Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 15:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2020, o 23:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
SIRK napisał(a):
Maar napisał(a):
6. że polska terminologia opisu różni się od uniwersalnej/angielskiej.

A to już jest jakimś kuriozum.


Kuriozum powiadasz?
Poproszę Baarta o pomoc...
Baart - 'flashing' to po polsku 'błyskowe", nie zaglądając do podpowiadajek napisz jak po polsku nazywa się charakterystyka 'long flashing', pls. :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 lut 2020, o 23:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
Wywolany do tablicy zglaszam sie. Moj Pan od fizyki za samo podejscie do tablicy stawial ocene mierna, zeby docenic wysilek ucznia. Wierze, ze tu rowniez zostanie doceniony :D

A wiec uczac sie terminologii w dwoch jezykach widze, ze swiatlo z angielska zwane dlugo blyskowym po polsku nazywa sie jednak blaskowym. Nie sciagalem, slowo :mrgreen:

Panowie tylko spokoj nas może uratowac...personalne wycieczki tu nie sa potrzebne do niczego. Człowiek sie tu uczyc probuje, a tu taki przykład z góry... :-?



Za ten post autor baart otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2020, o 07:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
Chyba nie tylko?
Nie wdając się w akademickie dyskusje można stwierdzić, że na „mapie nawigacyjnej” w każdym miejscu 1/10000 minuty jest równa 18,52cm.

Nie, nie tylko na równiku. Na południku ~też. Co nie znaczy, że w każdym miejscu... Bez akademickich rozważań (za to ze szkołopodstawowymi) można stwierdzić, że są takie miejsca, gdzie 1 minuta będzie miała 1,5; 2 albo i 5 mil. Są nawet takie miejsca gdzie długość 1 minuty łuku zbliża się do nieskończoności... :roll:
SIRK napisał(a):
nie wierzyłbym zbytnio w 18,5 cm teoretyczną dokładność pozycji.

Ja bym nie wierzył w możliwość wyznaczania własnej pozycji z taką dokładnością, bo przy ENC pasma 6 - byłbym skłonny w dokładność tego rzędu uwierzyć.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 13 lut 2020, o 07:26 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2020, o 07:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
baart napisał(a):
A wiec uczac sie terminologii w dwoch jezykach widze, ze swiatlo z angielska zwane dlugo blyskowym po polsku nazywa sie jednak blaskowym.


No i pomimo, że się uczyłeś i co najważniejsze, pomimo że się nauczyłeś to SIRKowi dałeś odpowiedź.

Specjalnie dla SIRKA, po zostawieniu z wypowiedzi Baarta samego mięska: swiatlo zwane dlugo blyskowym nazywa sie blaskowym.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2020, o 07:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
A to już jest jakimś kuriozum.

Na czym polega kuriozalność? Czy - na przykład - niemieckie "Blink" jest równie kuriozalne?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2020, o 08:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Wojtek, SIRKowi IMHO chodziło o to, że moje stwierdzenie o różnicach jest kuriozalne.

A przy okazji przeczytałem cały wpis Sirka, a nie tylko ostatnie zdanie, więc poproszę znanego znawcę nawigacji, budowy mapy i wszystkiego innego o odniesienie się.
SIRK napisał(a):
Spis świateł jest „umierającym” wydawnictwem i w niczym nie przewyższa „współczesnej mapy nawigacyjnej”.

Znajdź w bazie ENC i zrób jakiś prtscr z mapy nawigacyjnej, pokazujący informacje dostępne w spisach świateł: na przykład o wyglądzie dachu na latarni, o kolorze galeryjki, o tle na jakim widać latarnię w ciągu dnia, etc.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2020, o 09:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
ENC jest bazą wielu danych nawigacyjnych i zawiera miedzy innymi pełne informacje o charakterystyce świateł nawigacyjnych.
Z tę informację (i obrazek) dziękuję!

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2020, o 10:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Stara Zientara napisał(a):
Jak ktoś narysuje Merkatora w skali 1:1. :-P :rotfl:
W sensie że Gerharda Kremera? Taki portret? :rotfl:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 01:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Maar napisał(a):
Znajdź w bazie ENC i zrób jakiś prtscr z mapy nawigacyjnej, pokazujący informacje dostępne w spisach świateł: na przykład o wyglądzie dachu na latarni, o kolorze galeryjki, o tle na jakim widać latarnię w ciągu dnia, etc.

Zamieszczam trzy „screenshoty” z jak najbardziej uznanego i wyrafinowanego spisu świateł oraz bardzo prostego ECDISa. Czy możesz wskazać różnice w opisach latarni Świnoujście?

Maar napisał(a):
Kuriozum powiadasz?

Korzystając z opisu latarni Świnoujście proszę wyjaśnij (przetłumacz?) charakterystykę światła. Czy na przykładzie tego światła i terminu „occulting” także stwierdzisz, że „polska terminologia opisu różni się od uniwersalnej/angielskiej”?
Tak naprawdę to może i przyznałbym tobie racje ale musiałbyś jednoznacznie potwierdzić, że wszyscy powinniśmy używać międzynarodowej (angielskiej) terminologii. Pytanie tylko, co na to nasz kolega Wojtek? Właśnie jest na etapie upowszechniania następnej partii „morskiej terminologii narodowej” i chyba nie chciałby się dowiedzieć, że jest winny tego zamieszania.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Nie, nie tylko na równiku. Na południku ~też. Co nie znaczy, że w każdym miejscu...

Nie wiem dlaczego upierasz się przy tym bardzo niejednoznacznym stwierdzeniu. Przecież zaznaczyłem, że nie chce dyskutować o odwzorowaniu mapy nawigacyjnej, długości koła wielkiego czy jakimś zboczeniu nawigacyjnym. Sytuacja jest prosta, albo mamy na myśli standardową mapę nawigacyjną i mówimy o minucie jako ściśle określonej jednostce odległości. Wyrazem czego jest na przykład bardzo popularne mianowanie i zapisywanie małych odcinków odległości jako części minuty. Albo mówimy o rzeczywistych wymiarach ziemi i wtedy twoje stwierdzenie tym bardziej jest nieprawdziwe.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
bo przy ENC pasma 6

Nie rozumiem, czy mógłbyś rozwinąć?

I na koniec tak w kwestii porządkowej;

Stara Zientara napisał(a):
Argumentów brakło, więc przechodzimy do wycieczek osobistych?

Spadaj [...].

Zgłosiłem twoje posty do moderacji ale jak zwykle źle pojęte kumoterstwo wzięło górę.
Dlatego powinniśmy chyba sytuacje wyjaśnić do końca. Jak dla mnie jesteś nic nie wnoszącym do dyskusji manipulantem, ot taki prymitywny „hejtero-klakier”. Z jednej strony złośliwy i zadufany w sobie dyletant z drugiej natomiast, czołobitny bałwochwalca.


Załączniki:
ADP_LoL.jpg
ADP_LoL.jpg [ 274.06 KiB | Przeglądane 4956 razy ]
ECDIS2.jpg
ECDIS2.jpg [ 260.56 KiB | Przeglądane 4956 razy ]
ECDIS1.jpg
ECDIS1.jpg [ 245.21 KiB | Przeglądane 4956 razy ]

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
Nie wiem dlaczego upierasz się przy tym bardzo niejednoznacznym stwierdzeniu. Przecież zaznaczyłem, że nie chce dyskutować o odwzorowaniu mapy nawigacyjnej, długości koła wielkiego czy jakimś zboczeniu nawigacyjnym. Sytuacja jest prosta, albo mamy na myśli standardową mapę nawigacyjną i mówimy o minucie jako ściśle określonej jednostce odległości. Wyrazem czego jest na przykład bardzo popularne mianowanie i zapisywanie małych odcinków odległości jako części minuty. Albo mówimy o rzeczywistych wymiarach ziemi i wtedy twoje stwierdzenie tym bardziej jest nieprawdziwe.
Niejednoznacznym? Sądzę, że to raczej Twoje stwierdzenie jest pozbawione jednoznaczności, bo używasz terminów których desygnaty "ogólnoludzkie" różnią się od Twoich: Piszesz albo czytasz "minuta" - masz na myśli "minuta koła wielkiego". I jeszcze narzucasz każdemu, co ma mieć na myśli.
PS. Czemu piszesz o sobie w liczbie mnogiej, pluralis maiestatis? :-?
Załącznik:
dlugosc_szerokosc.JPG
dlugosc_szerokosc.JPG [ 153.9 KiB | Przeglądane 4928 razy ]




SIRK napisał(a):
Pytanie tylko, co na to nasz kolega Wojtek? Właśnie jest na etapie upowszechniania następnej partii „morskiej terminologii narodowej” i chyba nie chciałby się dowiedzieć, że jest winny tego zamieszania.
Ja? Napisz do BH MW... :rotfl:
Albo miej pretensje do Szwykowskiego czy Zaruskiego...
Załącznik:
100lat.JPG
100lat.JPG [ 42.64 KiB | Przeglądane 4928 razy ]

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 15:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
są takie miejsca, gdzie 1 minuta będzie miała 1,5; 2 albo i 5 mil. Są nawet takie miejsca gdzie długość 1 minuty łuku zbliża się do nieskończoności...

Mój błąd :-( oczywiście nie w te stronę. Długość 1 minuty ównoleżników na Ziemii mieści się pomiędzy ok. 1852 (równik) metrami a zerem (biegun). Przepraszam.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 22:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2019, o 11:31
Posty: 1396
Podziękował : 787
Otrzymał podziękowań: 604
Uprawnienia żeglarskie: beztalencie
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Są nawet takie miejsca gdzie długość 1 minuty łuku zbliża się do nieskończoności...

Z matematycznego punktu widzenia to jest możliwe. Przy założeniu, że dwie półproste tworzące ten kąt też dążą do nieskończoności.




Sent from my E6853 using Tapatalk

_________________
"nigdy nie polemizuj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem" M Twain


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 16:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
PS. Czemu piszesz o sobie w liczbie mnogiej, pluralis maiestatis?

Czy ty naprawdę chcesz mnie obrazić? Co prawda sugestia, że nie wiem co to jest długość i szerokość geograficzna jest chyba jeszcze większą obelgą. Ale przy okazji zauważę, że „fi” i „lambda” to także przeżytek, spróbuj nie używać.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Długość 1 minuty ównoleżników na Ziemii mieści się pomiędzy ok. 1852 (równik) metrami a zerem (biegun).

Nie wdając się w określanie „ogólnoludzkich desygnat” minuty koła wielkiego twierdze że większą część ludzkość przyjmuje jako długość równika 40 075km co daje nam 1855m. Natomiast większość znanych mi nawigatorów uważa, że jedna minuta na mapie morskiej to jeden kabel a tą odległość określa się najczęściej jako 185,2m.
To co spisujemy protokół rozbieżności.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Ja? Napisz do BH MW...
Albo miej pretensje do Szwykowskiego czy Zaruskiego...

Tak naprawdę to nie ja tylko nasz kolega Maar mówił o różnicach w polskiej terminologii, jestem ciekawy czy poda nam kolory tych galeryjek L/H Świnoujście. Ale moje zdanie na temat polskiego słownictwa znasz i się jego nie wypieram. Jednak pomiędzy lepiej lub gorzej wykonywanymi obowiązkami zawodowymi a dobrowolnym propagowaniem nieracjonalnych(?) przyzwyczajeń jest duża różnica.

SIRK napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
bo przy ENC pasma 6

Nie rozumiem, czy mógłbyś rozwinąć?


Czy wyjaśnisz?

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 17:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
SIRK napisał(a):
Natomiast większość znanych mi nawigatorów uważa, że jedna minuta na mapie morskiej to jeden kabel a tą odległość określa się najczęściej jako 185,2m.
Przestań już wypisywać te brednie, bo jeszcze ktoś w to uwierzy.

Gówno wiesz, ale masz ogromne pretensje, gdy ktoś zwróci uwagę, że się mylisz.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 19:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
SIRK napisał(a):
Natomiast większość znanych mi nawigatorów uważa, że jedna minuta na mapie morskiej to jeden kabel a tą odległość określa się najczęściej jako 185,2m.
To co spisujemy protokół rozbieżności.
A Wikipedii jest tak:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mila_morska
Więc albo Ty napisałeś wielką bzdurę, albo Wikipedia kłamie.



Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: SIRK
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 19:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
Czy ty naprawdę chcesz mnie obrazić?
Nie, chcę się dowiedzieć czy wypowiadasz się w czyimś imieniu czy jedynie stosujesz zabieg erystyczny (
Cytuj:
autor wypowiedzi pisze sam o sobie w liczbie mnogie, sprawiając wrażenie, że zajmuje stanowisko obiektywnego obserwatora, wydaje się być zbulwersowany faktem, że ktoś „zniesławia” NAWET tak wielki i szanowany autorytet jakim jest on sam (co zresztą jest naturalne jeśli kto nas krytykuje, trudno jest nie dać się ponieść emocjom)
.
SIRK napisał(a):
Ale przy okazji zauważę, że „fi” i „lambda” to także przeżytek, spróbuj nie używać.
Jak nie używasz języka polskiego, to być może. Może Ty spróbuj używać...
Załącznik:
fi_lambda.JPG
fi_lambda.JPG [ 40.88 KiB | Przeglądane 4803 razy ]

SIRK napisał(a):
większość znanych mi nawigatorów uważa, że jedna minuta na mapie morskiej to jeden kabel a tą odległość określa się najczęściej jako 185,2m. To co spisujemy protokół rozbieżności.
Nie, nie spisujemy. Nie wiem kim są "znani Ci nawigatorzy" i nie mam podstaw żeby nie wierzyć, że obracasz się w akurat takim kręgu nawigatorów, którzy błądzą (wprawdzie ciężko w to uwierzyć, ale nie jest to niemożliwe).

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 19:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
pomiędzy lepiej lub gorzej wykonywanymi obowiązkami zawodowymi a dobrowolnym propagowaniem nieracjonalnych(?) przyzwyczajeń jest duża różnica.

Twierdzisz, że Szwykowski tworzył polskie słownictwo żeglarskie w ramach obowiązków zawodowych? :mrgreen: Termin "racjonalny" w zestawieniu z żeglarstwem uprawianym dla przyjemności...? Zresztą, to słownictwo obiektywnie istnieje, posługują się nim oficjalne państwowe instytucje. Czym jest w tym kontekście czynność "propagowania"? :roll:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lut 2020, o 16:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Twierdzisz, że Szwykowski tworzył polskie słownictwo żeglarskie w ramach obowiązków zawodowych?
Abstrahując od tematu wątku, taki IMHO był mniej więcej tok myślowy "tfurców polskiej morzo-mowy" (vide: załacznik)


Załączniki:
jezykpolski.jpg
jezykpolski.jpg [ 61.97 KiB | Przeglądane 4709 razy ]

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa

Za ten post autor Maar otrzymał podziękowanie od: piotras
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 15:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Marian J. napisał(a):
Więc albo Ty napisałeś wielką bzdurę, albo Wikipedia kłamie

Wiki nie kłamie, to ja się pomyliłem (lub jak wolisz, napisałem wielką bzdurę) i za to przepraszam, po prostu „pomroczność jasna”. Nie chce szukać usprawiedliwienia ale tak na prawdę to nie o miejscu po przecinku była ta cala dyskusja.
Za zwrócenie uwagi podziękowałem.

Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Jak nie używasz języka polskiego, to być może. Może Ty spróbuj używać...

Niestety jest co raz mniej miejsc gdzie będziesz zrozumiany. W niedługim czasie nie tylko nasza hydrografia (wydawnictwa cyfrowe) ale i szkolnictwo będzie musiało się całkowicie przestawić na język angielski. Dla przykładu co raz więcej kursów specjalistycznych jest przeprowadzanych wyłącznie w języku angielskim a na burcie wielu „naszych” statków język angielski obowiązuje jako oficjalny „working language” ale o tym już rozmawialiśmy.

Za ostatnią pomyłkę przepraszam jednak nie uważam aby w głównym temacie naszej dyskusji „krąg ludzi w którym się obracam tak bardzo błądził”.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 07:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
SIRK napisał(a):
W niedługim czasie nie tylko nasza hydrografia (wydawnictwa cyfrowe) ale i szkolnictwo będzie musiało się całkowicie przestawić na język angielski.
Z czego wynika ów "mus"? I co to jest "niedługi czas"? Jeśli Twoja wróżba oparta jest na jakichś namacalnych podstawach, może warto powiadomić ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra edukacji narodowej? No i zmienić parę przpisów, na przykład ustawę o języku polskim...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL