Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Jak zaczynałeś nurtowały Cię podobne pytania?
Tak 20%  20%  [ 1 ]
Nie 80%  80%  [ 4 ]
Liczba głosów : 5
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2018, o 23:55 

Dołączył(a): 7 lip 2015, o 12:36
Posty: 3
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: Oficer Elektroautomaty Okrętowy
Tytuł: Motorowodniak, a żeglarz. Jach motorowy, a żaglowy. Żegluga handlowa pełnomorska, a turystyczna.

Witam,
Już kiedyś zamieszczałem podobny temat i całkiem sporo się dowiedziałem, więc próbuję znowu z trochę innymi pytaniami które nurtują mnie od dłuższego czasu, a prawo ciągle się zmienia i wcale nie jest do końca dla mnie jasne.
Zna ktoś definicję prawa co do jachtów motorowych i jachtów żaglowych. Czy jacht żaglowy ze złożonym masztem, może być jachtem motorowym? I prowadzić go tylko na patencie motorowodnym?
Jak teraz wyglądają przepisy, czy na podstawie np. sternika jachtowego, mogę wyrobić sobie odpowiedni patent sternika motorowodnego?
Czy jako Oficer Elektroautomatyk Okrętowy mogę uzyskać któryś patent bez egzaminu?
I po co zostały wymyślone takie patenty jak mechanik motorowodny, do czego taki patent specjalnie dla potrzeb żeglarstwa turystycznego?

Jeśli moje pytania sa bez sensu przepraszam, ale z żeglarstwem turystycznym dopiero planuję zacząć przygodę i zastanawiam się jaka jest najlepsza droga na wydanie jak najmniejszej ilości pieniędzy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 07:50 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
IMHO najrozsądniej, czyli by nie marnować czasu i środków, będzie zrobić szkolenie na jachtowego sternika morskiego. Patent ten daje także uprawnienia sternika motorowodnego, który też możesz otrzymać na jego podstawie, jeśli zechcesz nosić drugi plastik dla pewności. Koszt żaden http://www.motorowodniacy.org/patenty/n ... entow.html

Jeśli masz uprawnienia zawodowe do prowadzenia statków/okrętów, to dostaniesz patenty motorowodne bez egzaminu; a do uzyskania patentów żeglarskich należy jeszcze wykazać umiejętność żeglowania, czyli bodaj patent żeglarza. Kurs na żeglarza taniej niż na sternika
Czy elektroautomat może stanąć na mostku to nie wiem :roll: ale patent mechanika zapewne dostaniesz; to tylko potwierdzenie umiejętności obsługi większej maszynowni.

Z punktu widzenia patentów i papierków, jacht jest żaglowy (lub motorowy), jeśli zostanie tak zarejestrowany ;) albo jeśli, konstrukcyjnie, jego napęd główny stanowią żagle (lub silnik). Więc jak masz maszt, to masz też umieć prowadzić żaglowiec; nieistotne czy w danej chwili onże żagiel/maszt stoi. Musiałbyś go zdemontować i zostawić na brzegu :)

A z punktu widzenia prawa drogi - jacht który w danej chwili używa silnika do napędu jest 'statkiem o napędzie mechanicznym'; niezależnie od tego czy dodatkowo wozi też żagle, lub wiosła, czy inne jeszcze ozdoby).

Szczegóły dalsze, zwłaszcza że mogły się zmienić, pewnie ktoś dopisze jeszcze, ale co do planu i strategii uczenia się to by było na tyle. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 09:03 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
1.sternika jachtowego wymieniasz na jachtowego sternika morskiego
2.Na jsm możesz prowadzić także jachty motorowe ale niestety nie jest to wprost napisane na plastiku i by nie tłumaczyć np.zagranicą lepiej wystąpić o msm do PZMiNW na podstawie jsm

ps
Zabawa zajmie ponad 2 miesiące i kosztować będzie 2x50zł + fotki + notarialne potwierdzenie ksera jsm + listy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 09:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
lowcasz napisał(a):
Jak teraz wyglądają przepisy, czy na podstawie np. sternika jachtowego, mogę wyrobić sobie odpowiedni patent sternika motorowodnego?
Zajrzyj do przepisów. Albo do wikipedii chociaż... https://pl.wikipedia.org/wiki/Patent_%C5%BCeglarski Albo na stronę PZŻ / PZMWiNW http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/nadanie-uprawnien-zeglarskich-na-podstawie-motorowodnych.

Use google Luke! http://rtfm.killfile.pl/#zanim

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 09:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
lowcasz napisał(a):
I po co zostały wymyślone takie patenty jak mechanik motorowodny, do czego taki patent specjalnie dla potrzeb żeglarstwa turystycznego?
A to bardzo dobre pytanie!
IMHO ten "patent" jest nielegalny, bo rozporządzenie go sankcjonujące wydano niezgodnie z ustawową delegacją:
Cytuj:
15. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia:
1) wymagania niezbędne do uzyskania dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień, w szczególności dotyczące wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa, oraz odpowiadający im zakres uprawnień do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych,
(zresztą powtórzoną w rozporządzeniu) a na temat "uprawnień" mechanika motorowodnego napisano:
Cytuj:
§ 11. 2. Osoba posiadająca patent mechanika motorowodnego jest uprawniona do pełnienia funkcji kierownika maszyn na jachtach motorowych.
Czyli: patent mechanika nie uprawnia do "prowadzenia jachtów" (żadnych) - co przeczy delegacji. :twisted: Już licencje da się jakoś "obronić", ale ten patent - żadną miarą...
Ale, jak konstytucję można zmienić ustawą - to zapewne ustawę można zmienić rozporządzeniem... i całe rozumowanie na temat "wykraczaniu poza delegację ustawową" jest - w obecnej rzeczywistości - pozbawione sensu... :cry:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 29 maja 2018, o 09:50 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Jaromir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 09:32 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Wątkozasadźca już to wie :D viewtopic.php?f=17&t=26752&view=next ino, jak podejrzewam, chce dopytać dokładnie nim przejdzie do dzieła.

A przeca Lowcasz wie też sam jakie ma już "uprawnienia" i do czego. Mam nadzieję; znaczy że ma napisane.
A kiks prawny w tem tylko że 'kierownik jednostki sportowej' (względnie turystycznej) winien legitymować się 'patentem sportowym'.
Wisz, Wojtku, dziś już podobno można nie mieć przy sobie prawa jazdy przy kontroli, ale był taki obowiązek, musiało siem fizycznie wozić, i mandata dawali jak nie miał, bo kierowca ma obowiązek "legitymować się". A nie tylko "mieć uprawnienia".
Świstek urzędasom najważniejszy :mrgreen:
A prawnicza kasta po to tyle lat studiuje sztukę przekręcania pojęć, by sprawniej odwrócić koty ogonem. To co siem żołądkować? :-P

Dla pełnej jasności, w temacie: mając uprawnienia (jak podejrzewam) do 'kierowania statkiem' (motorowym), występujesz do motorowodniackiego związku o wydanie papierka (ściślej plastiku). To tylko formalność. Czyli powinien wysłać wniosek (i opłatę za wydanie), by mieć dokument do okazania.

A mając te uprawnienia, lub już ten patent motorowodny załątwiony, uzyskasz też odpowiedni patent żeglarski zdając egzamin z prowadzenia łódki żaglowej, czyli egzamin na patent żeglarza. Jeśli to umiesz to sam egzamin, za kurs płacić nie trzeba.
To trochę tak jakby kierowca ciężarówki, z prawkiem kat C, chciał jeszcze prawko na motocykl; trzeba zdać egzamin z prowadzenia motocykla, na placyku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 09:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Ryś napisał(a):
Wisz, Wojtku, dziś już podobno można nie mieć przy sobie prawa jazdy przy kontroli, ale był taki obowiązek, musiało siem fizycznie wozić, i mandata dawali jak nie miał, bo kierowca ma obowiązek "legitymować się". A nie tylko "mieć uprawnienia".
Świstek urzędasom najważniejszy :mrgreen:
To do mnie? :ugeek: Bo ja nic o maniu uprawnień / niemaniu świstka nie pisałem... :?:

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Ryś napisał(a):
A przeca Lowcasz wie też sam jakie ma już "uprawnienia" i do czego.
Zdaje się że ta "wiedza" została przez Jaromira sprostowana (z podaniem podstaw prawnych)...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 09:46 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
A nie pisałeś. Ale to właśnie istotą sprawy, czy tam podstawą technik nabierania frajerów/poddanych.
Po prostu warto zastosować też spojrzenie od innej strony, gwoli lepszego zobrazowania temata. Znaczy od tyłka. Albo od kota ogona :mrgreen:

Bo zauważ (znaczy, zresztą, przecież wiesz) że w świecie cywilizowanem zachodniem od kapitana wymaga się by "miał niezbędne umiejętności", czy "kwalifikacje" (competence); w razie wątpliwości, np jakiego wypadku, gościa nawet przeegzaminują by sprawdzić.
A gdy azjatycko-mongolska mentalność widzi papir nadany ponad realia. Nadany przez władze, po uważaniu.
A toż 'patenty' służą do do utrzymywania związków, co chcą waadzy i kaasy. :-P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Ryś napisał(a):
Dla pełnej jasności, w temacie: mając uprawnienia (jak podejrzewam) do 'kierowania statkiem' (motorowym), występujesz do motorowodniackiego związku o wydanie papierka (ściślej plastiku). To tylko formalność.

Bzdura.
Możliwość uzyskania "patentu" morskiego sternika motorowodnego bez konieczności zdawania egzaminu mają tylko osoby mające uprawnienia do kierowania okrętami albo statkami w żegludze morskiej uzyskane w Marynarce Wojennej, Straży Granicznej, Marynarce Handlowej, służbie ratowniczej SAR lub rybołówstwie morskim.
Możliwość uzyskania "patentu" sternika motorowodnego bez konieczności zdawania egzaminu mają tylko osoby posiadające zawodowe uprawnienia do kierowania statkami żeglugi śródlądowej.
Źródło - &13 pkt 3 i 4 tu:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 130460.pdf
Posiadany przez zasadźcę wątku dyplom Oficera Elektroautomatyka Okrętowego nie oznacza uprawnień do kierowania statkami albo okrętami.
Źródło & 55 pkt 6 tu:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 180802.pdf
Nie można go zatem wymienić na "patent" motorowodny uprawniający do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych.

Dyplom Oficera Elektroautomatyka Okrętowego uprawnia do obsługi maszyn na okrętach lub statkach w żegludze morskiej, zatem bez konieczności zdawania egzaminu można go wymienić na "patent" mechanika motorowodnego. Który nie daje jednak uprawnień do prowadzania jachtów żaglowych albo motorowych.
Źródło - &13 pkt 6 - tu:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 130460.pdf

Ryś napisał(a):
dziś już podobno można nie mieć przy sobie prawa jazdy przy kontroli, ale był taki obowiązek, musiało siem fizycznie wozić,

Bzdura.
Nie "prawo jazdy", bo zmiany dotyczą tylko obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Kierowcy nadal muszą i będą musieli mieć dokument prawa jazdy przy sobie. Brak jest i będzie karany mandatem.
I nie "już dziś podobno", bo zmiana dotycząca dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC będzie wchodzić etapami, po ogłoszeniu tego przez ministra cyfryzacji (w ciągu 2 lat, jak twierdzi...)

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Ostatnio edytowano 29 maja 2018, o 10:34 przez Jaromir, łącznie edytowano 2 razy


Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: Ryś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:23 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Jaromirze: jesteś niezawodny! :D I dobrze, bo diabeł tkwi w szczegółach.
Czyli niech robi sternika jachtowego.

Acz co do "posiadania prawa jazdy" to jest różnica czy ktoś "nie ma uprawnień", czy też ma prawko, ino zapomniał zabrać ze sobą. To drugie kosztowało 50 zł, i tyla.
A na dzikiem zachodzie przejeździłem hamerykie wzdłuż i wszerz, nie mając prawa jazdy, i to w sensie 'uprawnień' (egzamin ichni oblałem :oops: ), nie że tylko papiera przy sobie. Nikt nigdy siem nie czepiał, włącznie z policją.
Mentalność, jako się rzekło.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Ryś napisał(a):
Czyli niech robi sternika jachtowego.

W kwestii formalnej: nie da się obecnie.... :-P
Ja tam zrozumiałem że ma sternika jachtowego. Bo pytał:
lowcasz napisał(a):
czy na podstawie np. sternika jachtowego, mogę wyrobić sobie odpowiedni patent sternika motorowodnego

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 29 maja 2018, o 10:38 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:30 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
OK: Jachtowy Sernik Morski :D
A bo jakby un już miał sernika jachtowego, to przeca by nie pytał! :rotfl:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
lowcasz napisał(a):
czy na podstawie np. sternika jachtowego, mogę wyrobić sobie odpowiedni patent sternika motorowodnego?

Na podstawie "patentu" sternika jachtowego możesz wystąpić do PZŻ o wymianę na aktualnie (od 2013) obowiązujący "patent" jachtowego sternika morskiego.
Aktualnie obowiązujący "patent" j.st.m. uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych - w takim samym zakresie jak aktualnie obowiązujący "patent" morskiego sternika motorowodnego. Na podstawie & 13 pkt 1 tu:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 130460.pdf

Niestety ministerialne tuzy w trakcie tworzenia rozporządzenia wyżej zalinkowanego uparły się, by akurat tego uprawnienia... nie zapisywać wprost na druczku dokumentu zwanego "patentem".
I dlatego lepiej aby posiadacz "patentu" j.st.m. planujący prowadzenie jachtu motorowego - w szczególności za granicą - wystąpił do PZMiNW o wystawienie osobnego "patentu" morskiego sternika motorowodnego - "na podstawie posiadanych uprawnień żeglarskich".

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Ryś napisał(a):
Acz co do "posiadania prawa jazdy" to jest różnica czy ktoś "nie ma uprawnień", czy też ma prawko, ino zapomniał zabrać ze sobą.To drugie kosztowało 50 zł, i tyla.

Tak - i dlatego napisałem Kierowcy nadal muszą i będą musieli mieć dokument prawa jazdy przy sobie. Brak jest i będzie karany mandatem.
Swoją drogą - oblać amerykański egzamin na PJ... :lol: :lol: :lol: :-P

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Jaromir napisał(a):
Niestety ministerialne tuzy w trakcie tworzenia rozporządzenia wyżej zalinkowanego uparły się, by tego uprawnienia nie zapisywać wprost na druczku dokumentu zwanego "patentem".
Mimo, że wyraźnie mówiono, że to jest/będzie problem:
Cytuj:
Jeszcze ta kwestia zapisu na patencie żeglarskim uprawnień motorowodnych, bo przy tym kształcie zupełnie nie potrzebne jest wyrabianie tego drugiego patentu praktykowane. To znaczy rozbicie uprawnień na te zapisane na patencie i te zapisane w rozporządzeniu. Bo de facto, uzyskując uprawnienia jachtowego sternika morskiego uzyskuje też uprawnienia do uprawiania żeglugi jako morski sternik motorowodny. Tak to wynika z projektu rozporządzenia. Natomiast brak takiego zapisu na patencie powoduje,…
Załącznik:

(stenogram z konferencji uzgodnieniowej: https://bip.msit.gov.pl/download/2/3156/Stenogramzkonferencjiuzgodnieniowejz06022013.pdf)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 29 maja 2018, o 10:53 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 10:53 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Jaromir napisał(a):
Swoją drogą - oblać amerykański egzamin na PJ... :lol: :lol: :lol: :-P
A bo gdy parkując tyłem (a krążownik miałem akurat ogromny) potrąciłem byłem krawężnik :lol:
A diabeł tkwi w szczegółach :rotfl:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 maja 2018, o 15:26 

Dołączył(a): 20 cze 2013, o 11:39
Posty: 126
Podziękował : 26
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jaromir napisał(a):
I dlatego lepiej aby posiadacz "patentu" j.st.m. planujący prowadzenie jachtu motorowego - w szczególności za granicą - wystąpił do PZMiNW o wystawienie osobnego "patentu" morskiego sternika motorowodnego - "na podstawie posiadanych uprawnień żeglarskich".

Lepiej tym bardziej, że często "czarterodawcy" nie przyjmują do wiadomości, że uprawnienia jsm są tożsame z uprawnieniami msm. Osobiście dwukrotnie spotkałem się z odmową wyczarterowania mi jachtu motorowego tylko dlatego, że okazywałem patent jsm zamiast msm.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 maja 2018, o 02:23 
*** Ban ***

Dołączył(a): 14 lis 2017, o 17:47
Posty: 93
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Ryś napisał(a):
A bo gdy parkując tyłem (a krążownik miałem akurat ogromny) potrąciłem byłem krawężnik :lol:
A diabeł tkwi w szczegółach :rotfl:

Widziałem jakieś 10 lat temu film jak wygląda egzamin z "manewrówki" na PJ w Chinach. Samochód obłożony czujnikami i pacjent sam w samochodzie.
Sekwencja czynności do wykonania i komputer decyduje czy egzamin zaliczony.
Żadnej uznaniowości, żadnych brudnych sztuczek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 cze 2018, o 17:18 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Jak na dziś wygląda kwestia holowania czegokolwiek za jachtem motorowym? Czy na podstawie wbitych jeszcze w latach 80-tych do patentu st.st.mot. dodatkowych uprawnień do holowania narciarza można dziś holować banana/kite'a itp. wynalazki (względnie można/trzeba rozszerzyć uprawnienia)?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 cze 2018, o 18:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
666 napisał(a):
Czy na podstawie wbitych jeszcze w latach 80-tych do patentu st.st.mot. dodatkowych uprawnień do holowania narciarza można dziś holować banana/kite'a itp. wynalazki (względnie można/trzeba rozszerzyć uprawnienia)?

Jeśli te wbite uprawnienia dawały takie prawo - to można:
Cytuj:
§ 25. 1. Dotychczas wydane patenty zachowują ważność w zakresie potwierdzanych nimi uprawnień i mogą zostać wymienione, na wniosek posiadacza, na patenty wydawane na podstawie niniejszego rozporządzenia, z uwzględnieniem następujących kryteriów:
[...]
2. Dotychczas wydane licencje na wniosek posiadacza mogą być wymieniane na licencje wydawane na podstawie niniejszego rozporządzenia stosownie do przyznanego nimi zakresu uprawnień.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000460

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 cze 2018, o 18:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
666 napisał(a):
wbitych jeszcze w latach 80-tych do patentu st.st.mot. dodatkowych uprawnień do holowania
A kto i na jakiej podstawie to "wbił", bo http://scan.lex.pl/monitory/81/m817.pdf nie przewidywał... Pewnie jakiś wewnętrzny ukaz? :evil:

A jak nie przewidywał (nie wymagał) to znaczy, że każdy starszy sternik motorowodny mógł holować co chciał. (no banana czy kajta byłoby wtedy trudno - bo nie istniały chyba? :lol: ). A jak mógł -> miał uprawnienia...
Czyli: na starym patencie możesz holować (§ 25. 1.), ale wymienić na nową licencję nie możesz bo nie masz czego (§ 25. 2.)... :-( No chyba że to wbite coś jest "licencją"... :cool:
Możesz pokazać to cudo "wbite" w patent?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 3 cze 2018, o 19:04 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 cze 2018, o 20:22 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
A kto i na jakiej podstawie to "wbił"
Ostatnia strona wrzuconego przez Ciebie skanu rozporządzenia paragraf 4 ust. 3. O prawo holowania narciarza wodnego mogą ubiegać się osoby mające...
"Wkładka" z nadanym numerem ma formę pieczątki na ostatniej stronie patentu.
Jak 'prawo holowania' ewoluowało od 1982 roku? Chodzi mi po głowie, że do kite'a były później osobne, ale może mi się śniło (szczególnie ten banan z ponętnymi laskami :kiss:) lub mieszam z innym krajem :roll:.



Za ten post autor 666 otrzymał podziękowanie od: adzik
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 cze 2018, o 20:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
666 napisał(a):
paragraf 4 ust. 3
O! rzeczywiście :oops: To możesz "wymienić", ale obawiam się, że wymienią Ci jedynie na "do holowania obiektów pływających", a na "statki powietrzne" nie. Ale na starym patencie możesz i kajta ciągać...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2018, o 00:04 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
666 napisał(a):
paragraf 4 ust. 3
O! rzeczywiście :oops: To możesz "wymienić", ale obawiam się, że wymienią Ci jedynie na "do holowania obiektów pływających", a na "statki powietrzne" nie. Ale na starym patencie możesz i kajta ciągać...
...
Jeśli te wbite uprawnienia dawały takie prawo - to można

Chyba lepiej wymienić, bo do roku 1997 na wkładkach można było holować tylko narciarza bez 'innych obiektów pływających'.

Ryś napisał(a):
To trochę tak jakby kierowca ciężarówki, z prawkiem kat C, chciał jeszcze prawko na motocykl; trzeba zdać egzamin z prowadzenia motocykla, na placyku.

i zdać teorię :-)

Jaromir napisał(a):
Dyplom Oficera Elektroautomatyka ... bez konieczności zdawania egzaminu można go wymienić na "patent" mechanika motorowodnego. Który nie daje jednak uprawnień do prowadzania jachtów żaglowych albo motorowych.

Chyba, że pojedzie do Chorwacji, wtedy taki patent daje uprawnienia tożsame z sternikiem jachtowym tj.uprawnia wg prawa HR do:
"competence to operate:
-boats used for private purposes,
-bareboat chartered boats,
-yachts used for private purposes up to 30 GT,
-bareboat chartered yachts up to 30 GT"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL