
Kto chce więcej wyjaśnień - serdecznie polecam główne moje źródło wiedzy, które nie jest co prawda poświęcone odpowiedzi na pytanie "czemu czasami nie widać nazwy, choć widać MMSI", ale za to tłumaczy niełatwe kwestie w przystępny sposób.
To referat TADEUSZA STUPAKA i RYSZARDA WAWRUCHA z Akademii Morskiej w Gdyni - dostępny tu:
wn.am.gdynia.pl/pw/static/pdf.php?id_referat=304
Zacytuję wprost:
Urządzenie AIS klasy B monitoruje sieć, aby ocenić, czy ramka elementarna, w której chce nadawać swoje informacje, jest wolna od transmisji „obcych” stacji, i dopiero po pozytywnej weryfikacji może rozpocząć własną transmisję.
Urządzenie klasy A rezerwuje ramkę czasową na swoją transmisję w następnym cyklu w stacji bazowej, lub w pełniącej tę funkcję stacji, a stacja klasy B po sprawdzeniu, która szczelina czasowa (slot) jest wolna w bieżącym cyklu, w tej szczelinie nadaje w następnym cyklu. Może się więc zdarzyć, że dwie stacje nadawać będą w tej samej szczelinie.

Wtedy najczęściej "wygrywa" transmisja nadana z większą mocą (12.5W > 2W).

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 9: Były user, Colonel, Maar, Moniia, redgrist, reed, SebEire, Senator, zonti
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2016, o 06:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lip 2014, o 23:27
Posty: 537
Lokalizacja: s/y Nimrod, Newhaven UK
Podziękował : 170
Otrzymał podziękowań: 299
Uprawnienia żeglarskie: mors plastik
Może proste wyjaśnienie o co chodzi ze szczeliną czasową. Otóż urządzenia nadawcze dysponują jednym (dla swojej klasy) kanałem VHF. Mamy tu podobną sytuację jak z łącznością na 16. Jeżeli wiele osób zacznie gadać w tym samym momencie, nikt nie będzie zrozumiany. Aby tego uniknąć, urządzenia przed właściwym nadawaniem danych, wysyłają w eter "pilota", aby powiadomić inne stacje że chcą nadawać. Jeżeli w tym samym czasie inna stacja tez chce nadawać to porównujemy priorytet komunikatów, jeżeli natomiast obie chcą nadawać to samo, obie milkną na jakiś okres czasu (ważne aby był różny, w wypadku AIS jest zależny od prędkości) i próbują ponownie. Jeżeli natomiast nikt inny nie zgłasza się, stacja dostaje szczelinę czasu na swoja transmisję. Transmisja AIS jest bardzo wolna, więc priorytet maja dane podstawowe, prędkość, kierunek, położenie. Opis statku, nazwa, typ, stan zdrowia rodziny kapitana, nie są ważne więc czekają na wolną chwilę kiedy nie będą zakłócać danych podstawowych. Przy dużym ruchu w eterze mogą się nie doczekać, stan taki nazywamy wygłodzeniem komunikatu.



Za ten post autor beret otrzymał podziękowania - 2: Kurczak, reed
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2016, o 11:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Errata...
Jaromir napisał(a):
Czytałem też, że niektóre odmiany oprogramowania transponderów AIS "class A"
Oczywiście miało być "class B"...
Jaromir napisał(a):
I na podstawie tej "mapy" urządzenie wybiera najbliższą wolną ramkę w stosunku do swego kolejnego czasu nadawania (od 2min do 30 sekund, w zależności od prędkości).
Miało być "od 2 do 30 sekund lub co 3 min dla statków na kotwicy/postoju" (dotyczy klasy A)

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

beret napisał(a):
Transmisja AIS jest bardzo wolna
A szczelina czasowa ma aż 26 milisekund. Stąd m.in. konieczność organizacji kolejności nadawania. A organizacja jest taka, że bezkolizyjny dostęp do bramki ustalają sobie nadajniki używające SOTDMA (100% class A i bardzo nieliczne class B).
Dodatkowo "class A" mają ponad 6 razy większa moc od "class B", co powoduje, że w przypadku kolizji - czyli jednoczesnego nadania w tej samej szczelinie przez dwa transpondery różnych klas - transmisja nadana z "class A" najczęściej "przykrywa" transmisję z "class B".

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 2: Colonel, Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2016, o 15:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lip 2014, o 23:27
Posty: 537
Lokalizacja: s/y Nimrod, Newhaven UK
Podziękował : 170
Otrzymał podziękowań: 299
Uprawnienia żeglarskie: mors plastik
Tu bym polemizował bo A i B mają osobne kanały (bodajże 87 i 88) i o wzajemnym zakłócaniu własnie jest przytoczony wykład, ale pamiętajmy ciągle że pomimo powyższych dywagacji, w samej teorii, nie powinny na siebie wpływać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2016, o 18:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
beret napisał(a):
Tu bym polemizował bo A i B mają osobne kanały (bodajże 87 i 88) i o wzajemnym zakłócaniu własnie jest przytoczony wykład, ale pamiętajmy ciągle że pomimo powyższych dywagacji, w samej teorii, nie powinny na siebie wpływać.

Sorry - proponuję byś najpierw doczytał, a potem pisał...
Bo zupełnie nie jest tak, że "A i B mają osobne kanały".
Bo zupełnie nie jest tak, że w samej teorii, nie powinny na siebie wpływać.
I nie jest tak, że bodajże 87 i 88

Transpondery systemu AIS niezależnie od swojej klasy używają "wyższej strony" obu dawnych kanałów dupleksowych (dwuczęstotliwościowych) 87 i 88. Różne dokumenty różnie nazywają kanały przeznaczone dla systemu AIS, niemniej częstotliwości są takie:
AIS1 / 87B / Channel A - 161.975 MHz
AIS2 / 88B / Channel B - 162.025 MHz
A kanały 87 i 88 - (czyli "niskie" częstotliwości z dawnych dwu par dupleksowych - 157.375 MHz oraz 157.425 MHz) pozostają zwyczajnymi kanałami do fonicznej korespondencji publicznej, portowej, ship to ship, celników, coast guardów i SAR.

Transpondery systemu AIS zawsze używają obu kanałów nadawania - symultanicznie i bez żadnego sztywnego przydziału osobnych częstotliwości czy kanałów dla transponderów klasy "A" i klasy "B".
I właśnie dlatego przytoczony referat omawia wpływ transmisji transponderów klasy "B" na sieć AIS... A kluczowe dla potrzeby prowadzenia tych badań zdanie z tego referatu już tu przytoczyłem, brzmi: Może się więc zdarzyć, że dwie stacje nadawać będą w tej samej szczelinie.


PS. doczytać można np. tu:
http://www.allaboutais.com/jdownloads/A ... 201004.pdf
Cytat:
"RECOMMENDATION ITU-R M.1371-4, Technical characteristics for an automatic identification system using time-division multiple access in the VHF maritime mobile band
...
Annex 7 - Class B AIS using CSTDMA technology,
...
4. Technical requirements
...
4.4.1....For periodic repeated messages, the transmissions should alternate between channels A and B.


albo tu:
http://www.allaboutais.com/index.php/en ... ndamentals
Cytat:
AIS transponders use two different frequencies, VHF maritime channels 87B (161.975 MHz) and 88B (162.025 MHz), and use 9.6 kbit/s Gaussian minimum shift keying (GMSK) modulation over 25 or 12.5 kHz channels using the High-level Data Link Control (HDLC) packet protocol.
Although only one radio channel is necessary, each station transmits and receives over two radio channels to avoid interference problems, and to allow channels to be shifted without communications loss from other ships.

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 cze 2019, o 20:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4470
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 759
Otrzymał podziękowań: 1531
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Artykuł porządkujący zagadnienia AIS (szczególnie omawiający nadajniki B+ SOTDMA) enavigare z przejrzystymi tabelkami:
Załącznik:
AIS_funkcje_dane_czestosc.JPG
AIS_funkcje_dane_czestosc.JPG [ 114.69 KiB | Przeglądane 6368 razy ]

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 cze 2019, o 06:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14004
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Podsumowując. Na zatoce, w pobliżu portów gdzie jest duży ruch statków te typy tak mają. :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 22:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Artykuł porządkujący zagadnienia AIS (szczególnie omawiający nadajniki B+ SOTDMA) enavigare z przejrzystymi tabelkami:

Tabelki może i ciekawe ale stwierdzenie;

Cytuj:
Został zaprojektowany jako system unikania kolizji (szacowania ryzyka kolizji).


jest nie tylko wierutną bzdura ale może być niebezpieczne i wprowadzać w błąd niezorientowanego czytelnika.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 cze 2019, o 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17298
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2167
Otrzymał podziękowań: 3586
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
SIRK napisał(a):
wprowadzać w błąd niezorientowanego czytelnika


Czytelniku orientuj się, bo zginiesz marnie!!!

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 cze 2019, o 00:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Maar napisał(a):
Czytelniku orientuj się, bo zginiesz marnie!!!

Od czasu do czasu powraca na forum temat „wykorzystanie danych z systemu AIS do rozwiazywania sytuacji antykolizyjnych”. Jeżeli nie widzisz w tym żadnego problemu to do listy twoich niekompetentnych opinii możemy dopisać następną pozycje.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL