Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 20 lip 2025, o 10:03




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 paź 2014, o 14:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2013, o 13:15
Posty: 79
Podziękował : 24
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Dla wszystkich którzy chcą wynajmować jacht nie prowadząc firmy turystycznej w Polsce (przepraszam za długość tekstu)
Cytat:
Wynajem jachtu należy uznać za usługę krótkoterminowego wynajmu środków transportu. To, że łódką można się przemieszczać i spać na niej, nie przesądza jeszcze, że jest to usługa turystyki świadczona w Polsce.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczy podatnika, który chciał uruchomić działalność gospodarczą – wynajem jachtu osobom fizycznym i firmom, a także świadczenie usług prowadzenia jachtu. Cel byłby wyłącznie sportowo-rekreacyjny, a rejsy miałyby się odbywać między portami krajów należących do Unii Europejskiej oraz krajów spoza UE. Usługi w całości byłyby wykonywane poza terytorium Polski.

Podatnik zwrócił się do izby skarbowej o wyjaśnienie, czy tego typu działalność będzie opodatkowana w Polsce. Był przekonany, że są to usługi krótkoterminowego wynajmu środków transportu, które nie powinny być opodatkowane w Polsce, tylko w miejscu faktycznego przekazania jachtu do dyspozycji klienta, zgodnie z art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28c ust. 1 ustawy o VAT.

Izba nie zgodziła się z podatnikiem. Uznała, że będzie on świadczył usługę turystyki opodatkowaną w Polsce, czyli w miejscu, gdzie usługodawca ma siedzibę działalności gospodarczej. Będzie to usługa kompleksowa, w skład której będzie wchodzić również nocleg na jachcie.

Interpretację tę uchylił WSA. Stwierdził, że samo zapewnienie noclegu (i transportu nie świadczy jeszcze o tym, że podatnik będzie wykonywał usługę turystyki. Podróż morska jest szczególnym rodzajem podróży, a jej cechą charakterystyczną jest m.in. to, że zakwaterowanie może się odbywać na pokładzie statku. Sąd uznał, że interpretacja izby prowadziłaby do absurdu, ponieważ analogicznie należałoby uznać za usługę turystyki wynajęcie samochodu campingowego lub sprzedaż biletu z miejscem sypialnym w pociągu.

Wynajęcie jachtu umożliwiającego zakwaterowanie odpowiada więc elementom umowy najmu – stwierdził sąd. Jest to usługa krótkoterminowego wynajmu środków transportu i będzie opodatkowana w miejscu faktycznego przekazania środka transportu do dyspozycji klienta. Wyrok jest nieprawomocny.
źródło: http://dalc.com.pl/aktualnosci/plywajac ... ica/17409/



Za ten post autor GregTheGrey otrzymał podziękowania - 3: Jaromir, Ryś, Sajmon
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 19:41 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8050
Podziękował : 1877
Otrzymał podziękowań: 2419
Uprawnienia żeglarskie: -
W tekście powyżej znalazło się słowo-klucz: "a także świadczenie usług prowadzenia jachtu"
Trzeba uważać, bo jeśli właściciel jachtu osobiście go prowadzi, świadczy taką usługę na rzecz - no właśnie: najemców? :lol: - to ciut trudno mówić o "wynajmie jachtu" (czarterze), a skarbówka może uznać że to inna działalność - turystyka, czy przewóz osób.
Podejrzewać można że stąd problem powstał.
Bo to że czarter jachtu jest "krótkotrwałym wynajmem środka transportu" zazwyczaj nie budziło wątpliwości, więc aż dziw bierze że trzeba było sądu. :-?
Widocznie należy uważać i nazywać rzeczy po imieniu, żeby potem nie kopać się z koniem: ;)

Nie wiemy czemu tu skarbówka wydała taką interpretację akurat, ale jak kto zainteresowany, to może przeczytać np.:
"Wnioskodawca planuje ... świadczenie usług wynajmu własnego jachtu pełnomorskiego wraz z własną obsługą na rzecz osób fizycznych ...
W skład rejsu wchodzić będzie zakwaterowanie na jachcie i żegluga po określonej trasie oraz usługi kapitana jachtu (którym będzie właściciel jachtu).
Poza przemieszczaniem się jachtem pomiędzy różnymi miejscami, uczestnicy rejsu będą także na nim zakwaterowani (w kabinach) ...


Jakie pytanie - taka odpowiedź... :mrgreen: Skarbówka uznała że jest to usługa turystyczna, bo:
"Mając powyższe na uwadze przyjąć należy, że Wnioskodawca organizuje podróż turystyczną dla nabywcy usługi związaną ze sportem i rekreacją, obejmującą usługę prowadzenia jachtu po określonej trasie, usługę kapitana jachtu (właściciela) obecnego na jachcie wraz z zapewnieniem dla uczestników zakwaterowania i nocowania na jachcie."
Całość: http://interpretacje-podatkowe.org/miej ... -408-13-ek

A najem polega na oddaniu komuś jachtu do użytkowania.
(KC, Art. 659. § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. )

Najem nie jest też strikte działalnością gospodarczą. Tj. nie trzeba "prowadzić działalności gospodarczej" by wynajmować jacht.
A już najciekawsze jest w tym że właściciel najwyraźniej zamierza przebywać na tymże jachcie; czyli "poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
To po co pytać polskiej skarbówki? :lol:

Art. 28j ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy.
art. 28j ust. 2 definiuje pojęcie krótkoterminowego wynajmu środków transportu, przez które rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – przez okres nieprzekraczający 90 dni.
To sa zresztą uregulowania z dyrektyw europejskich a nie pole interpretacji dla urzedu skarbowego.

A dla porównania - interpretacje w sprawie opodatkowania wynajmu jachtu: http://interpretacje-podatkowe.org/stat ... 18-11-2-kc
http://interpretacje-podatkowe.org/staw ... 845a-12-ak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 20:39 

Dołączył(a): 15 paź 2013, o 11:28
Posty: 26
Lokalizacja: 53°24'N
Podziękował : 85
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: kpt mw/kpt pzż/MoY 200 Ltd IYT
Ale po co ten cały zamęt z rzekomą usługą turystyczną czy turystycznym przewozem, zamiast po prostu normalnego pasażerskiego (w liczbie mniejszej niż 13, rzecz jasna) transportu morskiego?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 21:02 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8050
Podziękował : 1877
Otrzymał podziękowań: 2419
Uprawnienia żeglarskie: -
Właśnie o to szło co i przy przewozie pasażerów (na wodach zagranicznych).
O 'miejsce wykonywania działalności' (dla wynajmu - to, w którym rzecz wynajmujemy). Zatem nie jest opodatkowana w Polsce, skoro odbywa się za granicą.

Natomiast jeśli wyjdzie że to "usługa turystyczna" (a wykonujacy ją podatnik jest z Polski) to będzie musiał w Polsce podatek zapłacić.
A wypadałoby miec jasność w sprawie podatków.

Tylko jak ma być jasność to wypadałoby użyć też jasnych sformułowań...
To przecież podatnik sam określa swoją 'usługę'. Czy ktoś mu bronił wyraźnie napisać że będzie "wynajmował jacht" albo "przewoził pasażerów" - miast o jakowymsi "świadczeniu usługi prowadzenia jachtu"? :-P

A skoro już, to interpretacja do 'przewozu pasażerów':
http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... sport.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 22:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2013, o 13:15
Posty: 79
Podziękował : 24
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Dla mnie podstawowa idea była taka, że można wynajmować jacht i nie prowadzić działalności jako biuro turystyczne. Omijając wszystkie gwarancje, ubezpieczenia tejże działalności itp. Bo przecież można wynająć jacht, a skipper będzie dodatkiem...
Aspekt podatkowy tez ciekawy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 22:46 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8050
Podziękował : 1877
Otrzymał podziękowań: 2419
Uprawnienia żeglarskie: -
Właśnie. W ogóle nie trzeba "prowadzić działalności". Wynajmować może każdy właściciel, jego rzecz, jego sprawa. Prywatna.
Jedyne co musi, z punktu widzenia fiskusa, to zapłacić należne podatki. Dochód zadeklaruje w zeznaniu podatkowym, jak każdy, bo PIT się należy.
A VATowi w Polsce nie podlega z przyczyn jak wyż. A może też nie podlegać z powodu małego obrotu (do 150 000 czy coś takiego).

Grunt to sobie nie komplikować :D

A też warto pamiętać że podatek "się należy" w kraju rezydencji; co może być ciekawym aspektem sprawy jak się mieszka na łódce, w innym kraju. A nawet w kilku różnych. To tak o komplikacjach... :cool:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 23:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5397
GregTheGrey napisał(a):
Dla mnie podstawowa idea była taka, że można wynajmować jacht i nie prowadzić działalności jako biuro turystyczne. Omijając wszystkie gwarancje, ubezpieczenia tejże działalności itp. Bo przecież można wynająć jacht, a skipper będzie dodatkiem...
Aspekt podatkowy tez ciekawy.
Ryś napisał(a):
Grunt to sobie nie komplikować :D
No to historia autentyczna:
W ostatnim etapie TSR wygrałem na "Kapitanie Borchardzie" klasę B. Po regatach dwoje załogantów wysłało pismo (do wszystkich świeckich świętych :-( ) ze skargą. Po pierwsze - że po regatach ( z metą w Dublinie) jacht popłynął do Dublina, a oni chcieliby zaliczyć jeszcze parę portów. Po drugie - czują się nieusatysfakcjonowani, bo któregoś dnia oni chcieli kisielek, a kuk powiedział, że im nie zrobi kisielku. W związku z tym oni się domagają zwrotu (przynajmniej części) pieniędzy.
No i przyszła do biura armatorskiego kontrola z Urzędu Marszałkowskiego. Dowiedzieli się tam, że w planie rejsu od początku były tylko dwa porty: La Coruna i Dublin, i że kuk służy do przygotowywania trzech posiłków dziennie i nie ma obowiązku spełniania zachcianek kulinarnych poszczególnych załogantów.
Kontrolerzy stwierdzili, że niby to wszystko jest logiczne, ale oni muszą sprawę przemyśleć.
No i przemyśleli. Przysłali pismo, że to wszystko jest nie tak, jak trzeba, bo przecież taki rejs spełnia wszystkie trzy warunki, do uznania armatora za biuro usług turystycznych: klient ma zapewnione noclegi, wyżywienie i przemieszczanie się w przestrzeni.
Znaczy - biuro armatorskie jest biurem turystycznym, a kapitan jest ni mniej, ni więcej tylko kierownikiem wycieczki. Tymczasem biuro nie zarejestrowało się w urzędzie marszałkowskim jako biuro turystyczne, więc musi zapłacić jakąś horrendalną karę.
Sprawa się ciągnie już trzeci rok.
PS. To nie jest dowcip. :roll:

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 23:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Dla dobra ludzkości jakiś anonimowy łoś winien umieścić imiona, nazwiska i daty urodzenia trójcy na jakimś amerykańskim serwerze. Ludzkość skiperująca nie psułaby sobie krwi a trójca mogłaby sobie poszukać innego hobby niekolidującego z lekturą tabel frankfurckich :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2014, o 00:15 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8050
Podziękował : 1877
Otrzymał podziękowań: 2419
Uprawnienia żeglarskie: -
Zbieraj napisał(a):
Znaczy - biuro armatorskie jest biurem turystycznym, a kapitan jest ni mniej, ni więcej tylko kierownikiem wycieczki.
PS. To nie jest dowcip. :roll:
Znaczy ktoś kiedyś opisał jak biznesmeni z krwi i kości ( ;) ) kupowali statek na czas podróży... tak by formalnie byc w zgodzie z wymaganiami Wyższej Instancyi.
Jakże się on nazywał?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2014, o 08:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
K. O. B.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2014, o 09:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2013, o 13:15
Posty: 79
Podziękował : 24
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: posiada
Zbieraj napisał(a):
GregTheGrey napisał(a):
Znaczy - biuro armatorskie jest biurem turystycznym, a kapitan jest ni mniej, ni więcej tylko kierownikiem wycieczki. Tymczasem biuro nie zarejestrowało się w urzędzie marszałkowskim jako biuro turystyczne, więc musi zapłacić jakąś horrendalną karę.
Sprawa się ciągnie już trzeci rok.
PS. To nie jest dowcip. :roll:


Właśnie dlatego można się wyrokiem z poważnego sądu podeprzeć (nie mylić z podetrzeć) :oops:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 paź 2014, o 14:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2012, o 14:58
Posty: 612
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 115
Otrzymał podziękowań: 59
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
GregTheGrey napisał(a):
chciał uruchomić działalność gospodarczą – wynajem jachtu osobom fizycznym i firmom, a także świadczenie usług prowadzenia jachtu.

Sprawa moim zdaniem rozbija się o to, czy człowiek chciał wynajmować cały jacht (i ewentualnie skipperować osobom wynajmującym, bo czemu by nie), czy organizować rejs i sprzedawać pojedyncze miejsca (czym różni się w tym drugim przypadku rejs od np. wycieczki objazdowej?).

_________________
Pozdrawiam,
Weronika

Dawniej statki były z drewna, a ludzie z żelaza...
facebook.com/jacht.jagiellonia

Robię zdjęcia https://balansbieli.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL