Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 30 maja 2020, o 07:28

Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 maja 2020, o 14:07 

Podziękował : 314
Otrzymał podziękowań: 551
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Przeczytałem na Onecie dość ciekawy artykuł o tajemniczym lesie Hoia Baciu w Rumunii:
https://kobieta.onet.pl/hoia-baciu-najbardziej-nawiedzony-las-na-swiecie/d1ennq5
Nie jestem w stanie zweryfikować prawdziwości informacji zawartych w tym artykule ale jedna rzecz zwróciła moją uwagę. Mianowicie ostatnia fotografia ilustrująca rzekomo ten las. Znalazłem ten las na mapach Google i przejrzałem większość zdjęć przyporządkowanych do tego miejsca. Owszem rosną tam jakieś pochyło rosnące drzewa ale wśród tych zdjęć nie ma takich które przypominałyby to zdjęcie z tego artykułu.
Dlaczego o tym piszę na naszym forum. Otóż twierdzę, że drzewa na tym zdjęciu przedstawiają drzewa z Krzywego Lasu koło Gryfina. Krzywy Las odwiedziłem podczas swojego rejsu Wartą i Odrą na Zalew Szczeciński w 2017 roku i jedną fotkę z Krzywego Lasu zamieściłem także w swojej relacji z tego rejsu:
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=39&t=27126
A poniżej fotka z tej relacji:
Obrazek

Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 14:38 

Podziękował : 4172
Otrzymał podziękowań: 1553
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Marian J. :)
Moim zdaniem powstanie tego artykułu miało następujący przebieg:
- Jakiś, pracujący dla onetu, "obrotny" koleś przeczytał na obcojęzycznym portalu artykuł podobny temu:
https://topworldtravels.com/do-you-dare ... the-world/
Czyli "opisujący" w kilku zdaniach kilka zbliżonych charakterem ( zbliżonych według autorzyny tego dzieła ) "atrakcji turystycznych"
I teraz nasz koleś przetłumaczył, jak umiał, te kilka zdań dotyczące jednej z opisywanych tam "atrakcji" a potem okrasił fotkami.
Niestety nie przeczytał tłumaczonego artykułu w całości, a dotarło by do jego ślicznej gófki, że artykuł opisuje kilka lasów :lol:
Po prostu pościągał fotki ( co jest przestępstwem zresztą!!! ) i wkleił do swojego dzieła.
Jakie fotki ? Ano te z drzewami/lasem.
Nie zadał sobie oczywiście trudu, żeby dla każdej fotki "zapuścić" wyszukiwanie obrazem w google... Wtedy może zauważyłby w wynikach napis "crooked forest - Poland"
No ale takie "drobne niuanse" dla onetu to naprawdę drobne niuanse.
Kto by tam się czepiał. Las to las...

Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: Marian J.
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 15:02 

A na tym filmie, ( gdzieś tak około 9:20 ) możecie zobaczyć dokładnie to samo ujęcie, którego użył "rzetelny autor" artykułu:

Za ten post autor MarekSCO otrzymał podziękowanie od: Marian J.
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 maja 2020, o 06:12 

Podziękował : 314
Otrzymał podziękowań: 551
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
MarekSCO napisał(a):
I teraz nasz koleś przetłumaczył, jak umiał, te kilka zdań dotyczące jednej z opisywanych tam "atrakcji" a potem okrasił fotkami.
Tym razem to była kolesiówa.
Załącznik:
Kolesiówa.png
Kolesiówa.png [ 11.87 KiB | Przeglądane 521 razy ]

MarekSCO napisał(a):
A na tym filmie, ( gdzieś tak około 9:20 ) możecie zobaczyć dokładnie to samo ujęcie, którego użył "rzetelny autor" artykułu:

A zdjęcie w artykule ma na dodatek lustrzane odbicie w porównaniu do tego z filmu.

Za ten post autor Marian J. otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 maja 2020, o 12:52 

Mnie zdumiał poziom braku logiki w artykule o którym napisałeś. Przejrzałem zdjęcia i
nie miałem żadnych wątpliwości, że coś nie tak. Chociaż nigdy nie byłem w Krzywym Lesie.
A to dlatego, że Hoia-Baciu przedstawiany jest jako miejsce w którym niecodzienne/atrakcyjne zjawiska występują okresowo ( nie ciągle )
Zaś na fotce widzimy zjawisko występujące ciągle i to takie, które "przyćmiło" by wszelkie
"niesamowite" historie z Hoia-Baciu. Po prostu, gdyby takie drzewa w tym nasileniu tam występowały, to Hoia-Baciu słynąłby z nich właśnie a nie z opowiadanych o nim historii.
Te niesamowite historie byłyby niejako "na przystawkę".
No naprawdę żenująco niski poziom tego dziennikarstwa, jeśli założymy, że artykuł pisał ( i ilustrował ) ktoś z aspiracjami na człowieka w jakikolwiek sposób "ogarniającego" temat :D

Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 maja 2020, o 11:55 

Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 661
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Co najciekawsze jest to najzwyklejsza zaniedbana wiele lat temu, szkółka leśna najprawdopodobniej z szczepami na odziomku.

Piotr Siedlewski

Za ten post autor ins otrzymał podziękowania - 2: Janna, MarekSCO
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 maja 2020, o 13:29 

Podziękował : 2387
Otrzymał podziękowań: 2660
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Rzadko zgadzam się z insem, ale teraz "prawie". Stawiam na zaniedbaną produkcję krzywulców.

Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: MarekSCO
Odpowiedz z cytatem