Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sie 2019, o 21:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SP9GMK napisał(a):
Nie polecam stosować google chrome do generowania wniosków, gdyż przeglądarka nie łapie zmiennych cen przesylki i co by się nie wybrało puszcza kwote 50 PLN.
To mnie zastanowiło, bo do niedawna ustawowa opłata 50zł (25zł) obejmowała także przesyłkę...
Załącznik:
patent za 58.JPG
patent za 58.JPG [ 55.96 KiB | Przeglądane 7263 razy ]


tymczasem rozporządzenie stanowi:
Cytuj:
§ 22. 2. Opłata za czynności związane z wydaniem patentu albo licencji wynosi 50 zł.

Wydaje się, że wysłane patentu jest jest dość mocno "związane z wydaniem patentu", ale pewnie się mylę?

PS. U mnie Chrome sumuje ceny przesyłek.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sie 2019, o 07:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
A dlaczego odbierając patent osobiście - nie jest to chyba zabronione - miałbym płacić za wysyłkę?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sie 2019, o 08:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Colonel napisał(a):
A dlaczego odbierając patent osobiście - nie jest to chyba zabronione - miałbym płacić za wysyłkę?
Andrzeju, powiększ załączony obrazek... :mrgreen: odbiór osobisty jest wspaniałomyślnie bezpłatny. :oops:

A dlaczego miałbym płacić za doręczenie korespondencji skoro:
kpa napisał(a):
Art. 263. Koszty postępowania
§ 1. Do kosztów postępowania zalicza się koszty podróży i inne należności świadków i biegłych oraz stron w przypadkach przewidzianych w art. 56 zwrot kosztów stawiennictwa, koszty spowodowane oględzinami na miejscu, koszty doręczenia stronom pism urzędowych, a także koszty mediacji.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sie 2019, o 09:01 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
Też zwróciłem uwagę na to, że w tym roku pobierają (PZMiNW również) opłatę za wysyłkę. Parę lat temu nie było tej opłaty.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 sie 2019, o 18:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Dzięki dyskusji w sąsiednim wątku zauważyłem, że zarówno PZŻ jak i PZMWiNW zapragnęły zwiększyć swoje przychody związane z wydawaniem patentów żeglarskich poprzez wprowadzenie "odpłatnej wysyłki":
Pocztą - 8,50 zł
kurierem - 18,00 zł

To tegoroczna inicjatywa (wiem, bo w lutym otrzymałem patent motorowodny pocztą bez dodatkowych opłat).

ZTCW PZŻ ma straty na tej działalności, i to próba ich eliminacji, jednak dura lex sed lex a to stanowi że:
ustawa o ż.ś. napisał(a):
art. 37a. 10. Za czynności związane z wydaniem dokumentu, o którym mowa w ust. 3, pobiera się opłatę, która stanowi dochód właściwego polskiego związku sportowego.
rozporządzenie napisał(a):
§ 22. 2. Opłata za czynności związane z wydaniem patentu albo licencji wynosi 50 zł.
kpa napisał(a):
Art. 263. Koszty postępowania
§ 1. Do kosztów postępowania zalicza się koszty podróży i inne należności świadków i biegłych oraz stron w przypadkach przewidzianych w art. 56 zwrot kosztów stawiennictwa, koszty spowodowane oględzinami na miejscu, koszty doręczenia stronom pism urzędowych, a także koszty mediacji.

Stanowisko związku jest takie: wydanie patentu jest darmowe, ale w siedzibie związku. Wysyłka jest "dodatkową usługą" i jest dodatkowo płatna.

Cóż, trudno mi się z tym zgodzić z co najmniej kilku względów:
kpa napisał(a):
Art.39. Organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1481 oraz z 2018 r. poz. 106, 138, 650,1118 i 1629), przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy.

Tu związek uważa, że patent nie jest "pismem".
Darmowy odbiór odbywa się więc po wezwaniu delikwenta do Warszawy w celu odbioru osobistego. Tylko że:
kpa napisał(a):
Art.51. §1. Do osobistego stawienia się wezwany jest obowiązany tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa.
§2. Obowiązek osobistego stawiennictwa dotyczy również wezwanego, zamieszkałego lub przebywającego w sąsiedniej gminie albo mieście.
oraz
kpa napisał(a):
Art.56. §1. Osobie, która stawiła się na wezwanie, przyznaje się koszty podróży i inne należności ustalone zgodnie z przepisami zawartymi w dziale 2 tytułu III ustawy z dnia 28lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z2018 r. poz. 300, 398, 770, 914, 1293 i 1629). Dotyczy to również kosztów osobistego stawiennictwa stron, gdy postępowanie zostało wszczęte z urzędu albo gdy strona bez swojej winy została błędnie wezwana do stawienia się.

Wobec powyższych regulacji mam wrażenie że Związek, zamiast poprawić wynik finansowy może "popłynąć" gdy ktoś z daleka zażąda zwrotu kosztów... :roll:

PS: Może ktoś przenieść tu 4 ostatnie posty z wątku "wniosek o patent żeglarski - jakie procedury?" (viewtopic.php?p=577015#p577015 i późniejsze)? Dziękuję.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 26 sie 2019, o 19:16 przez Wojciech, łącznie edytowano 1 raz
Przeniesiono posty. Zmiana koloru czcionki. Czerwony oraz zielony dedykowany dla moderacji


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 sie 2019, o 21:57 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Wojtek,na Sailforum w wątku Trzebiez jest Kameleon.Zdaje się że jest skarbnikiem związku żeglarskiego może warto z nim przedyskutować sprawę?Ba moje oko 50 zł nie jest dużo i nie wykluczam,że PZŻ może iść na stratach. Taka RYA za swoje dokumenty bierze znacznie więcej.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 06:41 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Volenti non fit iniuria
Mają straty? Wystarczy zmienić prawo...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 06:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
piotr6 napisał(a):
skarbnikiem związku żeglarskiego może warto z nim przedyskutować sprawę?Ba moje oko 50 zł nie jest dużo i nie wykluczam,że PZŻ może iść na stratach.

Rozmawiałem z nim. Zwrócili się do ministerstwa o podwyżkę - bez rezultatu. Ale ja nie podważam "słuszności" wyższej opłaty (ani jej nie potwierdzam - bo nie wiem jakie są koszty i czy ewentualnie da się je obniżyć). Mi się nie podoba (nie)legalność tych opłat. Związek (jeśli nie chce prowadzić przynoszącej straty działalności) powinien zwrócić się do zlecającego o podwyżkę opłat, a nie samodzielnie pobierać dodatkowe opłaty od obywateli. W razie braku reakcji (podwyżki) związek może się zachować jak Chińczycy schodzący z budowy autostrady... :cool:

Mnie nie przekonuje teza, że wysyłka patentu pocztą to "dodatkowa usługa". Z kilku względów: tych przepisów kpa zacytowanych wyżej, faktu, że dotąd wysyłali bez dodatkowych opłat, a także z faktu że gdy ktoś nie poda we wniosku adresu e-mail czy telefonu (co nie jest obowiązkowe*)) i tak związek będzie musiał ponieść koszt wysłania pisma pocztą...

---
*) Ba, żądanie maila i telefonu łamie jedną z podstawowych zasad RODO - zasadę minimalizacji danych

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 07:32 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Ok,rozumiem.

Jacek Woźniak napisał(a):
Volenti non fit iniuria
Mają straty? Wystarczy zmienić prawo...


Pewnie nie tak łatwo

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 07:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Mnie nie przekonuje teza, że wysyłka patentu pocztą to "dodatkowa usługa". Z kilku względów:

i jeszcze faktu że np Prawo jazdy, kartę EKUZ, czy dowolną decyzję dowolnego organu (w trybie kpa) dostajesz bez łaski pocztą bez żadnych dodatkowych opłat.
Uważam, że dopuszczalna byłby opłata za kuriera, czy jakiś "super-ekspres". Natomiast zwykła wysyłka pocztą jak i odbiór osobisty są - moim zdaniem - w ramach opłaty "za wydanie patentu".

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 07:46 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
piotr6 napisał(a):
Ok,rozumiem.
Jacek Woźniak napisał(a):
Volenti non fit iniuria
Mają straty? Wystarczy zmienić prawo...
Pewnie nie tak łatwo

Wystarczy aby minister zmienił rozporządzenie tylko jak już Wojtek powiedział, mister pozostaje głuchy. Skoro umieli zabiegać o pozostawienie wydawania patentów w rękach związków niech równie skutecznie zabiegają podwyższenie opłaty lub całkiem zrezygnują z ich wydawania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 07:59 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Czyżby Urząd Morski wysyłając na koszt odbiorcy dokumentów, świadectwa
i dyplomy na jachty komercyjne dokonywał przestępstwa? Ba nawet nie daje wyboru sposobu na dostarczenie inne niż za pomocą kuriera.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Ba, żądanie maila i telefonu łamie jedną z podstawowych zasad RODO


Podanie maila lub telefonu jest w interesie wnioskodawcy, dlatego że umożliwia szybki kontakt w sytuacji źle wypełnionego wniosku.

Urząd Morski też na swoich wnioskach ma rubrykę na podanie telefonu.

Kolega Wojciech z jednej strony zagryzłby PZŻ z powodu opóźnienia wydania patentu o jeden dzień więcej, niż termin administracyjny a z drugiej strony działania mające na celu dotrzymanie tego terminu są dla niego niedopuszczalne.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 08:08 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Aby było "jeszcze ciekawiej"
Kodeks Karny
Art. 228. § 3. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 08:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Użyte przeze mnie wyrażenia:
Cytuj:
Stanowisko związku jest takie: wydanie patentu jest darmowe, ale w siedzibie związku. Wysyłka jest "dodatkową usługą" i jest dodatkowo płatna.

oraz
Cytuj:
Tu związek uważa, że patent nie jest "pismem".

Nie są stanowiskiem Związku (w szczególności wyrażonym przez jego Skarbnika), a jedynie moją interpretacją faktu wprowadzenia i pobierania opłaty oraz obowiązujących przepisów.

Przepraszam wszystkich którzy odnieśli wrażenie, że to wyrażone gdzieś (w szczególności przez Skarbnika Związku) stanowisko Związku.

W szczególności przepraszam Skarbnika za to, że mój wpis można było tak zinterpretować.
Jacku - naprawdę - przykro mi bardzo :oops:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 08:13 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Jacek Woźniak napisał(a):
Aby było "jeszcze ciekawiej"
Kodeks Karny
Art. 228. § 3. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.


Wynika z tego że dyrektora Poczty Polskiej jak i podległych mu pracowników można posadzić za kraty z powodu dostarczania przesyłek z państwowych instytucji.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 09:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Jacek Woźniak napisał(a):
Wystarczy aby minister zmienił rozporządzenie
Nie Jacku, nie wystarczy. Ustawa określa maksymalne stawki na 50zł - trzeba więc najpierw znowelizować ustawę...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 09:37 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Jeśli nie podasz emaila lub telefonu to zostaje komunikacją drogą pocztową. To wydłużyć może znacznie procedurę. Mam okazję w ten sposób komunikować się z jedną firmą i to jest koszmar.Email telefon podajesz często w różnych sytuacjach i nikogo to już nie dziwi

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 09:42 

Dołączył(a): 26 lut 2019, o 10:54
Posty: 328
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: dzej es em
"Jeśli nie podasz emaila lub telefonu to zostaje komunikacją drogą pocztową."

jak podasz to też nic nie daje :) np: w kontaktach z delegatura UKE w Gdynii w sprawie pozwolenia radiowego (wola listem przez x tygodni gadać) :)


p.s.
a i w liście zamiast normalnie jak ludzie
"panie nie podpisałeś wniosku"
to
tyrada paragrafów praw i obowiązków na prawie 3 strony A4 która musiałem przeczytać z 5 razy żeby zrozumieć czego chcą :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
piotr6 napisał(a):
Jeśli nie podasz emaila lub telefonu to zostaje komunikacją drogą pocztową.
Tak, i to na razie (dopóki każdy obywatel nie ma obowiązku posiadania ePUAP) jest podstawowa droga, więc nie można żądać za nią dodatkowej opłaty. Robiłby się paragraf 22: jak zawiadomić delikwenta o potrzebie opłaty pocztowej, kiedy wysłanie zawiadomienia wymaga opłaty?
piotr6 napisał(a):
To wydłużyć może znacznie procedurę.
Długość trwania procedury jest określona przepisami, podanie maila może ją ewentualnie (w niektórych wypadkach) skrócić. Chociaż: gdy wyślę kompletny wniosek, a pocztą dostanę patent, jak mój e-mail może skrócić tę procedurę?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 10:03 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Ale jak wyślesz niekompletny wniosek lub są wątpliwości to wtedy wydłuża się czas.Przerabialem to na własnej skórze miesięcy PZZ bawił się w pocztę.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 10:05 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
piotr6 napisał(a):
Jeśli nie podasz emaila lub telefonu to zostaje komunikacją drogą pocztową.
Tak, i to na razie (dopóki każdy obywatel nie ma obowiązku posiadania ePUAP) jest podstawowa droga, więc nie można żądać za nią dodatkowej opłaty. Robiłby się paragraf 22 jak zawiadomić delikwenta o potrzebie opłaty pocztowej, kiedy wysłanie zawiadomienia wymaga opłaty?
rafg28 napisał(a):
To wydłużyć może znacznie procedurę.
Długość trwania procedury jest określona przepisami, podanie maila może ją ewentualnie (w niektórych wypadkach) skrócić. Chociaż: gdy wyślę kompletny wniosek, a pocztą dostanę patent, jak mój e-mail może skrócić tę procedurę?


Jeśli wniosek został wypełniony błędnie, lub zabrakło odpowiednich dokumentów np. opinii i informacja o tym pojawi się u wnioskodawcy tydzień po nadaniu listu to trudno żądać dotrzymywania terminów administracyjnych.

Prawo jest tworzone w otaczającej je rzeczywistości i wielokrotnie źle skonstruowane, ale w oczekiwaniu na jego zmianę trzeba stosować rozsądek a nie propagować absurdy.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 10:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Jacek Woźniak napisał(a):
minister zmienił rozporządzenie
No, zmienił, zmienił.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... eYIULa6YH4

:rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 12:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
Jeśli wniosek został wypełniony błędnie, lub zabrakło odpowiednich dokumentów np. opinii i informacja o tym pojawi się u wnioskodawcy tydzień po nadaniu listu to trudno żądać dotrzymywania terminów administracyjnych.
Oczywiście, że nie ma to żadnego wpływu na dotrzymywanie terminów przez Organ. Hint: "decyzja odmowna", "wezwanie do usunięcia braków (postanowienie)"...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 12:44 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
ins napisał(a):
Jeśli wniosek został wypełniony błędnie, lub zabrakło odpowiednich dokumentów np. opinii i informacja o tym pojawi się u wnioskodawcy tydzień po nadaniu listu to trudno żądać dotrzymywania terminów administracyjnych.
Oczywiście, że nie ma to żadnego wpływu na dotrzymywanie terminów przez Organ. Hint: "decyzja odmowna", "wezwanie do usunięcia braków (postanowienie)"...


Tobie chodzi o skuteczne załatwianie w instytucjach spraw czy o idiotyczne wykorzystywanie luk w prawie by utrudniać ludziom życie?

Całe szczęście, że niewielu ludzi ma takie podejście jak Ty.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 13:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
wykorzystywanie luk w prawie
Tak ze zwykłej ciekawości: co nazywasz "luką w prawie"?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 13:10 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
ins napisał(a):
wykorzystywanie luk w prawie
Tak ze zwykłej ciekawości: co nazywasz "luką w prawie"?


Choćby to że Państwo Polskie czyniąc patenty żeglarskie państwowymi dokumentami umywa ręce od odpowiedzialności za nie. Przykładem są dyskusje na temat co powinno znajdować się na wniosku, albo opinii.
Taki drobiazg jak brak definicji w rozporządzeniu jak definiować długość kadłuba pokazuje że jest to bubel, a nie rozporządzenie.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 13:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
Przykładem są dyskusje na temat co powinno znajdować się na wniosku, albo opinii.
Taki drobiazg jak brak definicji w rozporządzeniu jak definiować długość kadłuba pokazuje że jest to bubel, a nie rozporządzenie.
W kwestii tego co powinien zawierać wniosek ani luki, ani pola do dyskusji nie widzę:
Załącznik:
wniosek.JPG
wniosek.JPG [ 31.78 KiB | Przeglądane 6812 razy ]

Ale kto "wykorzystuje luki w prawie by utrudniać ludziom życie?" PZŻ? Możesz jakieś szczegóły podać?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 27 sie 2019, o 13:48 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 13:46 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Załącznik:
wniosek.JPG Ale kto "wykorzystuje luki w prawie by utrudniać ludziom życie?" PZŻ? Możesz jakieś szczegóły podać?


Jaki wniosek? Przez kogo sporządzony?

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 14:44 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Prosżę zaglądnąć na stronę Urzędu Morskiego i zobaczyć jaką litanią druków zgodnych z wzorcami, obdarza tenże urząd potencjalnego posiadacza uprawnień komercyjnych.

Jeśli Państwo Polskie ustawą o sporcie i rozporządzeniem nałożyło na związki sportowe obowiązek wydawania patentów w terminie administracyjnym to obowiązkiem tego państwa jest stworzenie środowiska umożliwiającego realizację zobowiązań, czyli opracowanie jednolitego wzoru, lub przekazanie tego do związku.

To że jakoś to funkcjonuje wynika tylko z tego, że znakomita większość wysyłających wnioski do PZŻ, podchodzi do tego w sposób rozsądny, bez złośliwej chęci udowadniania iż może korzystać z niefrasobliwości twórców prawa.

Przecież w rozporządzeniu nie ma nawet punktu o sposobie wprowadzania opłaty za patent, czyli posługując się logiką Kolegi Wojciecha, to 50 PLN można by załadować do koperty wraz z resztą dokumentów, w tym z wnioskiem wypisanym na zużytej torebce po cukrze.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2019, o 15:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
Prosżę zaglądnąć na stronę Urzędu Morskiego i zobaczyć
Nie wiem nie znam się. Na spawaczach i kominiarzach też.
ins napisał(a):
Jeśli Państwo Polskie ustawą o sporcie i rozporządzeniem nałożyło na związki sportowe obowiązek wydawania patentów w terminie administracyjnym to obowiązkiem tego państwa jest stworzenie środowiska umożliwiającego realizację zobowiązań, czyli opracowanie jednolitego wzoru, lub przekazanie tego do związku.

Naprawdę uważasz współobywateli za tak nierozgarniętych, że istnieje konieczność tworzenia "jednolitego" wzoru każdego podania, pisma, wniosku? Być może obracam się w cokolwiek innym towarzystwie niż Ty, ale moje obserwacje nie potwierdzają takiej potrzeby... :-?
ins napisał(a):
posługując się logiką Kolegi Wojciecha
Posługuj się proszę własną logiką, OK? :evil:
ins napisał(a):
Przecież w rozporządzeniu nie ma nawet punktu o sposobie wprowadzania opłaty za patent
Nie ma tam też definicji pełnoletności, zauważyłeś? Ani informacji że wniosek ma być po polsku! Wg Twojej imaginacji mojej logiki można go napisać po klingońsku? Nie rób sobie jaj! Nie wierzę, że tak całkiem nie masz pojęcia jak działa prawo... zajrzyj do przepisów ogólnych. Dział IX kpa na początek.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 111 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL