Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lis 2019, o 20:59 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Koledzy odpowiedzcie mi na pytanie jak to jest, że taki typ jednostki można prowadzić bez uprawnień. Szukając po ofertach można natknąć się na info, że moc silnika ma nawet 39 kucy. A moje uprawnienia żeglarskie pozwalają na 10kW czyli jakieś 13.6 km "Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dz. U. z 2013 r. poz. 1458 oraz rozporządzenie Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460) patent żeglarski (czyli dokument uprawniający do kierowania jachtem określonej wielkości i rodzaju po określonych wodach) konieczny jest do pływania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 metra lub jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW (13,60 KM). Wyjątek stanowią większe jednostki (jacht żaglowy o długości kadłuba do 13 metrów i jacht motorowy o mocy silnika do 75 kW) z konstrukcyjnym ograniczeniem prędkości maksymalnej do 15 km/h." O ostatnim zdaniu nawet nie wiedziałem. Zatem moje pytanie jest takie jakim cudem ktoś bez uprawnień może kierować tak dużą jednostką z taką mocą silnika podczas gdy ja świadomy zagrożeń na wodzie i w porcie grubo zastanowiłbym się przed podjęciem kierowania taką jednostką?

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
marioczewa napisał(a):
Zatem moje pytanie jest takie jakim cudem ktoś bez uprawnień może kierować tak dużą jednostką z taką mocą silnika podczas gdy ja świadomy zagrożeń na wodzie i w porcie grubo zastanowiłbym się przed podjęciem kierowania taką jednostką?
sluchaj czy mozesz sprecyzowac watpliwosci? Co to znaczy jakim cudem? Moca prawa uchwalonego przez sejm bo inaczej trudno odpowiedziec na Twoje pytanie.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:18 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Włodziu liczyłem ,że będziesz jednym z pierwszych i się nie zawiodłem. Otóż w skrócie z instruktorem PZŻ sądzimy, że jest pewne niedopatrzenie ze strony ustawodawcy. Ale z chęcią zaczekam aż reszta się wypowie, którzy siedzą w temacie głębiej niż my.

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
A co to jest ta „aż taka” moc silnika? Pytam z ciekawości, bo na katamaranie miałam 66 kW i nie sądzę, aby to było jakoś strasznie dużo...

Pomijam już, że w domu mogę prowadzić bez żadnych papierów i trałowiec jeśli się zmieści w 24 metrach...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Ostatnio edytowano 22 lis 2019, o 22:34 przez Moniia, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:34 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Na katamaranie bez uprawnień?

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Nie ma w tym zadnego niedopatrzenia. Komisja sen. Glowskiego Drog Wodnych kilka lat temu uchwalila taki projekt a sejm go klepnal. Komisja miala na celu zaktywizowac plywanie po kanale bydgowskim. Kilka osob z tego forum bylo tam zaproszonych jako konsultanci m. in. nizej podpisany. Czego sie doszukujesz w uchwaleniu tego zapisu? Pytam, bo znam akurat kulisy powstania tego zapisu.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
marioczewa napisał(a):
Na katamaranie bez uprawnień?


To, że jakieś tam uprawnienia mam nijak się ma do faktu, czy potrzebuję. Firmę znacznie bardziej interesowało czym i gdzie pływałam do tej pory, na papiery nawet okiem nie spojrzeli :) No, o tyle że wiedzieli że jakieś są...

Nie zmienia to faktu, że ani u mnie, ani na Dominice* nikomu nie wpadloby nawet na myśl aby o jakiekolwiek papiery pytać...

*Karaiby to rewelacyjne miejsce dla tych, co muszą się dowartościować. Po pierwszym dniu oficjalnych kontaktów dałam sobie spokój z korygowaniem na „skipper” - dla nich jest to zawsze „captain” a w papierach jak byk stoi „master” :)

Ps. Katamaran może być jak najbardziej houseboatem konstrukcyjnie ograniczonym do 15 km/h, jak się odrobine wysilić ;)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:48 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Moniu ja tylko do śródlądziu piszę, za krótki jestem na Twoje uprawnienia.
bury_kocur napisał(a):
Czego sie doszukujesz w uchwaleniu tego zapisu?
Szukam tylko tego jak ktoś bez uprawnień może pływać z większym silnikiem niż ja. I jak ktoś bez uprawnień może sterować tak dużą i ciężką jednostką. Ot i tyle albo aż tyle.

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Moniia napisał(a):
A co to jest ta „aż taka” moc silnika? Pytam z ciekawości

To jest taka Polska specjalność Moniiu ;)
Producenci silników podają maksymalną moc silnika, to i ustawodawca ma się czego czepić i czepia :lol:
Gdyby nie podawali, dla ustawodawcy decydującym przy ustawydawaniu czynnikiem byłaby pewnie długość wału korbowego :lol:
Niestety nie jest - a szkoda - gwiazdowe dałoby się legalnie przemycić :lol:
Żyjemy tutaj w kraju skrajnie niskiej kultury technicznej Moniiu :) Od lat nic się nie zmieniło.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

marioczewa napisał(a):
Szukam tylko tego jak ktoś bez uprawnień może pływać z większym silnikiem niż ja. I jak ktoś bez uprawnień może sterować tak dużą i ciężką jednostką. Ot i tyle albo aż tyle.

Ale konkretnie - widzisz sens łączenia tych trzech parametrów w jeden ?
( moc silnika, ciężar jednostki, długość kadłuba po linii wodnej ) czy któryś szczególnie Cię
zastanawia ?
Co najbardziej razi w tym bezpapierzu ? Że możesz wielki silnik na łódce nosić, że możesz ciężką krypą pływać, czy że zbyt długa ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 22:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Sejm taki zapis przyjal i coz nam maluczkim do tego...
A swoja droga duzo znasz wypadkow zwiazanych z brakiem umiejetnosci plywania takim sprzetem?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:07 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Jako umysł techniczny interesuje mnie, że mając uprawnienia do kierowania jachtami mogę obslugiwać silnik do niecałych 14 km a tu ktoś bez jakiegokolwiek pojęcia zwykły przechodzień z ulicy z gotówką w kieszeni może wynająć 3 T łódź i poruszać się nią w porcie.
Nie oszukujmy się jeśli ktoś nie idzie na skróty i patent zdaje mając jakąśkolwiek wiedzę to widzi, że tu jest jakaś wajcha. Więc mój mały rozumek próbuje zrozumieć co jak i dlaczego. Stąd moje pytania.

_________________
***** ***



Za ten post autor marioczewa otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2014, o 21:16
Posty: 7486
Podziękował : 5893
Otrzymał podziękowań: 2266
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Moniia napisał(a):
Ps. Katamaran może być jak najbardziej houseboatem konstrukcyjnie ograniczonym do 15 km/h, jak się odrobine wysilić ;)

Bój się boga! Nawet nie podpowiadaj takich rozwiązań :lol: Pamiętasz jak się manewrowało z jednym silnikiem ? ;)
A nasi dawcy ustaw mogą nie takie rzeczy uchwalić ;) :lol:
Tu naprawdę ustawodawców popierdoliło zdrowo.
A ludzie naprawdę myślą, że nałożenie limitu mocy na silnik czyni jednostkę łatwiejszą/bezpieczniejszą w manewrowaniu ;) No taki kraj - nie poradzisz nic...

marioczewa :)
Ustanawiający przepisy w naszym kraju czynią moim zdaniem błędy które ich dyskwalifikują po prostu. Dla mnie to, że narzucono Ci limit mocy silnika jest skrajnie debilnym podejściem. A to, że w ogóle rozważane są takie limity - niebezpiecznym kretyństwem...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:19 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
MarekSCO napisał(a):
Ustanawiający przepisy w naszym kraju czynią moim zdaniem błędy które ich dyskwalifikują po prostu. Dla mnie to, że narzucono Ci limit mocy silnika jest skrajnie debilnym podejściem. A to, że w ogóle rozważane są takie limity - niebezpiecznym kretyństwem...
O tym rozmawiałem i to samo uznaliśmy. Czasami mniejsza moc może być problemem, ale z drugiej strony nieumięjętnie użyta moc też może być problemem. Ciekawe jak sobie dawał rade Supermen :rotfl:

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:26 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
marioczewa napisał(a):
Wyjątek stanowią większe jednostki (jacht żaglowy o długości kadłuba do 13 metrów i jacht motorowy o mocy silnika do 75 kW) z konstrukcyjnym ograniczeniem prędkości maksymalnej do 15 km/h."

To trochę inaczej brzmi:
Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.
więc nie ma mowy o jachcie żaglowym, do tego dochodzi godzinne (?) szkolenie na co jest urzędowy kwit :-) Czy ono wystarczy... z pewnością uświadomi 'kapitanowi' zagrożenia wynikające z masy i inercji jachtu a właściciele mają wykupione OC :-)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:31 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Houseboat to jednostka bez żagli. A każdy wie, że godzinne szkolenie moze nie istnieć. Kto miał jakiekolwiek z czegokoliwkiek szkolenie to wie. Zatem wracamy do pytania zasadniczego. Jakim cudem ktoś bez uprawnień operuje taką jednostką?

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:38 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
marioczewa napisał(a):
Houseboat to jednostka bez żagli. A każdy wie, że godzinne szkolenie moze nie istnieć.

1. czy 3. godzinne to zależy od właściciela/operatora housebota. Komu ma bardziej zależeć jak nie jemu by jego łódź w całości została oddana i by nie szargać się z ubezpieczycielem jeśli stanie się krzywda innym jednostkom? W większości umów czarterodawcy asekurują się paragrafem mówiącym o tym, że jeśli umiejętności prowadzącego będą budzić wątpliwości można odmówić czarteru.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
W zapisie przepisu nic nie mowi sie o czasie szkolenia natomiast zapis mowi o odbyciu szkolenia na tyle skutecznego aby zapewnic bezpieczenstwo na wodzie.
znaczy szkolimy sie do skutku

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
marioczewa napisał(a):
Otóż w skrócie z instruktorem PZŻ sądzimy, że jest pewne niedopatrzenie ze strony ustawodawcy.

Macie wątpliwości względem prowadzenia jachtów motorowych bez uprawnień o mocy silnika poniżej 10kW oraz jachtów motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, a już nie kwestionujecie faktu, że patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych bez żadnych ograniczeń mocy silnika?!

marioczewa napisał(a):
A moje uprawnienia żeglarskie pozwalają na 10kW czyli jakieś 13.6 km

Patent żeglarza jachtowego, tak?
Przywołaj ten przepis, który ogranicza moc do 10 kW pomocniczego napędu mechanicznego dla posiadacza patentu żaglarza jachtowego.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:54 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Wojtku wybacz ale nie rozumiem? Włodziu sam wiesz jak może wyglądać szkolenie.

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lis 2019, o 23:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3236
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 332
Otrzymał podziękowań: 968
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
marioczewa napisał(a):
Włodziu liczyłem ,że będziesz jednym z pierwszych i się nie zawiodłem. Otóż w skrócie z instruktorem PZŻ sądzimy, że jest pewne niedopatrzenie ze strony ustawodawcy. Ale z chęcią zaczekam aż reszta się wypowie, którzy siedzą w temacie głębiej niż my.


Jak nie czujesz się na siłach to nikt nie zmusza Cię do prowadzenia takiego potwora.
Ale ci którzy podjęli to ryzyko, są zadowoleni. Zapewniam Cię, że nie ma masowych negatywnych zdarzeń z udziałem hausboatów. Przynajmniej na Mazurach, a ich tam najwięcej pływa.
A ten instruktor PZŻ to starej daty, czy może jakiś młodziak? ;)

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
marioczewa napisał(a):
Wojtku wybacz ale nie rozumiem?

To może inaczej...
Razem z instruktorem obawiacie się, że użytkownik prowadzący dom na wodzie za napędem do 75 kW gdy jego prędkość nie może przekraczać 15 km/h zrobi szkodę innym jednostkom bo nie posiada patentu motorowodnego?
Z tym, że nie bierzecie pod uwagę, że ów prowadzący może posiadać odpowiednie kwalifikacje nabyte.
Przy czym nie obawiacie się już motorowodniaków, którzy mimo, że posiadają patent sternika motorowodnego mogą prowadzić jachty motorowe z silnikiem o nie ograniczonej mocy, np. z silnikiem z odrzutowca?

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:10 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Wojciech napisał(a):
Razem z instruktorem obawiacie się, że użytkownik prowadzący dom na wodzie za napędem do 75 kW gdy jego prędkość nie może przekraczać 15 km/h zrobi szkodę innym jednostkom bo nie posiada patentu motorowodnego?
Z tym, że nie bierzecie pod uwagę, że ów prowadzący może posiadać odpowiednie kwalifikacje nabyte.
Przy czym nie obawiacie się już motorowodniaków, którzy mimo, że posiadają patent sternika motorowodnego mogą prowadzić jachty motorowe z silnikiem o nie ograniczonej m
Akurat tutaj poniosła cię ułańska fantazja :) . Chodzi tylko o to, że ktoś kto nie ma uprawnień i prowadzi takiego kolosa. Nie rozważam tutaj osób mających jakiekolwiek uprawnienia tylko ludzi, którzy z ulicy biorą łódkę i płyną, a łodka ma spore gabaryty i wagę.

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3236
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 332
Otrzymał podziękowań: 968
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
marioczewa napisał(a):
Chodzi tylko o to, że ktoś kto nie ma uprawnień i prowadzi takiego kolosa. Nie rozważam tutaj osób mających jakiekolwiek uprawnienia tylko ludzi, którzy z ulicy biorą łódkę i płyną, a łodka ma spore gabaryty i wagę.

Czy znasz niebezpieczne zdarzenia z udziałem hauseboatów? Jeśli nie, to nie rozumiem Twojego niepokoju. Według mojej wiedzy nic się nie dzieje. Nie ma plagi wypadków czyli ludzie sobie radzą choć pojedyncze zdarzenia zdarzają się zawsze. Wśród opatentowanych też.
Po co wprowadzać ograniczenia, jeśli nie ma rzeczywistych zagrożeń? Bo to o czym piszesz w poście inicjującym wątek, to czysta teoria, żeby nie powiedzieć fantazja.

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.


Ostatnio edytowano 23 lis 2019, o 00:40 przez Szaman3, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor Szaman3 otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2015, o 15:50
Posty: 897
Podziękował : 891
Otrzymał podziękowań: 436
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
na calym świecie,( a przynajmniej w kilku cywilizowanych krajach ;) ) mozna sobie wynając barkę i po godzinnym szkoleniu śmigać nią z zartrważającą prędkoscią po rzekach i kanałach strasząc ptactwo wodne i nadbrzeżne zamki - nie wiem jaką moc mają te silniki ale barki sa duże i cięzkie :twisted: a uprawnień nie trzeba żadnych :cool:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
marioczewa napisał(a):
Nie rozważam tutaj osób mających jakiekolwiek uprawnienia tylko ludzi, którzy z ulicy biorą łódkę i płyną, a łodka ma spore gabaryty i wagę.

Patent nie pływa;)
Może jeszcze inaczej...
Jeżeli prawo jest tak ustanowione, że prowadzenie jachtów motorowych bez uprawnień o mocy silnika poniżej 10kW oraz jachtów motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h może się odbywać bez konieczności posiadania patentu motorowodnego, to ile czasu potrzeba na opanowanie żeglugi taką jednostką bez konieczności stawania przed komisją egzaminacyjną oraz wnoszeniem opłaty za egzamin i wydanie patentu kierowcy domu na wodzie?

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:30 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Miałem już 2 wpisy ale komentarz wcześniejszy je przekreślił.

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
marioczewa napisał(a):
Miałem już 2 wpisy ale komentarz wcześniejszy je przekreślił.

Wyświetlił się Tobie tekst na czerwono. Trzeba było raz jeszcze kliknąć wyślij.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 00:52 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 738
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Za późno. Dziś nadrobię. Proszę o skasowanie tego za jeden dzień albo 2 dni

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 01:04 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
Wojciech napisał(a):
...a już nie kwestionujecie faktu, że patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych bez żadnych ograniczeń mocy silnika?!

i to osobom nieletnim (>16r.ż.) - ależ to nasze prawo jest liberalne ;-)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lis 2019, o 07:26 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 20:57
Posty: 3857
Podziękował : 441
Otrzymał podziękowań: 754
Uprawnienia żeglarskie: dostateczne plus
Czy bym poprowadził 13-to metrowej długości Hausboota na żywca. Tak.
I to ze stresem o sile szacowanej na 1/4 siły stresu pukania pierwszej panny. Zatem spoko.
Czy byłbym ostrożny?
4.5 raza bardziej niż przy prowadzeniu samochodu.
Czy bym zdołał?
Tak. Pod warunkiem, że będę wiedział jak obsłużyć napęd.
Patent mi nic w powyższym nie pomoże.
v


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL