Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 maja 2018, o 22:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 mar 2012, o 08:33
Posty: 1894
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 150
Otrzymał podziękowań: 279
Uprawnienia żeglarskie: wszystkie potrzebne
Właśnie wróciłem z majówkowego pływania po naszym Bałtyku. Rejs był idealny. Wypłyneliśmy z Górek Oceanisem 43 i pocisneliśmy do Łeby po mojego młodego. Łeba jak to Łeba atrakcyjna i skasowała na 40 zł. Z Łeby na Bornholm, warunki był€ tridne, kilka portów zamnkniętych ale do Hasle wpłyneliśmy. Zapłaciliśmy niewiele, prysznice, pranie i inne kible normalnie dostępne. Później popłyneliśmy na południowe szkiery szwedzkie. Cumowaliśmy gdzie byl prąd, woda, sauna i ogólnie wsio do bólu. Najdroższy port to 250 koron. Alee wpływamy do Helu. 80 zł plus 8 zł prysznic od załoganta. Prysznic wieczorem i rano, i jak policzyliśy my to wyszło około 150 zł. To najdroższy port w południowej Szwecji tyle nie kosztował, gdzie oferował o wiele większy standard z saunami itp. Ale to jest pikuś. . Cumujemy i dwoje typów podjechało i wystawiają rachunek. Pytam ''Ile?'', Młody bosman '' 80zł i nazywaj mnie Pan, Pan 5 złotych bo wstyd'' . Stary bosman kolo niego zero reakcji. Pikus zaplacilismy i pytamy sie co mamy w cenie. Prysznice, kibel, prad, wode. Po czy kolezanka idzie do cebuli do wc a tam zamknięte. Szarpie drzwi i nic. Nagle bosmam ''Co tak szarpie?''. Ona '' Zamknięte''. Bosman'' Jak zamknięte jak cało dobowe''. I sam szarpie drzwi od cebuli. Zauwazyla to stara klozetowa i poznała bosana. Otworzyla i zapytala o co chodzi. Bosman tlumaczy jej ze ma byc otwarte dla żeglarzy 24 h bo maja to w cenie. A ona '' Już dzisiaj sprzatała 2 razy i pierd... sprzatac 3 raz. ''jakby bylo płatne dla żeglarzy to by tak często nie srali''.


A My chcieliśmy do Morgana Na rybę.


To był ostatni raz, wolę do Jastarni i taksą/kolejką karnąć się do Morgana.



Za ten post autor Nicram otrzymał podziękowanie od: SP9GMK
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 maja 2018, o 23:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Nicram napisał(a):
plus 8 zł prysznic od załoganta. Prysznic wieczorem i rano, i jak policzyliśy my to wyszło około 150 zł.


Hmm...

Nie macie na tym jachcie prysznica ?

Tam chyba powinny nawet być łazienki sztuk dwie...

Wyszłoby Wam taniej, spokojniej i szybciej niż w prysznicach w jajku ....

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 maja 2018, o 23:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Nicram napisał(a):
To był ostatni raz, wolę do Jastarni i taksą/kolejką karnąć się do Morgana.


Niewiele zaoszczędzisz.

Byłem w czasie majówki i na Helu i w Jastarni.

Ja mam 40 ", więc na Helu zapłaciłem 60 zł.

W Jastarni zapłaciłem 54 zeta a prysznice są po 7 zł.

Tak dużo zaoszczędzisz cumując w Jastarni ?

A jak doliczysz jeszcze ową taksę do Morgana to obawiam się, że wyjdzie Ci drożej.

Tym bardziej, że na Helu WC jest w cenie a w Jastarni chyba chcieli za kibelki dodatkowo kasę - piszę chyba bo nie korzystałem, ale pozycja w cenniku była...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 00:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2018, o 15:39
Posty: 57
Lokalizacja: Europa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 12
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan Jachtowy, RYA Yachtmaster
Nicram, tez mnie kiedys naszla taka gleboka refleksja, gdzies po n-tym razie w Helu. Ze w sumie to standard od 8 lat sie nie zmienil. Cebula smierdzaca, wiecznie zamkniete z powodu ze nieczynne, postoj nietani, a prysznic ekstra platny. Ze 3, 4 lata temu mialem w rzeczonej cebuli smiesza sytuacje, wracalem z rejsu Jotka, prysznica oczywiscie na burcie niet, wiec po kilkudniowym przelocie ze Szwecji Hel witalem jako oaze z ciepla woda. Poszedlem do cebuli, zaplacilem myto, wdrapalem sie na 2 pietro do lazienek, ogolilem coniebadz zarosnieta facjate, wlaze po prysznic i po 2min stukanie do drzwi, drzwi sie otwieraja i slysze jak Starsza Klozetowa mowi, ze te 8zl to bylo za pojedynczy prysznic, i ile mozna siedziec i ze jak tak dlugo i tyle wody zuzywam to jak zaraz nie wyjde to bede doplacac. No zenada.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 06:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 mar 2012, o 08:33
Posty: 1894
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 150
Otrzymał podziękowań: 279
Uprawnienia żeglarskie: wszystkie potrzebne
Bury, mamy dwie łazienki z malinami prysznicowymi na tym jachcie Ale to nie o to chodzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 07:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Premier Marinas (lista miejsc i ceny)

Załącznik:
IMG_8163.PNG
IMG_8163.PNG [ 113.98 KiB | Przeglądane 6523 razy ]
Załącznik:
IMG_8163.PNG
IMG_8163.PNG [ 113.98 KiB | Przeglądane 6523 razy ]
Załącznik:
IMG_8162.PNG
IMG_8162.PNG [ 112.69 KiB | Przeglądane 6523 razy ]


Cowes- max £3.35 za metr.

To takie sobie przykłady z najdroższych marin w UK. Co mają w standardzie, poczytajcie na ich stronach...
Ot, tak dla informacji. Możecie podrzucić zarządowi "mariny" w Helu....

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 08:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Moniia napisał(a):
Możecie podrzucić zarządowi "mariny" w Helu....


Monia - i co z tego, że komuś taki cennik pokażemy ?

Ceny w portach są z grubsza w wszędzie podobne.

W Gdańsku na Motławie jest 8 zł/mb. jachtu/dzień co przy 12 metrowym jachcie daje ok. stówki dziennie a prysznice płatne ekstra 5 zeta/szt.

W Jastarni pisałem powyżej ale powtórzę - za 40 " zapłaciłem 54 zeta a prysznice płatne osobno.

Sopot - 8 zł /mb/ dzień a toalety to jakiś sen kretyna - DWA oczka WC łączone z prysznicem i rano kolejka jak w mięsnym za komuny

W Łebie za 40 " zapłacę 55 zeta + dychę za prąd co wychodzi podobnie jak na Helu a prysznic jest na wrzutki 5 zeta/ 3 min.

Najtaniej teraz w majówkę było w Pucku - zapłaciłem 48 zeta a prysznic był za 2 zeta (automat w drzwiach - woda ciepła bez limitu tyle, że port rybacki Puck jest fajny, bo klimatyczny ale jak schodzisz z morza to wchodzisz na Hel a nie do Pucka.

Mnie Hel podoba się bardzo szczególnie po ostatniej rozbudowie - miejsc dużo, bosmani są - przynajmniej jak dla mnie bo znam ich wszystkich prywatnie - bardzo mili i gościnni, ale ja nie korzystam tam z sanitariatów a prysznica używam na jachcie.

Ale fakt faktem - całą ta "cebulę" powinno się wysadzić w powietrze a na jej miejscu zbudować normalny dom żeglarza z normalnymi sanitariatami czynnymi 24h a nie co rok przywozić do portu prysznice + kible w kontenerach ...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 09:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
To, że jeśli za jacht płacicie 150zl to jest to porównywalna cena z NAJDROŻSZYMI marinami u mnie. I z jakimiś chorymi dodatkowymi opłatami...
I nie pokazujcie cennika samego - tylko tez info ze strony, co w tej cenie jest. I domagajcie się tego. Bo skoro się nie domagacie - to po co niby ktoś ma się starać, jak i tak zapłacą?

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 09:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Moniia napisał(a):
Bo skoro się nie domagacie - to po co niby ktoś ma się starać, jak i tak zapłacą?

Nie ma konkurencji, to mają do gdzieś. Poza tym, to nie są prywatne firmy zazwyczaj, więc tym bardziej mają to gdzieś. Bo komu ma niby zależeć?

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 11:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Moniia napisał(a):
I domagajcie się tego. Bo skoro się nie domagacie - to po co niby ktoś ma się starać, jak i tak zapłacą?


Chcieliśmy kapitalizmu to go mamy :rotfl: a że w najgorszej możliwej formie to już inna bajka:-(((
Ale spoko, już nasza światła partia matka którą mamy przy władzy wprowadza narodowy socjalizm... Będzie dobrze...

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 11:55 

Dołączył(a): 7 sie 2012, o 23:23
Posty: 47
Podziękował : 6
Otrzymał podziękowań: 63
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Niestety, jest i - obawiam się - będzie gorzej. Do Helu przypłynąłem w sobotę i w pierwszej chwili ucieszyłem się, co prawda, keja była cała zajęta, ale za to w y-bomach pełno wolnych miejsc. Na tym się radość zakończyła, bo do Helu zawitało nowe. Niektóre stanowiska zagrodzone liną, a z innych pan bosman uprzejmie wypraszał. Okazuje się, że w Helu, wzorem miejscowych plaż, zapanował parawaning. Panowie wędkarze, za wiedzą i aprobatą dyrekcji wprowadzili nowe obyczaje. Nieważne, że ich nie ma w porcie, miejsce jest ich. Nie wiem, według jakich zasad płacą za postój, ale uważam, że to absurd, żeby w miejscu, w którym spokojnie cumują dwie 47-demki stały 4-metrowe motorówki. W efekcie, jachty stały w awanporcie (szczęśliwie nie było wiatru), a miejsca w y-bomach albo były zajęte przez maleństwa z pewnością nie płacące 80 zł/dzień za postój lub wręcz pozostały do niedzieli puste. Taki nowy obyczaj i portowy biznes.

Mirek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 13:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kaszuba56 napisał(a):
Taki nowy obyczaj i portowy biznes.


Tak jest wszędzie - popłyń do Jastarni czy do Gdańska ...

Ty przypłyniesz na jedną noc a taki rezydent płaci za miesiąc lub sezon.

I żąda, aby jego miejsce myło wolne.

W normalnym świecie istnieje system tabliczek zielono/czerwonych, które informują przypływających czy dane miejsce (rezydenckie) jest obecnie wolne czy nie.

My tego jeszcze nie przyjęliśmy choć np. w moim Klubie jak wypływam np. na miesiąc to bosman wie, że miejsce jest wolne - wie, do kiedy i może tym miejscem dysponować a Klub dzięki temu uzyskuje dodatkowe przychody.

Ale tak jest w niewielu marinach bo łatwiej jest zamknąć miejsce w poprzek niż zadawać sobie trud o jakim piszę powyżej.

Póki pensja bosmanów nie będzie wprost uzależniona od ilości kasy wpływającej od użytkowników portu póty będzie jak jest.

Znaczy wraca stare - czy się stoi czy się leży to pensyjka się należy.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Kaszuba56 napisał(a):
Do Helu przypłynąłem w sobotę


Znaczy - minęliśmy się :-(

Bo ja tam stałem piątek/sobota.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 maja 2018, o 13:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11602
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1618
Otrzymał podziękowań: 3848
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jurmak napisał(a):
Chcieliśmy kapitalizmu to go mamy

No to pojechałeś... Gdzie niby jest ten kapitalizm? Nie ma właśnie, i stąd problem!

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 maja 2018, o 18:54 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
No Hel sprawia ,,specyficzne wrażenie" - w majówke byłem tam pierwszy raz i właśnie ta ,,cebula" tj. ,,instytut bursztynu" czy jakoś tak jest trochę jak z Barei. Wchodzimy i naszym oczom ukazuje się PAni Kierowniczka za pulpitem informująca od wejścia, że prysznic 8 PLN/osoba , OK dwa dni bez mycia swoje robi, lecę płacić i już chcę wbijać na górę...HALT...trzeba czekać aż ludzie z góry będą schodzić bo ona tam sobie jakoś policzyła, że jak na górze będzie za dużo osób to może być tłok w prysznicach - no nic czekam dobre 15 minut aż ktoś zejdzie. A że byliśmy w kilka osób to tak też ruszamy na góre...i znów...HALT tym razem okazało się, że mamy wchodzić max po 2 na góre bo inaczej zapadnie się czasoprzestrzeń :rotfl:
No nic grzecznie czekamy i wchodzimy parami (dobrze, ze za rączke nie kazała się tzymać). Oznakowania oczywiście żadnego nie było, dzięki czemu zanim trafiłem do pryszniców zwiedziłem sobie górne pienterko gdzie było chyba coś na kształt prac remontowo-budowlanych.
No nic wreszcie trafiam do pryszniców a tam ZONK - wieszaczki są ale tylko poza kabinami i radź sobie człowieku. Dobrze, że woda ciepła chociaż była ;)
Najlepszy motyw to jednak kibelek obok pryszniców - niby nic niezwykłego a jednak - kolega chciał za potrzebą i że owszem można wejść ale tak bardziej z latarką bo swiatła to tam niet - okazało się, że jakiś janusz biznesu postanowił wyprowadzić jakąś tajemniczą instalację do skrzynki z bezpiecznikami i światło pojawi się wtedy, gdy wrzucimy do skrzyneczki monete (cały czas pamiętajmy, że za możliwość ablucji została wniesiona opłata ca. 2 EURO.
Dlaczego to podkreślam: W marinie Lipawa gdzie też cumowaliśmy był dostępny prysznic za cenę 1 EURO i była to elegancko zamykana kabinka z siedziskiem wymurowanym, wieszaczkami i podgrzewaną podłogą, do tego obok były czyściutkie kibelki i to wszystko za ca. 4,30 PLN
W Windawie z kolei dostęp do sanitariatów był wliczony w cene mariny
No cóż po tygodniu spędzonym na obczyźnie bardzo szybko poznalem, że jestem znów w kraju ;)

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 06:42 

Dołączył(a): 5 paź 2012, o 15:48
Posty: 2403
Podziękował : 556
Otrzymał podziękowań: 528
Uprawnienia żeglarskie: sernik morski gotowany
SP9GMK napisał(a):
No cóż po tygodniu spędzonym na obczyźnie bardzo szybko poznalem, że jestem znów w kraju

No to na co narzekasz? :mrgreen:

_________________
Miłego dnia :)
Pozdrawiam
Waldi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 07:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Cebula ? :-o To już nie jajo Burmistrza ? :lol:

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 07:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kurczak napisał(a):
Cebula ? :-o To już nie jajo Burmistrza ?


Stosuje się te obie nazwy wymiennie - obie równie dobrze oddaje stan rzeczy.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 19:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Cytuj:
Hel

O Helu pisałem już 18 maja 2010. I już wtedy było... dziwnie... ;) http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=1454&page=0

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowania - 2: Nicram, SP9GMK
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 135 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL