Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 paź 2018, o 00:34

Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lip 2018, o 13:04 

Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: Nie posiadam
Witam. Mam pytanie dotyczące patentu żeglarskiego. Mianowicie Jak byłem młodszy rodzice wysłali mnie na obóz żeglarski, gdzie przeszedłem kurs na patent żeglarski i zdałem egzamin praktyczny i teoretyczny. Uzyskałem wtedy Zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Było to w 2013 roku. Niestety moi rodzice stracili zainteresowanie i nie zrobili z tym nic żebym patent dostał. Ja byłem wtedy zbyt młody i nieodpowiedzialny żeby samemu to wyrobić (Miałem wtedy 15 lat i nie mam zamiaru dyskutować czemu tego nie zrobiłem. Byłem po prostu wtedy na to za głupi). Teraz kiedy w końcu zmądrzałem i przypomniałem sobie że mam to zaświadczenie, mam pytanie. Czy zaświadczenie z 2013 roku będzie teraz (2018) jeszcze aktualne? Czy będę musiał przejść cały kurs i egzaminy od nowa?

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lip 2018, o 13:29 

Podziękował : 410
Otrzymał podziękowań: 305
Uprawnienia żeglarskie: sernik morski gotowany
Będzie. Odszukaj szkołę w której robiłeś kurs, lub zwróć się do archiwów okręgu w którym był robiony egzamin.
Powinni to mieć w papierach.

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lip 2018, o 14:40 

Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
Z treści wynika, że posiadasz to zaświadczenie. Możesz dla pewności skontaktować się z PZŻ (jeśli masz zaświadczenie na starym druku ale wg mnie to nie przeszkadza) lub od razu wygenerować wniosek na https://patenty.pya.org.pl/

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lip 2018, o 18:42 

Podziękował : 2792
Otrzymał podziękowań: 3210
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Jeleń napisał(a):
przypomniałem sobie że mam to zaświadczenie, mam pytanie. Czy zaświadczenie z 2013 roku będzie teraz (2018) jeszcze aktualne?

Z treści rozporządzenia, które reguluje warunki, które należy spełniać aby otrzymać tzw. "patent":
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0130000460
wynika, że zaświadczenie o zdaniu egzaminu nie ma swojego "terminu ważności".

W tej sytuacji uważam, że nie ma co w tej sprawie dzwonić do PZŻ, pytać, etc...
Zadaniem PZŻ jest bowiem jedynie wykonywać powierzone jej czynności z dziedziny administracji publicznej - a nie interpretować przepisy prawa. PZŻ ma jedynie obowiązek wykonując te powierzone czynności przepisów ściśle przestrzegać...

Istotne jest zatem nie to, co powie jakaś osoba podnosząca słuchawkę w PZŻ, ale to co mówią przepisy.
Aby w Twojej sytuacji otrzymać "patent" żeglarza jachtowego, należy spełnić wymogi, opisane w przepisach zawartych w § 4 zalinkowanego wyżej rozporządzenia:

§ 4.Osoba ubiegająca się o wydanie patentu składa do właściwego polskiego związku sportowego następujące dokumenty:
1) wniosek o wydanie patentu zawierający:
a) imię i nazwisko, miejsce i datę urodzenia, adres zamieszkania oraz podpis wnioskodawcy,
b) datę,
c) rodzaj patentu,
d) zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5cm;
właściwy jest każdy wniosek, w dowolnej formie, która spełnia wymogi rozporządzenia, ale wygenerowanie wniosku na stronie:
http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglar ... e/patenty/
oszczędzi Ci udowadniania jakiemuś biurokracie, że tak właśnie jest...

2) zaświadczenie o zdaniu egzaminu, którego wzór określa załącznik nr3 do rozporządzenia – w przypadku gdy egzamin ten jest wymagany;
w Twoim przypadku egzamin jest wymagany - a Ty masz stosowne zaświadczenie

3) dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań stażowych... /cut/.
to Ciebie nie dotyczy, bowiem wydanie "patentu" żeglarza jachtowego nie wymaga spełnienia żadnych wymogów stażowych

4) pisemną zgodę rodziców lub..... /cut/.... w przypadku osoby małoletniej.
to Ciebie nie dotyczy

Pamiętaj, że Kodeks Postępowania Administracyjnego daje "właściwemu związkowi sportowemu" termin na wydanie Twojego "patentu" - nie więcej niż 30 dni od otrzymania wymaganych prawem dokumentów!

PS. Gdyby zaś ktoś usiłował podważać "ważność" Twojego zaświadczenia sprzed 5-ciu lat - nie wdawaj się w dyskusję.
Żądaj wydania - albo dokumentu ("patentu"), albo odmownej decyzji, spełniającej wymogi decyzji administracyjnej opisane w KPA - czyli z podaniem podstawy prawnej odmowy, organu odwoławczego od decyzji oraz terminu na odwołanie i sposobu w który możesz się od niej odwołać. I nie zapomnij dodać, że niedotrzymanie terminu załatwienia sprawy opisanego w KPA (30 dni) skutkować może skargą na opieszałość organu.
PPS. Jeżeli dojdzie do rozmowy, takiej jak opisana powyżej - wyślij żądanie w formie i treści opisanej powyżej pocztą - oczywiście poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...

Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 2: Były użytkownik, Wojciech
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 10:34 

Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: Nie posiadam
Dla wszystkich zaciekawionych.
Napisałem maila do PZŻ i uzyskałem odpowiedź:
"Zaświadczenie jest bezterminowe proszę wystąpić o wydanie patentu na jego podstawie"
Dziękuje wszystkim za udzielenie odpowiedzi :D

Odpowiedz z cytatem