Właśnie, istotny jest ten blians kasowy.
Czy pobrana zaliczka za czarter stanowi przychód do firmy, czy jedynie odnotowana jest jako kwota na druku Umowy czarterowej ?.
Co za tym idzie,...że aneks do umowy również może być celowo wystawiony z datą ubiegłego roku z kwotą pozostałej brakującej kwoty.
Reasumując, gdyby Vat 23 % był by doliczany tylko do kwoty brakującej na rok 2011 mogły by wystąpić obejścia przepisu.
Powyższym fiskus raczej bedzie żądał 23% podatku VAT od całej kwoty netto czarteru.
*****
Konieczna dla tego przypadku
http://www.podatki.biz/artykuly/14_414.htm była by porada prawna w zastosowaniu przy umowach czarterowych.
Problem jakoby zawiły ale...czy aby nie do rozwiązania ?
Wkleiłem uzasadnienie...
UZASADNIENIE
Przedsiębiorstwo "X" pismem z dnia 30.06.2006 r. wystąpiło z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że "X" w ramach prowadzonej działalności pobiera przedpłaty na poczet usług pocztowych, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Pobierane zaliczki wynoszą mniej niż bądź 100 % ceny realizowanej usługi. Usługa jest wykonywana w następnych okresach sprawozdawczych ale w bliżej nie określonym terminie. Otrzymane zaliczki mogą być dokumentowane fakturą VAT.
W związku z powyższym Podatnik pyta czy w świetle art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) pobrane zaliczki w wysokości mniejszej bądź równej 100 % ceny usługi stanowią przychód , jeżeli usługa zostanie wykonana w przyszłości w bliżej nieokreślonym terminie?
W ocenie Podatnika otrzymane przedpłaty na poczet usług, które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, w bliżej nie określonym terminie , nie stanowią przychodu w terminie otrzymania przedpłaty. Przychód w takim przypadku powstanie w momencie wykonania usługi. Analogiczne stanowisko zostało przedstawione w pismach US w Ostrołęce z dnia 11.08.2005 r. NrUS15/POI/423/8/05/JK, US w Poznaniu z dnia 05.10.2005 r. Nr ZD/406-33/CIT/05.
Postanowieniem z dnia 29.09.2006 r. Nr 1471/DPD2/423-99/06/AB Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe. Jako uzasadnienie swojego stanowiska przywołał przepisy art. 12 ust. 3 , art.12 ust. 3a, art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem organu I instancji otrzymana należność (zaliczka) na poczet usług , które mają być wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych stanowi przychód w dacie wystawienia faktury- art. 12 ust. 3a pkt 2 w/w ustawy. W przypadku wystawienia faktury datą powstania przychodu będzie dzień jej wystawienia. W takim przypadku nie ma znaczenia na jaką wysokość w stosunku do ceny usługi została ona wystawiona oraz w jakiej części usługa została wykonana.
Według organu podatkowego stanowisko Strony można uznać za prawidłowe tylko w odniesieniu do pobranych wpłat lub zarachowanych należności dotyczących usług , które w całości mają być wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych i które nie zostały udokumentowane poprzez wystawienie faktury.
Strona pismem z dnia 10.10.2006 r. złożyła zażalenie na w/w postanowienie zarzucając naruszenie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy podatkowej. W ocenie Podatnika otrzymane przedpłaty na poczet usług , które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych nie stanowią przychodu w terminie otrzymania przedpłaty. Zdaniem Podatnika przychód powstanie w momencie wykonania usługi. Jako potwierdzenie swojego stanowiska przywołuje wyrok WSA z dnia 17.03.2004 r. sygn. akt IIISA1260/02 i wyrok NSA z dnia 29.10.2003 r. sygn. akt SA/Sz 2693/01 oraz pisma Urzędów Skarbowych z Ostrołęki i Poznania wcześniej już wymienione we wniosku Podatnika.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu Przedsiębiorstwa oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego zawartej w postanowieniu, będącym przedmiotem zażalenia stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Natomiast stosownie do art. 12 ust. 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej szczegółowo określa ust. 3a w/w przepisu według którego za datę uzyskania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Z kolei ustawodawca w przepisie art. 12 ust. 4 ustawy określił te przypadki, kiedy mimo wystąpienia przesłanek uznania danego zdarzenia za powodujące powstanie przychodu lub przychodu należnego, przychód podatkowy nie wystąpi. I tak w pkt 1 w/w przepisu ustawodawca określił, że do przychodów nie zalicza się "pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych".
Zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa i doktryną prawa użyte w przytoczonym przepisie sformułowanie "pobrane wpłaty lub zarachowane należności" odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy występuje przychód podlegający opodatkowaniu. Zaliczki i przedpłaty mogą zostać podatnikowi zwrócone, jeśli do wykonania usługi nie dojdzie, z tym że w momencie pobierania kwoty lub zarachowania należności zakładano, że realizacja usługi nastąpi w następnym okresie sprawozdawczym. Do przychodów nie zalicza się zaliczek i przedpłat zrealizowanych na poczet usług, które zostaną wykonane w przyszłości, ale tylko wtedy, gdy zaliczki przedpłaty można przyporządkować do konkretnych usług o określonym terminie realizacji.
Organ odwoławczy zauważa, że ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że w ramach prowadzonej działalności pobiera ona przedpłaty na poczet usług pocztowych, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, czyli wpłaty te przyjmowane są na poczet niezrealizowanych jeszcze usług pocztowych, czyli przed wystąpieniem zdarzenia gospodarczego.
W świetle powyższego przyjmowane przez Podatnika zaliczki na poczet usług , które zostaną wykonane w przyszłości wypełnia tym samym przesłanki zawarte w art. 12 ust 4 pkt 1 w/w ustawy. Pobrane wpłaty stają się przychodem podatkowym dopiero w momencie wykonania świadczenia, w przedmiotowym stanie faktycznym w momencie wykonania usługi pocztowej. Do tego czasu otrzymane kwoty pieniężne stanowią wpłaty na poczet wykonania świadczenia którego wykonanie jest odroczone w czasie.
W związku z powyższym organ odwoławczy potwierdza stanowisko Podatnika, że w sytuacji gdy otrzymuje on z góry zapłatę za usługę, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, otrzymane przez niego tytułem zapłaty pieniądze stanowić będą jego przychód w momencie faktycznego wykonania usługi, w tym częściowo wykonanej usługi, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty. Organ odwoławczy stwierdza, że przychodami nie są otrzymane pieniądze jeżeli nie są one zapłatą za wykonaną świadczenie, a jedynie stanowią zadatek, przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.
Zaliczka, na którą wystawiono fakturę nie stanowi przychodu podatkowego i tym samym dopiero z chwilą realizacji umowy jej wartość stanie się przychodem. Oczywiście z dokumentacji - zamówienia, umowy - musi wynikać, że wpłata, w związku z którą wystawiono fakturę, stanowi zaliczkę na poczet usług pocztowych, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Wobec powyższego należało orzec jak na wstępie.
Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku postępowania.
(Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.12.2006 r., sygn. 1401/BP-I/4230Z-114/06/EŻ - Izba Skarbowa w Warszawie)
czytano: 1042 razy