Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 mar 2017, o 11:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Czytam, czytam i niewiele rozumiem.
Jeśli chciałbym robić turystyczny przewóz pasażerów (mówiąc precyzyjnie pontonem z małym silnikiem po Wiśle w tę i na zad) komercyjnie, to potrzebuję lejce na stermotorzystę??? Czy może transport pasażerów w świetle wymagań nie będą tym samym co turystyka zarobkowa?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 16:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
sirapacz napisał(a):
Jeśli chciałbym robić turystyczny przewóz pasażerów (mówiąc precyzyjnie pontonem z małym silnikiem po Wiśle w tę i na zad) komercyjnie, to potrzebuję lejce na stermotorzystę???


Jeżeli będzie to przewóz komercyjny to tak - potrzebujesz taki patent.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU
z dnia 20 listopada 2014 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych i składu załóg statków żeglugi śródlądowej

Na szybko:

Patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej uprawnia do kierowania:
• małym statkiem, mały statek – statek, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 20 m, z wyjątkiem:
promów, statków przeznaczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów, holowników lub
pchaczy – niezależnie od długości ich kadłuba;
• łodzią przewozową o napędzie mechanicznym; łódź przewozowa – statek o napędzie mechanicznym albo bez napędu mechanicznego przeznaczony do przewozu nie więcej niż 12 pasażerów z jednego brzegu drogi wodnej na drugi


Aby uzyskać patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej, należy spełnić jedno z
poniższych wymagań:
• odbycie 10 - miesięcznej praktyki pływania na statkach żeglugi śródlądowej o napędzie
mechanicznym oraz złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu z zakresu wymaganej
wiedzy i umiejętności praktycznych;
• posiadanie stopnia chorążego Marynarki Wojennej albo Straży Granicznej w dziale
pokładowym oraz odbycie 3 - miesięcznej praktyki pływania na statkach żeglugi śródlądowej;
• odbycie 3 - miesięcznej praktyki pływania w ramach pełnienia służby na statkach
żeglugi śródlądowej o napędzie mechanicznym użytkowanych przez jednostki
organizacyjne kierowane przez organy podległe ministrowi właściwemu do spraw
wewnętrznych oraz złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu z wymaganej wiedzy i
umiejętności praktycznych.

Ściągnij sobie całość rozporządzenia i poczytaj.
Pływanie komercyjne wymaga nieco innych dokumentów niż rekreacyjne czy to się komuś podoba czy nie.
Niestety - chcesz zarabiać pływając - patent zawodowy musisz mieć.

A przeciw czemu się burzysz ?
Chciałbyś aby np samolot, którym lecisz komercyjnie pilotował ktoś latający rekreacyjnie np. lotnią ?

PS. Albo pływasz rekreacyjnie albo zawodowo - nie znam pojęcia turystycznego pływania komercyjnego :rotfl:

PS 2 - nasz kolega forumowy próbował już kiedyś tego samego o co obecnie pytasz i poległ na tym samym - musiał zrobić "steromotorzystę", co wcale nie jest takie proste czasowo ...

Ja ten patent zrobiłem dopiero po dwóch sezonach zawodowego pływania statkiem - niestety - stażu nie przeskoczysz. .

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 17:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
sirapacz napisał(a):
mówiąc precyzyjnie pontonem z małym silnikiem po Wiśle


Dodatkowo odnośnie silników na jednostkach śródlądowych.
I tak dobrze, że chciałbyś pływać z silnikiem przyczepnym (tak rozumiem).
Jakbyś miał mieć na jednostce silnik zabudowany to obawiam się, że nie uciekłbyś dodatkowo przed zrobieniem przynajmniej patentu mechanika statkowego żeglugi śródlądowej.

Bo wtedy wymagania jego uzyskania są jeszcze trudniejsze:

Aby uzyskać patent mechanika statkowego żeglugi śródlądowej, należy spełnić jedno z poniższych wymagań:

1) odbycie 30-miesięcznej praktyki pływania, przy czym co najmniej 20 miesięcy powinna stanowić praktyka pływania na statkach żeglugi śródlądowej przy obsłudze mechanicznych urządzeń napędowych i mechanizmów pomocniczych, natomiast 10 miesięcy może stanowić praktyka w stoczniach lub warsztatach mechanicznych przy remoncie silników spalinowych, oraz złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu z wymaganej wiedzy i umiejętności praktycznych;

2) posiadanie świadectwa motorzysty żeglugi śródlądowej oraz odbycie dodatkowej 12-miesięcznej praktyki pływania na statkach żeglugi śródlądowej na stanowisku motorzysty, przy obsłudze mechanicznych urządzeń napędowych i mechanizmów pomocniczych;

3) posiadanie dyplomu oficera mechanika na polskich statkach morskich, stopnia oficera służby mechanicznej Marynarki Wojennej albo stopnia oficera Straży Granicznej o specjalności mechanika

Podejrzewam, że musiałbyś mieć wtedy oba patenty - na "górę" i na "dól" znaczy patent pokładowy i maszynowy, ale to trzeba by zweryfikować w Insp. Żegl. Śródl.
Kiedyś tak musiałem mieć - teraz nie mogę się doczytać tego w nowym rozporządzeniu.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 18:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
nie burzę się, tylko szukam odpowiedzi. To co przytoczyłeś to z grubsza wiem tylko zachodziłem w głowę ,czy ustawodawca rozgraniczał (i czy jest tym) przewóz osób (transport z A do B) od obsługi wycieczek turystycznych pontonem czy innym maleństwem.

Cytuj:
• łodzią przewozową o napędzie mechanicznym; łódź przewozowa – statek o napędzie mechanicznym albo bez napędu mechanicznego przeznaczony do przewozu nie więcej niż 12 pasażerów z jednego brzegu drogi wodnej na drugi


Szukam właśnie punktu zaczepienia, że turystyka (komercyjna) nie jest przewozem pasażerów (jako transport np. na drugi brzeg). Nie chce mi się wierzyć, że takie wymagania są nawet dla takiej pchełki - w szczególności ten staż.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
sirapacz napisał(a):
czy ustawodawca rozgraniczał (i czy jest tym) przewóz osób (transport z A do B) od obsługi wycieczek turystycznych pontonem czy innym maleństwem.


A jaka jest wg Ciebie różnica pomiędzy "przewozem osób z punktu A do B" od "wycieczek turystycznych" w sytuacji, kiedy oba rejsy są rejsami komercyjnymi znaczy w obu sytuacjach przewoźnik zarabia na tychże usługach pieniądze ?
Jeżeli jest to przewóz komercyjny to zarówno jedno jak i drugie klasyfikuje się jako zawodowy przewóz osób z wszystkimi tego skutkami.

sirapacz napisał(a):
Szukam właśnie punktu zaczepienia, że turystyka (komercyjna) nie jest przewozem pasażerów (jako transport np. na drugi brzeg)


Komercyjny przewóz osób jest komercyjnym przewozem osób bez względu na to jak to nazwiesz...
Jeżeli jesteś zawodowym przewoźnikiem - a jesteś, bo za Swoje usługi pobierasz opłaty - tzn, że świadczysz usługi komercyjnego transportu wodnego i czy Ci się to podoba czy nie podlegasz prawodawstwu, które określa jakie masz mieć zawodowe uprawnienia do świadczenia powyższych usług.
I jest to proste jak pęczek drutu w kieszeni.

sirapacz napisał(a):
Nie chce mi się wierzyć, że takie wymagania są nawet dla takiej pchełki


Nie ma pojęcia "pchełki" - w pływaniu komercyjnym najmniejsza jednostka służąca do komercyjnego (a to sam określiłeś, że zamierzasz robić) przewozu osób określona jest jako "mały statek" czyli jest to jednostka transportu wodnego o długości kadłuba do 20 m przewożąca mniej niż 12. pasażerów
Jest to najmniejsza jednostka określona w przepisach dla jej komercyjnego wykorzystania.
Dla tak malej jednostki ustawodawca przewidział najniższy możliwy patent dla jej zawodowego prowadzenia czyli "żeglarski patent stermotorzysty".
I jednocześnie określił warunki dla uzyskania tegoż patentu - m.in staż, po uzyskaniu którego możesz przystąpić do egzaminu na tenże patent.
I to też jest proste jak pęczek drutu w kieszeni.

sirapacz napisał(a):
Nie chce mi się wierzyć


Możesz nie wierzyć, ale od wielu wręcz dziesięcioleci tak stanowi nasze prawo.
Patent ten można na szczęście uzyskać bez konieczności odbywania wieloletniej nauki w szkole pn. Technikum Żeglugi Śródlądowej - kiedyś w Kędzierzynie Koźlu oraz w Bydgoszczy..
Ustawodawca umożliwił uzyskanie tego patentu eksternistycznie, jednakże określił także niezbędny dla jego uzyskania staż w postaci wyciągu pływań.

Do zawodowego wożenia ludzi czyli do wzięcia za nich odpowiedzialności ustawodawca przewidział bowiem konieczność zdobycia niezbędnego doświadczenia w kierowaniu "małym statkiem" oraz zdania egzaminu państwowego.

Takie postawienie sprawy różni się od tzw "radosnej twórczości" czyli wersji "wczoraj kupiliśmy udkę a dziś chcemy wozić ludzi za kasę" ...

Powiedz czego dalej nie rozumiesz ?

Jestem naprawdę pozytywnie zastawiony do wytłumaczenia Ci tego bo sam przez to wszystko przechodziłem - i robiłem różne patenty - 25 lat temu ale pewnych ustawowych rzeczy oczywistych przeskoczyć się nie da ...

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

sirapacz napisał(a):
turystyka (komercyjna)


Nie gniewaj się ale nie znajduję w przepisach o pływaniu zawodowym określenia "turystyka komercyjna"
Może przybliż mi czego jest to definicja ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 22:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
próbowałem znaleźć wytrych jak jest z czarterami, gdzie ktoś robi komercyjne rejsy ale klienci są 'załogą' a nie 'pasażerami'. Podkreślałem 'turystykę', bo tam spodziwałem się ów wytrych znaleźć.

Ten staż to liczony w zatrudnieniu etatowym jest?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 23:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
sirapacz napisał(a):
Ten staż to liczony w zatrudnieniu etatowym jest?


Przepis stanowi tak:

Praktyką pływania wymaganą do uzyskania świadectw i patentów jest, okres pływania na
statku żeglugi śródlądowej w charakterze członka załogi, odpowiednio w służbie pokładowej lub mechanicznej, przy czym:
• za jeden rok praktyki uznaje się 180 faktycznych dni żeglugi odbytej w trakcie
następujących po sobie 365 dni;
• za jeden miesiąc praktyki uznaje się 15 dni faktycznej żeglugi odbytej w trakcie
następujących po sobie 30 dni.
Praktykę pływania na statku morskim zalicza się w służbie pokładowej do uzyskania patentu żeglarskiego stermotorzysty – w jednej trzeciej;

Nigdzie nie znalazłem zależności stosunku pracy do stażu.
Nie znalazłem nigdzie obowiązku zatrudnienia etatowego.
Masz jako kandydat do egzaminu na patent przedstawić jedynie "wyciąg pływań" na określonej jednostce (patrz powyżej), a staż będzie liczony wg powyższego wzorca z przedstawionego wyciągu pływań.
Tyle, że wyciąg ów ktoś podpisuje i raczej nie należy liczyć, że ktoś podpisze Ci wyciąg niezgodnie z odbytym faktycznie stażem...
Za duża odpowiedzialność za to i świadomość możliwości kontroli tego stażu gdyż czytamy dalej:

Do wniosku o wydanie patentu stermotorzysty należy dołączyć:
•dwie aktualne fotografie o wymiarach 20 x 25 mm;
•odpowiednio wyciąg pływania sporządzony na podstawie zapisów w żeglarskiej
książeczce pracy i potwierdzony przez urząd żeglugi śródlądowej, stwierdzający
odbycie wymaganej praktyki pływania na określonym stanowisku i wymieniający
rodzaje statków oraz śródlądowe drogi wodne, na których została odbyta praktyka
pływania,
lub
wyciąg pływania sporządzony na podstawie książki kontroli pracy sprzętu
transportowego lub innego dokumentu potwierdzającego przebieg służby,
potwierdzony przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej służb podległych
ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, stwierdzający nabycie wymaganej
praktyki pływania na określonym stanowisku i wymieniający rodzaje statków oraz
śródlądowe drogi wodne, na których praktyka pływania została odbyta...

i dalej:

Książeczkę (pracy) wydaje dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej właściwy ze względu na adres zameldowania osoby ubiegającej się o wydanie książeczki lub ze względu na siedzibę armatora, u którego osoba ubiegająca się o wydanie książeczki jest zatrudniona albo ma zostać zatrudniona — na jej pisemny wniosek.
Do wniosku o wydanie książeczki należy załączyć (m.in) :
• dokument stwierdzający posiadanie kwalifikacji zawodowych uprawniających do
pracy na statkach żeglugi śródlądowej,
• świadectwo o stanie zdrowia, stwierdzające zdolność do pracy na statkach żeglugi
śródlądowej,

No to tak z grubsza koniec tematu.
Bardziej się nie da chyba utrudnić zdobycia tych patentów.

PS Pisząc to tak się właśnie zastanowiłem, jak myślmy to wszystko przechodzili na te patenty zawodowe - góry i dołu - 25 lat temu :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 00:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
bury_kocur napisał(a):
A przeciw czemu się burzysz ?
Chciałbyś aby np samolot, którym lecisz komercyjnie pilotował ktoś latający rekreacyjnie np. lotnią ?

PS. Albo pływasz rekreacyjnie albo zawodowo - nie znam pojęcia turystycznego pływania komercyjnego

Oczom nie wierze, czyżby praca u podstaw powoli przynosiła efekty?

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 08:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
SIRK napisał(a):
Oczom nie wierze, czyżby praca u podstaw powoli przynosiła efekty?


Wybacz ale nie rozumiem Ciebie ...
Czy ja kiedyś miałem komuś za złe, że dla zarobkowego przewozu osób wymaga się innych dokumentów niż do pływania rekreacyjnego (gdzie moim zdaniem dla małych jednostek są one kompletnie zbędne - patrz system w SE) ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 09:42 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bury_kocur napisał(a):
lbo pływasz rekreacyjnie albo zawodowo - nie znam pojęcia turystycznego pływania komercyjnego


Może formalnie nie znamy takiego określenia, niemniej w praktyce mamy z tym do czynienia na co dzień. Sporo sterników zarabia sobie na życie w ten sposób (w tym na forum), nie mając żadnych zawodowych uprawnień. Nie jest to pływanie rekreacyjne dla nich, ponieważ czerpią z tego korzyści i czasem stanowi to dla nich główne źródło utrzymania. Nie mają też zawodowych uprawnień.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 10:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
plitkin napisał(a):
w praktyce mamy z tym do czynienia na co dzień


Wiktorze - wiem to oczywiście ...
Tyle, że autor wątku chciałby - z tego co rozumiem - wozić ludzi komercyjnie będąc niejako "na widelcu" na dużej rzece (czyli chyba w dużym mieście), co wcześniej czy też później skończyłoby się kontrolą jego uprawnień przez odpowiednie służby.

Bo takie pływanie, o jakim piszesz powyżej odbywa się gdzieś daleko, hen hen, na jakimś tam morzu strasznym :lol: i jest trudne do udowodnienia, iż wykonywane jest za pieniądze.
Znam wielu, którzy tak robią i nikomu to tak naprawdę nie przeszkadza.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
no właśnie, a ja chce by wszystko było legalnie aby nikt nie mógł się do mnie przypi...przyczepić.
I dlatego kombinuję jak obejść te durne wymagania a jednocześnie nie wychodzić poza ramy prawa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 11:11 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
sirapacz napisał(a):
no właśnie, a ja chce by wszystko było legalnie aby nikt nie mógł się do mnie przypi...przyczepić.
I dlatego kombinuję jak obejść te durne wymagania a jednocześnie nie wychodzić poza ramy prawa.


Masz pod nosem doskonale od lat funkcjonujące rozwiązanie.
Nie bierzesz żadnych opłat za przewóz. Nie ma opłat nie ma komercji. Nie ma komercji, jest turystyka. Jest turystyka, nie potrzeba stermotorzysty
Łaskawie przyjmujesz "dobrowolną ofiarę" na rzecz ...
Każdy proboszcz Ci to doskonale wyłoży. :rotfl:

sorry, nie mogłem się powstrzymac

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 11:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
ale jak nie wezmę kasy to dojedzie mnie skarbówka, a z dwojga złego to już chyba lepiej wypłynąć bez papierów ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 12:24 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
sirapacz napisał(a):
ale jak nie wezmę kasy to dojedzie mnie skarbówka,

Za co?
Większość organizacji tolerowanych a nawet popieranych przez państwo przechodzi z obowiązkowych opłat na dobrowolne darowizny
Przykładem PZW. Wprowadzili dobrowolną darowiznę w zamian opłaty za wydanie legitymacji członkowskiej.
Sprawdzone osobiście w lutym br. :evil:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 12:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
sirapacz napisał(a):
Jeśli chciałbym robić turystyczny przewóz pasażerów (mówiąc precyzyjnie pontonem z małym silnikiem po Wiśle w tę i na zad) komercyjnie, to potrzebuję lejce na stermotorzystę???
Precyzyjnie to ja myślę żebyś się zastanowił czy na takie pływanie pontonem w tę i na zad znajdziesz odpowiednią ilość chętnych która pozwoli Ci utrzymać się w tym biznesie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 12:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
i właśnie to chcę sprawdzić :) To nie ma mnie utrzymać - mam inny główny zawód. W Konstancinie-Jez. będzie budowana przystań dla kajaków co już samo w sobie jest dużym sukcesem. Narazie na rzeczce Jeziorce ale w związku z Flis Festivalem są już nieśmiałe przebąkiwania o zrobienie przystani w pobliżu istniejącego od niedawna (kilka lat) promu kursującego między Konstancinem (Gassami) a Karczewiem.
Jak się zacznie kręcić tam jakakolwiek turystyka (lokalna) to już będzie dobrze.

A dlatego z uporem maniaka chcę to wepchnąć pod DG, bo zmniejszy to ew. stratę (odliczenia zamortyzują) a może uda się na tym zarobić i wejść w ewidentną niszę. Z prowadzeniem kombinuję dlatego, by zaszczepić bakcyla w lokalsach - ktoś ich jednak musi najpierw 'przewieźć' i przeszkolić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
sirapacz napisał(a):
dlatego z uporem maniaka chcę to wepchnąć pod DG, bo zmniejszy to ew. stratę (odliczenia zamortyzują) a może uda się na tym zarobić i wejść w ewidentną niszę.


To już w tym momencie nie dasz rady ominąć przepisów i nawet nie myśl o koncepcji wożenia kogoś pod płaszczykiem turystyki (znaczy bezpłatnie) - wcześniej czy później ktoś Cię bowiem o dokumenty jednostki i stosowne patenty poprosi.
Nawet jak odpowiedni urząd sam z siebie tego nie wykona to ktoś życzliwy im złoży obywatelski donos na Twoją działalność.
Jakbyś taki rejs "turystyczny" wykonał raz - dwa - no góra trzy to może nikt by tego nie tykał.
Ale jak zamierzasz przewozy takie wykonywać regularnie to chciał/nie chciał podpadasz pod prowadzenie działalności gospodarczej i pływanie komercyjne ze wszystkimi tego skutkami.

Tym bardziej, że sam piszesz o fakcie:
sirapacz napisał(a):
istniejącego od niedawna (kilka lat) promu kursującego między Konstancinem (Gassami) a Karczewiem.


Nie wierz w to, że jak się tam pojawisz jako ich konkurencja to nie zrobią wszystkiego, aby Cię wygryźć, bo to są pieniądze
A pierwsze co zrobią to wykonają powyższy donos do Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej z informacją o podejrzeniu wykonywania płatnych przewozów pasażerskich przez osobę nie posiadającą stosownych uprawnień jednostką do tego nie przystosowaną.
Nie będziesz pierwszy, na kogo takie doniesienie do UŻŚ zostanie złożone.
A UŻŚ będzie zmuszony do wykonania owej kontroli - a po co Ci jej konsekwencje ?
Takie są brutalne prawa rynku.

Sorka, że burzę Twój spokój, ale pływałem kilka lat zawodowo statkiem i parę kontroli na skutek donosów konkurencji miałem i parę kontroli mnie już przetrzepało.
Tyle, że miałem wszelkie możliwe patenty, więc nic z tych kontroli nie wyszło.
Przemyśl czy to ryzyko jest warte kłopotów...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 14:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Po to robię wywiad u bardziej doświadczonych osób by wychwycić wszystkie potencjalne problemy i znaleźć ich rozwiązanie, jeśli możliwe.

Konkurencją dla promu nie jestem w żaden sposób (nawet do łba mi nie przyszło by iść w kierunku przewożenia z jednego brzegu na drugi jako transport) więc oni by mnie nie przeganiali - jestem tego prawie pewien.

Natomiast nie mam zamiaru działać pod płaszczykiem lub bez niego, jeśli nie będę w stanie udowodnić, że stoję w prawie.
Wychodzi na to, że muszę ograniczyć się do wypożyczania sprzętu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 17:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
sirapacz napisał(a):
Konkurencją dla promu nie jestem w żaden sposób (nawet do łba mi nie przyszło by iść w kierunku przewożenia z jednego brzegu na drugi jako transport) więc oni by mnie nie przeganiali - jestem tego prawie pewien.


Przemyśl to raz jeszcze i postaw się w pozycji takiego kapitana promu - pojawia mu się nagle ktoś chcący zarabiać pieniądze na JEGO podwórku i na JEGO wodzie...
I nie wiadomo co będzie robił dalej - może chce mnie wygryźć ..
Tak to działa...
Nie licz na to, że "ktoś" nie doniósłby do UŻŚ na pojawienie się Twojej działalności ...
Nie bądź taki optymista ...
Sorka, ale ja już coś takiego przeszedłem i wiem jak to funkcjonuje...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 17:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
sirapacz napisał(a):
Z prowadzeniem kombinuję dlatego, by zaszczepić bakcyla w lokalsach - ktoś ich jednak musi najpierw 'przewieźć' i przeszkolić.
Czy bardziej Ci zależy na zaszczepieniu u lokalesów bakcyla w turystyce wodnej czy też na zarabianiu na tym. Bo ja to widzę inaczej:
sirapacz napisał(a):
To nie ma mnie utrzymać - mam inny główny zawód.
Jeżeli Twoja DG umożliwia Ci swobodne dysponowanie swoim czasem to myślę, że jeżeli potrafisz zarabiać poza miejscem zamieszkania to możesz sobie organizować wypoczynek we własnym zakresie i wyjdzie Cię to znacznie taniej niż korzystając z ofert wyspecjalizowanych biur podróży a to też jest czysty zysk.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 18:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Bury kocurze ja nie robie optymistycznych założeń tylko staram się by były realistyczne i nie liczę na to, że mi się upiecze jeśli będę pływał bez wymaganych dokumentów (nie wiem czemu się zafiksowałeś na tym).

Marian: Zależy mi na jednym i drugim. Zarabiając na tym w weekendy małbym dodatkowe źródło dochodu które jednocześnie nie byłoby powiązane z moim podstawowym zawodem (co daje w rezultacie odpoczynek psychiczny-taka robota dorywcza to prawie jak urlop :) ). Ponadto jeśli by nie wypaliło to efektywna strata byłaby mniejsza aniżeli robienie tego charytatywnie tudzież stricte rekreacyjnie.
Na lokalsach mi zależy bo umacnia to moją pozycję i rozpoznawalność (to jak reklama), prywatnie chciałbym by Wisła była bardziej "rozrywkową" i rekreacyjną rzeką w mojej okolicy (lubię tam wypoczywać - mam blisko, rowerem czasami tam jeżdżę) no i jeśli lokalsi się przekonają bardziej do wisły by zwiedzać na silniku czy pałować wiosłami dla zdrowia to i powstanie rynek = szansa na wyjście poza etap eksperymentu.

Organizacja wypoczynku samemu sobie nie stanowi dla mnie problemu i chętnie wypoczywam w ciepłe wolne dni nad Wisłą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 19:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
sirapacz napisał(a):
Zarabiając na tym w weekendy małbym dodatkowe źródło dochodu
Nie wiem czy te pontony lub ponton zarobiłby w przyszłości na coś większego. Myślę o tzw gondolach. Jak kiedyś płynąłem Wartą w górę rzeki to spotkałem taką w okolicach Obornik. Nawet jej właściciel podjechał ze mną swoim samochodem na pobliską stację benzynową żebym uzupełnił sobie paliwo. Takie gondole silnikowe pływają w różnych rejonach Polski tu krótki film Z Narwi i pod koniec filmu widać druga taką samą bliźniaczą gondolę.
https://www.youtube.com/watch?v=WEiyX33aapg
Takie dwie gondole pływają po Odrze i stacjonują w porcie w Cigacicach i wożą turystów na pobliski stawek - starorzecze w dopływie Odry - Obrzycy. I cieszy się to sporym powodzeniem. Tylko taka gondola to już spory wydatek.
sirapacz napisał(a):
Organizacja wypoczynku samemu sobie nie stanowi dla mnie problemu i chętnie wypoczywam w ciepłe wolne dni nad Wisłą.
A tak z ciekawości czy w Twojej okolicy można by zwodować 5,5 m jacht z przyczepy (mój) i zostawić samochód i przyczepę na czas spływu Wisłą:
http://forum.zegluj.net/viewtopic.php?p=360756#p360756
Pytanie jest mocno niezobowiązujące ponieważ zbieram informacje na temat możliwości miejsc wodowania na ewentualną bliżej nie określoną przyszłość. Czasami udaje mi się pewne plany realizować a niektóre odkładam na później.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 19:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
A tu artykuł na temat takich gondoli w okolicach Łomży:
http://www.kobiecybialystok.pl/pomysl-na-weekend-rejs-gondolami-po-narwi/
I takie coś bym widział bardziej niż jakiś ponton.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 20:49 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Marian J. napisał(a):
A tu artykuł na temat takich gondoli w okolicach Łomży:
http://www.kobiecybialystok.pl/pomysl-na-weekend-rejs-gondolami-po-narwi/
I takie coś bym widział bardziej niż jakiś ponton.

6 takich gondol będących własnością Zamku w Pułtusku + 2 prywatne wożą ludzi po kanałach pułtuskich. W weekendy wypuszczają się nawet na Zalew Zegrzyński. Specjalnego obłożenia nie mają. Choć stawki niewysokie.
A ponton?. Za delikatny. Parę dobić do brzegu, mniej uważny pasażer i ...klejonko, klejonko.
W swojej marince mam kilku niedzielnych pontoniarzy. Sprężarka chodzi dość często. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 21:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
Bombel: mam świadomość delikatności ale jak wytrzyma 2 sezony to więcej niż potrzebuję by ocenić sens zabawy. Kompresor mi nie straszny;)

Marian: wyszedłem z tematem pontonów bo to najłatwiej zorganizować, najbardziej przenośne (łatwo przewiozę samochodem te kilka km), najlżejsze i najmniej zobowiązujące. Wiesz, pojemność 2-3 osób + ja to max co potrzeba, by wybadać teren (dosłownie i w przenośni bo musiałbym najpierw zdrowo opływać tę Wisłę w tę i na zad by ją poznać możliwie dobrze). Mnie wystarczy widoczne i stałe zainteresowanie - to dość by wziąć coś większego.

Gondole wymagałyby miejsca do cumowania - a na razie nie ma żadnego pomostu. Mam miejsce gdzie mógłbym z nimi na dziko przycupnąć ale znowu zostawianie tak tego samopas też jest złe.

Odpowiadając na twoje pytanie:
https://goo.gl/maps/DZHhNngG1SD2
tam gdzie stoi marker jest obecnie mały betonowy slip - nie wiem czy to ogólnodostępny czy właścicieli promu ale jest. Wypłynąć może być trudno bo tam płycizna jest zgodnie z nurtem, ale jak popatrzysz na zdjęcia to widać którędy się to robi. W razie czego z krzaków po drugiej stronie zatoczki też się da samochodem zrzucić. Po drugiej strony (Karczewia) jest slip należący do prawdopodobnie WTW i nie sądzę, by ktokolwiek miał jakieś obiekcje byś mógł z niego skorzystać.
Zaparkować samochód da się w kilku miejscach (ogólnie dość sporo miejsca).

edycja: przełącz się tam na street view - widać ten slip choć wydawało mi się, że obecnie leżą tam płyty betonowe.



Za ten post autor sirapacz otrzymał podziękowanie od: Marian J.
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 22:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
bury_kocur napisał(a):
Praktykę pływania na statku morskim zalicza się w służbie pokładowej do uzyskania patentu żeglarskiego stermotorzysty – w jednej trzeciej;
O!
To chyba mogę tego stermotorzystę dostać.
:rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 22:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
sirapacz napisał(a):
przełącz się tam na street view - widać ten slip choć wydawało mi się, że obecnie leżą tam płyty betonowe.
Piękna jest Wisła w Twojej okolicy i nie tylko w Twojej. Obejrzałem wszystkie zdjęcia podpięte pod ten link który dałeś. Jeżeli chodzi o pływanie pontonami z ludźmi to dobrze byłoby znaleźć jakieś ciekawe miejsce gdzie można by dopłynąć i zacumować. Wklejam zdjęcie tego zakątka na Obrzycy gdzie dopływają gondole z Cigacic. Zdjęcie to zamieściłem kiedyś w zagadkach słodkowodnych. Ja tam dopłynąłem swoim maleństwem w rejsie z Wrocławia właśnie do Cigacic w 2012 roku.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:32
Posty: 1342
Lokalizacja: Turowice /k.Konstancina-Jeziorny
Podziękował : 546
Otrzymał podziękowań: 428
Uprawnienia żeglarskie: bezpatencie
pontonem można dobić w wielu miejscach - tylko, że wymagane uprawnienia mnie delikatnie mówiąc powalają. Jeśli nei znajdę luki prawnej to zakończy się to zwykłym wynajmem sprzętu pływającego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
sirapacz napisał(a):
to zakończy się to zwykłym wynajmem sprzętu pływającego.
To lepiej żeby to nie były pontony. Raczej jakieś łodzie z silnikami o mocy nie wymagającymi uprawnień.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL