Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 cze 2019, o 13:01 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
Hej,
W poprzednim sezonie kładłem podkład wałkiem {welurowy o małej średnicy} i uzyskałem dość gładką, można nawet powiedzieć, że szklistą powierzchnię, w tym roku położona kolejna warstwa, po zaschnęciu mogła by konkurować z papierem ściernym ;)
Wałek taki sam, podkład też, jedyna drobna, no po prostu kompletnie nieistotna i pomijalna różnica ;) to dodatek rozcieńczalnika - w tamtym roku w granicach 20% - w tym roku 5% lub mniej.

Do rzeczy - co zrobić, żeby przy małych ilościach rozcieńczalnika powierzhnia podkład/farba była gładka?
Więcej farby na wałku? Użycie wałka dedykowanego "do grubych warstw"? Nic nie da się zrobić?

Czy większe rozcieńczenie {oczywiście, w granicach przewidzianych dokumentacją} zawsze skutkuje bardziej gładką powierzchnią? Jak ma się rozcieńczenie do powstawania "baranka"? Czy średnica wałka ma tu jakieś znaczenie?

A może zrobiłem jakiś błąd o którym nie mam pojęcia? {Komentarze, że błędem było samodzielne malowanie proszę sobie darować ;) }

Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2019, o 13:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lip 2013, o 14:47
Posty: 1328
Podziękował : 918
Otrzymał podziękowań: 237
Uprawnienia żeglarskie: jkżb
Podnieść temperaturę farby i powierzchni malowanej.



Za ten post autor reed otrzymał podziękowanie od: drek_z
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 cze 2019, o 14:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2012, o 13:11
Posty: 190
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
drek_z napisał(a):

Do rzeczy - co zrobić, żeby przy małych ilościach rozcieńczalnika powierzhnia podkład/farba była gładka?
Więcej farby na wałku? Użycie wałka dedykowanego "do grubych warstw"? Nic nie da się zrobić?


Stosowanie odpowiedniego, dedykowanego przez producenta rozcieńczalnika to nie tylko odpowiednie parametry techniczne aplikacji. Użyty do rozcieńczenia farby podczas aplikacji inny rozcieńczalnik farb poliuretanowych, zawierając inne związki chemiczne, w zasadniczy sposób zmieni strukturę wiązań chemicznych, zmieniając jednocześnie efekt finalny uzyskany przez użycie farb lub lakierów poliuretanowych Sea-Line® .

Rozcieńczalnik do farb poliuretanowych jest mieszaniną odpowiednio dobranych rozpuszczalników, a jego użycie pozwala uzyskać wyrób o ściśle określonych parametrach. Rozcieńczalnik do farb poliuretanowych (BRUSH / ROLL THINNER oraz SPRAY THINNER) zapewnia ich odpowiednie nanoszenie i wysychanie. Rozcieńczalnik zapewnia zachowanie bardzo ważnych właściwości i parametrów aplikacji takich jak rozlewność, czas pracy, szybkość schnięcia.

Polecam zapoznać się z kartą techniczną produktu, w której podane są sugerowane rozcieńczenia w zależności od rodzaju aplikacji farby.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 cze 2019, o 17:02 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
Sławek Sea-Line napisał(a):
drek_z napisał(a):
Do rzeczy - co zrobić, żeby przy małych ilościach rozcieńczalnika powierzhnia podkład/farba była gładka?
Więcej farby na wałku? Użycie wałka dedykowanego "do grubych warstw"? Nic nie da się zrobić?

...
Polecam zapoznać się z kartą techniczną produktu, w której podane są sugerowane rozcieńczenia w zależności od rodzaju aplikacji farby.

Karta technologiczna to podstawa, ale pozostawia spory zakres dowolności.
"W razie konieczności dopuszcza się rozcieńczanie mieszaniny za pomocą rozcieńczalnika do systemów epoksydowych Sea-Line®:
pędzel/wałek 5÷25%"
Czym jest ta "konieczność"? I dlaczego "dopuszcza się" a nie "zaleca"?

Od teorii wracając do praktyki, czy mam walczyć o uzyskanie dobrze rozlanej powierzchni podkładu przy 5% dodatku rozcieńczalnika, np. malując wyłącznie w upale i stosując {podpatrzony w jednym ze sklepów} wałek do grubych warstw? Czy raczej odpuścić sobie ryzyko zacieków {oraz w dalszym ciągu szorstkiej powierzchni}, zrobić rozcieńczenie 20% {wypróbowane w ubiegłym roku} i położyć dwie warstwy podkładu?
Oczywiście nie oczekuję odpowiedzi w stylu "17,35% rozcieńczalnika, temperatura 20 i 3/4 stopnia z tolerancją 0,1, wałek o średnicy 16mm ze skóry owiec wypasanych na północnym stoku zagwarantuje Ci idealną powierzchnię" ;) ale, jak zauważyłem, nawet trzymanie się w granicach norm technologicznych nie zawsze daje oczekiwany rezultat - no chyba, że ktoś potrzebuje szorstką powierzchnię podkładu ;)
Zresztą, podkład to pestka, najwyżej go delikatnie przeszlifuję, ale jeśli podobny efekt wyjdzie mi na farbie to ...

Pozdrawiam
Darek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 14:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2012, o 13:11
Posty: 190
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Szybkie wyjaśnienie skąd zakres dowolności w karcie podkładu.
Poziom rozcieńczania podkładu dobieramy w zależności od
- oczekiwanego efektu (np. grubopowłokowa aplikacja w funkcja podkładu zabezpieczającego lub cienkopowłokowa np. podkład w funkcji miedzywarstwy zwiększającej przyczepność)
- rodzaju stosowanego narzędzia
- temperatury

Rozcieńczenie farb nawierzchniowych ma znacznie mniejszy margines i głównie uzależnione jest od
- rodzaju stosowanego narzędzia
- temperatury

Przeszlifowanie podkładu przed aplikacją poliuretanu jest jak najbardziej polecane – zwiększy przyczepność.

Wyrażenie „"W razie konieczności..” w karcie jest bardzo niefortunne i już pracujemy już nad reedycją kart, aby były jednoznaczne i zrozumiałe.



Za ten post autor Sławek Sea-Line otrzymał podziękowanie od: drek_z
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 cze 2019, o 15:31 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
Sławek Sea-Line napisał(a):
Poziom rozcieńczania podkładu dobieramy w zależności od
- oczekiwanego efektu (np. grubopowłokowa aplikacja w funkcja podkładu zabezpieczającego lub cienkopowłokowa np. podkład w funkcji miedzywarstwy zwiększającej przyczepność)

Tu akurat zrobiłem dokładnie tak jak trzeba, w tamtym roku duże rozcieńczenie, tylko jako podkład pod szpachlę, w tym roku chciałem pojechać już grubszą warstwą, z mniejszą ilością rozcieńczalnika, jako ostateczny podkład przed malowaniem.
Sławek Sea-Line napisał(a):
- temperatury
Rozcieńczenie farb nawierzchniowych ma znacznie mniejszy margines i głównie uzależnione jest od
...
- temperatury

No i dochodzimy do ostatniej zmiennej ;)
Jaki jest związek między temperaturą, ilością rozcieńczalnika a jakością uzyskanej powierzchni? Co prawda reed już ten temat poruszył, ale bardzo lakonicznie a wolałbym mieć bardziej precyzyjne info.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 12:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2012, o 13:11
Posty: 190
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Ten związek to bardzo obszerny temat na co gruby artykuł ;) Postaramy się coś przygotować na ten temat na naszą stronę poradnikową www.jachtowe.com.pl
Ogólnie:
Im wyższa temperatura tym rzadsza konsystencja produktu i mniej rozcieńczalnika dodajemy.
Z drugiej strony im większa ilość rozcieńczalnika tym większa rozlewność.



Za ten post autor Sławek Sea-Line otrzymał podziękowanie od: drek_z
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 13:57 

Dołączył(a): 27 sie 2018, o 17:57
Posty: 223
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz
Sławek Sea-Line napisał(a):
Ten związek to bardzo obszerny temat na gruby artykuł ;)

Nie wątpię ;)
Sławek Sea-Line napisał(a):
Ogólnie:
Im wyższa temperatura tym rzadsza konsystencja produktu i mniej rozcieńczalnika dodajemy.
Z drugiej strony im większa ilość rozcieńczalnika tym większa rozlewność.

Rozumiem, że temperaturą referencyjną, do której odnoszą się wszystkie rozcieńczenia to 20 stopni?
Czyli {w pewnym uproszczeniu}:
Podkład nakładany wałkiem, zalecanie rozcieńczenie 5-25%. Chcę uzyskać określony efekt grubość warstwy/rozlewność, więc biorąc pod uwagę temperaturę otoczenia:
15 stopni - daję nieco więcej rozcieńczalnika niż dałbym w 20,
30 stopni - daję nieco mniej rozcieńczalnika niż w 20 stopniach.
Nigdy nie wychodzę poza wartości z karty technologicznej a reszta zeleży już tylko od mojej biegłości w posługiwaniu się wałkiem ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 cze 2019, o 00:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Generalnie farba nawet ta dwuskładnikowa powinna być sprzedawana jako produkt gotowy do użycia. Producent nie powinien „zalecać” ale może „dopuszczać” w razie potrzeby rozcieńczenie swojego produktu niewielką ilością wskazanego rozcieńczalnika. Należy pamiętać, że dodanie każdej ilość rozcieńczalnika zmieni (pogorszy?) właściwości danej farby. Dla jasności przekazu w kartach produktu powinny być jednoznacznie określone górne granicę rozcieńczenia produktu. Podanie takich wartości w przedziale np. 5-25% może sugerować dodanie do gotowego produktu minimum 5% rozcieńczalnika. A taka sytuacja byłaby nie do przyjęcia chyba, że sprzedawany produkt jest przeznaczony wyłącznie do ręcznego nakładania pędzlem i to w niespotykanej na co dzień temperaturze a w każdych innych warunkach „zaleca” się dodać minimum(sic) 5% rozcieńczalnika.

Co raz częściej pojawiają się na rynku farby dwuskładnikowe w formie tzw. „SmartPack” inaczej mówiąc dwa komponenty mieszane „pół na pół” a rozcieńczalnik jest zalecany wyłącznie do … czyszczenia narzędzi. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i zawsze gdzieś w tekście można spotkać stwierdzenie sugerujące delikatne rozcieńczenie farby w zależności od oczekiwanego rodzaju powłoki, sposobu nakładania czy aktualnej temperatury.

Przy moim całym szacunku do naprawdę dobrych produktów SeaLine jestem bardzo ciekawy jak firma zredaguje swoją nową(?) instrukcje.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 11:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2012, o 13:11
Posty: 190
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
drek_z napisał(a):
Podkład nakładany wałkiem, zalecanie rozcieńczenie 5-25%. Chcę uzyskać określony efekt grubość warstwy/rozlewność, więc biorąc pod uwagę temperaturę otoczenia:
15 stopni - daję nieco więcej rozcieńczalnika niż dałbym w 20,
30 stopni - daję nieco mniej rozcieńczalnika niż w 20 stopniach.
Nigdy nie wychodzę poza wartości z karty technologicznej a reszta zeleży już tylko od mojej biegłości w posługiwaniu się wałkiem ;)


Dokładnie tak. :)

SIRK napisał(a):

Przy moim całym szacunku do naprawdę dobrych produktów SeaLine jestem bardzo ciekawy jak firma zredaguje swoją nową(?) instrukcje.


Bardzo dziękujemy za miłe słowo. :)

Większość produktów Sea-Line, które rozcieńczamy jest koncentratami. Dlatego też, podajemy zalecane rozcieńczenia uwzględniając ich cel, metodę aplikacji oraz warunki podczas aplikacji. Dzięki stosowaniu się do podanego stężenia, czerpiemy także kilka korzyści, np. farby są bardziej wydajne i gwarantują wysoką silę krycia. Część producentów działa na tej samej zasadzie jak Sea-Line, a cześć posiada inne rozwiązania. W przyszłości możliwe, że również pokusimy się o tzw. "SmartPack", narazie pozostajemy przy swoich rozwiązaniach. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 23:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Sławek Sea-Line napisał(a):
Część producentów działa na tej samej zasadzie jak Sea-Line, a cześć posiada inne rozwiązania. W przyszłości możliwe, że również pokusimy się o tzw. "SmartPack", narazie pozostajemy przy swoich rozwiązaniach.

Nigdzie nie sugerowałem zmiany waszej oferty handlowej. Ustosunkowałem się jedynie do stwierdzenia o pracach nad edycją informacji zawartej w waszej karcie produktu. Wysłałem PW.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 133 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL