Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 cze 2019, o 23:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Mir napisał(a):
Przydałby się trochę mocniejszy np. taki: https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing.
Ale jak tam podłączyć aparat fotograficzny?


Najłatwiej w/g mnie to tak jak zrobiłem
Obrazek
wywalasz obiektyw z aparatu- wywalasz okular z teleskopu i jakimś cybuchem mocujesz aparat bezpośrednio na wyciągu i na nim oczywiście nastawiasz ostrość. Masz zatem aparat z takim obiektywem jakie ma parametry teleskop. W moim przypadku jest to 900mm f=7 (1800 bo olek ma w końcu kropa x2) Idealnie to pasuje do księżyca albo do czegoś co rozmiarem kątowym jest podobne.
Tylko że teraz mamy problem z takim teleskopem jak z linka- konkretnie to związane z jego montażem.
Nie jest to montaż paralaktyczny i nawet jeżeli Dobson jest zmotoryzowany i za czymś śledzi - a zakładam  że focimy z długim czasem żeby na zdjęciu wyszło to co ledwo widzimy albo wręcz nie widzimy :evil: to ostry będzie tylko punkt w który wycelowaliśmy. W takiej ogniskowej ponad metr to oznacza że czas krytyczny naświetlania nie przekroczy kilku sekund- strzelam że to będzie z 20-30 sekund to nici ze zdjęcia :evil: To za mało żeby jaką młgławicę czy inna galaktyke małą odstrzelić. Po prostu leleskop na montażu Dobsona tak na chłopski rozum powinien mieć jeszcze obrót tubusem raz na 24 godziny.
Montaż paralaktyczny rozwiązuje ten problem wielce skutecznie i przy dobrym ustawieniu z dobrym motorem umożliwia wręcz osiągnięcie dowolnie długich czasów naświetlania.
Oczywiście sam też powinien posiadać jakąś klasę wagową :lol: adekwatną do sprzętu. Bo ten mój - znaczy pożyczony teleskop- to cienizna panie i szkoda gadać. To to się trzęsie w wyraźnie widoczny sposób od samego faktu że Olek otworzy migawkę- oczywiście ze zdalnego sterowania bądź samowyzwalacza. A gdy jakaś ćma podczas robienia zdjęcia z bańki walnie w ekranik to zdjęcie sp.. :evil: Bo to to wtedy jeszcze macha skrzydłami i telepie tak całą instalacją że z gwiazd robią się zygzaki.
Oczywiście nie zmienia to tego że sam teleskop do obserwacji własnymi receptorami danymi nam przez naturę jest na pewno o wiele lepszy od tego którego używam ze zwierciadłem 130mm.

Z drugiej strony żeby fajną fotę zrobić wcale nie trzeba teleskopu bo niektóre obiekty mgławicowe mają duże rozmiary i wystarczy zwykły dobry obiektyw. To że my ich raczej nie widzimy gołym okiem wynika tylko z mizernej światłoczułości oka. Filmy zaś i matryce potrafią światło zbierać długo i w końcu nazbierać tyle że widać coś takiego:
Obrazek
:mrgreen:
To już sporo zdjęć składa się na całość z wielominutowym naświetlaniem każdego z nich.

No i wracamy do problemu dobrego i stabilnego montażu z precyzyjnym zegarem

ed: a przy okazji to doszedłem do wniosku że bezlusterkowce są super do takich zadań. Sam dajmy na to księżyc oglada się na ekraniku zdecydowanie lepiej niż przez okular. Po drugie z nastawieniem ostrości zdecydowanie wygodniej bo i można wspomagacze aparatu użyć i bardzo to sobie chwalę. Oraz nastawienie na ostro gwiazd jest zdecydowanie wygodniejsze. Bo o ile Olympus nie daje rady wszystkich zobaczyć to te mocne typu Vega bez żadnego problemu. A wystarczy jedną przycelować żeby wyostrzyć na nią w punkt.
Musze jeszcze starego e-510 odpalić do tego celu. Wprawdzie to lustrzak ale live-view posiada i z tego co mi się teraz przypomina ma bardzo fajną dodatkową funkcję w wielokrotnym naświetlaniu. Nie nakłada tych zdjęć na siebie tylko jak przenikanie warstw ale może też sumować stany pikseli na matrycy. Bajera dla astrofotografii :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2019, o 11:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Ładnie się bawicie. :-)

A ja odpuszczam różne, fajne okazje, np.:
Praktina, Edixa-Flex, Praktica FX, Praktica Nova, Exa 1a i 1b, teleobiektyw Sonnar 1:4 F=135mm, do Exakty, Voigtlander Brillant, Welta Reflekta II, a nawet Welta Perfecta, Leica II i III i sporo, naprawdę sporo innych, ciekawych i pięknych gadżetów kolekcjonerskich. Wcale nie tak drogo, jak by się mogło wydawać. No, ale wszystkie, to już niezła kwota by wyszła.

Nadal lubię oglądać je na obrazku. :DD

Wczoraj oddałem jeden film z Exakty i już mam skany na serwerze. Wrócę do domu i je ściągnę na kompa, a następnie obrobię. Kupiłem też kolejne dwa, najtańsze filmy - Kodak ColorPlus. Filmy cz-b są ponad 50% droższe. Wołanie C41 też jest sporo tańsze od wołania cz-b. Dostanę wypłatę, to wykupię leki. :DD

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2019, o 12:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8759
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1740
Otrzymał podziękowań: 2016
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Trzeba tam sięgać, gdzie wzrok nie sięga. :D
A luneta jako taka i tak jest tylko przystankiem w drodze do nieskończoności. Czyli tak jak jest na rynku, kupujesz coś i wiesz, że za chwilę będzie inne lepsze od tego, co masz...
Jednak ciekawość wygrywa i rejestrujesz tym co masz, to co widnieje dookoła. W jakiejś tylko odkległości - wystarczającej potocznie.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2019, o 12:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Mir napisał(a):
tylko przystankiem w drodze do nieskończoności.
Na razie się nie wybieram. Napisałem przecież, że wykupię leki. :DD

No i moje, odpuszczane, zakupy nie są pogonią, za nowym, które zaraz staje się starszym, tylko za starym, które wciąż jeszcze trwa. Ale odpuszczam, bez nich i tak jestem w drodze do nieskończoności. Niespiesznie. :-P

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 cze 2019, o 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Robert :)
No tak sie porobiło, że mam siostrę a brata nie mam :D
Ale jak bym miał mieć ( -> skecz kabaretu Dudek ) to chciałbym mieć takiego jak Ty :mrgreen:



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 11:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8759
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1740
Otrzymał podziękowań: 2016
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Gdy zobaczyłem tę cenę, to przecinek mi się przesunął... I to jest dopiero punkt odniesienia dla robhosailorowych zakupów potencjalnych: https://www.cyfrowe.pl/lustrzanka-canon ... lny-p.html

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 cze 2019, o 14:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Mir napisał(a):
Gdy zobaczyłem tę cenę, to przecinek mi się przesunął... I to jest dopiero punkt odniesienia dla robhosailorowych zakupów potencjalnych
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Tylko mi się roześmiać pozostaje.
Odpuściłem Prakticę Nova B, za (bez ściemy) 90 zł, a wcześniej Exę w tej samej cenie. Nie mam, to nie dam, jak mawia Ferdek Kiepski - proste.

***
Chyba powinienem zweryfikować swoje podejście do fotografii, albo pojechać gdzieś w plener, albo co, bo znowu jakieś trywialne obrazki produkuję - najnowsze z mojej Exakty:

https://photos.app.goo.gl/itFoRp9w6jePiYR28

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 cze 2019, o 08:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
robhosailor napisał(a):
Odpuściłem Prakticę Nova B, za (bez ściemy) 90 zł, a wcześniej Exę w tej samej cenie. Nie mam, to nie dam, jak mawia Ferdek Kiepski - proste.
Cały czas przeglądam różne oferty i ... Pewnie, gdybym miał dużo kasy, to bym miał już całą szafę fotograficznego złomu i trochę działających precjozów. :mrgreen:

Mam załadowane najtańsze, więc kolorowe, filmy do Exakty i Zorki S, ale nie fotografuję. Noszę ze sobą, prawie wszędzie, przynajmniej jeden z nich, ale jeszcze nie użyłem. Boję się rutyny. Potrzebuję jakiejś odmiany, albo co?

***
Takie cuda też bywają:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 13:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Straszna tu cisza zapadła. ;) :D

A ja mam pytanie:

Jako, że hobby moje reaktywowałem całkiem niedawno, po długiej przerwie od dawnych fascynacji, to ono przechodzi pewne przeobrażenia. Chociażby najpierw chciałem gromadzić złom fotograficzny ;) , a dzięki rozmowom, tu z Wami, zacząłem ponownie fotografować. Mniejsza o rezultaty - na razie mnie to bawi.
Załóżmy, że wygrałbym w totka, albo dostał jakąś darowiznę i nagle stać byłoby mnie na jakiś kolejny aparacik, który mi się marzy, a marzą mi się głównie rzadkości, więc powiedzmy mógłbym kupić jeden, niezbyt drogi, egzemplarz, czyli kolejny eksponat, może sprawny, ale pewnie na półkę - np chodzi za mną bardzo ładna, niedroga Praktina IIa, albo też Pentina, ale obiektywy ma chyba na dziwny bagnet Pentacon i pewnie nic się dziś już nie dobierze, albo wyjdzie drogo.

Ale tę samą kwotę mógłbym wydać np. na:
1. Reperację Praktiki B100, która ma jakiś problem z migawką (działa tylko w trybie synchro z lampą) ale mam do niej trzy obiektywy, czyli standard, szeroki 28 mm i zoom 70-210 mm ...
2. Dokupienie paru, relatywnie tanich obiektywów manual z mocowaniem M42, domyślnie, do Zenita, którego nie lubię, ale on jest i działa i chwała mu za to, a mam też do niego oprócz standardowego Heliosa (1:2 F=58 mm), Jupiter 37A (1:3,5 F=135 mm)* czyli na początek szeroki kąt (może dwa 35 mm i 28 mm) i portretowy 70 mm albo 80 mm - oferty się trafiają rzędu 100 PLN za sztukę...
3. Rzucić to wszystko i, ewentualną wygraną, wydać na wakacje. ;)
4. Inne propozycje?

Lubię te złomy, ale na wszystko i tak mnie nigdy stać nie będzie!
Podejdźcie ze zrozumieniem, ale bez napinania. :mrgreen:

___
*) Znalazłem np. relatywnie tanio Sonnar Carl Zeiss Jena 1:4 F=135 mm z mocowaniem Exakta, ale czy warto dosprzętowić Kine Exaktę II, skoro widać, że jednak się coraz to bardziej kończy np. nie domyka migawki na 1/50 s i wymaga remontu.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 cze 2019, o 12:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Dzięki za wsparcie! :mrgreen: :-P

Jedzie właśnie do mnie Praktica Nova I PL (w ogłoszeniu Nova B, ale na obrazku Nova I PL) z obiektywem Meyer-Optik Goerlitz Domiplan 1:2,8 F=50mm, filtrem UV oraz radzieckim konwerterem 2x z mocowaniem M42 ... Jak na moje, to całkiem młoda, ale 50. chyba skończyła ... ;)

ObrazekPraktica PL nova I by Danipuntocom, on Flickr

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 09:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
No i jest!!! Praktica Nova I PL z obiektywem Meyer-Optik Goerlitz Domiplan 2.8/50:

https://photos.app.goo.gl/yVjAd8azTBFtHNScA

https://photos.app.goo.gl/5bdbfWxpPJBB3fbx7

Na wyposażeniu jest jeszcze radziecki konwerter K-1 tele 2x - widoczny na zdjęciach.
Tak wygląda z konwerterem i Domiplanem:

https://photos.app.goo.gl/ufHr36R8neGy11nJ6

https://photos.app.goo.gl/X7hR4q9S79W3WAbP7

Dodatkowo dostałem coś jeszcze. Miał to niby być filtr UV, ale ... jest nasadka makro! Na początku myślałem, że obiektyw jest walnięty i dlatego nie ostrzy na nieskończoności, a tu okazało się, że to nie jest płaski filtr UV, tylko soczewka, po której odkręceniu wszystko jest OK! :DD To soczewka zbliżająca o około pół metra.

Aparat ma taki sam system preselekcji przysłony, jak Zenit 11, więc obiektywy są wzajemnie wymienne, wraz z konwerterem.

Czytałem gdzieś w necie, że ten model Praktica Nova I PL , to już nie to samo, co wcześniejsze poszukiwania i produkty inżynierów KameraWerke Dresden przed włączeniem do Kombinatu Pentacon, co zabiło konkurencyjność pojedynczych wytwórni na terenie NRD. Być może. Dla mnie aparat nie jest zły. Ciut lżejszy od Zenita 11, delikatniejszy i bardziej precyzyjny - będzie przyjemniejszy w użyciu. No i jest starszy! ;) Ma najmniej 50 lat, bo w 1969 produkcję tego modelu zakończono, zastępując kolejnymi.

Obiektyw Meyer-Optik Goerlitz Domiplan 2.8/50? Podobno prosty i niezbyt rewelacyjny, ale łatwy (gwint M42) do zastąpienia innym! Na razie, na matówce widać, że ostrzy prawidłowo. Sprawdzę go!

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 13:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Jeszcze o tym obiektywie... Podobno to tylko trójsoczewkowe szkiełko, ale znalazłem w necie mnóstwo, bardzo pięknych fotografii nim zrobionych! Przyda się!

***
Pytanie do znawców :DD : ile trzeba dodać światła przy zastosowaniu konwertera? Otworzyć o dwie blendy? A może wystarczy o jedną? Mając wewnętrzny pomiar światła problemu nie ma, aparat sam pokaże, ale ja nie używam aparatu z takim pomiarem - poza telefonem.

***
Co jeszcze robię? Mam filmy, prawie skończone, w Exakcie i w Zorki S.
Exakta wiadomo, fajny aparacik i obiektyw. A co do Zorki... Znalazłem w necie videoblog, w którym facet porównuje różne stare obiektywy i aparaty - jest zresztą tego, znaczy podobnych videoblogów, po sufit i nie wiadomo, czym się kierować. Ten opowiadał m in o radzieckich obiektywach i bardzo chwalił Industar 50 i Industar 61, który nazywał jednym z najlepszych w swojej kolekcji. W związku z tym, że mam na stanie Industar 61, od początku tego filmu w Zorkim S, robię zdjęcia tylko nim. Chcę zobaczyć, czy rzeczywiście jest taki rewelacyjny. Zresztą, nie jestem pewien, czy autor videobloga wie, że radzieckie obiektywy różnią się jakością w obrębie tej samej serii i np mój Industar 61 z tego samego chyba roku, co i jego, może nie być już tak doskonały... Zobaczymy! :)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 14:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8759
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1740
Otrzymał podziękowań: 2016
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Nowa Praktica teraz wygląda tak:
https://www.mediaexpert.pl/aparaty-komp ... id-1118325
i łudząco podobna jest do Mediona:
https://allegro.pl/oferta/cyfrowy-apara ... aunch_2018
Warto porównać stare z nowymi, dwa światy ze swoimi dobrymi i złymi cechami. Robert, jako znak zimowy, spogląda chętniej wstecz i chwała mu za to, bo ktoś to robić powinien.
Ani chybi, jakie muzeum pewnie stworzy.

Takie portrety flory (i fauny) ogródkowej pstryknąłem ostatnio cyfrowo:
https://photos.google.com/album/AF1QipP ... Tfd4RDQPBv
https://photos.google.com/album/AF1QipP ... tTShu1--1c

ps. Industar 50 jest jednym z najbardziej udanych obiektywów. W Zenicie B chodził jak zegarek. Później lepszym dla mnie był Canon T-50, z przepiękną powłoką na soczewce. Zdjęcia robił kolorowe.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 14:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Aparaty z danej epoki są w sumie do siebie podobne. Tylko niektóre są odmienne, nietypowe ale nie zawsze te innowacje się rozpowszechniają - przykładem jest Welta Perfekta, przywoływana fotkami trochę wyżej.

Muzeum, jak muzeum, ale skład fotograficznego złomu ... :mrgreen:

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 21:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Pytanie do znawców :DD : ile trzeba dodać światła przy zastosowaniu konwertera? Otworzyć o dwie blendy? A może wystarczy o jedną? Mając wewnętrzny pomiar światła problemu nie ma, aparat sam pokaże, ale ja nie używam aparatu z takim pomiarem - poza telefonem.

To trochę nie tak Robert :) W praktyce nie musisz tutaj kątem bryłowym patrzeć.
Jeśli założysz konwerter do obiektywu powiedzmy 300 mm to pole do manewru masz żadne...
A wskazania szerokokątnego światłomierza możesz śmiało o kant dupy potłuc ;)
Po prostu trzeba zaryzykować taką migawkę, żeby nie było poruszenia...
Tu nie ma znawców i reguł - tutaj trzeba panie improwizować ;)
A potem albo forsowne wywoływanie albo w ostateczności wzmacnianie...



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 21:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Robert :)
Tutaj masz dwa przykłady wykorzystania konwertera x3 do obiektywu 200mm...
Jakby reprezentatywne przykłady. Czyli jeden baran z bliska w całości i kilka innych z oddali ;)
Rysowanie takie se a i kontrast dupa. No ale w ogóle jest fotka. Ot i cala istota konwerterów moim skromnym zdaniem.
Po prostu zakładając konwerter "jedziesz po bandzie" :D Czy tego chcesz, czy nie :D

Obrazek

Obrazek



Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lip 2019, o 22:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Czyli wyjdzie, co wyjdzie ... Spróbować można, nie spodziewając się rewelacji. Dzięki. :) :rotfl:

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 12:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Czyli wyjdzie, co wyjdzie ... Spróbować można, nie spodziewając się rewelacji.

Lepiej bym tego nie ujął :mrgreen:
Ale i tutaj jak się uprzeć, to jakąś ideologię dorobić można.
Ja używam konwerterów do długoogniskowych obiektywów. A czynię to z następującym
uzasadnieniem:
( Znaczy - dorobiłem sobie ideologię, żeby nie było, że robię to na pałę - jak zwykle ;) )
Oto mogę brać ze sobą na wyjazdy obiektyw 300 mm albo 400 mm. Ale co mi z tego ?
Bez statywu i tak nie utrzymam w łapach. A jeśli fotografowany obiekt nie tkwi w miejscu jak kamień, to i ze statywem nie utrzymam...
Ciemne one jak tabaka w czarnej dupie... Więcej niż 1:4 to cud nieosiągalny...
( Cholernie ciężki cud nieosiągalny )
A taki telekonwerter malutki. Do kieszeni się zmieści...
Efekt - jeśli jakiś będzie - to w sumie taki sam. I tu i tam fotka będzie wyglądała na lekko poruszoną. Tyle, że ta przez konwerter będzie na taką wyglądała nawet ze statywem.
Ale jeśli już decydujemy się nie zabierać statywu, to wsio ryba ;)
Ot i tym sposobem - całkowicie świadomie i po naukowemu - liczę na szczęście przy fotografowaniu :mrgreen:

Jedna rzecz mnie jednak ciekawi. Ten Twój zestaw... Tzn Domiplan z konwerterem. Jeśli ten Domiplan to rzeczywiście prosty ( nie klejony) tryplet, to koleś który tego zestawu używał mógł liczyć na to, że zastosowanie konwertera przy tej ogniskowej wcale nie pogorszy rysowania a wręcz poprawi ( więcej aberracji usunie ) Bardzo jestem ciekaw co wyjdzie z Twoich doświadczeń z tym zestawem :D
Jeśli miałbyś możliwość pstryknij to samo przez gołego Domiplana i z konwerterem :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 17:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
MarekSCO napisał(a):
Jedna rzecz mnie jednak ciekawi. Ten Twój zestaw... Tzn Domiplan z konwerterem. Jeśli ten Domiplan to rzeczywiście prosty ( nie klejony) tryplet, to koleś który tego zestawu używał mógł liczyć na to, że zastosowanie konwertera przy tej ogniskowej wcale nie pogorszy rysowania a wręcz poprawi ( więcej aberracji usunie ) Bardzo jestem ciekaw co wyjdzie z Twoich doświadczeń z tym zestawem :D
Jeśli miałbyś możliwość pstryknij to samo przez gołego Domiplana i z konwerterem :D
Zrobiłem dzisiaj taki test:
Postawiłem na parapecie statyw z Prakticą. Wycelowałem w antenę na sąsiednim dachu i zrobiłem fotki:
1. Domiplanem 2.8/50.
2. Heliosem 2/58.
3. Jupiterem 37A 3.5/135.
4. Domiplanem z konwerterem.
5. Heliosem z konwerterem.
6. Jupiterem 37A z konwerterem.
Zobaczymy, co wyjdzie, jak wywołam film - Kodak Color Plus 200 ASA.
Aha! Wszystkie przy 1/125 s i f11. Będzie może widać, na ile niedoświetlone są te z konwerterem.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 18:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
A nie pogubisz się teraz ? ;) Miedzy 50 i 58 mm różnica niewielka.
Ja zawsze przy takich testach otrzymywałem wyniki - "rewelacyjne" ;) A sam wywoływałem filmy i robiłem odbitki.
No, tylko że ja mam pamięć absolutną do planów zdjęciowych.
Po godzinie od zrobienia zdjęcia absolutnie nic już nie pamiętam ;)
Poznaczyłeś jakoś ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 18:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
MarekSCO napisał(a):
A nie pogubisz się teraz ? ;) Miedzy 50 i 58 mm różnica niewielka./.../
Po prostu: kolejność zdjęć i obiektywów/konwerterów taka, jak napisałem. Zawsze mogę zajrzeć tutaj i sprawdzić. :D

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 18:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Kiedyś ( nie wiem jak jest teraz ) było tak:
Oddawałeś film do wywołania i zamawiałeś, powiedzmy, stykówkę i odbitki z całych ( pełnych - nie kadrowanych ) klatek.
Dostawałeś co zamówiłeś, ale odbitki nie byłe podpisane numerem klatki.
I to już wystarczyło, żeby wprowadzić bałagan w takich testach ;)
Dlatego po kilku podobnych "sukcesach" zaczynałem modyfikować plan dla każdego zdjęcia, tak, żeby je potem bez pudła zidentyfikować :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 20:55 

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 16:10
Posty: 801
Lokalizacja: Poznań, Powidz, ....
Podziękował : 473
Otrzymał podziękowań: 457
Uprawnienia żeglarskie: sternik z upr. morskimi
robhosailor napisał(a):
ile trzeba dodać światła przy zastosowaniu konwertera? Otworzyć o dwie blendy? A może wystarczy o jedną?

Konwerter 1,4x o 1 działkę przysłony (1,4 x 1,4 = 1,96)
Konwerter 2x o 2 działki przysłony (2,0 x 2,0 = 4,00)

Dobre Industary były już od Zenita 3M. Jeszcze z płócienną migawką.

Pozdrawiam Krzysztof

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Tango 780S, przedtem MAK 747 GT przez 20 lat, a jeszcze wcześniej BEZ-4.



Za ten post autor soko otrzymał podziękowania - 2: MarekSCO, robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 lip 2019, o 16:52 

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 16:10
Posty: 801
Lokalizacja: Poznań, Powidz, ....
Podziękował : 473
Otrzymał podziękowań: 457
Uprawnienia żeglarskie: sternik z upr. morskimi
Mała uwaga.
Oczywiście powyższe dotyczy natywnego szeregu przysłon:
1,0 - 1,4 - 2,0 - 2,8 - 4,0 - 5,6 - 8,0 - 11 - 16 itd.
a więc powiększania otworu przysłony o ten skok.

Jeśli więc (co nierzadko) przysłona obiektywu ( Otwór względny, "jasność") zaczynała się od np. 1,8 a potem miała zaraz następne 2,0 - 2,8 itd., to skok od 1,8 do 2,0 nie jest oczywiście skokiem tak rozumianą, jedną działke przysłony.
To samo, jeśli miał np. pierwszą jasność 3,5, a potem 4,0 - 5,6 itd. (jak we wspomnianych pierwszych Industarach z Zenita 3M), to skok z 3,5 na 4,0 nie jest skokiem o "jedną działkę".

To tak dla zasady, bo ktoś może zapomnieć w ferworze fotografowania.

Pozdrawiam Krzysztof

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Tango 780S, przedtem MAK 747 GT przez 20 lat, a jeszcze wcześniej BEZ-4.



Za ten post autor soko otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 lip 2019, o 20:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
To chyba wszyscy wiemy, ale dzięki. Zresztą niedoświetlenie, czy prześwietlenie o pół działki mieści się w granicach toletrancji większości negatywów. Światłomierze też potrafią przewalić, nie mówiąc o tabelkach. :)

Fajnie się pracuje tą Prakticą! :)

Wysłane z mojego LG-M320 przy użyciu Tapatalka

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 lip 2019, o 20:27 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Wymęczyłem rolkę Prakticą LTL.
Nie leży mi. Jestem rozpuszczony i zmanierowany.
W sumie zawsze liczę na ingerencję Boga w zdjęcie.
Szkoda, że nie jestem gejem. Widziałbym co fotografować.
v



Za ten post autor vaginal otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 lip 2019, o 21:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nie chrzań. Robisz za*ebiste foty.
Może i ja wrócę do bardziej upierdliwych aparatów. Na razie Praltica mi się podoba, bo sama robi zdjęcia, prawie jak cyfra ;) ... Niby pięćdziesiątkę ma, a nowoczesna. ;)

Wysłane z mojego LG-M320 przy użyciu Tapatalka

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: vaginal
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 lip 2019, o 15:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Nic nowego. Kibluję w Warszawie, ale pogoda nie pozwala wyjść na dłuższy spacer z aparatem. Robię jakieś fotki, próbując głównie Prakticę. Całkiem nowoczesna i sprawna bestia. Tak wygląda z obiektywem Jupiter 37A 3.5/135:

Obrazek

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: Mir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 13:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
No i mam!!! Carl Zeiss Jena Tessar 2.8/50 !!!
Na pewno będzie ostrzejszy od Domiplana, a wygląd ma za***isty, jal obiektywy od Praktiny i Pentacona! :) Obrazek

Wysłane z mojego LG-M320 przy użyciu Tapatalka

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lip 2019, o 07:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16755
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4064
Otrzymał podziękowań: 3961
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
robhosailor napisał(a):
Zrobiłem dzisiaj taki test:
Postawiłem na parapecie statyw z Prakticą. Wycelowałem w antenę na sąsiednim dachu i zrobiłem fotki:
1. Domiplanem 2.8/50.
2. Heliosem 2/58.
3. Jupiterem 37A 3.5/135.
4. Domiplanem z konwerterem.
5. Heliosem z konwerterem.
6. Jupiterem 37A z konwerterem.
Dzisiaj dodałem, na nowym negatywie:
7. Tessarem 2.8/50.
8. Tessarem z konwerterem.

***
Nowy negatyw, to również Kodak Color Plus 200. Robię na nim fotki Jupiterem37A i Tessarem. Jeszcze parę klatek i 4 negatywy (2 z Praktiki, 1 z Exakty i 1 z Zorki S) oddam do labu.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1908 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 64  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 176 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL