Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 15:21




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 paź 2018, o 06:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2010, o 10:29
Posty: 192
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował : 31
Otrzymał podziękowań: 41
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Kolekcjonuję składane: kajaki, łodzie, żaglówki, żaglówko-motorówki oraz silniki kajakowe i stary sprzęt biwakowy. W zbiorach mam m.in. stary model skutera napędzany silnikiem zaburtowym. Chcę do tego założyć silnik Forelle 7,5 KM i czasem popłynąć sobie spacerowo Odrą (wiem że zwykle stosuje się silniki większej mocy ale nie jestem fanem prędkości i mam ochotę na lajtowe pływanie taką skorupką nieco retro).
Czy do pływania takim zestawem wymagany jest patent sternika motorowodnego?
Wyczytałem że skutery należą do jachtów motorowych i o tym że bez patentu można pływać z silnikami do 13,5 KM. Wg. tego wnioskuję, że mogę pływać takim skuterem bez uprawnień sternika motorowodnego ale nie mam pewności. Proszę o pomoc w tej kwestii.

_________________
Steruj tak aby trafić do Dobrego portu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2018, o 10:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Natanael napisał(a):
Wyczytałem że skutery należą do jachtów motorowych i o tym że bez patentu można pływać z silnikami do 13,5 KM. Wg. tego wnioskuję, że mogę pływać takim skuterem bez uprawnień sternika motorowodnego ale nie mam pewności. Proszę o pomoc w tej kwestii.

Nie wiem gdzie "wyczytałeś" te 13,5 KM - ale to w zasadzie zgadza się ze stanem prawnym.

Kwestia "bezpatencia" czyli wielkości lub mocy maszyn jednostki, którą legalnie można po polskich drogach śródlądowych prowadzić bez żadnego "patentu" reguluje wprost ustawa o żegludze śródlądowej =>
Art 37a ust 3.:
3.Uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10kW wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy.
Zaś 10kW ≈ 13,6KM...

Ponadto w ust. 4 czytamy:
4.Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Wymóg ten nie dotyczy osób posiadających kwalifikacje z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

Warto jednak pamiętać, że brak wymogu posiadania "patentu" dla prowadzenia niektórych jednostek nie oznacza zwolnienia z posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej - co wyczytasz w ust.1.

Całość tu:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0043Lj.pdf

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: Natanael
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL