Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 mar 2019, o 12:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
vaginal napisał(a):
Kotek ma przyjemną plastykę.
Kontrastowe światło. Nie jestem pewien obiektywu i filtra w tych zdjęciach, bo były robione szybko (kot długo nie posiedzi) w tym samym czasie, co nieudany strzał Bessą:

https://photos.app.goo.gl/mNySXNpCYLWGQgxs6
Obrazek

https://photos.app.goo.gl/K3iEKrYrd1gLZYEg7
Obrazek

A tutaj nieudane (nieostre, ale negatyw wygląda na dobrze naświetlony) zdjęcie Bessą:
https://photos.app.goo.gl/HfgTRsyV6KypsymU6
Obrazek

Jednak widać, że dalmierz i prawidłowa nastawa czas/przysłona wszystko zmienia. :mrgreen:

vaginal napisał(a):
Kiedy zeskanuję, na podstawie zdjęć ze Smieny, będzie można ocenić twoje wywołanie.
Poczekam :)
vaginal napisał(a):
Żółty filtr jest spoko.
Może i tak. Mam filtry (jasnożółty, żółty, zielonożółty i duto) tylko do zastosowania z Industarem 22, więc jestem ciut ograniczony, co do ich zastosowania.

Zorki przywrócił mi zaufanie do niego, bo mechanika mu cała działa, ale to ciężki grzmot, dlatego myślalem o Lajce i tych filtrach. Nie ma w niej dalmierza, ale pamiętam, że wg skali głębi ostrości unikało się zdjęć nieostrych.

Pozostają jeszcze lustrzanki ... Exakta ma załadowany 400 ASA - bo taki miałem pod ręką, podobno nie robi większego ziarna, niż ten 200.

kokop napisał(a):
Tutaj w uk też kiedyś widziałem Smienę na jakimś bazarze tyle że nosiła jakieś takie kosmiczne imię :roll:
Sputnik czy może Kosmos- jakoś tak. Ale na bank była to Smiena .
W UK, to Cosmic, a w Niemczech Revue, w Australii Global, a we Francji jeszcze jakoś inaczej... Wszystko jest na tej stronie: http://www.sovietcams.com/index.php?-886716444

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2019, o 14:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Pochwalę się jeszcze eksponatem. Co prawda, to też aparat, ale do naświetlania odbitek w procesie pozytywowym - czyli "Fotouwieliczytiel TPU-1" wyprodukowany przez ZTK w 1954 roku. Ma numer seryjny, wpisany ręcznie piórem atramentowym: "35 863".

Zamknięta walizeczka o wymiarach 35x23.5x12 cm. Wywiercone otwory wskazują, że ktoś chciał z tego zrobić rakietę kosmiczną ;) :
https://photos.app.goo.gl/cN2xjn1Jr4nRSUbJ7
Obrazek

Walizeczka otwarta:
https://photos.app.goo.gl/TFA6QF4QAZJNnZgF7
Obrazek

Zmontowany sprzęt z wkręconym obiektywem:
https://photos.app.goo.gl/EHJKYzYEpzCrTrw76
Obrazek

Obrócona o 90° głowica ujawnia typ obiektywu - to oczywiście Industar 22, czyli "Fotouwieliczytiel" współpracować miał z aparatami Zorki/FED:
https://photos.app.goo.gl/UePiMvT4Nz2K7Jbh7
Obrazek

Mam do tego równie starą maskownicę, kuwety i szczypce, a także suszarkę do odbitek, ale to już lata 70. ubiegłego wieku.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2019, o 18:12 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Uuu, niedobrze. Moje trzy stówy cierpią. Rollai 35 xf to full automat. W wizjerze jest światłowaga wskazówkowa. Generalnie lekko drga przy naciskając spustu, a mogła by suka wskazywać. Cóż, nie chce.
Kokop, czy można założyć że wskazówkę coś blokuje mechanicznie, natomiast pomiar jest prawidłowy i sterowanie migawki też (bateria sprawdzona). Jeżeli tak, to bym focił nie przejmując się.
Help.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2019, o 01:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Istnieje taka opcja że wskazówka sobie a reszta sobie. Postaraj się wyśledzić czy wskazówka blokuje się czy też >szarpie < się. Nie wiem jak to dokładnie nazwać.
Tak jak urządzenie z przerwami w zasilaniu. Powiedzmy naciskasz spust- pomiar zaczyna działać i wskazówka >skacze< dookoła jakiegoś tam poziomu średniego to niestety nie mam dobrej wiadomości.
Migawka tam jest sterowana elektronicznie z pomocą CDS-a . Działa to tak:
Jest wzorcowy kondensatorek podłączony do bramki tranzystora który zasila mini zworkę- zaczep zamknięcia migawki. Im jest więcej światła tym szybciej kondensator jest ładowany do potencjału zatkania (czy też odblokowania- w przypadku gdy działa na zasadzie rozładowania ale to nie ma znaczenia dla nas)
tranzystora- to zaś oznacza koniec naświetlania.
Czas pracy migawki jest ustalony w >locie<
Jeżeli jest gdzieś po drodze zasyfiony styk to może mieszać oczywiście w prawidłowym naświetleniu.
I wprawdzie jest to niemiecki rodem aparat to styki w nim niestety są całkiem przystające do klasy >radzieckiej.
Na szczęście jest to bardzo prosty do usunięcia defekt- ale trzeba niestety dobrać się do aparatu.

Najpierw daj sobie trochę luzu- weź browara i po prostu przyciskaj spust raz po raz tak ze
100- 500 :mrgreen: razy. Może się syf oderwie i zacznie działać jak trzeba.

ed: albo po prostu sprawdź na oko. Otwórz klapę - wceluj w cos co powinno dać naświetlanie ok 1/30 sek czy 1/60 i zrób serię. Jeżeli wszystkie czasy seri na oko wypadną takie same to olej wskazówkę. Ale jeżeli będą duży rozrzut widoczny nawet na oko to
:-x
Będzie to łatwe do zaobserwowania bo tam jest taki wynalazek >migawkoprzysłona<
Im mniej światła tym dłuższy czas i szerzej otwarte sektory. I na odwrót oczywiście.
Będziesz widział po prostu kształt i wielkość otworu- takie trochę kanciate to będzie- romb jakby.
Im szybsza migawka tym mniejszy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2019, o 04:47 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Dziękuję za wskazówki. 500 razy nacisnąłem. Bez zmian.
Dodatkowe info.
Bateria: Energizer CHINA 0% Hg EPX 625G.
Opiszę zjawisko. Po pierwsze: dźwięk naciskanego spustu jest zgrzytliwy.
Co do wizjera. Przyjmijmy dla uproszczenia, że wys. widoku to 24 mm. Kierując aparat w ciemne miejsce wskazówka powinna znaleźć się w czerwonym obszarze niedoświetlenia (0 - 4 mm). Nie dochodzi tam, zatrzymuje się na wskazaniu powyżej 2,3 ( szósty milimetrów od dołu). Kieruję aparat w kierunku jasnej żarówki ( odległość ok 50 cm) i naciskam sekwencyjnie spust. Przybycie drogi do 16 zajmuje około 30 naciśnięć spustu. Skoki wskazówki nieregularne od 1 do 5 mm. Sam pojedynczy ruch (np w okolicach 15 mm) wygląda tak: lekkie naciśnięcie spustu - opad wskazówki 3 mm. Puszczanie spustu skok o 4 mm do góry.
Dodam, że można wskazówkę przemieścić u góry, aż poza obszar widoczności (znika całkowicie).
Tak to wygląda.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2019, o 08:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Zajmując się starymi (zabytkowymi???) aparatami spodziewam się, że nie wszystko będzie działało, jak trzeba. Ale szczerze powiem, że wolę te bez bateryjek i elektroniki. Mieliśmy, z moją byłą żoną, taką przygodę:

W połowie lat 90. robiliśmy razem studia podyplomowe z ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych. Podczas tych studiów mieliśmy zorganizowany wyjazd do Niemiec, żeby zobaczyć jak oni tam sobie radzą, po kilkudziesięciu latach panowania komunizmu, na terenie byłej NRD. Pojechało nas około 20 osób, pod przewodnictwem naszego Profesora, z dyrektorem państwowej instytucji kultury, jako patronem. Wszyscy (prawie! :mrgreen: !!!) zaopatrzeni w najnowocześniejszą technikę fotograficzną - markowe aparaty na film, wszystkie sterowane najnowocześniejszą ówcześnie elektroniką. W pierwszym odwiedzanym przez nas, historycznym parku, zaczęły się meldunki typu: "O k***, bateria nie działa!" Potem jeżdżenie po nieznanym terenie i szukanie sklepu, gdzie takie (różne przecież, bo prawie każdy aparat ma inną) baterie kupić. Za marki, nie za złocisze, a marki drogie, a i w Niemczech drogo. Jak ja wtedy się cieszyłem - na pasku miałem starą, nienowoczesną, ale wtedy nową, bo około czterdziestosiedmioletnią Exaktę, w której żadna bateryjka mi nie wysiadła. Wszystkie zdjęcia z Exakty wyszły!

https://photos.app.goo.gl/KVNUnjUHMWPW5zHe9
Obrazek

Mieliśmy też wtedy ze sobą Praktikę B100 i chyba bateria nam cały czas działała, ale przynajmniej połowa uczestników owego wyjazdu naukowego ("Pani Mario, to nie wycieczka, tylko wyjazd naukowy" - poprawiał moją byłą Profesor) miała kłopoty z zasilaniem. W tamtym czasie, na co dzień używałem właśnie tej Praktiki z obiektywem szerokokątnym 28mm do dokumentacji moich realizacji stoisk targowych. Exakty używałem raczej do zabawy, bo nie da się ukryć, że praca z nią była o wiele mniej komfortowa - lustro działa dopiero po naciągnięciu migawki i nie wraca, na matówce obraz jest obrócony stronami, celuje się "z brzucha", a nie "z oka" itd. no i mam do niej tylko jeden, standardowy obiektyw, ale wtedy okazała się wprost nieoceniona.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: kokop
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2019, o 12:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
V
Niezbyt dobrze to brzmi gdy sobie przeczytać na głos to co napisałeś o swoim aparacie :-(
Jeszcze zgrzyty to pal licho bo >ten typ< może tak mieć. Ale pomiar powinien być szybki a nie aż na tyle rat co napisałeś.
A tej baterii to jesteś pewien? Może ona jakieś tam napięcie jeszcze daje ale z prądem u niej kiepsko.
Walnij ją miernikiem na zwarcie- jeżeli nie da ze 80-100mA to nie pociągnie tej >automatyki<
W obecnych czasach to najlepiej tego typu bateryjkę zastępują akumulatorki. Na szczęscie tam to zdaje się PX625 powinna być. Rtęciowa znaczy zakazana obecnie.
Tyle że to było tak popularne że zamienników współczesnych pełno ale lipne. Akumulatory najlepiej wpadają z charakterystką oryginalnych z dawnych czasów.

Taa, takie czasy mamy i Robert dobrze pisze. Co sprężyna to sprężyna :mrgreen:
W sumie gdybym tak miał gdzie jechać w jakie kompletnie dzikie strony i miał pewność że wrócę z jakimi zdjęciami to na bank biorę jaką Prakticę. Tam tylko światłomierz- zdechnie bateria to kij z tym. Ale np. taki ulubiony Canon AV to taki sam patent w automatyce jak ten co V opisuje.
Właśnie chciałem z ciekawości se pstryknąć i lipa
Bateria zdechła.
I takie np. już z nowszych czasów. Gdy kupowałem pierwszego cyfraka- znaczy Olympusa e-500 jakoś tak chwilę po jego premierze- chyba to było jakoś tak w styczniu czy lutym 2006. Kupiłem do niego dodatkową baterię >hahnel< zamiennik oryginalnej. To ona w domu w pierwszym ładowaniu wzięła i wychła :rotfl: Na drugi dzień w sklepie to co z niej zostało zamienili mi na nową i ta już była ok. Chociaż dało się zauważyć że jej osiągi są mniejsze niż firmowej.
Ale jej żywot dobiegł końca bo już wogóle pojemności nie ma i wystarcza na jakie 10 zdjęć po naładowaniu. Ktoś by mógł powiedzieć że to w końcu tylko bateria.
Dlaczego zatem oryginalna olympusa chodzi do dzisiaj jak nówka? Po naładowaniu pełnym na bank uciągnie 400 zdjęć bez jakichś machinacji typu wyłączanie ekranika albo nie używanie lampy.
Parę dni temu grzebałem w omd to można powiedzieć że mechaniki w tym aparacie praktycznie nie ma. To jak maszyna cnc a nie stara tokarka. Jest procesor od gałek i guzików który obczaja co zostało wybrane- spust to też tylko styk wysyłający sygnał że robię zdjęcie i mógłby być w dowolnym miejscu. Jak i jest zresztą bo wszystko można też zrobić ze smartfona po zainstalowaniu apki do obsługi (w sumie jestem pod wrażeniem bo działa absolutnie wszystko co można zrobić w aparacie plus to czego nie można) Jest procesor obrazu- procesor komunikacji- procesor migawki- procesor obiektywu w obiektywie :mrgreen: Procesor matrycy który chyba zajmuje się tylko stabilizacją i czyszczeniem itd..... Jedyne sprężynki to od lampy żeby fajnie się odklapowała i dwie sprężynki migawki od lamelek. Ale szybkość lamelek też kontrolowana elektrycznie :rotfl: i w sumie sprężynki mogłby być >całkiem podobne inne< i też by działało.
Jednym słowem dokładność mechaniczna nie ma wpływu na pracę aparatu, ot tak tylko żeby w miarę ok to co się rusza nie haczyło i to wystarczy. Nawet matryca nie musi być dokładnie w płaszczyźnie ustawiona bo lata sobie na boki jak chce (a własnie- jeszcze cztery malutkie spręzynki na których wisi) A jej pozycja jest magnetycznie ustalana przez układ stabilizacji. Lata jak ufo normalnie. Jeżeli obiektyw krzywy też nic nie szkodzi- podstawi się matryca tak jak trzeba i naprostuje.
Cała ta machina bez prądu do niczego nie posłuży.
Kierunek rozwoju w tej dziedzinie przyprawia mnie o kocią mordę normalnie- bo jeszcze zaledwie te 20 lat temu aparat był z założenia mechanizmem precyzyjnym i jeżeli miał jakiś światłomierz to tylko jako dokładkę.
--ale podoba mnie się to mimo wszystko :mrgreen:
Właśnie z pirate bay ściągnąłem aplikację > obejście systemu upgrade oprogramowania w aparacie
Chodzi o to że nie trzeba olka łączyć z centralą do tego i można na boku zrobić.
No i co się okazuje- że np. mogę sobie dołożyć migawkę elektroniczną . W sensie dodatkowy kod dla procesora matrycy którego w em-10 nie ma ale za to jest w em-1 Czyli z założenia bardziej wypasionym modelu. Stabilizacja 5-cio osiowa to też tylko postęp w oprogramowaniu a nie budowie sensora- jest dokładnie taki sam w obu aparatach :mrgreen:
(to już zrobiłem i dostałem kolejny raz kociej mordy- manualny obiektyw 400mm ogniskowa jak dla olka, światła za oknem tyle że 1/4 sek ledwie z czasem i po dotknięciu spustu nagle spokój- obraz stoi absolutnie w miejscu- rewelacja-jakbym aparat do niemieckiego bunkra przymurował)
Kiedyś taka sprawa po raz pierwszy pojawiła się w aparatach Canona. Okazało się że piracko można było softa zmienić i zrobić wyższy model.



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2019, o 10:16 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Dzięki kokop.
Bateria jest ok. Trzeba przestrzelać film.
Skanuję, ucząc się ustawień skanera.
Co zrobić. Patrząc na efekty, to najciekawsze są błędy i niedoskonałości. 3 piktoriale z rozwalonej Minolty zaspokoiły moje estetyczne wymagania. Sam bym na to nie wpadł. Smieną 1 klatka należy do moich 30 Best.
Jakie wnioski?
Uzyskanie obrazu z analoga generuje podjar 8,5/10 (w dziesięciostopniowej skali Szancenbacha). Dyszka to łapa w majtkach koleżanki z liceum (niestety tylko ze słyszenia). A cyfrą - w porywach 8/10.
To z poziomu emocji.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2019, o 10:32 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Tak przy okazji, mam polski aparat Start z pierwszej serii.Niestety wymaga fachowego serwisu bo dolny obiektyw wylatuje i nie wiem cy migawka dziala. Mozecie kogos polecic ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2019, o 12:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Mamy tu serwisanta i pewnie jest najlepszy z najlepszych - to kokop!
W Twojej okolicy nie znam nikogo. W Warszawie znam jeden punkt w Al. Jerozolimskich, ale np. naprawiali mi Sony"ego i było OK, ale do Leici nie chcieli się dotykać a robią różne staruchy. Kiedyś naprawiali mi utopiony obiektyw Praktiki i coś z nim jest chyba nie tak - właśnie go znowu testuję.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2019, o 17:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Bez przesady- może kiedyś- ale to już dawno temu.
Chociaż zrobiłem postępy dzisiaj. Wtargnąłem i zająłem pokoik małej, ona i tak teraz w Polsce to jej nie potrzebny.
Ponieważ ma okno na południe to nie jest bez znaczenia dla mnie i znacząco podniosło wyniki w skali Szancenbacha jeżeli chodzi o komfort dłubania w szkle. Wczoraj przytargałem takie jedno po którym dużo się spodziewam i właśnie jest już na talerzu.

Obrazek

Chcę je koniecznie dzisiaj skończyć i jutro zabrać do Cheddar i coś pstryknąć może.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2019, o 20:51 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Dwa testowe wywołane. Przewaliłem wywołanie o 1 Ev. Wolałem ten kierunek ryzyka. Błąd.
Z Dacory Electric SR (bez baterii) 38 klatek z czego 4 przewalone o 2-2,5 Ev (łącznie z przywołaniem).
Z Rolleia 34 klatki (bardzo duży rozstrzał). Wydaje mi się, że robi wszystko na 1/30.
Sprawdzę na skanie możliwości obiektywu i jak będzie ok, to bym naprawiał. Galwanometr?
Jak kokop sądzisz?
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 mar 2019, o 03:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
V Tam nie ma co się zepsuć na dobrą sprawę. Galwanometr to tylko najczulsze ogniwo które ujawnia >zaniki< napięcia.
To tak po mojemu oczywiście. Sprawę powinno załatwić wyczyszczenie wszystkich kontaktów jakie są w tymże układzie. Będzie ich w sumie :roll: cztery najpewniej. No może jeszcze poprawić tylko lutowanie. Sprawdzić CDS-a czy nie skorodował ew ale to jest najmniej prawdopodobne.
Sam galwanometr to tylko wskaźnik pomocniczy dla fotografującego jak tam > światłem stoisz<
Równie dobrze można go wywalić bo wpływu na zdjęcie nie ma żadnego. Gdyby szlag wszystko trafił bo np. woda tam kiedyś stała to od biedy można przeszczepić >automatykę< od ruskiego Łomo.
Tego najmniejszego co to światową karierę zrobił. Bo w nim jest praktycznie kopia 1:1 tego rozwiązania.
To naprawdę proste w budowie niczym cep bo nawet nie ma potencjometra dla czułości. Zauważ że w okienku dla cds on jest po prostu przysłaniany taka ząbkowaną listewką :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 mar 2019, o 17:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
No ja już jestem w domu :D
Byłem na bazarze celem poszukiwania starego szkła. Wprawdzie dzień zaczął się sporą utratą czasu, gościu jadący trochę wcześniej miał niefart- ważne że nikomu nic się nie stało.
Obrazek

Mój dzisiejszy łup :mrgreen:
Obrazek Obrazek
(tak sobie pomyślałem że olek mały to nich chociaż ego sobie podkręci :rotfl: )
Trzy szyby i statyw normalny- znaczy na mniejsze aparaty. Bo mój dotychczasowy to stare dzieje. Pewno dygnąłby kamerę TV jaką Studio2 używało w PRL.

Ten super tele nosi wdzięczną nazwę Astranar ( f6.3/400mm) która kompletnie nic mi nie mówi. Wprawdzie pisze na nim made in japan to ja myślę że on koło japonii to nawet nie przepływał.
Acz w sumie zaskoczył mnie. Pomimo pleśni i grzyba w środku takie zdjęcie zrobił:
Obrazek
Szału nima ale widać że mech na dachu chałupy odległej 100 metrów kwitnie :mrgreen:
Jeżeli go odgrzybię to może okazać się wcale nie taki tragiczny.



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 mar 2019, o 22:22 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Mech jak żyw.
I Ciebie mech, z u mnie zdech.
Zeskanowaszy. Dacora electric - git.
Rollei poziom lądowania w Normandii. Ja rozumiem, że dalmierz może być rozkalibrowany. Ale na rany, jakaś separacja planów chociaż. Plastyka (poza trzema fotami) dramat. Albo to jest uszkodzony obiektyw, albo nie wiem.
Z drugiej strony 45 mm nie do końca mi pasuje. Wolę 38 lub 40.
Smiena jest ok, ale jednak potrzebuję odrobinę lepszej żylety.
I bądź tu mądry.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 mar 2019, o 23:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Z takich dalmierzowych łatwo osiągalnych to jaki Canon Canonette.
Tylko to mogę polecić bo kiedyś miałem :mrgreen: Nie zrobiłem nim za dużo zdjęć ale wspominam że miał ostry f1,7/40mm obiektyw. Całkiem przyjemny aparat jeżeli nie zwracać uwagi na wk.... wajchę do ustawiania ostrości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 00:09 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Canonet ma twardy spust. Wolałbym
https://allegro.pl/oferta/olympus-35-rd ... 7841987206
lub
https://allegro.pl/oferta/aparat-olympu ... 7902354698
Może da się naprawić Rolleia.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 14:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Halo, Vaginal*
A może dla Ciebie byłaby taka oferta z alle?
https://allegro.pl/oferta/voigtlander-b ... d6604cf017

~~~~
A w ogóle, to finansowo nic już nie mogę. Komputer umarł, a w zasadzie laptop, dziesięcioletni, który był regenerowany i chodził jako stacja linuksowa z dużym monitorem zewnętrznym. Po porostu zdechł. Prawdopodobnie dysk twardy padł całkiem i czytnik CD też ... Hak mu w smak. :( Musieliśmy kupić, na gwałt, nowego laptopa i tutaj zgrzyt. Nowizna ma tylko dwa wyjścia USB. Jedno zajęła myszka bezprzewodowa, zostało jedno - jak przyłączę dysk zewnętrzny, to już nic innego. Nie ma nawet wbudowanego czytnika/nagrywarki CD. A zewnętrzny monitor mogę sobie wsadzić - laptop nie ma wyjścia cyfrowego DVI, tylko HDMI, bo standard zdążył się zmienić. To nie komputer tylko zabaweczka, chociaż rzeczywiście mocniejszy i szybszy od tamtego.

Muszę zrobić sobie nowy, normalny, znaczy stacjonarny komputer z różnymi możliwościami, stacjami dysków, czytnikami kart itd itd. i pewnie pod Linux Mint, bo Windows 10 już mnie zdążył wq*** - zaczął się aktualizować nie pytając, czy mam na to czas i ochotę, bo chwilę stał bezczynny (czekaliśmy na transmisję z Vikersund) i uznał, że mu wolno.

____
*) czytaj: wedżajnal???

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 14:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
... albo taka???
https://allegro.pl/oferta/aparat-agfa-o ... 4291fbf951

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 15:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
V
Ja tam pewnie nie jestem całkiem obiektywny ale Olka bym brał :mrgreen:
No- mój komputer też nie za bardzo w sumie. Zdechnąć to on raczej nie zamierza- ale monitor beznadziejny. Chcę pooglądać zdjęcia to na tablet pakuję.
Trzeba się będzie rozejrzeć za jakim monitorem normalnym.

Pierwsze co dzisiaj zrobiłem po pracy to ponowne testowe pstryk dachu od sąsiadów. Wczoraj tego teleobiektywa trochę ogarnąłem i wydaje mi się lepiej jest, trochę z ostrością i trochę z kontrastem pomimo że światło jeszcze gorsze niż wczoraj.
Tylny człon zapleśniały był na amen i soczewki nie czernione na brzegach co poprawiłem.
W przednim członie to samo jest ale nie ruszałem bo czysty w środku i wygląda jakby był kolimowany w fabryce. Znaczy soczewki siedzą w oddzielnym kartuszu jakby i są kołeczki do justowania. Wszystko zaklejone fachowo żeby się nie ruszyło. A ponieważ ja nie mam kolimatora to wolałem nie ruszać.

Obrazek

Nie jestem do końca pewien ustawienia ostrości- trzaba będzie w menu pogrzebać żeby wyświetlało piki ostrości. Myślę że omd to ma :mrgreen:
Instrukcji jeszcze nie czytałem :oops:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 17:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Ma Olek tą pomocną funkcję bardzo przydatną czasami przy walce z recznie ostrzonymi obiektywami.
Chciaż w życiu bym jej nie znalazł gdybym menu na angielski nie przełączył.
Angole zwą to >Focus Peaking< co na chłopski rozum można przetłumaczyć jako >szczyty ostrości- piki ostrości :roll: jakoś tak.
Znalazłem, odpaliłem i przełączyłem na polski żeby zobaczyć jak to nazwali.
No i jest > Obwódka podglądu <
:rotfl:
No kurna zabijcie- za chiny bym nie kapnął .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 18:13 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
vaginal napisał(a):
Albo to jest uszkodzony obiektyw, albo nie wiem.
Rollei (iirc :oops: )miał ostrość ustawianą przesuwem soczewki (przedniej), taki tańszy pomysł - w stosunku do obiektywów Rolleiflexa gdzie cała czołówka chodzi - i narzekano że przez to też gorszy.
Może i tu jaki kłopot wyszedł, znaczy mechaniczny?



Za ten post autor Ryś otrzymał podziękowanie od: vaginal
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 21:40 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Zakupy odwołane. Poranna wyprawa do serwisu, ze skanami.
Pan wzdychając potwierdził tezę Rysia, obejrzawszy foty bez grama ostrości. Najpierw co prawda próbował mnie wkręcić w poruszenie (czyżbym wyglądał na deliryka?). Poczęstowałem go kąśliwą uwagą, iż poruszenie wygląda ździebko inaczej. Tak więc aparaty w szpitalu na 3 tygodnie. I dobrze, należy ponosić konsekwencje swoich decyzji. Co do Dacor - wygrała Electric, bo nie rysuje filmu i obiektyw lepszy.
Powróciły dylematy materiałowe. Obstawię Tri x 400. Za 24 zety - do przyjęcia.
Co do lepszych aparatów, to prawie poszedłem w Canona ML, ale jak zobaczyłem te bezduszne żylety, to jakoś zmiękłem. Stąd decyzje naprawcze.
Dzięki Robho za linki.
Kokop mam wrażenie, że mech się wyostrzył.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 22:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nie ma za co. :)

***
"Bezduszne żylety" - podoba mi się! :)
Przyglądam się swoim skanom - widzę rozmycia na rogach i myślę o tych "bezdusznych żyletach". Fajnie! :)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2019, o 13:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Konsekwentnie - załadowałem film do Retiny i szukam motywu uzbrojony w mały i średni (Bessa) obrazek. Niestety, po krótkich chwilach ze słońcem przez chmury zasnuło sie na dobre. Warunki na strzał z ręki raczej marne. Nic na siłę. Dzisiaj i tak wydrapane, bo miałem czekać w przychodni, ale pomyłka w rejestracji i mam wolne. Trzeba aparat mieć zawsze przy sobie. :)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2019, o 16:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Tektura, blaszka, igła do szycia. Film forsowany. Czas powyżej minuty.
Załącznik:
r.jpg
r.jpg [ 50.32 KiB | Przeglądane 2503 razy ]

Żadnych bezdusznych żylet ;)

_________________
Olek Kwaśniewski



Za ten post autor Olek otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2019, o 18:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8759
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1740
Otrzymał podziękowań: 2016
Uprawnienia żeglarskie: sternik
robhosailor napisał(a):
Nowizna ma tylko dwa wyjścia USB.

https://www.morele.net/hub-usb-unitek-y ... ny-649549/

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2019, o 18:28 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
R jak remiza.
Czy to świat otworkowy?
Może masz zdjęcie samej puszki (obiektyw pomiń).
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2019, o 18:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Ale drut mój !
Obrazek Obrazek
Mówie że mój przeca!
----------
Nosz k....
Obrazek

--za chwilę zachód słońca. Przyceluję się ta 400mm rurą zobaczyć co bedzie



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowania - 3: MarekSCO, robhosailor, vaginal
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 mar 2019, o 18:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
vaginal napisał(a):
R jak remiza.
Czy to świat otworkowy?
Może masz zdjęcie samej puszki (obiektyw pomiń).

2 x tak.
Niestety nie mam, pudełka też nie mam pod ręką (obiektyw to właśnie majstersztyk).

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 64  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 208 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL