Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 14:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2020, o 19:44 

Dołączył(a): 7 wrz 2010, o 19:45
Posty: 71
Podziękował : 64
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
witam Szanownych Forumowiczów
Mam dylemat nawigacyjny.
Zamierzałem nabyć Navionics-a (w Sklepie Play) .
Kiedyś nazywało się to Boating (i Boating HD), miał to parę lat temu kolega na tablecie i sprawdziło się w rejsie po Zalewie Szczecińskim.
Zdziwiłem się nieco, gdyż obecnie znalazłem jedynie Boating Europe (i Boating Europe HD) .
Pierwsza wątpliwość , czy obecny Boating Europe to to samo co wcześniejszy Boating ?
Kolejna watpliwość, pod tym "nowym" produktem ktoś napisał taką opinię:
"Kiedyś ta apka była najlepszym programem nawigacyjnym teraz to totalna ściema działa jak chce i kiedy chce żenada za tyle kasy a co aktualizacja to gorzej więc nie aktualizuj gówna (przepraszam za wyrażenie, ale cytuję) bo przestanie działać"
Opinia ta pochodzi z grudnia 2019 , a więc jest relatywnie świeża.

Zawahałem się więc i przed zakupem chciałbym zasięgnąć Waszej opinii.

Czy macie jakieś aktualne własne doświadczenia z Navionicsem , bo tak jak napisałem , parę lat temu sprawdził się.
A jak jest teraz ?
Czy ktoś może odnieść się do tej zacytowanej opinii?

pozdrawiam i proszę o odpowiedzi
Jacek Porada


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 01:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Używam i sobie chwale ale najlepiej to chyba samemu sprawdzić. Jak pamiętam to nadal jest dostępne wersja testowa. Z drugiej strony na wiosnę płaciłem 150PLN za cały Bałtyk i chyba nie jest to zbyt wygórowana cena nawet gdyby miałoby się nam nie spodobać. Osobiście nie wierze w (nie)płatne updates i co drugi rok kupuje nową mapę. A polecam nie tylko na zalew.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof



Za ten post autor SIRK otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 06:22 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 260
Podziękował : 334
Otrzymał podziękowań: 66
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Pływam do 6 tygodni w roku po różnych akwenach. Używam Boating HD. Zawsze kupuję mapę na dany rejon. Z działaniem nie widzę żadnego problemu. Co do jakości map to trzeba uważać, tak jak i w innych mapach. Np na wejściu do Las Palmas nie miałem na mapie zielonej boi, ale na ploterze na jachcie też nie było. Ceny są całkowicie do zaakceptowania nawet przy wyjeździe na jeden czy dwa tygodnie. Trzeba tylko uważać z ilością ściąganego obszaru, bo Navionics zapisuje wszystko niestety w pamięci urządzenia i może jej zabraknąć. Moim zdaniem to jest główna wada tego programu.

Pozdrawiam
Robert Rzepecki



Za ten post autor robertrze otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 07:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2018, o 18:25
Posty: 949
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 349
Uprawnienia żeglarskie: posiadam, rzecz dziwna...
Navionics przez prawie rok wysylał wiadomosci do uzytkownikow, ze wiekszosc "osobnych" aplikacji przestanie byc wspomagana, i nalezy uzywac mowej pod nazwa:
Boating HD Marine & Lakes.
Co do calego Baltyku w jednej subskrypcji, nie udalo mi sie tego znalezc, jest Baltyk, i Dania (z Grenlandia). Moze po rostu sprawdz wersje testowa, i co moze byc dla Ciebie przydatne, zaladuj tzw. community edits, wtedy masz poprawki uzytkownikow, czesto szybciej niz pojawia sie w wersji oficjalnej. My uzywamy Navionicsa na dedykowanym tablecie i telefonach kom. ale nie jako jedynej nawigacji, tylko w dodatku do plotera (Garmina).

_________________
Pozdrawiam, Anna


"Arkę zbudowali amatorzy, Titanica -zawodowcy" Czeremcha



Za ten post autor 01_Anna otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Z pewnością Dania będzie na osobnej mapie i płatności

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl



Za ten post autor Colonel otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 08:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2018, o 18:25
Posty: 949
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 349
Uprawnienia żeglarskie: posiadam, rzecz dziwna...
Colonelu,
chodzilo mi o to,co powyzej napisal SIRK, o calym Baltyku. Nieudalo mi sie znalezc jednej subskrypcji,na calosc, tylko dwie osobne; tj. obejmuja caly Baltyk w sumie (ale trzeba oplacic dwie czesci).

_________________
Pozdrawiam, Anna


"Arkę zbudowali amatorzy, Titanica -zawodowcy" Czeremcha



Za ten post autor 01_Anna otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 08:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Jacek Porada napisał(a):
Zawahałem się więc i przed zakupem chciałbym zasięgnąć Waszej opinii.
Zainstaluj tą aplikację jaka Ci się wyświetla w sklepie Play i będziesz miał wtedy dwutygodniową wersję próbną za darmo. Zbliżając interesujące Cię obszary aktywujesz mapy na te rejony (robi się to automatycznie). Ja tak zrobiłem i z ciekawości obleciałem całe wybrzeże Europy i nawet część Afryki. Po dwóch tygodniach mapy znikają jeżeli nie kupisz wybranego obszaru. Ja jeszcze kupowałem osobno Bałtyk i osobno Europę. Bo interesuje mnie śródlądzie. Jak jest teraz to nie wiem ale na pewno tak jak napisał Colonel Dania jest osobno.



Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 10:35 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Można też pooglądać na
https://webapp.navionics.com/

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 11:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Ja akurat mam 4 obszary Europy wykupione i chodziło to płynnie na Boating. Później przyszło nowe, czyli Boating HD. Broniłem się kończynami ile się dało. Ale w zeszłym roku zmieniałem urządzenie i musiałem już wybrać, więc padło na Boating HD Marine & Lakes. Problemu i czekania miałem trochę, bo po zmianie na HD M&L nie chciały się zaciągnąc posiadane subskrypcje. Ale napisałem do Navionics i w odpowiedzi przesłano mi linki do obszarów które wcześniej wykupiłem, ale nie aktualizowałem. Dzięki temu mam między innymi Danię a nie puste pole. I od kiedy mam HD M&L dłużej się uruchamia aplikacja i czasami ma zwiechy takie 2, 3, 4 sekundy. Poza tym - ok.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.



Za ten post autor Ognisty Szkwał otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 12:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Dania jest osobno.

W tym roku będę kupował tylko Bałtyk, nie planuję płynąć na zachód choć Bornholm by się przydał.

Przy okazji, tych map nie można zapisać na karcie SD ? Faktycznie instalują się tylko w pamięci wewnętrznej urządzenia ?

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.



Za ten post autor Kurczak otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 12:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Jednym z zakupionych przeze mnie obszarów jest/był "Skagerrak & Kattegat" i dlatego Danię mam zamiast białej plamy. Dlatego też między innymi broniłem się przed aktualizacją, gdyż ponieważ wolę trochę nieaktualną, ale mapę mieć w każdej chwili a nie na pewien okres i klops.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.



Za ten post autor Ognisty Szkwał otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 14:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Colonel napisał(a):
Z pewnością Dania będzie na osobnej mapie i płatności


01_Anna napisał(a):
Co do calego Baltyku w jednej subskrypcji, nie udalo mi sie tego znalezc, jest Baltyk, i Dania


01_Anna napisał(a):
Nieudalo mi sie znalezc jednej subskrypcji,na calosc, tylko dwie osobne; tj. obejmuja caly Baltyk w sumie (ale trzeba oplacic dwie czesci).


A na C-Mapie obszar Bałtyku W85 nie wymaga wielu map i całość jest na JEDNEJ mapie i płaci się za jedną mapę...
http://www.clipper.gd.pl/pds.php?main=s ... 97&num=190

W tym momencie nie wiem czy nie opłaca się kupić jednej takiej mapy i nie przekładać w ploterze map...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Jacek Porada
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 19:59 

Dołączył(a): 7 wrz 2010, o 19:45
Posty: 71
Podziękował : 64
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom dyskusji.
Widzę , że opinia mówiąca, że Navionics przestał działać jest przesadzona.
Zacznę chyba od wersji testowej.
pozdrawiam
Jacek Porada


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 20:57 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 260
Podziękował : 334
Otrzymał podziękowań: 66
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Pamiętaj, aby nie ściągać na androida całego subskrybowanego obszaru. Ściągnij tylko to co potrzebujesz. Jeżeli zawalisz tablet czy telefon zbyt duża ilością danych i przestanie działać(będzie się wieszał), a ty bedziesz potrzebowal sciagnac nowe obszary, to jest na to jeden sposób, opisany na jednym z forum.
Trzeba katalog Navionics nazwać sobie np Navionics- bałtyk i cały katalog przenieść na kartę pamięci. Następnie od nowa zainstalować Navionicsa i ściągnąć tylko te obszary, ktore są potrzebne.

Pozdrawiam
Robert Rzepecki.



Za ten post autor robertrze otrzymał podziękowania - 2: Jacek Porada, vaginal
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lut 2020, o 22:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
bury_kocur napisał(a):
Colonel napisał(a):
Z pewnością Dania będzie na osobnej mapie i płatności


01_Anna napisał(a):
Co do calego Baltyku w jednej subskrypcji, nie udalo mi sie tego znalezc, jest Baltyk, i Dania


01_Anna napisał(a):
Nieudalo mi sie znalezc jednej subskrypcji,na calosc, tylko dwie osobne; tj. obejmuja caly Baltyk w sumie (ale trzeba oplacic dwie czesci).


A na C-Mapie obszar Bałtyku W85 nie wymaga wielu map i całość jest na JEDNEJ mapie i płaci się za jedną mapę...
http://www.clipper.gd.pl/pds.php?main=s ... 97&num=190

W tym momencie nie wiem czy nie opłaca się kupić jednej takiej mapy i nie przekładać w ploterze map...


Tyle, że C- Map nie występuje w wersji na Androida. Niestety.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 07:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Kurczak napisał(a):
W tym roku będę kupował tylko Bałtyk, nie planuję płynąć na zachód choć Bornholm by się przydał.
Jak zainstalowałem Bałtyk to był tam także Bornholm, być może to efekt wcześniejszych protestów użytkowników kiedy po aktualizacji Bornholm im znikał.
Kurczak napisał(a):
Tyle, że C- Map nie występuje w wersji na Androida. Niestety.
Na androida jest coś takiego:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.isea.Embark


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 07:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Marian J. napisał(a):


Nie wiedziałem... :-(

Ktoś tego używał ? Navionics ma tą zaletę, że jest powszechnie używany i łatwo zebrać o nim opinie.

Od lat używam do plotera C-Map i jestem zadowolony. :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 10:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kurczak napisał(a):
Tyle, że C- Map nie występuje w wersji na Androida. Niestety.


No tak - tego nie wiedziałem - patrzyłem na to przez pryzmat plotera.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 16:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Marian J. napisał(a):

A jeszcze wcześniej było Plan2Nav Jeppesen’a, dyskutowaliśmy już o tej aplikacji. Nasza koleżanka Monii zawzięcie przekonywała do iSailor na Apple iOS a ja promowałem Plan2Nav na Androidzie. Obecnie od dwóch(?) lat grupa kapitałowa C-Map oferuje nową aplikacje C-Map Embark także w wersji Premium. Ciężko powiedzieć co jest lepsze lub gorsze, kwestia naszego przyzwyczajenia i chyba ceny map a raczej oferowanych akwenów. Generalnie każda aplikacja mobilna jest bardzo podobna i niestety działa z podobnymi ograniczeniami. Jednakże z drugiej strony jest już chyba dla wielu z nas nie do zastąpienia, jako ciekawostka, nawigacyjny backup ale także jako główny system nawigacyjny, cokolwiek to miałoby znaczyć.
Dostęp do map (zbioru danych) może być oferowany w rożnej formie i na różnej wielkości akweny, dlatego i cena może być różna.
Ale dużym nieporozumieniem jest porównywanie cen „map” używanych w aplikacji mobilnej, ploterze czy chociażby przeznaczonych do wykorzystania w programie nawigacyjnym na laptopie.
Zarzut, że mapa Navionics’a określana jako Baltic Sea nie pokrywa Bornholmu czy Danii jest mało realny, równie dobrze możemy mieć pretensje, że zakupując Bałtyk nie mamy całego niemieckiego wybrzeża lub podejścia do Kilonii. Navonics tak ustanowił granice poszczególnych akwenów i ciężko z tego robić jakiś poważny zarzut. Jeżeli ktoś zamierza płynąc bardziej na zachód to powinien wykupić drugą mapę.

Kupując na przykład UK, Irland & Holland nie będziemy mieli Norwegii czy Hiszpanii ale czy możemy mieć o to pretensje. W tym wypadku za niewielkie pieniądze otrzymujemy bardzo dobra mapę na niezwykle popularne wody Europy zachodniej i dla wielu żeglarzy jest to bardzo dobra oferta.

Z drugiej strony mobilny C-Map Embarkt jeszcze inaczej podzielił akweny i możemy zakupić w jednym zbiorze nie tylko cały Bałtyk, Bornholm czy Danie ale dodatkowo Norwegie, Islandie, Grenlandie i to z przyległymi wodami około polarnymi i to w cenie 350PLN. Tylko po co komu NE Passage jeżeli szukał mapy na podróż ze Szczecina do Kilonii i za wody niemieckie plus Zatokę Pomorską oraz naszą część zalewu może zapłacić jedynie 130PLN. Niestety C-Map Embarkt nie ma w ofercie osobno naszego całego wybrzeża ale bądźmy dobrej myśli, prawdopodobnie jest to jedynie problem licencyjny.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 17:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
SIRK napisał(a):
Ale dużym nieporozumieniem jest porównywanie cen „map” używanych w aplikacji mobilnej, ploterze czy chociażby przeznaczonych do wykorzystania w programie nawigacyjnym na laptopie.


Wytłumacz Krzysztofie czemu wg Ciebie jest to nieporozumienie ?

SIRK napisał(a):
Zarzut, że mapa Navionics’a określana jako Baltic Sea nie pokrywa Bornholmu czy Danii jest mało realny, równie dobrze możemy mieć pretensje, że zakupując Bałtyk nie mamy całego niemieckiego wybrzeża lub podejścia do Kilonii. Navonics tak ustanowił granice poszczególnych akwenów i ciężko z tego robić jakiś poważny zarzut. Jeżeli ktoś zamierza płynąc bardziej na zachód to powinien wykupić drugą mapę.


Zarzut Krzysztofie, że "mapa Navionics’a określana jako Baltic Sea nie pokrywa Bornholmu czy Danii jest mało realny" nie jest mało realny bo to w ogóle nie jest zarzut.

Jak sam zauważyłeś Navionics tak a nie inaczej ustanowił granice akwenów i w dobie wolnego rynku można to albo zaakceptować albo nie - a jak nie to wtedy kupić mapę u innego dostawcy.

Wszystko zależy co potrzebujemy i do jakiego pływania.

Pływając tylko na swoim sprzęcie w życiu nie kupowałbym fragmentarycznie kolejnych map w sytuacji, kiedy kupno takiej mapy jak C-Map MW4 załatwia mi całkowicie moje potrzeby nawigacyjne jedną mapą.

Osoba nie włócząca się po całym świecie na bóg wie ilu jachtach i pływająca tylko w obrębie tej jednej mapy, na swoim a nie na wynajmowanym sprzęcie, może sobie pozwolić na kupno być może droższej mapy ale JEDNEJ na cały obszar i mieć spokój bo używa wtedy TYLKO swojego sprzętu nawigacyjnego - może dużego w porównywaniu z tabletem czy smartfonem, ale za to wygodnego bo .... dużego.

I taka mapa jak C-Map MW-4 znakomicie w takim przypadku wystarcza dla potrzeb pływania zarówno z wykorzystaniem w ploterze jak i w programie nawigacyjnym firmy Navsim - programie Sailcruiser, z którego od dawna korzystam i z którego jestem od lat bardzo zadowolony.

PS. inna sprawa, że dla ułatwienia sobie życia mam na jachcie w sumie trzy karty pamięci z trzema C-Mapami bo zwyczajnie nie chce mi się przekładać kart pomiędzy laptopem nawigacyjnym a dwoma ploterami.

Także wszystko zależy co kto i do czego potrzebuje.

Niemniej nadal nie rozumiem, czemu twierdzisz iż "dużym nieporozumieniem jest porównywanie cen „map” używanych w aplikacji mobilnej, ploterze czy chociażby przeznaczonych do wykorzystania w programie nawigacyjnym na laptopie."

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 lut 2020, o 18:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
SIRK napisał(a):
Zarzut, że mapa Navionics’a określana jako Baltic Sea nie pokrywa Bornholmu czy Danii jest mało realny, równie dobrze możemy mieć pretensje, że zakupując Bałtyk nie mamy całego niemieckiego wybrzeża lub podejścia do Kilonii. Navonics tak ustanowił granice poszczególnych akwenów i ciężko z tego robić jakiś poważny zarzut.


To absolutnie nie jest zarzut dla tych, którzy kupują mapę po ustanowieniu po nowemu granic poszczególnych akwenów. Kupię to co będę potrzebował i w sumie nie ma dyskusji. :)

Jednak ci, którzy przy okazji aktualizacji tracili dostęp do tego za co wcześniej zapłacili, przyznasz, że to trochę inna bajka ?

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 lut 2020, o 18:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Marian J. napisał(a):
Znalazłem krótką notatkę na stronie Jachtingu na temat tej aplikacji w treści jest link do map online:
https://www.jachting.com/artykul/02-12-2018/zaokretuj-sie-c-map-embark


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2020, o 16:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Kurczak napisał(a):
Jednak ci, którzy przy okazji aktualizacji tracili dostęp do tego za co wcześniej zapłacili, przyznasz, że to trochę inna bajka ?

A może ci inni powinni po prostu przeczytać warunki subskrypcji?

bury_kocur napisał(a):
Niemniej nadal nie rozumiem, czemu twierdzisz iż "dużym nieporozumieniem jest porównywanie cen „map” używanych w aplikacji mobilnej, ploterze czy chociażby przeznaczonych do wykorzystania w programie nawigacyjnym na laptopie."

Bo to jednak są trochę inne produkty przy sprzedaży których wykorzystano całkowicie inny biznes plan. Decydując się na nawigacje mobilną po prostu kupujemy cyfrowy plik który według ściśle określonych zasad może być wyłącznie użyty z daną aplikacją i to bardzo często na określonym urządzeniu mobilnym. Pamiętając, że proces bieżącego uaktualniania jest zazwyczaj dość skomplikowany i kosztowny to przy cenie średnio 200PLN za dany akwen nie możemy spodziewać się „superheterodyny”. Określony plik/mapa jest prawdopodobnie tylko okresowo wznawiana jako całkowicie nowa wersja(edycja). I w ramach subskrypcji możemy mieć bezpłatny dostęp do nowej wersji mapy(pliku) lub najczęściej musimy zapłacić i zawrzeć nową umowę. Już nie raz odbyła się dyskusja, że pomimo ogłoszenia oficjalnych poprawek jakaś mapa Navionics’a, Garmina czy innego Jeppesen’a nadal nie pokazuje nam poprawionych informacji. Z drugiej natomiast strony kumple kol.Kurczaka „aktualizując” wcześniej nabytą mapę tak naprawdę ściągnęli z serwera całkowicie nowy plik który po prostu nie obejmował Bornholmu i Danii.

Mapa do plotera i/lub komputera generalnie jest bardzo podobnym plikiem cyfrowym jednakże zazwyczaj zapisanym na jakimś nośniku przez co może być przenoszona pomiędzy „odtwarzaczami”. Dodatkowo jest utworzona całkowicie inna logistyka sprzedaży i prawdopodobnie jest o wiele mniej użytkowników końcowych przez co cena jednostkowa musi być wyższa. Natomiast jeżeli chodzi o jakość danych nawigacyjnych to nie spodziewam się jakiejkolwiek różnicy, pamiętając oczywiście o kłopotach z uaktualnieniami ale to raczej w równym stopniu dotyczy wszystkich „map/zbiorów turystycznych”. Taka mapa może oczywiście obejmować różne akweny ale to już sobie wyjaśniliśmy. I nie jest prawdą, że najlepszym rozwiązaniem jest „jedna mapa” na nasz rejon pływania. Wszystko zależy od wielkości tego rejonu, ceny no i klasy sprzętu jaki używamy. Chyba pamiętasz naszą burzliwą dyskusje o zaletach programu SailCruiser i „muleniu” niektórych jego konkurentów.

A co do aktualizacji naszych map to jedynie umowa z oficjalnym dystrybutorem map ENC gwarantuje nam dostęp do bieżąco aktualizowanej bazy danych. Ale tak naprawdę to taki system nie jest przeznaczony dla nas. W naszej sytuacji kwartalnie(?) aktualizowane mapy Navionics, C-Map, Garmin, Transas czy jakiekolwiek inne w zupełności wystarczą. Nowością jest oferta OpenCPN ale to już inny temat i nie ja tu jestem autorytetem.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 09:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Dzisiaj sobie na próbę zainstalowałem darmowego, dwutygodniowego Boating HD. Wybrałem południowy Bałtyk.
Mam tani tablet Goclever Quantum III 960 z 1 GB RAM-u i niby 16 GB wewnętrznej.
Pobrał wszystko co trzeba i nawet działa. :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 10:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
bury_kocur napisał(a):
Zarzut Krzysztofie, że "mapa Navionics’a określana jako Baltic Sea nie pokrywa Bornholmu czy Danii ....

Jak sam zauważyłeś Navionics tak a nie inaczej ustanowił granice akwenów i w dobie wolnego rynku można to albo zaakceptować albo nie - a jak nie to wtedy kupić mapę u innego dostawcy.

W odniesieniu do wód duńskich, nie jest to ścisłe stwierdzenie.

Problem z Bornholmem oraz innymi akwenami duńskimi, wynika nie z polityki Navionicsa, a z wyjątkowo restrykcyjnego podejścia duńskiego biura hydrograficznego do kwestii udostępniania danych. Z Duńczykami w tej kwestii problemy mają wszyscy.

NV Verlag przegrał procesy w Danii (milionowe grzywny), w Danii obowiązuje zakaz sprzedaży map tego wydawnictwa (http://marcinpalacz.pl/baltyk/nv-verlag-i-mapy-danii/)
Wektorowe mapy o-charts do OpenCPN nie są w ogóle uaktualniane w okresie rocznej subskrybcji (jedyny taki przypadek) — bo Duńczycy się nie zgodzili.
Z wydawaniem locji obejmujących wody duńskie problemy ma IMRAY.
Itd.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl



Za ten post autor marcin_palacz otrzymał podziękowania - 2: Colonel, Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 12:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Wszystko to fajnie. Nie jest to wina Navionicsa, jednak niezależnie od tego czy zrobili aktualizację czy jak napisał Sirk "ściągnęli z serwera całkowicie nowy plik" przydałaby się informacja, że zakres mapy uległ zmianie.

Według osób, z którymi rozmawiałem na ten temat dzielili się na dwie grupy: tych co się zdziwili korzystając z mapy podczas rejsu i tych co się dowiedzieli m. in. za pośrednictwem Forów lub pocztą pantoflową.

Wiem, Sirk zaraz napisze, że trzeba było sprawdzić cały zakupiony/zaktualizowany akwen, na taką lub inną okoliczność ale ja dalej jestem zdania, że odnośny komunikat powinien się pojawić podczas jej pobierania. I to jest faux pass ze strony Navionicsa.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 12:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Kurczak napisał(a):
że zakres mapy uległ zmianie.

Kurczak napisał(a):
Według osób, z którymi rozmawiałem na ten temat dzielili się na dwie grupy: tych co się zdziwili korzystając z mapy podczas rejsu i tych co się dowiedzieli m. in. za pośrednictwem Forów lub pocztą pantoflową.

Kurczak napisał(a):
I to jest faux pass ze strony Navionicsa.

Z przykrością do takiego myślenia muszę napisać, co piszę uparcie od początku wątku, iż takowa informacja była na stronie Novionicsa, że kolejne aktualizacje nie będą obejmowały terenów Danii, i dlatego wybrałem drogę upartości, nie aktualizując więcej swoich map, od grudnia 2016 roku, ponieważ chciałem mieć, może i niedokładne mapy Danii, ale je mieć. A przecież do locji też po coś trzeba zaglądać.
A każda nawet najaktualniejsza mapa jest tyle warta co zdrowy rozsądek użytkownika.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 13:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2785
Podziękował : 411
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Kurczak napisał(a):
Dzisiaj sobie na próbę zainstalowałem darmowego, dwutygodniowego Boating HD. Wybrałem południowy Bałtyk.
I masz na nim Bornholm?
Ognisty Szkwał napisał(a):
A każda nawet najaktualniejsza mapa jest tyle warta co zdrowy rozsądek użytkownika.
Ja to ujmę jeszcze inaczej, mapę należy mieć w głowie.



Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: Ognisty Szkwał
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 16:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13994
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Ognisty Szkwał napisał(a):
Kurczak napisał(a):
I to jest faux pass ze strony Navionicsa.

Z przykrością do takiego myślenia muszę napisać, co piszę uparcie od początku wątku, iż takowa informacja była na stronie Novionicsa, że kolejne aktualizacje nie będą obejmowały terenów Danii


No właśnie o to chodzi, że tego w tym wątku nie napisałeś. :) Przeczytałem cały, myślałem, że przegapiłem. Twoje wcześniej były raptem dwa posty.

Ja się z kolei opierałem na informacjach otrzymanych od użytkowników programu, bo Navionicsa nie używałem. Byli zaskoczenie, wkurzeni ale nikt z nich nie mówił/pisał, że otrzymali wcześniej taką informację.
Kilku sam informowałem, bo wiedziałem, że używają tego programu.

Jeśli taka informacja była, to zmienia zupełnie postać rzeczy. :)

Wracając do tematu.

Darmowy, 15 - dniowy program obejmuje Danię i Bornholm. Specjalnie sprawdzałem. Zapewne można go pobrać tylko raz. :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 16:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Przeprszam. Myślałem, że jak napisałem że broniłem się jak mogłem, to był znak, że coś wiedziałem. :cry:

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL