Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 07:59




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 sie 2018, o 07:58 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
damit napisał(a):
Co do zasady zgadzam się powyższym. Patrząc jednak od strony formalnej - prawo jazdy jest przypisane do określonej kategorii pojazdów, nie ma wśród nich jachtów żaglowych z silnikiem pomocniczym. A to moim zdaniem oznacza, że powinny być odbierane uprawnienia powiązane z rodzajem pojazdu, przy prowadzeniu którego popełniono wykroczenie.


To wg Ciebie jeżeli przekroczę prędkość jadąc motocyklem - punkty powinny się liczyć tylko do kat. A?

Bombel napisał(a):
Trafili go naćpanego w osobówce i zabrali na 3 lata prawko kat. B. Wszystkie pozostałe kategorie zostały.


Nie wierzę. Po pierwsze: nie ma czegoś takiego, jak "zabrali prawko kat. B", tylko sąd orzeka pozbawienie uprawnień. Po drugie: we wszystkich znanych mi przypadkach sąd orzeka pozbawienie wszelkich uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Wg mojej wiedzy takie pozbawienie uprawnień działa też do przodu: np. jeżeli sąd zakazał Ci prowadzenia aut na 3 lata, to nawet jeżeli zdobędziesz prawko w następnym roku za granicą i złapią Ciebie za kółkiem w Polsce - oznacza, że łamiesz zakaz. Sąd też nie musi pytać o uprawnienia motorowodne czy lotnicze: orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i tyle. Nawet jak fizycznie patent masz przy sobie, to masz zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeżeli się mylę - proszę o sprostowanie.

Napisz proszę kiedy taka sytuacja się wydarzyła? Skoro to znajomy - czy mógłbyś przesłać skan orzeczenia sądu (oczywiście zamazując wszystkie dane osobowe/wrażliwe)? Chodzi mi o same sfomułowania. Ciekaw jestem, gdyż znajomy akurat ma we wrześniu sprawę.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

bury_kocur napisał(a):
co będą zatrzymywać przy prowadzeniu jachtu o Lc < 7,5 m, kiedy nie trzeba na taki sprzęt mieć żadnego patentu ?

Ponieważ coś muszą to będą zatrzymywać zastępczo dowód osobisty ?


Nic nie muszą zatrzymywać. Orzekają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i tyle. Tak samo jak sąd może orzec np. zakaz zbliżania się do jakiejś osoby bliżej niż na 100m. Zabranie druczka nie jest tożsame z pozbawieniem uprawnień ani tym bardziej posiadanie druczka prawa jazdy / patentu nie jest stuprocentowym poświadczeniem braku zakazu czy aktualnych uprawnień.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
plitkin napisał(a):
To wg Ciebie jeżeli przekroczę prędkość jadąc motocyklem - punkty powinny się liczyć tylko do kat. A?

Falandyzujesz.

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 08:12 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
damit napisał(a):
plitkin napisał(a):
To wg Ciebie jeżeli przekroczę prędkość jadąc motocyklem - punkty powinny się liczyć tylko do kat. A?

Falandyzujesz.


Świadomie. Po to by spytać: dlaczego skoro nie rozdzielasz odpowiedzialności za wykroczenie, to dlaczego tak bardzo dzielisz odpowiedzialność za przestępstwo?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 08:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
plitkin napisał(a):
Świadomie. Po to by spytać: dlaczego skoro nie rozdzielasz odpowiedzialności za wykroczenie, to dlaczego tak bardzo dzielisz odpowiedzialność za przestępstwo?

Napisałem o wykroczeniu dla uproszczenia wywodu. Mam świadomość, że powyżej pewnego progu zawartości alkoholu we krwi to jest przestępstwo.
Plitkin, ja poddaję w wątpliwość formalną poprawność takiego przepisu. Na blankiecie prawa jazdy nie ma pojazdu o nazwie "jacht żaglowy o dł. pow. 7,5 m z napędem pomocniczym" lub zbliżonej. Dlaczego więc za wkroczenie (lub przestępstwo) popełnione na tymże jachcie mają być zabrane uprawnienia do prowadzenia pojazdu wymagającego zupełnie innych uprawnień? Dlaczego nie zabiorą - bo ja wiem - Karty Dużej Rodziny czy biletu miesięcznego, dlaczego nie umieszczą dzieci w rodzinie zastępczej, pozbawią obywatelstwa lub praw publicznych?
Przemyśl to.

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 09:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
plitkin napisał(a):
Ten cytat zawiera manipulację. Nikt nie mówi o "złej jeździe"czy braku wiedzy. Przepisy mówią o karze za popełnione przestępstwo: prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu. Moim zdaniem zabieranie wszystkich uprawnień za to jest uzasadnione, gdyż człowiek popełnia takie przestępstwo świadomie, zatem jest duże ryzyko jego powtórzenia, i nie ma znaczenia w jakim środku transportu został aktualnie złapany.
damit napisał(a):
Co do zasady zgadzam się powyższym. Patrząc jednak od strony formalnej - prawo jazdy jest przypisane do określonej kategorii pojazdów, nie ma wśród nich jachtów żaglowych z silnikiem pomocniczym. A to moim zdaniem oznacza, że powinny być odbierane uprawnienia powiązane z rodzajem pojazdu, przy prowadzeniu którego popełniono wykroczenie.
Bombel napisał(a):
Dawno sprawdzone, działa
Kolega miał prawo jazdy na wszystko co chodzi za wyjątkiem zegara. Trafili go naćpanego w osobówce i zabrali na 3 lata prawko kat. B. Wszystkie pozostałe kategorie zostały. O uprawnienia motorowodne nikt nie pytał a wozi on ( kolega znaczy) 100 kucyków na rufie.
Trochę tu jest materii pomieszanie, więc spróbuję to wyjaśnić.
Zabrali, czy nie zabrali inne uprawnienia zależy głównie od czasu, kiedy historia się wydarzyła.
Od "zarania dziejów" był przepis, że jeżeli sąd uzna, iż trzeba zabrać delikwentowi prawo jazdy za jazdę pod wpływem, sąd może również pozbawić klienta innych uprawnień na środki lokomocji. Każda sprawa była przez sąd rozpatrywana indywidualnie.
Kiedy do władzy doszedł PIS z "przystawkami" (2005), nie dało się zrobić skoku na sądy, bo przystawki (Lepper i Giertych) by na to nie poszły. Zaczęto więc stosować zasadę, że skoro sąd podlega tyko ustawom, trzeba tak zmienić ustawy, żeby sąd miał jak najmniej do gadania.
No i zmieniono (między innymi) przepis, że sąd nie "może" tylko "musi" odebrać delikwentowi prawo prowadzenia innych środków lokomocji (patent żeglarski, licencję na Boeinga etc.).
Po upadku rządów PIS-u, Sejm z większością koalicyjną (PO etc.) na kolejnych posiedzeniach likwidował wprowadzone do kk "poprawki".
Przywrócono również (bodaj w styczniu 2009) "może", czyli znów do oceny sądu w konkretnej sprawie zależy, czy pozbawić delikwenta innych uprawnień czy nie.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowania - 2: Marian Strzelecki, plitkin
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 10:09 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
damit napisał(a):
Plitkin, ja poddaję w wątpliwość formalną poprawność takiego przepisu. Na blankiecie prawa jazdy nie ma pojazdu o nazwie "jacht żaglowy o dł. pow. 7,5 m z napędem pomocniczym" lub zbliżonej. Dlaczego więc za wkroczenie (lub przestępstwo) popełnione na tymże jachcie mają być zabrane uprawnienia do prowadzenia pojazdu wymagającego zupełnie innych uprawnień?


To naturalne. Nie "blankiet" prawa jazdy stanowi o tym co jest dozwolone, lecz przepisy ogólne. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu nie wynika z Prawa o Ruchu Drogowym, tylko z Kodeksu Karnego. W gestii sądu jest ocena jakie ograniczenia nałoży na daną osobę. Faktem jest, że jakieś ograniczenia sąd nałożyć MUSI ("sąd orzeka zakaz" - tak jest zdefiniowany przepis). Jeżeli więc sąd uzna, że jest zagrożenie, że dany delikwent po pijaku będzie kierował również łodzią - zakaże prowadzenia również łodzi. Moim zdaniem to normalne.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

damit napisał(a):
Dlaczego nie zabiorą - bo ja wiem - Karty Dużej Rodziny czy biletu miesięcznego, dlaczego nie umieszczą dzieci w rodzinie zastępczej, pozbawią obywatelstwa lub praw publicznych?
Przemyśl to.


Akurat obywatelstwa zabrać nie można (z tego co wiem). Co do reszty - dlatego, że prawo (Kodeks Karny) wyraźnie definiuje co orzeka sąd: zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub zakaz prowadzenia wybranych pojazdów mechanicznych.
Akurat praw rodzicielskich można pozbawić i nałożyć ograniczenia za sprawowanie opieki nad dzieckiem będąc pod wpływem alkoholu. To co może sąd definiuje Kodeks Karny.

Naprawdę uważasz, że jeżeli ktoś regularnie siada za kółko po alkoholu, to należy takiej osobie zachować prawo do prowadzenia łodzi motorowej do czasu aż się go nie złapie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 11:05 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Napisz proszę kiedy taka sytuacja się wydarzyła? Skoro to znajomy - czy mógłbyś przesłać skan orzeczenia sądu (oczywiście zamazując wszystkie dane osobowe/wrażliwe)? Chodzi mi o same sfomułowania. Ciekaw jestem, gdyż znajomy akurat ma we wrześniu sprawę.

Skanu nie będzie bo nie mam obecnie takich możliwości. Bedzie za to obszerny cytat z dokumentu którym gościu się aktualnie posługuje. Jeśli będziesz miał nadal wątpliwości może rozwieje je świadectwo drugiego forumowicza.
Ale rozumiem Twoje zdziwienie. Ostatnio drogówka też wybałuszyła oczy. Sprawdzali w swoim Cepiku. Zdziwko było przeogromne. B zabrane, wszystkie inne uprawnienia ( kierowca zawodowy pomocy drogowej) zostawione

_________________
Pozdrawiam
Wiesław



Za ten post autor Bombel otrzymał podziękowanie od: plitkin
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 12:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
plitkin napisał(a):
Naprawdę uważasz, że jeżeli ktoś regularnie siada za kółko po alkoholu, to należy takiej osobie zachować prawo do prowadzenia łodzi motorowej do czasu aż się go nie złapie?

Odwrcasz kota ogonem. Ja mówię o sytuacji, kiedy ktoś np. będąc na urlopie, wypija o jedno piwo za dużo, prowadzi sprzęt pływający wyposażony w silnik, zostaje złapany przez policję i postawiony przed sądem a sąd wymierza np. grzywnę i karę dodatkową w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a więc również samochodów. W tym tych, które służą do wykonywania zawodu.

Dla mnie jest to środek opresyjny właściwy dla państw typu sowieckiego. Ale widocznie ja jakiś dziwny jestem...

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet



Za ten post autor damit otrzymał podziękowania - 2: Maar, Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 13:07 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Zbieraj napisał(a):
Zabrali, czy nie zabrali inne uprawnienia zależy głównie od czasu, kiedy historia się wydarzyła.

Chłopak się cieszy bo w październiku upływa trzyletnia ""karencja"" na prawko kat. B.
Czyli już wiadomo kiedy ""historia się zdarzyła"".
Natomiast płacze jego Kobitka. Traci jazdy Frontierą. Bedzie się musiała zadowolić RAV 4. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 13:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
damit napisał(a):
Odwrcasz kota ogonem. Ja mówię o sytuacji, kiedy ktoś np. będąc na urlopie, wypija o jedno piwo za dużo, prowadzi sprzęt pływający wyposażony w silnik, zostaje złapany przez policję i postawiony przed sądem a sąd wymierza np. grzywnę i karę dodatkową w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a więc również samochodów. W tym tych, które służą do wykonywania zawodu.

Dla mnie jest to środek opresyjny właściwy dla państw typu sowieckiego. Ale widocznie ja jakiś dziwny jestem...


Czyżby ?

Ja jestem zdania, że współcześnie nie ma już chyba kierowcy, który nie miałby świadomości, że jazda po pijaku jest zabroniona.

Wie także czym ryzykuje.

Jeżeli prawo jazdy jest moim warsztatem pracy dbam o niego tym bardziej.

Jak słyszę zawodowego kierowcę, który płacze, że pozbawia się go pracy i źródła utrzymania rodziny - to nie wiem czy się śmiać, czy płakać...

Jedno pewne, nie jest mi go żal absolutnie.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 13:16 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
damit napisał(a):
Odwrcasz kota ogonem. Ja mówię o sytuacji, kiedy ktoś np. będąc na urlopie, wypija o jedno piwo za dużo, prowadzi sprzęt pływający wyposażony w silnik, zostaje złapany przez policję i postawiony przed sądem a sąd wymierza np. grzywnę i karę dodatkową w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a więc również samochodów. W tym tych, które służą do wykonywania zawodu.

Dla mnie jest to środek opresyjny właściwy dla państw typu sowieckiego. Ale widocznie ja jakiś dziwny jestem...


A dla mnie to jest możliwość, podlegająca ocenie niezawisłego sądu. Jeżeli sąd uzna tak jak Ty mówisz - że to przypadkowy wypadek wakacyjny - ma prawo zabrać tylko jedne uprawnienia. Jeżeli uzna, że tak nie jest - ma prawo zastosować bardziej drastyczne ograniczenia. W moim odczuciu to lepsze rozwiązanie niż ograniczone możliwości w przypadku patologii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 13:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
Kurczak napisał(a):
Czyżby ?

No następny!
Kurczak, ja nie mówię o kierowcy, któremu zabierają prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem, tylko o żaglarzu, któremu zabierają prawo jazdy na samochód za prowadzenie jachtu pod wpływem.
Umiejętność czytania ze zrozumienim, etc. :mrgreen:
plitkin napisał(a):
A dla mnie to jest możliwość, podlegająca ocenie niezawisłego sądu. Jeżeli sąd uzna tak jak Ty mówisz - że to przypadkowy wypadek wakacyjny - ma prawo zabrać tylko jedne uprawnienia. Jeżeli uzna, że tak nie jest - ma prawo zastosować bardziej drastyczne ograniczenia. W moim odczuciu to lepsze rozwiązanie niż ograniczone możliwości w przypadku patologii.

A ja uważam inaczej - jeśli dokument uprawnia do prowadzenia jednego typu pojazdu (samochodu, motocykla,...), to nie powinno się go odbierać za wykroczenie popełnione przy prowadzeniu innego typu pojazdu (jachtu z silnikiem). I pozostanę przy swoim zdaniu.
A tak jeszcze bardziej po polsku - nie powinno w ogóle być przepisów, które umożliwiają sądom takie orzekanie. I tyle.

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet



Za ten post autor damit otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 13:58 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Wiktor mojemu znajomemu też zabrali prawo jazdy na osobowe ale zostawili na ciężarowe. Nie pamiętam w którym roku ale to paroletnia sprawa. Miał sprawę sądową

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 14:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
plitkin napisał(a):
(...)
Akurat obywatelstwa zabrać nie można (z tego co wiem). (...)


Dobrze wiesz, nie można.
I co śmieszniejsze, nie można się go tak łatwo pozbyć...

Bo wg obecnych przepisów to istny tor przeszkód, na końcu którego i tak jest decyzja Prezydenta RP (sic!) który może nie wyrazić zgody - a od tej decyzji nie ma się formalnie jak odwołać... :)

I pomyśleć, że w normalnych krajach zrzeczenie się obywatelstwa polega na wysłaniu kartki formatu A4 (głównie z danymi osobowymi i tekstem że już nie chce się być obywatelem danego państwa) i jeśli tylko ma się inne obywatelstwo (nie można kogoś uczynić bezpaństwowcem) tow odpowiedzi przychodzi list informujący, że
A/ za 30. (Czy x) dni przestanie się być obywatelem
B/w związku z powyższym zapraszamy na pogawędkę na jakich zasadach ma się zamiar przebywać w kraju (jeśli go nie opuszczamy)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 14:18 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Prezydent chyba nie stawia oporów grunt to dobrze pismo uzasadnić

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 14:21 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
piotr6 napisał(a):
Wiktor mojemu znajomemu też zabrali prawo jazdy na osobowe ale zostawili na ciężarowe. Nie pamiętam w którym roku ale to paroletnia sprawa. Miał sprawę sądową


Fajnie, że tak jest. Mojemu znajomemu 2 lata temu zabrali wszystko bez dyskusji i adwokat mówił, że nie ma szans na inne rozwiązanie. Teraz inny kolega czeka na postępowanie, więc... Przepis czytałem (o możliwości uznania przez sąd), ale adwokaci twierdzili, że praktyka jest taka, że orzekają ogólny zakaz i tyle. Widać tak nie jest.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 14:45 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Tam to motywowali tym że to był jedyny zywiciel rodziny i zawodowy kierowca. Straciłby robotę.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 16:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
damit napisał(a):
Kurczak napisał(a):
Czyżby ?

No następny!
Kurczak, ja nie mówię o kierowcy, któremu zabierają prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem, tylko o żaglarzu, któremu zabierają prawo jazdy na samochód za prowadzenie jachtu pod wpływem.
Umiejętność czytania ze zrozumienim, .


Dokładnie to miałem na myśli.

Nafukany skiper jachtu jest przez prawo traktowany tak samo jak kierowca samochodu lub pilot samolotu i tak samo powinien odpowiadać. Mówimy tu o stanie nietrzeźwości.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 17:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
piotr6 napisał(a):
Prezydent chyba nie stawia oporów grunt to dobrze pismo uzasadnić

A wytłumacz mi po co mam w ogóle uzasadniać?
Poza tym Prezydent to na samym końcu, najpierw jest maraton urzędniczy z przeszkodami. Po co?

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 19:16 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
plitkin napisał(a):
Mojemu znajomemu 2 lata temu zabrali wszystko bez dyskusji i adwokat mówił, że nie ma szans na inne rozwiązanie. Teraz inny kolega czeka na postępowanie, więc... Przepis czytałem (o możliwości uznania przez sąd), ale adwokaci twierdzili, że praktyka jest taka, że orzekają ogólny zakaz i tyle. Widać tak nie jest.


Ano nie jest. Jak się okazuje wszystko jest w rękach sądu. Niektórzy sędziowie uważają że w przypadku np nietrzeźwości należy delikwenta pozbawić wszelkich uprawnień. Inni że można potraktować łagodniej. W ww omawianym przypadku mojego znajomka to sąd zdecydował o zabraniu uprawnień tylko na B. Na tej podstawie starosta wydał decyzję o zatrzymaniu prawka na B. Obecnie znajomek prowadzi np ciężarówkę na podstawie zaświadczenia z Wydziału Komunikacji że jest uprawnionym w zakresie A, T,E, C, D i coś tam jeszcze. Klasycznego blankietu prawka nie ma tylko zaświadczenie.
Jak skomentował kolega, są sędziowie i są ludzie.
A adwokat zawsze coś tam mówi, nawet jeśli jest to niezgodne z rzeczywistością. Być może w przypadku Twojego kolegi adwokat znał podejście sędziego i uznał że nie warto się szarpać.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 19:29 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Moniia napisał(a):
piotr6 napisał(a):
Prezydent chyba nie stawia oporów grunt to dobrze pismo uzasadnić

A wytłumacz mi po co mam w ogóle uzasadniać?
Poza tym Prezydent to na samym końcu, najpierw jest maraton urzędniczy z przeszkodami. Po co?


Nie mam pojęcia, ale sobie tak myślę, że dla chcącego nic trudnego.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 19:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
damit napisał(a):
A ja uważam inaczej - jeśli dokument uprawnia do prowadzenia jednego typu pojazdu (samochodu, motocykla,...), to nie powinno się go odbierać za wykroczenie popełnione przy prowadzeniu innego typu pojazdu (jachtu z silnikiem). I pozostanę przy swoim zdaniu.
A tak jeszcze bardziej po polsku - nie powinno w ogóle być przepisów, które umożliwiają sądom takie orzekanie. I tyle.

Też tak sądzę. Niedobrze, gdy widełki zbyt małe, ale kara powinna być adekwatna do czynu. Jacht to mimo wszystko nie samochód, warunki i stopień zagrożenia nieporównywalne. Powiedzmy, mandat. Co innego zawodowiec na statku, ten powinien za alkohol odpowiadać.
Co do patologii (Plitkin), to byle wykroczenie nie jest zaraz patologią, za jazdę na gapę nie stawia się pod mur. Miejmy trochę wyrozumiałości. :-D

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 19:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
Kurczak napisał(a):
Nafukany skiper jachtu jest przez prawo traktowany tak samo jak kierowca samochodu lub pilot samolotu i tak samo powinien odpowiadać.

A czy ja napisałem, że nie powinien odpowiadać? W swoim pierwszym poście napisałem, że co do zasady zgadzam się - powinien ponosić odpowiedzialność. Uważam jednak, że nie ma FORMALNEJ przesłanki do tego, żeby zabierać żeglarzowi na bani prawo jazdy samochodem. Czemu prawo jazdy a nie kartę biblioteczną lub abonament na Netflixa? Czy ktoś, kto w trakcie WYPOCZYNKU chlapnie za dużo procentów ma być karany w sposób aż tak opresyjny??? Skąd pewność, że ta osoba po powrocie z urlopu będzie prowadzić pojazdy mechaniczne w stanie po spożyciu?
Pomijam już kwestię możliwości wystąpienia nierównego traktowania obywateli przez wymiar sprawiedliwości. Kierujący rowerem wodnym w stanie wskazującym będzie ukarany mandatem a kierujacy jachtem z silnikiem - utraci (w skrajnym przypadku) prawo jazdy. Dla mnie coś tu nie gra.

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 20:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13705
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Alterus napisał(a):
Co do patologii (Plitkin), to byle wykroczenie nie jest zaraz patologią, za jazdę na gapę nie stawia się pod mur.

A dlaczego nie? złodziej przecież! :-P i basta ... strzelać do takich.
Porządek ma być! Znaczy: prawo i sprawiedliwość ma nami rządzić.

Można odwieść komuś samochód z chodnika? można.
Kodeks mówi: znak i tylko w uzasadnionych przypadkach.
Strażnik mówi uzasadnienie mi niepotrzebne gdy mam korzyść (znaczy łapówka?) znaku może nie być ( zapomnieli postawić), chodnik może nie być prawnie chodnikiem, a ja Panisko wywiozę kogo chcę i kiedy chcę.
Panem jest i ten i ten.

Jak nie rozumiesz tego, to i ciebie by trzeba.

MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 20:12 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
My tu sobie pitu-pitu a ziewnikarze straszą
Pływanie pod wpływem alkoholu jakimkolwiek sprzętem wodnym, który ma silnik, traktowane jest jak jazda autem. Skuter, poduszkowiec czy motorówka poruszające się po zbiorniku wodnym są z punktu widzenia prawa takim samym zagrożeniem jak samochód.

https://moto.wp.pl/nad-woda-tez-mozesz- ... 457047681a

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 20:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Marian Strzelecki napisał(a):
Porządek ma być! Znaczy: prawo i sprawiedliwość ma nami rządzić.
No właśnie! Jak się za bardzo popuści, karać się nie będzie, to do takich gorszących scen znów zacznie dochodzić.


Załączniki:
Komentarz: Gdy 'połówka' kosztowała mniej niż pół dolara...
kolejka_n.jpg
kolejka_n.jpg [ 52.55 KiB | Przeglądane 3260 razy ]

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 20:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13705
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Bombel napisał(a):
Skuter, poduszkowiec czy motorówka poruszające się po zbiorniku wodnym są z punktu widzenia prawa takim samym zagrożeniem jak samochód.
Tak ale zagrożeniem takim jak samochód na ściernisku. ;)
Jednak nie napisali, że jacht z pomocniczym silnikiem pomocniczym. Tu bym zagrożenie porównywał do hulajnogi z silniczkiem, albo roweru elektrycznego.

MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 20:29 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Marian Strzelecki napisał(a):
Jednak nie napisali, że jacht z pomocniczym silnikiem

Oj Maniek Maniek. Ty się chyba starzejesz. Toć napisali:
Pływanie pod wpływem alkoholu [b]jakimkolwiek sprzętem wodnym, który ma silnik, traktowane jest jak jazda autem.[/b]

Czasem warto przeczytać do końca :-P

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sie 2018, o 06:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
damit napisał(a):
W swoim pierwszym poście napisałem, że co do zasady zgadzam się - powinien ponosić odpowiedzialność. Uważam jednak, że nie ma FORMALNEJ przesłanki do tego, żeby zabierać żeglarzowi na bani prawo jazdy samochodem.
Czy ktoś, kto w trakcie WYPOCZYNKU chlapnie za dużo procentów ma być karany w sposób aż tak opresyjny??? Skąd pewność, że ta osoba po powrocie z urlopu będzie prowadzić pojazdy mechaniczne w stanie po spożyciu?


A ja uważam, że jest i wcześniej to uzasadniłem.

Widzisz różnicę w tym czy ktoś zrobił komuś krzywdę w trakcie wypoczynku czy też w innych okolicznościach przyrody?

Piłeś, nie jedź, nie płyń. Wówczas nie musisz się martwić czy ci zabiorą wszystkie kategorie czy tylko jedną. Proste. :lol:

Nie stosowanie się do zakazu sądowego to inna sprawa i inna kara.

Problemem nie jest jej brak tylko marne możliwości jej wyegzekwowania. Są ludzie, którzy od lat jeżdżą nie mając prawa jazdy. W ogóle. Robię samochodem 20 - 30 tysięcy km rocznie i ostatni raz zostałem zatrzymany do kontroli drogowej gdzieś ze 7 - 8 lat temu. Spokojnie mógłbym przez ten czas jeździć bez uprawnień.

Kilka lat emu w którymś z dużych miast wybuchła afera w MPK. Okazało się , że zatrudniali przez wiele lat faceta, który nigdy nie miał prawa jazdy. Gdyby nie jakaś drobna kolizja i interwencja policji pewno do emerytury by tak przejeździł.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 sie 2018, o 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
Kurczak, naprawdę ostatni raz, ale spokojnie i cierpliwie wyjaśnię.
Jeśli ktoś prowadząc po pijaku obojętne co - łódkę, samochód, kombajn, samolot czy kosiarkę do trawy - popełnił wykroczenie lub przestępstwo, powinien być ukarany. Ale - na bogów helleńskich - kara powinna być związana z czynem! Czyli - jeśli zabił przy pomocy samochodu - skazać jak za zabójstwo z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Kiedy będzie siedział w pace - na plaster mu prawo jazdy??? To oczywiście przypadek skrajny, ale oddaje moje podejście do tematu.
Na marginesie - nazwa dokumentu "prawo jazdy" to czystej wody socjalistyczny relikt. Każdy człowiek ma przyrodzone prawo do jazdy czymkowiek zechce (o ile wykaże się kompetencjami wystarczającymi do prowadzenia tego czegoś). Czy aby nie o to chodzi z patentami żeglarskimi?

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet



Za ten post autor damit otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL