Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 12:15




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2019, o 11:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Janna napisał(a):
Nie jestem znawcą, raczej początkującym użytkownikiem.

Ja to znam z książek, głównie beletrystycznych. Rosyjscy pisarze często włączają kulinaria dla urozmaicenia tekstu. Nasi też - choćby Pilipiuk.
Janna napisał(a):
Do tego doszło fałszowanie herbat odpadkami, czy wręcz trocinami.

Z tego, co ja wiem, to tylko legenda. Tam się po prostu kawałki krzaków łapały w maszyny i nikt tego nie odsiewał, bo było dzięki temu więcej kwintali z hektara w sprawozdawczości. Nawozów też nie używali jakoś specjalnie dużo, tylko że były to nie te potrzebne, a takie, jakie akurat udało się dostać z rozdzielnika. Z drugiej strony jak już się dostało, to trzeba było zużyć, żeby nie siedzieć za niegospodarność. Ot, typowa komuna :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2019, o 12:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7506
Podziękował : 5906
Otrzymał podziękowań: 2272
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Sąsiad napisał(a):
Z tego, co ja wiem, to tylko legenda. Tam się po prostu kawałki krzaków łapały w maszyny i nikt tego nie odsiewał, bo było dzięki temu więcej kwintali z hektara w sprawozdawczości.

Nie wsio tak prosto ;)
Obrazek
Aczkolwiek rzeczywiście blisko ;)
Nie tylko gruziński składał się z podobnych śmieci. Ten " so słonom" - importnyj - toże...
Ale i realnyj czaj był dostupien - teoretycznie ;) Coś do tego samowara musiało się w końcu nadawać ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2019, o 12:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13364
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1518
Otrzymał podziękowań: 2210
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
SIRK do bury_kocur napisał(a):
Drogi kolego ja pytałem o grog i jego składniki, to nie jest wątek o twoich upodobaniach. Otrzymujesz podobne do Monii ostrzeżenie.

SIRK do Moniia napisał(a):
Tak naprawdę to należy się tobie drugie ostrzeżenie.


SIRK napisał(a):
Moniia napisał(a):
Jak na razie Krzysztofie to ja zgłaszam twój post do moderacji za niczym nieuzasadniony atak i uzurpowanie sobie praw moderatorskich - chyba że przeoczyłam że takim zostałeś.

Nie uzurpuje sobie żadnych praw moderatorskich tylko tak jak każdy użytkownik forum mogę skorzystać z od niedawna ustanowionego precedensu. Powiedzmy „prawo założyciela wątku do decydowania które posty są nie merytoryczne i powinny być w trybie natychmiastowym usuwane”. Właśnie przed chwilą po raz pierwszy skorzystałem z tego przywileju.

Korzystając z prawa do zgłoszenia postów nie uzyskujesz praw do podejmowania decyzji moderatorskich
jak i narzucania moderacji sposobu procedowania zgłoszeń.
Ponadto nic nie upoważnia Ciebie Krzysztof do nieuprawnionego ostrzegania forumowiczów.
Ta czynność pozostaje w gestii moderacji. Zatem przywołuję do porządku zanim po raz kolejny podejmę czynności moderatorskie w tej sprawie.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...



Za ten post autor Wojciech otrzymał podziękowania - 2: bury_kocur, Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 07:16 

Dołączył(a): 29 gru 2017, o 14:38
Posty: 247
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Samowar mam :) .
"Żarzącego się drewna z kominka" nie mam :-( .
"Prąd" mam :) .
2:1.
"Odpalam" na balkonie. Podobno suche szyszki sosnowe są dobre.


Może się przydać :cool: .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 08:19 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Staszek nie polecam że względu na bardzo dużą zawartość żywicy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 08:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Szyszki strasznie dymią. :-) Lepsze suche patyczki i na to węgiel do grilla, przy czym na dno dobrze jest wrzucić kilka kostek podpalonej rozpałki lub palące się patyczki.

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 08:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Taka ciekawostka: jeśli ogień nie chce się palić w kominie, to trzeba dmuchać od dołu, przez te małe dziurki. Ale jest to dość niewygodne, więc można użyć sposobu kozackiego, czyli od góry, na komin nałożyć but z cholewą i poruszać góra-dół. ;-)

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 09:37 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
plitkin napisał(a):
Staszek nie polecam że względu na bardzo dużą zawartość żywicy.


*szyszek nie polecam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 09:46 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Co na to Staszek?
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 10:10 

Dołączył(a): 29 gru 2017, o 14:38
Posty: 247
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Zastanawia się, podobnie jak ja czy fajansowy imbryk ( nie z "fajansu") nie sprofanuje mojego samowaru ? :-( .

Ale co tam, będzie na razie "Włocławek" ;) .

Dzięki za wszelkie info w tym oraz innych wątkach :kiss: .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 11:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jakby ktoś się zastanawiał nad zakupem, to jest takie cacuszko:
https://allegro.pl/oferta/duzy-kompletn ... K0QAvD_BwE
Może i drogie, ale po niewielkiej renowacji prawdziwy i funkcjonalny antyk w domu :)
W sumie prawie metr wysokości, to już jak mebel.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 11:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16787
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4097
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
L19:57 napisał(a):
Zastanawia się, podobnie jak ja czy fajansowy imbryk ( nie z "fajansu") nie sprofanuje mojego samowaru ?
Fajans, to słowo się u nas, niepotrzebnie, źle kojarzy, ale wystarczy użyć rosyjskiego "farfor", albo naszego "majolika" i już niczego nie sprofanuje. Wszak np polskie manufaktury "farfora" i "majoliki" produkowały fajanse na stoły najznamienitszych dworów Rosji.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 11:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
robhosailor napisał(a):
Fajans, to słowo się u nas, niepotrzebnie, źle kojarzy

Chyba już nie. Przez lata był synonimem czegoś o kiepskiej jakości, ale to umarło z nowym pokoleniem. Coraz częściej spotyka się to określenie jako opis materiału, bez negatywnych konotacji.
Witamy w 2k19 :-P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 11:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Sąsiad napisał(a):
Jakby ktoś się zastanawiał nad zakupem, to jest takie cacuszko

Piękny. :-)
My mamy jeden śliczny, mosiężny, bardzo do renowacji, no nie aż taki stary jak ten carski i nie tak cenny oraz drugi, nowy i to jego używamy do robienia herbaty. Chyba nawet znalazłam taki sam:
https://allegro.pl/oferta/oryginalny-sa ... gIJgvD_BwE

Był bez czajniczka i używam zwykłego, ceramicznego, kupionego u nas w GS-ie. ;-)

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 12:08 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
L19:57 napisał(a):
Zastanawia się ... czy fajansowy imbryk ( nie z "fajansu") nie sprofanuje mojego samowaru ? :-(
Ależ w żadnem calu!
Toż właśnie prawdziwyj sowieckij sznyt najwyższego lotu; jak sybiry i szklanki z koszyczkiem, nie przymierzający. :cool:

A pomni skąd: "kot mleko zjadł i farfurka się stłukła", a?

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 12:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Janna napisał(a):
Był bez czajniczka i używam zwykłego, ceramicznego

Gdzieś powinienem mieć stalowy od kompletu do tego samowara. Jak znajdę, to przywiozę na SIZ ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 13:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Sąsiad napisał(a):
Janna napisał(a):
Był bez czajniczka i używam zwykłego, ceramicznego

Gdzieś powinienem mieć stalowy od kompletu do tego samowara. Jak znajdę, to przywiozę na SIZ ;)

Czy wspominałam już, że Cię lubię? ;)

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 13:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Czy herbata pochodzenia samowarowego, ma lepszy, szlachetniejszy, mocniejszy, "inny" smak, czy może to przyjemność z rytuału, oprawy jest nośnikiem takich mocniejszch, głębszych wrażeń?

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 13:57 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Ja Ci dam głębsze wrażenia.
Do rumianku marsz.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 14:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Sajmon napisał(a):
Czy herbata pochodzenia samowarowego, ma lepszy, szlachetniejszy, mocniejszy, "inny" smak, czy może to przyjemność z rytuału, oprawy jest nośnikiem takich mocniejszch, głębszych wrażeń?

Nie teoretyzuj, tylko wbijaj się do nas, to sam sprawdzisz. :)

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 14:16 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Sajmon napisał(a):
Czy może to przyjemność z rytuału, oprawy jest nośnikiem takich mocniejszch, głębszych wrażeń?
Zależnie.
Czy to na prigrizku, prigliadku, ili pridumku :D
A, i z fajansu jest wyrazistsza, jednakowoż :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 14:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Janna napisał(a):
Sajmon napisał(a):
Czy herbata pochodzenia samowarowego, ma lepszy, szlachetniejszy, mocniejszy, "inny" smak, czy może to przyjemność z rytuału, oprawy jest nośnikiem takich mocniejszch, głębszych wrażeń?

Nie teoretyzuj, tylko wbijaj się do nas, to sam sprawdzisz. :)


Ok
Dla porownania przywiozę sagę w termosie :)

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2019, o 14:47 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Saga to nieudolna podróbka PG.
v



Za ten post autor vaginal otrzymał podziękowanie od: Janna
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 04:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Wojciech napisał(a):
Korzystając z prawa do zgłoszenia postów nie uzyskujesz praw do podejmowania decyzji moderatorskich
jak i narzucania moderacji sposobu procedowania zgłoszeń.
Ponadto nic nie upoważnia Ciebie Krzysztof do nieuprawnionego ostrzegania forumowiczów.
Ta czynność pozostaje w gestii moderacji. Zatem przywołuję do porządku zanim po raz kolejny podejmę czynności moderatorskie w tej sprawie.

Drogi kolego moderatorze usuwając mój post stworzyłeś precedens z którym teraz wszyscy mamy problem. Zamiast przywoływać mnie do porządku postaraj się posprzątać „rozlane mleko”; viewtopic.php?f=6&t=31075
Natomiast ostrzeganie swojego interlokutora o zamiarze zgłoszenia konkretnego postu do ewentualnej moderacji było, jest i mam nadzieje, że nadal pozostanie zgodne z obowiązującym regulaminem.
======================================================

plitkin napisał(a):
A kto ją tak scharakteryzował? Ja takiej tezy tu nie przeczytałem.

I ja tego nikomu nie zarzucałem, znowu kłania się ułomność forumowej dyskusji. Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że termin „Darjeeling” bardzo się „skomercjalizował” i możesz spotkać herbatę z takim terminem w nazwie która niestety niewiele będzie się różniła od przysłowiowej „Yellow Label”.
Janna napisał(a):
Co sprawia, że herbata z samowara ma niepowtarzalny smak i aromat? Nie chodzi tylko o czas parzenia esencji w czajniczku, ale również o temperaturę, gdyż nie ogrzewamy jej wyłącznie wrzątkiem do najwyżej 100 st.C, ale stawiamy czajniczek nad żarem samowara, czyli są to temperatury wielokrotnie wyższe. I dlatego samowary elektryczne to jedynie słaba podróba, gdyż nie dają efektu "pieca", działając jak zwyczajne czajniki elektryczne.

Smoczyco a co się dzieje z wodą (naparem?) podgrzewaną do takich temperatur?
Czy jako ekspert od samowara znasz żartobliwe opowiadanie Ignacego Chodzko – „Samowar” jest dosyć krótkie, polecam.
https://koneserzy.pl/kuchnia-literacka/ ... z-samowara

Cytuj:
Kipi war, syczy, niecierpliwie mocując przybitym wiekiem. "Czas nalewać herbatę", odezwała się pani sędzina. Panna Salomea powstaje i chce ująć czajnik; pan sekretarz ujmuje za butelkę czerwonej cieczy... a wtem... zrywa się wieko samowara i ulatując do góry wywraca imbryk, który spada na głowę kochanego pieszczotki Mateuszka i gorącą go po twarzy i uszach oblewa herbatą; wierzch spadając trafia na łysinę papuni, który jęczącym "oj! oj! oj!" zawtórował wrzaskom dziecięcia. Tymczasem nagle uwolniony war, prysknąwszy gwałtownie na oczy, twarze, nosy i gorse osiadłej około i zamoderowanej męskiego, żeńskiego i nijakiego rodzaju gawiedzi, jak lawa z krateru gorącymi potokami się rozlał.

Ale tak naprawdę to ani w opowiadaniu, ani w realu nie chodzi wyłącznie o ryzyko poparzenia się. Używając samowara przygotowujemy bardzo specyficzny napar który smakiem możemy chyba jedynie porównać do „herbaty po turecku”. Oczywiście możemy próbować kontrolować temperaturę i czas parzenia ale tak naprawdę w tych najbardziej klasycznych i równocześnie zachwalanych samowarach mamy bardzo ograniczone możliwości. Pozostaje nam jedynie dawkowanie użytej ilości esencji i … „zagryzanie” kostką cukru ale proszę nie mów, że w taki sposób możemy zaparzać i cieszyć się smakiem każdego rodzaju herbaty.
Moim zdaniem kiedyś urok picia herbaty polegał na wspólnym przyrządzaniu oraz delektowaniu się różnymi smakami podczas spotkań w większym gronie rodziny i/lub znajomych. Niestety obecnie co raz mniej mamy czasu na obrządek przyrządzania a wspólne rozkoszowanie się smakiem także zostało bardzo ograniczone. Ale na szczęście nadal pozostał różnorodny i niepowtarzalny smak wielu odmian herbaty tak jak i wielu mniej lub bardziej prymitywnych sposobów jej zaparzania.
A samowar? Cóż, moim skromnym zdaniem swoją rolę w historii już odegrał i pozostanie wyłącznie jednym z wielu sposobów na przygotowanie gorącego i dosyć specyficznego napoju.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 07:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
SIRK napisał(a):
Smoczyco a co się dzieje z wodą (naparem?) podgrzewaną do takich temperatur?

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku kawy, sposób przyrządzenia herbaty wpływa na skład naparu i co za tym idzie jego smak i aromat. Podnosząc temperaturę parzenia powodujemy nasilenie procesów epimeryzacji katechin i teaflawin i ich degradację (co odpowiada m.in. za pogorszenie smaku herbat białych i zielonych, zaparzonych zbyt gorąca wodą) oraz zwiększenie zawartości kofeiny, kwasu galusowego i epikatechiny, jednak zawartość tych związków zmniejsza się przy zbytnim wydłużeniu czasu parzenia.
To niejedne procesy, zachodzące w procesie parzenia herbaty. Natomiast mówiąc prosto, dla mnie herbata z samowara ma nieco inny smak, niż te same liście parzone "normalnie". Jest bardziej aromatyczna, mocniejsza, tak jak pisałam, ma więcej garbników i kofeiny i (zwłaszcza słodzona) - daje kopa.

Masz rację, że samowar cieszy, bo to jest rytuał. Ale zwróć uwagę, że dawniej posiłki w ogóle były bardziej rytualne. Zresztą picie herbaty parzonej wrzątkiem również celebrowano (zwykle o 5 p.m.). :-)

A samowary, choć o nieco innej budowie, służyły też do zwyczajnego gotowania, np. zup i innych posiłków, więc były normalnymi przedmiotami użytkowymi, a nie tylko fanaberiami rozmaitych panien Salomei. ;-)

I oczywiście, masz rację, że nei każda herbata nadaje się do parzenia w samowarze. Nigdy nie róbcie tego z herbatami zielonymi czy tym bardziej z białymi, bo to je zabija. A co do czarnych - najlepiej spróbować samemu. To kwestia gustu i nie ma jednego "właściwego" gatunku. Ja lubię przynajmniej kilka bardzo różnych, m.in. cejlońskie, dymne (Sajmon, pamiętasz Karawanę? ;-) ), ale i niezłe wychodziły jakieś mieszanki angielskie. Parzenie i picie herbaty to nie operacja kardiochirurgiczna, mamy miejsce na eksperymentowanie i popełnianie błędów.

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca



Za ten post autor Janna otrzymał podziękowania - 3: MarekSCO, Moniia, waliant
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 07:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11624
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1622
Otrzymał podziękowań: 3871
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Janna napisał(a):
Podnosząc temperaturę parzenia powodujemy nasilenie procesów epimeryzacji katechin i teaflawin i ich degradację (co odpowiada m.in. za pogorszenie smaku herbat białych i zielonych, zaparzonych zbyt gorąca wodą) oraz zwiększenie zawartości kofeiny, kwasu galusowego i epikatechiny

Wreszcie z rana coś ciekawego, a nie pierdoły np. o wątkach. :)

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 11:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Janna napisał(a):
Sajmon, pamiętasz Karawanę? ;-) ...


Nieładnie nabijać się z sajmonowej sklerozy :) ;)
Pamiętam, że piliśmy u Ciebie herbatę o smaku onucy z frontu wschodniego, ale czy to byla Karawana..?

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 11:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
O, to to. :-D Chyba jeszcze trochę jej zostało. Przechowam dla Ciebie. ;-)

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 11:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Janna napisał(a):
ale i niezłe wychodziły jakieś mieszanki angielskie.

Próbowałem Ahmad Earl Grey. Mi smakowało, ale w rodzinie się nie przyjęło. Robi się bardzo cierpka.
Przy okazji - przejrzałem domowe elektryki. Każdy ma grzałkę grzejącą powietrze w rurze, od której podgrzewa się woda, a nad rurą stoi imbryk. Czy teraz się jakoś inaczej robi? Grzałka w środku, w wodzie jak w czajniku?

A co do samowarów do zup, to choruję na ten:
https://allegro.pl/oferta/samowar-z-wyt ... 7KEALw_wcB
Niestety mnie nie stać :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 11:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5457
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2932
Otrzymał podziękowań: 2907
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Piękny. :-)

Sąsiad napisał(a):
Czy teraz się jakoś inaczej robi? Grzałka w środku, w wodzie jak w czajniku?


Ja widziałam takiego typu:
tani:
https://allegro.pl/oferta/stary-samowar ... 8680796047
ale drogi też może być:
https://allegro.pl/oferta/oryginalny-sa ... 8700191649

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL